Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Curve - εναλλακτική της Revolut - όλες οι κάρτες σε μία - 0 χρεώσεις ισοτιμίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
217 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2021 - 16:05

Δεν βρήκα κάπου επιλογή για αλλαγή του PIN, παρά μόνο την εμφάνιση του αριθμού.

Τόσο στραβωμάρα;

Εκτός και αν είναι η επιλογή Account -> Settings -> Change Passcode.

Απλά θεώρησα αυτή η επιλογή είναι το PIN που σου ζητάει κατά την είσοδο στην εφαρμογή (εγώ βέβαια το έχω με δακτυλικό αποτύπωμα), το οποίο είναι διαφορετικό από το PIN της φυσικής κάρτας.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Χμ, μάλλον έχεις δίκιο, μια και αποτι είδα δεν έχω αλλάξει το PIN ποτε. θέλει εξέταση το πράγμα .....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   tsiftsism

tsiftsism

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2021 - 16:11

Χμ, μάλλον έχεις δίκιο, μια και αποτι είδα δεν έχω αλλάξει το PIN ποτε. θέλει εξέταση το πράγμα .....

Σύμφωνα με το site της Curve, η αλλαγή γίνεται μόνο μέσω ATM τράπεζας.

Το θετικό απ' αυτά που διαβάζω είναι ότι οποιοδήποτε ATM εντός ΕΕ το οποίο δέχεται MasterCard σού δίνει τη δυνατότητα αλλαγής PIN.

Οπότε υποθέτω σε οποιοδήποτε κατάστημα τράπεζας μπορούμε να το αλλάξουμε (έχει άλλωστε και search για κοντινά καταστήματα).


https://support.imag...View card PIN".

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

#183   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 05/02/2021 - 15:25

Σήμερα χρειάστηκα για πρώτη φορά να ακυρώσω μια αγορά που έκανα και είχα πληρώσει στο pos του καταστήματος μέσω Apple Pay κι απο πισω κάρτα curve και πιο πισω συνδεδεμένη με χρεωστική πειραιώς. Ο μαγαζάτορας για να ακυρώσει την συναλλαγή και να μου επιστραφουν τα χρήματα περα απο την αποδειξη μου ζήτησε και την καρτα που εκανα την αγορά. Κι εδώ ερχεται το ερώτημα. Ποιά απο όλες τις κάρτες; Αλλη καρτα φαινεται στην αποδειξη του pos, άλλη ειναι η "ενδιάμεση"  κι αλλη η τελική απο την οποια θα φύγουν τα χρήματα. Για την ιστορία τα χρήματα τα πηρα στο χερι γιατι κι αυτος δεν ηξερε τι να ζητήσει. 



#184   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 05/02/2021 - 16:04

Την curve φυσικα. Το apple pay δεν ειναι καρτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: djmanosv, 05/02/2021 - 16:05


#185   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 05/02/2021 - 16:38

Δεν είναι κάρτα αλλά στην απόδειξη φαίνεται η εικονική που δημιουργεί το Apple Pay. Δεν φαίνονται οι άλλες 2

#186   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 05/02/2021 - 18:27

ποια εικονική δε καταλαβαίνω. Το apple pay λογικα δειχνει την καρτα που χρησιμοποίησες μεσα στο apple pay. Αν εχεις 3 καρτες στο apple pay, πως ξερεις ποιά χρησιμοποιήθηκε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#187   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/02/2021 - 18:39

Στα POS με ανέπαφες δε φαίνεται η κάρτα αλλά μια εικονική. Μου έχει τύχει κι εμένα και για επιστροφή χρημάτων έπρεπε να δοθεί έγκριση από τον manager της επειχείρησης.

Πληρώνεις με τη μέθοδο apple pay, χρησιμοποιώντας την curve, που είναι συνδεδεμένη με μια τρίτη κάρτα. Εφόσον η χρέωση/πίστωση γίνεται με διαμεσολαβητή την curve θεωρώ πως αυτή είναι η οποία πρέπει να παραδόσεις ώστε να σου πιστώσει με τη σειρά της το ποσό στην κάρτα που έχεις συνδέσει ως κύρια στην curve.

 

H επιστροφή γίνεται και ανέπαφα φυσικά με το τηλέφωνο και ο χειριστής POS ζήτησε την κάρτα εκ παραδρομής στην προκειμένη περίπτωση

 

https://support.appl.../el-gr/HT201469


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 05/02/2021 - 18:49


#188   chrispe

chrispe

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:chrispel

Δημοσίευση 05/02/2021 - 19:22

δεν ήξερα ότι γίνεται η επιστροφή και ανέπαφα. Προϋποθέτει βέβαια να το κατέχει και ο ταμίας πράγμα σπάνιο. 



#189   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/02/2021 - 19:45

δεν ήξερα ότι γίνεται η επιστροφή και ανέπαφα. Προϋποθέτει βέβαια να το κατέχει και ο ταμίας πράγμα σπάνιο. 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2021-02-05 174445.jpg   194.08KB   57 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 05/02/2021 - 19:46


#190   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 06/02/2021 - 15:45

attachicon.gifScreenshot 2021-02-05 174445.jpg


Η επιχείρηση μου έχει vx520 από την Πειραιώς. Δεν γνωρίζω γιατί αλλά σε ανέπαφες συναλλαγές δεν δουλεύει η ακύρωση. Ευτυχώς δεν μου έχει χρειαστεί με πελάτη, αλλά σε δοκιμές που έχω κάνει ακόμα και με φυσικές κάρτες και ανέπαφη συναλλαγή, δεν δουλεύει.

#191   tsiftsism

tsiftsism

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2021 - 15:52

Όταν δημιουργεί κάποιος καινούριο λογαριασμό χρησιμοποιώντας κωδικό από υφιστάμενο χρήση της Curve, για να πάρουν και οι 2 τις £ 5,00 τί ακριβώς πρέπει να συμβεί;

Το Σάββατο δημιούργησα λογαριασμό στο όνομα της μητέρας μου με το iPhone της, και χτες χρησιμοποίησα τη συσκευή για να κάνω αγορά καφέ και κάποιων cupcake από καφετέρια αξίας € 4,80.

Οι £ 5,00 είναι ακόμη σε κατάσταση Pending.

Παλιότερα που είχα δώσει κωδικό
στον αδερφό μου για να δημιουργήσει κι εκείνος λογαριασμό, μόλις μου ήρθε μήνυμα από την Curve app ότι πιστώθηκαν οι £ 5,00 στον λογαριασμό μου, δευτερόλεπτα μετά μου τηλεφώνησε ο αδερφός μου να μου πει ότι έκανε πληρωμή με το κινητό μου με επιτυχία.

Η πίστωση των £ 5,00 σ' εκείνη την περίπτωση ήταν ακαριαία.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

#192   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2021 - 23:48

δεν ήξερα ότι γίνεται η επιστροφή και ανέπαφα. Προϋποθέτει βέβαια να το κατέχει και ο ταμίας πράγμα σπάνιο. 

τα pos εχουν 2 περιπτωσεις: ακυρωση συναλλαγης και επιστροφη συναλλαγης. Οταν πραγματοποιουμε συναλλαγη με εισαγωγη της καρτας πρεπει να γινει ακυρωση οταν κανουμε ανεπαφη συναλλαγη επιλεγουμε επιστροφη. Οποτε εσυ απλα θα πλησιαζες το κινητο σου στο pos και θα γινοταν η επιστροφη



#193   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2021 - 23:49

Η επιχείρηση μου έχει vx520 από την Πειραιώς. Δεν γνωρίζω γιατί αλλά σε ανέπαφες συναλλαγές δεν δουλεύει η ακύρωση. Ευτυχώς δεν μου έχει χρειαστεί με πελάτη, αλλά σε δοκιμές που έχω κάνει ακόμα και με φυσικές κάρτες και ανέπαφη συναλλαγή, δεν δουλεύει.

 

Στις ανεπαφες συναλλαγες επιλεγεις επιστροφη



#194   niktsi

niktsi

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Twitter:@niktsiap
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 10/02/2021 - 09:03

ποια εικονική δε καταλαβαίνω. Το apple pay λογικα δειχνει την καρτα που χρησιμοποίησες μεσα στο apple pay. Αν εχεις 3 καρτες στο apple pay, πως ξερεις ποιά χρησιμοποιήθηκε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δεις τις κάρτες σου στο wallet από τις ρυθμίσεις, έχουν αντιστοιχηθεί από την apple σε άλλη, virtual, διαφορετική για την κάθε μία, για την προστασία τους. Στις συναλλαγές με apple pay, εμφανίζονται τα τελευταία νούμερα αυτής.


Sent from never never land using Tapatalk

#195   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 11/02/2021 - 11:46

Στις ανεπαφες συναλλαγες επιλεγεις επιστροφη


Το δοκίμασα και όταν περνάω το ρολόι, το τηλεφωνο ή ακόμη και πλαστική κάρτα, μου βγάζει «μη επιτρεπτή συναλλαγή»

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες