Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1231   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 17/02/2020 - 22:42

Εγώ πάντως έχω απογοητευτεί πλήρως από την curve. Πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Εδώ και ένα μήνα μου στέλνουν την κάρτα και η εφαρμογή έχει κολλήσει στο being created. Εντωμεταξύ μου ζήτησαν και φώτο από ταυτότητα και selfie και παρόλα αυτά τίποτα. Δήθεν κάποιο bug και το κοιτάνε. Και ενώ δεν έχουν στείλει την κάρτα μου έχουν στείλει δύο φορές mail με οδηγίες ενεργοποιησης. Από μένα έχουν φάει άκυρο και δεν μπορώ να τους εμπιστευτω τις κάρτες μου.2a6ffbba8d5706ef86d703b43e345769.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: tryf, 17/02/2020 - 22:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1232   anthreas

anthreas

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/02/2020 - 23:20

Εγώ πάντως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα με την curve. Ενώ ήμουν Λονδίνο, Εδιμβούργο και Ισλανδια, η curve ανέπαφα με Apple Pay δούλευε άψογα. Είτε με την ΕΤΕ είτε με την N26 που έχω. Κανένα μα κανένα πρόβλημα. Επιστρέφω λοιπόν Ελλαδιτσα, πάω να πάρω δυο κρασιά επίσκεψη, τσουπ declined. Έβγαλα την κάρτα της εθνικής και πλήρωσα να ξεμπερδευω.
Σήμερα μίλησα πολλές φορές στο τηλ με την curve και μου είπανε θα με καλέσουν αύριο από το κατάλληλο τμήμα να δουν τι μπορούν να κάνουν. Εν τώ μεταξύ μου λέγανε τα κλασσικά που είχα είδη κάνει, τύπου σβήσε εφαρμογή ξανά κατέβασε την κτλπ κτλπ. Διαβάζοντας τώρα εδώ τα ανωθι σχόλια, μάλλον έπεσα σε μηχανάκι της εθνικής.
Στον χώρο που εργάζομαι έχουμε επίσης μηχανάκι pos εθνικής και δεν περνούσε η curve με με Apple Pay, αλλά με την φυσική κάρτα δούλευε.... τα νεύρα μου λοιπόν γιατί τι να το κάνω; Σε οποίο μαγαζί πάω δηλαδή, να ρωτάω τη μηχανάκι έχετε για να ξέρω εάν θα πληρώσω με Apple Pay ή εάν θα βγάλω την κάρτα από το πορτοφόλι μου; Μούφα..

Εκεί που έχω απορία όμως είναι πως γίνεται να δουλεύει η N26 μέσω Apple Pay στο pos της εθνικης( διότι το δοκίμασα κι αυτό εννοείτε) κι όχι η curve μέσω Apple Pay?

Αυτά από εμένα, κατά τα αλλά 2 εβδομάδες εξωτερικό ευχαριστήθηκα Apple Pay. Δεν είδα φυσικό χρήμα ούτε μια μέρα.

Οποίος εχει να προσθέσει κάτι, παρακαλώ be my guest.

Ανδρεας


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: anthreas, 17/02/2020 - 23:24


#1233   papas68

papas68

    iPH Enthousiast

  • 542 μηνύματα
  • Twitter:@papas68
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:papas68

Δημοσίευση 17/02/2020 - 23:50

kαι εγώ το ίδιο με την curve apple pay σε pos ΕΤΕ δεν το δέχεται 



#1234   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 18/02/2020 - 07:06

Φυσικά και εμένα στα μηχανάκια της εθνικής δεν δουλεύει. Το σπαστικό δε είναι ότι ζητάει να επιλέγω νόμισμα, λίρα ή ευρώ.

#1235   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 18/02/2020 - 07:24

Φυσικά και εμένα στα μηχανάκια της εθνικής δεν δουλεύει. Το σπαστικό δε είναι ότι ζητάει να επιλέγω νόμισμα, λίρα ή ευρώ.

Έχω κάνει ερώτημα στο twitter στην εθνική, καμία απάντηση



#1236   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2020 - 08:56

Για τα κολλήματα της curve στα pos της εθνικής δεν νομίζω ότι φταίει η curve.

Το σκεπτικό είναι ότι :

Α) τις ίδιες δυσλειτουργίες σε pos της εθνικής που ζητάει επιλογή νομίσματος είναι και της curve και της Revolut.
Και οι δυο Αγγλικές !!!

Β) η άποψη παραπάνω του φίλου @anthreas που σε pos της εθνικής που κολλάει η curve , η Ν26 δεν κολλάει (είναι Γερμανική) !!!

Υποθέτω λοιπόν ότι τα μηχανάκια της Εθνικής για κάποιο δικό τους λόγο κάποιες φορές (όχι πάντα) αναγνωρίζουν σαν νόμισμα της κάρτας την £ και όχι το € και εκεί δίνουν το ερώτημα για επιλογή νομίσματος στο πελάτη και κολλάνε.

Δεν νομίζω ότι φταίνε οι κάρτες λοιπόν αλλά εδώ η τρομερή ελληνική μας τράπεζα και οι ρυθμίσεις που κάνεις στα pos της !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 18/02/2020 - 09:01


#1237   anthreas

anthreas

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2020 - 09:50

Όντως, αυτό που σχολίασε ο φίλος petervgr όσον αφορά την N26 σε σχέση με Apple Pay και pos εθνικής, δεν το είχα σκεφτεί.


Μια μικρή παρένθεση.. τα μηχανάκια pos όλων των τραπεζών, δεν θα έπρεπε να αναβαθμίζονται από μόνα τους αφού είναι συνδεδεμένα στο διαδύκτιο; Να μου πεις βέβαια άμα από την άλλο άκρη δεν γράψουν firmware update, τι να λέει.

Καλημέρα

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: anthreas, 18/02/2020 - 09:53


#1238   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 18/02/2020 - 10:47

Πριν τρεις μέρες σε βενζινάδικο shell με μηχανάκι της ΕΤΕ μου δούλεψε η curve, το σχολίασα στον ταμία λέω περίεργο που δεν έβγαλε πρόβλημα κ μου είπε ότι αναβαθμίζουν τα πάντα στο δίκτυο τους συνέχεια. Αν ισχύει αυτό τότε είναι κ θεμα του κάθε μαγαζάτορα το αν ασχολείται με τον εξοπλισμό του η αν το αφήνει στην τύχη του


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1239   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 18/02/2020 - 10:59

Εμένα ακόμα τίποτα. Από 28/01 για Θεσσαλονίκη. Κ τον κολλητο μου που έκανε στις 29/01.

Τόση πέραση τους κάναμε από Ελλάδα τελικά;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#1240   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/02/2020 - 11:51

και εγώ δεν παρέλαβα με ημερομηνία αποστολής της κάρτας 29/01, αλλά ζητώντας τους χθες να μου στείλουν καινούρια, διαπίστωσα ότι είχαν κάνει λάθος τον αριθμό της διεύθυνσης μου.

 

Μήπως και σε εσάς έχει γίνει κάποιο λάθος στη διεύθυνση που δηλώσατε;



#1241   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 18/02/2020 - 11:54

και εγώ δεν παρέλαβα με ημερομηνία αποστολής της κάρτας 29/01, αλλά ζητώντας τους χθες να μου στείλουν καινούρια, διαπίστωσα ότι είχαν κάνει λάθος τον αριθμό της διεύθυνσης μου.

Μήπως και σε εσάς έχει γίνει κάποιο λάθος στη διεύθυνση που δηλώσατε;

Εμένα δύο φορές μου τη ζήτησαν και τους την έδωσα. Τι να λέμε! Είναι ανευθυνοι και πολύ αργό και προβληματικό support! Ου μπλέξεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: tryf, 18/02/2020 - 12:03


#1242   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 18/02/2020 - 12:08

Η πρώτη μου συναλλαγή με Curve, σε «Γρηγόρης», δεν ολοκληρώθηκε λόγω συναλλάγματος και pos Εθνικής. Έστειλα στην υποστήριξη και μετά από 3 μέρες μου απάντησαν πως αυτό αφορά το τερματικό του έμπορου και δεν είναι σφάλμα της εφαρμογής.

Τελευταία επεξεργασία από: niktsi, 18/02/2020 - 12:08


#1243   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/02/2020 - 12:08

Να σου πω την αλήθεια, εγώ έως σήμερα δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με την υποστήριξή τους.

 

Τόσο με την κάρτα της Eurobank που είχα πρόβλημα με την έκδοση του κωδικού όσο και τώρα με τη "χαμένη" κάρτα, με εξυπηρέτησαν γρήγορα.



#1244   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/02/2020 - 12:17

Παίδες τα 'χουμε πει πιο πίσω.

 

Το πρόβλημα με τα POS της Εθνικής, είναι τα ίδια τα μηχανήματα λόγω μη υποστήριξης κωδικοποίησης και όχι η Curve.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1245   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 18/02/2020 - 14:24

Παίδες τα 'χουμε πει πιο πίσω.

 

Το πρόβλημα με τα POS της Εθνικής, είναι τα ίδια τα μηχανήματα λόγω μη υποστήριξης κωδικοποίησης και όχι η Curve.

Τα οποία με μια αναβάθμιση λογισμικού ξεπερνούν αυτό το πρόβλημα? Κ αν ναι, αυτή η αναβάθμιση γίνεται αυτόματα απο το POS μιας κ είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο ή πρέπει να το κάνει χειροκίνητα ο καθένας?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 38

1 μέλη, 37 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    ThodorisZ