Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#721   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2019 - 12:47

Για πιο λόγο να υιοθετήσουν οι τράπεζες στην Ελλάδα apple play την στιγμή που οι χρήστες iphone και ειδικά αυτοί που γνωρίζουν και θα τους είναι χρήσιμο είναι απειροελάχιστοι; Αυτό για μένα είναι το πιο βασικό. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει τον τρόπο που δίνει τα λεφτά του. Καλό είναι να υπάρχουν όλες οι επιλογές (προσωπικά μου είναι αδιάφορο είμαι και λίγο κλασικός τύπος) και μετά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Θεωρώ πάντως εξαιρετικά μα εξαιρετικά απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#722   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:23

Με αυτό το σκεπτικό γιατί κατασκεύασαν Αpple IOS εφαρμογές για τα web banking τους αφου όπως λες οι χρήστες iphone στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι; 

Για το ίδιο λόγο θα βάλουν και το Apple Pay -θέλουν δε θέλουν. Mια τράπεζα θα το κάνει και θα ακολουθήσουν όλες, λόγω ανταγωνισμού. Απλώς το τρενάρουν όπως και όσο μπορούν. Το έχουν ανακοινώσει και μόνες τους στο twitter εξ άλλου οτι έρχεται. 

 

Είναι μονόδρομος, ειδικά τώρα που έρχεται και το Google Pay δυναμικά, παρόλο που η Ελλάδα δεν είναι ακόμα μέσα σε αυτή τη φουρνιά των 17 χωρών. 

 

Η Κύπρος έχει πολύ μικρότερο καταναλωτικό κοινό και ήδη δυο τράπεζες (η Τράπεζα Κύπρου και η RCB Bank) είναι μέσα από το καλοκαίρι. 

 

 

Για πιο λόγο να υιοθετήσουν οι τράπεζες στην Ελλάδα apple play την στιγμή που οι χρήστες iphone και ειδικά αυτοί που γνωρίζουν και θα τους είναι χρήσιμο είναι απειροελάχιστοι; Αυτό για μένα είναι το πιο βασικό. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει τον τρόπο που δίνει τα λεφτά του. Καλό είναι να υπάρχουν όλες οι επιλογές (προσωπικά μου είναι αδιάφορο είμαι και λίγο κλασικός τύπος) και μετά ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Θεωρώ πάντως εξαιρετικά μα εξαιρετικά απίθανο να γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 21/11/2019 - 13:26


#723   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:28

Με αυτό το σκεπτικό γιατί κατασκεύασαν Αpple IOS εφαρμογές για τα web banking τους αφου όπως λες οι χρήστες iphone στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι;
Για το ίδιο λόγο θα βάλουν και το Apple Pay-θέλουν δε θέλουν. Απλώς το τρενάρουν όπως και όσο μπορούν. Mια τράπεζα θα το κάνει και θα ακολουθήσουν όλες, λόγω ανταγωνισμού.

Είναι μονόδρομος, ειδικά τώρα που έρχεται και το Google Pay δυναμικά, παρόλο που η Ελλάδα δεν είναι ακόμα μέσα σε αυτή τη φουρνιά των 17 χωρών.

Η Κύπρος έχει πολύ μικρότερο καταναλωτικό κοινό και ήδη δυο τράπεζες (η Τράπεζα Κύπρου και η RCB Bank) είναι μέσα από το καλοκαίρι.


Κατασκευασαν δικες τους εφαρμογες για να ΜΗΝ βαλουν το apple pay (οσο μπορουν να το τρεναρουν) και για να μην πληρωνουν στην apple «κομιστρο».
Οσο για την κυπρο το καταναλωτικο της κοινο ειναι μικρο σε αριθμο αλλα εχει μεγαλη αγοραστικη δυναμη μιας και εχουν περισσοτερο χρημα -να το πω χοντρα- αναλογικα με εμας. Ο μεσος ορος αγοραστικης δυναμης του καθε κυπριου ειναι μεγαλυτερος απο του καθε ελληνα...
discord.gg/ajkUM8J

#724   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:32

Καμια σχέση τα web banking apps με το Apple Pay. 

'Αλλη χρήση το ένα, τελείως άλλη χρήση το άλλο. 

 

 

 

Κατασκευασαν δικες τους εφαρμογες για να ΜΗΝ βαλουν το apple pay (οσο μπορουν να το τρεναρουν) και για να μην πληρωνουν στην apple «κομιστρο».
Οσο για την κυπρο το καταναλωτικο της κοινο ειναι μικρο σε αριθμο αλλα εχει μεγαλη αγοραστικη δυναμη μιας και εχουν περισσοτερο χρημα -να το πω χοντρα- αναλογικα με εμας. Ο μεσος ορος αγοραστικης δυναμης του καθε κυπριου ειναι μεγαλυτερος απο του καθε ελληνα...



#725   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:35

Καμια σχέση τα web banking apps με το Apple Pay.
'Αλλη χρήση το ένα, τελείως άλλη χρήση το άλλο.


Με τα web banking apps που αναφεραμε πριν δεν πληρωνεις; (Σε αντροιντ λεω...)
discord.gg/ajkUM8J

#726   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:36

Να πω κάτι το οποίο μπορεί να είναι και λάθος μιας και δεν το γνωρίζω καλά. Πχ έχω δει ibank pay να έχουν κάποια μαγαζιά. Αυτό αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με παρόμοια τρόπου συναλλαγή αρκεί να έχεις αντίστοιχο λογαριασμό τράπεζας. Αν κάθε κατάστημα υιοθετούσε αυτό το σύστημα για όλες τις τράπεζες ποιος ο λόγος ύπαρξης του Apple Pay
Επαναλαμβάνω μπορεί να τα έχω μπερδέψει και να είμαι λάθος


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#727   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:36

Να πω κάτι το οποίο μπορεί να είναι και λάθος μιας και δεν το γνωρίζω καλά. Πχ έχω δει ibank pay να έχουν κάποια μαγαζιά. Αυτό αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με παρόμοια τρόπου συναλλαγή αρκεί να έχεις αντίστοιχο λογαριασμό τράπεζας. Αν κάθε κατάστημα υιοθετούσε αυτό το σύστημα για όλες τις τράπεζες ποιος ο λόγος ύπαρξης του Apple Pay
Επαναλαμβάνω μπορεί να τα έχω μπερδέψει και να είμαι λάθος


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk


Ακριβως αυτο λεω...
discord.gg/ajkUM8J

#728   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 21/11/2019 - 13:51

Να πω κάτι το οποίο μπορεί να είναι και λάθος μιας και δεν το γνωρίζω καλά. Πχ έχω δει ibank pay να έχουν κάποια μαγαζιά. Αυτό αντιλαμβάνομαι έχει να κάνει με παρόμοια τρόπου συναλλαγή αρκεί να έχεις αντίστοιχο λογαριασμό τράπεζας. Αν κάθε κατάστημα υιοθετούσε αυτό το σύστημα για όλες τις τράπεζες ποιος ο λόγος ύπαρξης του Apple Pay
Επαναλαμβάνω μπορεί να τα έχω μπερδέψει και να είμαι λάθος


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Η κάθε Ελληνική τράπεζα θα είχε το δικό της μηχανάκι και την δίκη της εφαρμογή για τέτοιες πληρωμες με αποτέλεσμα να είναι ανεδαφικό.


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#729   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:02

Δεν ξέρω αν χρειάζεται ένα μηχανάκι ανα τράπεζα η ένα συγκεντρωτικό όπως το pos. Πρώτον
Δεύτερον οι εφαρμογές ήδη κυκλοφορούν (δεν έχω δοκιμάσει το ibank της εθνικής, θα δω στην καφετέρια φίλου μου) σίγουρα δεν είναι δύσκολο να αναπτυχθούν και οι άλλες τράπεζες (αν δεν έχουν ήδη)
Τρίτον αν με αυτόν τον τρόπο βρισκόμαστε στα ίδια με το Apple Pay (και συγνώμη αν ακουστεί ριζοσπαστικό) αλλά γιατί να γιγαντώνω με την προμήθεια δίκη μου, τραπεζών δεν ξέρω, την Apple και την κάθε Apple και όχι εταιρείες της χώρας μου; Γιατί να είναι υπό τις φτερούγες της Apple και όχι συστημάτων της χώρας μου;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#730   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:13

Δεν ξέρω αν χρειάζεται ένα μηχανάκι ανα τράπεζα η ένα συγκεντρωτικό όπως το pos. Πρώτον
Δεύτερον οι εφαρμογές ήδη κυκλοφορούν (δεν έχω δοκιμάσει το ibank της εθνικής, θα δω στην καφετέρια φίλου μου) σίγουρα δεν είναι δύσκολο να αναπτυχθούν και οι άλλες τράπεζες (αν δεν έχουν ήδη)
Τρίτον αν με αυτόν τον τρόπο βρισκόμαστε στα ίδια με το Apple Pay (και συγνώμη αν ακουστεί ριζοσπαστικό) αλλά γιατί να γιγαντώνω με την προμήθεια δίκη μου, τραπεζών δεν ξέρω, την Apple και την κάθε Apple και όχι εταιρείες της χώρας μου; Γιατί να είναι υπό τις φτερούγες της Apple και όχι συστημάτων της χώρας μου;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Κανέναν πρόβλημα αρκεί να θέλουν οι τράπεζες που δεν.
Κάθε τράπεζα θα θέλει την δική της εφαρμογή


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#731   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:36

το θεμα ειναι ενα !! οτι χρειαζομαστε τις ελληνικες τραπεζες για το χτησιμο του αφορολογητου 

 

Αν δεν το ειχαμε αυτο ολοι μας θα δουλευαμε τις ξενες καρτες 



#732   paraskdi

paraskdi

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:40

το θεμα ειναι ενα !! οτι χρειαζομαστε τις ελληνικες τραπεζες για το χτησιμο του αφορολογητου

Αν δεν το ειχαμε αυτο ολοι μας θα δουλευαμε τις ξενες καρτες

Το μόνο σίγουρο


Sent from my iPhone XS using Tapatalk Pro

#733   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:46

Δεν ξέρω αν χρειάζεται ένα μηχανάκι ανα τράπεζα η ένα συγκεντρωτικό όπως το pos. Πρώτον
Δεύτερον οι εφαρμογές ήδη κυκλοφορούν (δεν έχω δοκιμάσει το ibank της εθνικής, θα δω στην καφετέρια φίλου μου) σίγουρα δεν είναι δύσκολο να αναπτυχθούν και οι άλλες τράπεζες (αν δεν έχουν ήδη)
Τρίτον αν με αυτόν τον τρόπο βρισκόμαστε στα ίδια με το Apple Pay (και συγνώμη αν ακουστεί ριζοσπαστικό) αλλά γιατί να γιγαντώνω με την προμήθεια δίκη μου, τραπεζών δεν ξέρω, την Apple και την κάθε Apple και όχι εταιρείες της χώρας μου; Γιατί να είναι υπό τις φτερούγες της Apple και όχι συστημάτων της χώρας μου;


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Αν εννοείς το iBank Pay είναι μια εφαρμογή που σου επιτρέπει να μεταφέρεις Online χρήματα διατραπεζικά μέσω iris γνωρίζοντας μόνο το τηλ. ή το αφμ αυτού που θέλεις να τα στείλεις, μέχρι πρόσφατα ήταν δωρεάν, πλέον έχει κι αυτό προμήθεια (η Εθνική όχι ακόμα).

Δεν κάνεις αγορές με αυτό όμως, εξ όσων γνωρίζω. 


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 21/11/2019 - 14:46


#734   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 21/11/2019 - 14:59

Δεν το ήξερα. Είχα δει παλιότερα και κάτι διαφημίσεις που και καλά πλήρωνες τον καφέ κατευθείαν από το κινητό όποτε για αυτό υπέθεσα είναι το ίσιο πράγμα
Από την άλλη όπως σωστά είπε ο φίλος με το αφορολόγητο τι γίνεται; Γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα αν δεν χρησιμοποιείς κάρτα. Προσωπικά επειδή έχω μεγάλο να χτίσω πέραν από τα τσιγάρα όλα τα αλλά με κάρτα μόνο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#735   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/11/2019 - 15:12

Δεν το ήξερα. Είχα δει παλιότερα και κάτι διαφημίσεις που και καλά πλήρωνες τον καφέ κατευθείαν από το κινητό όποτε για αυτό υπέθεσα είναι το ίσιο πράγμα
Από την άλλη όπως σωστά είπε ο φίλος με το αφορολόγητο τι γίνεται; Γιατί είναι μεγάλο πρόβλημα αν δεν χρησιμοποιείς κάρτα. Προσωπικά επειδή έχω μεγάλο να χτίσω πέραν από τα τσιγάρα όλα τα αλλά με κάρτα μόνο


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Νομίζω ότι λες εκείνο το ηλίθιο βραχιολάκι που έχει βγάλει η εθνική!
Όσο για το αφορολόγητο είναι ένα θέμα, μεγάλο θέμα, είναι το μοναδικό μειονέκτημα της Revolut και όλων των συναφών καρτών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες