Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3175 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2281   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 17/08/2020 - 09:38

oι καρτες της εθνικησ δεν μπαινουν στο wallet σωστα?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2282   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/08/2020 - 10:08

oι καρτες της εθνικησ δεν μπαινουν στο wallet σωστα?

Μόνο alpha και viva από Ελλάδα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2283   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 17/08/2020 - 10:08

oι καρτες της εθνικησ δεν μπαινουν στο wallet σωστα?

Όχι, μόνο της alpha bank, καμία άλλη. Όσο για τα pos της Εθνικής, δεν νομίζω να λύθηκε το πρόβλημα, την προηγούμενη βδομάδα έφαγα άκυρο. Κάποια (νεώτερα; Αναβαθμισμένα;;) την δέχονται όντως, κάποια όμως συνεχίζουν να μην δουλεύουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2284   takispapathe

takispapathe

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 17/08/2020 - 12:18

Εδώ κ δυο μήνες τρεις που έγινε το wallet στην Άλφα πληρώνω ασύστολα σε όλα τα pos χωρίς να ρωτάω η να βλέπω τι τράπεζα είναι το pos έχει πληρώσει στα πάντα κ χωρίς δεύτερη προσπάθεια 100%


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: takispapathe, 17/08/2020 - 12:19


#2285   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/08/2020 - 12:25

Όχι, μόνο της alpha bank, καμία άλλη. Όσο για τα pos της Εθνικής, δεν νομίζω να λύθηκε το πρόβλημα, την προηγούμενη βδομάδα έφαγα άκυρο. Κάποια (νεώτερα; Αναβαθμισμένα;;) την δέχονται όντως, κάποια όμως συνεχίζουν να μην δουλεύουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ πάντως σε 2 της Εθνικής χτες και σήμερα οκ
Θα δοκιμάσω από βδομάδα και σ αυτά που ετρωγα άκυρο πριν


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2286   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/08/2020 - 13:10

Δεν έχει να κάνει με το pos του εμπόρου με πια τράπεζα συνεργάζεται τα δέχεται όλα

Στο apple wallet μόνο alpha bank απο ελληνικές τράπεζες



#2287   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/08/2020 - 13:24

Καλησπέρα, μετά απο restore και επαναφορά backup δεν μπορώ να περάσω την κάρτα της Αlpha στο wallet μου βγάζει μήνυμα να επικοινωνήσω με τον εκδότη της κάρτας ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει και πως λύνεται το πρόβλημα αυτό;



#2288   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/08/2020 - 13:56

Καλησπέρα, μετά απο restore και επαναφορά backup δεν μπορώ να περάσω την κάρτα της Αlpha στο wallet μου βγάζει μήνυμα να επικοινωνήσω με τον εκδότη της κάρτας ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει και πως λύνεται το πρόβλημα αυτό;

Την κάρτα στην έχει αποθηκευμένη και σου ζητάει να βάλεις κωδικό ασφαλείας (3ψήφιο) για να την προσθέσεις.

ΜΗΝ το κάνεις έτσι.

Αποεπέλεξέ την πρώτα από τη λίστα που στη δείχνει και πέρασε την σαν καινούργια κάρτα. Σκανάρισμα με κάμερα κτλ.

#2289   dandri

dandri

    iPH Addict

  • 876 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/08/2020 - 13:57

Καλησπέρα, μετά απο restore και επαναφορά backup δεν μπορώ να περάσω την κάρτα της Αlpha στο wallet μου βγάζει μήνυμα να επικοινωνήσω με τον εκδότη της κάρτας ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει και πως λύνεται το πρόβλημα αυτό;


Διέγραψε τη και ξαναπέρασε τη.

#2290   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/08/2020 - 14:16

Την κάρτα στην έχει αποθηκευμένη και σου ζητάει να βάλεις κωδικό ασφαλείας (3ψήφιο) για να την προσθέσεις.

ΜΗΝ το κάνεις έτσι.

Αποεπέλεξέ την πρώτα από τη λίστα που στη δείχνει και πέρασε την σαν καινούργια κάρτα. Σκανάρισμα με κάμερα κτλ.

 

 

 

Σε ποια λίστα εννοείς να την αποεπιλέξω μέσα στο wallet  φαίνεται η κάρτα απλά δεν μπορώ να την διαγράψω και  απλά μου λέει από κάτω προσθήκη διαφορετικης  κάρτας



#2291   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 17/08/2020 - 15:03

Εγώ πάντως σε 2 της Εθνικής χτες και σήμερα οκ
Θα δοκιμάσω από βδομάδα και σ αυτά που ετρωγα άκυρο πριν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ισχύει. Μετά την αναβάθμιση που έκανε η Εθνική φαίνεται μα λύθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασα κι εγώ και όταν μου έβγαλε επιλογή νομίσματος νόμιζα ότι θα φάω άκυρο, πέρασε κανονικά όμως


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2292   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/08/2020 - 15:11

Σε ποια λίστα εννοείς να την αποεπιλέξω μέσα στο wallet φαίνεται η κάρτα απλά δεν μπορώ να την διαγράψω και απλά μου λέει από κάτω προσθήκη διαφορετικης κάρτας

Μετά από restore οι κάρτες είναι προαποθηκευμένες. Δλδ προσπαθώντας να προσθέσεις σου δείχνει μια λίστα με τις κάρτες που είχες ζητώντας να προσθέσεις μόνο τον κωδικό ασφαλείας. Αυτό για κάποιο λόγο δε δουλεύει. Πρέπει να προσθέσεις την κάρτα σαν καινούργια.

Λόγω back up ίσως στις δείχνει περασμένες κανονικά. Αν δεν είναι λειτουργικές διέγραψε τις και πέρασε τις πάλι.

Αν όντως όπως λες δεν διαγράφονται ίσως έφαγε κόλλημα με το back up.

#2293   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/08/2020 - 15:23

Μετά από restore οι κάρτες είναι προαποθηκευμένες. Δλδ προσπαθώντας να προσθέσεις σου δείχνει μια λίστα με τις κάρτες που είχες ζητώντας να προσθέσεις μόνο τον κωδικό ασφαλείας. Αυτό για κάποιο λόγο δε δουλεύει. Πρέπει να προσθέσεις την κάρτα σαν καινούργια.

Λόγω back up ίσως στις δείχνει περασμένες κανονικά. Αν δεν είναι λειτουργικές διέγραψε τις και πέρασε τις πάλι.

Αν όντως όπως λες δεν διαγράφονται ίσως έφαγε κόλλημα με το back up.

 Τώρα το έκανα σε ευχαριστώ, μπήκα όμως ρυθμίσεις- wallet και apple pay κι από κει  πάτησα νέα κάρτα και την πήρε κανονικά. Από την ώρα πάντως που έκανα το backup άσχετο αλλά μου βγάζει ότι έχω ειδοποιήσει στις ρυθμίσεις νόμιζα οτι με το που έπαιρνε την κάρτα στο wallet θα έσβηνε αλλά παραμένει χωρίς να ξέρω τι είναι



#2294   altrig2004

altrig2004

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/08/2020 - 11:08

Άνοιξα κι εγώ λογαριασμό μισθοδοσίας στην alpha και χρησιμοποιώ πλέον apple pay και από κινητό και από apple watch! Δε μπορούσα να φανταστώ πόσο βολικό θα ήταν. Ούτε άνοιξε πορτοφόλια ούτε τσάντες ούτε τίποτα. Και ειδικά σε αυτούς τους καιρούς που δε θες να ακουμπάς τίποτα κάνεις ένα πέρασμα του watch και τέλος. Ότι καλύτερο. Και δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά πρόβλημα να με κοιτάνε σαν εξωγήινο. Έχω δει και πολύ κόσμο να το χρησιμοποιεί πριν από μένα σε ταμεία κλπ. Το προτείνω κι εγώ ανεπιφύλκτα σε όποιον το σκέφτεται να κάνει αλλαγή.



#2295   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 20/08/2020 - 11:13

Και το καλό είναι ότι ούτε το κινητό δε χρειάζεται να έχεις μαζί αν έχεις το Apple watch. Το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και γίνεται η πληρωμή κανονικά (με curve).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες