Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 5 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 11 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 11/11/2019 - 17:53

F494062-A-A41-B-4163-9795-6-F774-D75-C32

 

1-E34-FA41-0-FDA-4-F37-8466-F978539-C4-D

 

Ήρθε η σειρά μας. 

 

Πρώτες εντυπώσεις σε σχέση με το XS Max:

 

-Πιο γρήγορο FaceID

-Καλύτερη εμπρόσθια κάμερα με διαφορά

-Αναβαθμισμένη πίσω κάμερα λόγω wide και night mode

-Μου λείπει το 3D touch

-Μπαταρία όταν το άνοιξα είχε 82% και έχω κάνει στήσιμο εκ νέου, πέρασμα λογαριασμών κλπ κλπ. 6 ώρες μετά έχω 48% αλλά το έχω λιώσει κυριολεκτικά

-Είχε την 13.1.2 μέσα. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για την παρτίδα.

 

Αυτά για αρχή

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 21:24

Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που επειδή άργησα να πάρω τη συσκευή, δεν έχει νόημα να προβώ σε λεπτομερείς εντυπώσεις, πάνω-κάτω έχουν ειπωθεί τα θετικά και τα αρνητικά!

Αλλά θέλω να αναφέρω, πως τουλάχιστον στη συσκευή που έχω και χωρίς καμία έξτρα προσοχή σε σχέση με τις προηγούμενες συσκευές, δεν έχω δει ούτε ένα σημαδάκι στην οθόνη...

Το γράφω επειδή ξέρω ότι οι πιο πολλοί βάζουν τζαμάκια και μεμβράνες, αλλά κάποιοι είναι σαν εμένα που δεν τα αντέχω με τίποτα!

Αν ίσχυαν αυτά που λένε σε πολλά forum ότι γρατζουνιέται με το παραμικρό, θα έπρεπε να έχω δει έστω και κάτι, από το βγάλε-βάλε στην τσάντα.

Επειδή ήταν η πρώτη χρονιά που την πάτησα και δεν κατάφερα να πάρω συσκευή τη μέρα κυκλοφορίας, μπήκα στη διαδικασία να διαβάζω σχόλια και εντυπώσεις σε διάφορα forum, ενώ άλλες χρονιές απλά έβγαζα μόνη μου τα συμπεράσματα μέσα από τη χρήση της συσκευής.

Πολλά από αυτά που είχα διαβάσει, με έφτασαν - άδικα - στο σημείο να σκέφτομαι να μην προβώ σε αγορά.

Προς γνώση και συμμόρφωση για την επόμενη φορά [emoji14]

Το μόνο που θα ήθελα να είχα σα δυνατότητα, για να πω ότι είναι 100% ικανοποιημένη με τη συσκευή, είναι να τραβάω αρχεία RAW με την ultrawide κάμερα.

Δυστυχώς αυτό το feature είναι κλειδωμένο και εικάζω ότι το έκαναν λόγω κακής ποιότητας του σένσορα που θα φανερωθεί αν το ξεκλειδώσουν...


Raw και 64 mb Χμ θα έπεφτε πολύ η χωρητικότητα ,και εκτος αυτού ο επεξεργαστής πως στο καλό θα επεξεργάζονταν τέτοιο όγκο πληροφορίας . Δεν μου φαίνεται εφικτό.συγνώμη αν στο χαλάω.

#123   kmeletis

kmeletis

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 21:33

Ρίξε μια ματιά εδώ: https://www.ebay.co....353.m2749.l2649

 

Αγόρασα και δείχνει να είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε πλήρη προστασία των πίσω καμερών διότι καλύπτει με 1 τεμάχιο τόσο τις κάμερες ενιαία όσο και τη περίμετρο γύρω γύρω. Δηλαδή στις 3 κάμερες δεν υπάρχει κενό αλλά ενιαίο τζάμι. Θα το τοποθετήσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες. 

Πήρα αντίστοιχη λύση από Aliexpress. Σαν σκεπτικό καλό αλλά στην πράξη τελείως χάλια. Δοκίμασε όταν το πάρεις να βγάλεις με φλας σε απόλυτο σκοτάδι ή τράβηξε μια photo με την τηλεόραση σου μέσα ανοιχτή. Όλα μου τα έβγαζε σαν μπλε. Εάν δεν έχεις τέτοιο θέμα πες μου για να το πάρω.



#124   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 21:48

Raw και 64 mb Χμ θα έπεφτε πολύ η χωρητικότητα ,και εκτος αυτού ο επεξεργαστής πως στο καλό θα επεξεργάζονταν τέτοιο όγκο πληροφορίας . Δεν μου φαίνεται εφικτό.συγνώμη αν στο χαλάω.

Αφού οι άλλοι δύο φακοί μια χαρά καταγράφουν raw αρχεία, κι όχι μόνο φέτος, αλλά χρόνια τώρα.

Άλλωστε τα raw, δεν είναι δα και τόσο τεράστια αρχεία, είναι πιο μικρά σε μέγεθος από τα tiff.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι είναι πολύ πιθανό να έχει κακή ποιότητα ο σένσορας στον υπερευρυγώνιο, κι επειδή στα raw φαίνονται όλες οι ατέλειες, αποφάσισαν να κλειδώσουν τη δυνατότητα...

#125   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:12

Αφού οι άλλοι δύο φακοί μια χαρά καταγράφουν raw αρχεία, κι όχι μόνο φέτος, αλλά χρόνια τώρα.

Άλλωστε τα raw, δεν είναι δα και τόσο τεράστια αρχεία, είναι πιο μικρά σε μέγεθος από τα tiff.

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι είναι πολύ πιθανό να έχει κακή ποιότητα ο σένσορας στον υπερευρυγώνιο, κι επειδή στα raw φαίνονται όλες οι ατέλειες, αποφάσισαν να κλειδώσουν τη δυνατότητα...

Μπορεί δεν διαφωνώ ότι ίσως και αυτό που λες να είναι , αν και βέβαια καμμία σχέση το ένα με το άλλο το raw θέλει ισχύει, μνήμη , δεν παίζει με όλα ...είναι πολλά , το tiff (το κανείς ότι θες) αν και δεν ξέρω στα ποσά μπιτ είναι το tiff. Είναι πολλά...και φεύγουμε εκτός θέματος . Πιστεύω ότι είναι πολλά που δεν το βάζουν όχι μόνο για να μην γίνουν ρόμπες

Τα raw δεν έχουν ατέλειες απλά έχουν όλη την πληροφορία και εσυ την «διαμορφώνεις» όπως θες

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 12/11/2019 - 22:13


#126   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:14

Με κινητό πως θα την επεξεργαστείς τώρα με 3 και 4 ram άλλο και αυτό

#127   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:19

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι είναι πολύ πιθανό να έχει κακή ποιότητα ο σένσορας στον υπερευρυγώνιο, κι επειδή στα raw φαίνονται όλες οι ατέλειες, αποφάσισαν να κλειδώσουν τη δυνατότητα...

Απ' ότι φαίνεται έχει να κάνει με τη παραμόρφωση του ειδώλου.

 

Σε RAW αρχεία που δεν υπάρχει διόρθωση σε συνδυασμό με τα 13mm του φακού, ξεφεύγει μάλλον το πράγμα πολύ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#128   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2019 - 22:51

Απ' ότι φαίνεται έχει να κάνει με τη παραμόρφωση του ειδώλου.

Σε RAW αρχεία που δεν υπάρχει διόρθωση σε συνδυασμό με τα 13mm του φακού, ξεφεύγει μάλλον το πράγμα πολύ.

Χμ, σωστό, έχει λογική, δε το είχα σκεφτεί.

#129   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2019 - 20:54

Την γνώμη σας παρακαλώ!
Μιας και ( και φέτος!) δεν θα κρατηθώ και θα αγοράσω το 11 pro... έχω ένα και μόνο δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας...max ή απλό;!;!
Με δεδομένο πως δεν διαφέρει η κάμερα τους...πράγμα βασικό για εμένα... πάμε στον παράγοντα μπαταρία
Αν και έχω διαβάσει πολλά καλα λόγια για την μπαταρία του max...(έως και δυο μέρες λένε...) δεν έχω διαβάσει για το απλό και την μπαταρία του
Σε τεστ στο internet πολύ μικρές διάφορες έχω δει; Ισχύουν; Είναι δηλαδή και η μπαταρία του απλού τόσο δυνατή;
Η οθόνη ασφαλως και με ενδιαφέρει αλλά και η φορητότητα επίσης...
Κάτοχος «μικρού» για την ώρα και όχι max από θέμα διαστάσεων δεν έχω κάποιο θέμα...
Το χρησιμοποιώ άνετα με το ένα χέρι
Το μεγάλη το είδα σε κατάστημα και δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο. Κατά την χρήση όμως; Σκέφτομαι τις αντικειμενικές δυσκολίες λίγο μεγέθους!
Δίλλημα λοιπόν μήπως φέτος έκανα την αλλαγή αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος..!

Τελευταία επεξεργασία από: aliask, 16/11/2019 - 20:55


#130   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2019 - 21:33

Την γνώμη σας παρακαλώ!
Μιας και ( και φέτος!) δεν θα κρατηθώ και θα αγοράσω το 11 pro... έχω ένα και μόνο δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας...max ή απλό;!;!
Με δεδομένο πως δεν διαφέρει η κάμερα τους...πράγμα βασικό για εμένα... πάμε στον παράγοντα μπαταρία
Αν και έχω διαβάσει πολλά καλα λόγια για την μπαταρία του max...(έως και δυο μέρες λένε...) δεν έχω διαβάσει για το απλό και την μπαταρία του
Σε τεστ στο internet πολύ μικρές διάφορες έχω δει; Ισχύουν; Είναι δηλαδή και η μπαταρία του απλού τόσο δυνατή;
Η οθόνη ασφαλως και με ενδιαφέρει αλλά και η φορητότητα επίσης...
Κάτοχος «μικρού» για την ώρα και όχι max από θέμα διαστάσεων δεν έχω κάποιο θέμα...
Το χρησιμοποιώ άνετα με το ένα χέρι
Το μεγάλη το είδα σε κατάστημα και δεν μου φάνηκε κάτι περίεργο. Κατά την χρήση όμως; Σκέφτομαι τις αντικειμενικές δυσκολίες λίγο μεγέθους!
Δίλλημα λοιπόν μήπως φέτος έκανα την αλλαγή αλλά σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος..!

Άφου είχα το  x και μετά το xs , είπα να παω φέτος στο 11 pro Max και δεν το έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή!Η μπαταρία δεν παίζεται , αφού νόμιζα στην αρχή πως κάτι έχει το κινητό,καποιο πρόβλημα χαχα! Σήμερα 8 το πρωί 100% όλη μέρα τηλ. mail, internet ,YouTube κλπ και τώρα που γράφω είναι στο 65% Αν θέλεις μπαταρία το Max είναι μονόδρομος , αυτά!



#131   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2019 - 23:05

Λες ε;
Το μέγεθος; Δεν σε προβληματίζει καθόλου;

Κάποιος με το 11 pro το «μικρο» εμπειρία με την μπαταρία του έχει να καταθέσει;

#132   dgeorge4

dgeorge4

    iPH Enthousiast

  • 489 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 17/11/2019 - 15:17

Λες ε;
Το μέγεθος; Δεν σε προβληματίζει καθόλου;

Κάποιος με το 11 pro το «μικρο» εμπειρία με την μπαταρία του έχει να καταθέσει;


Με αυτά που έχω διαβάσει και έχοντας το απλό 11, όποιο φετινό iPhone και να πάρεις, θα έχει καλύτερη μπαταρία από το XS max. Απλά το pro max είναι ένα επίπεδο πιο πάνω σε μπαταρία από τα άλλα δυο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#133   vaggelis83

vaggelis83

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 17/11/2019 - 16:42

Έτσι είναι. Το μεγάλο όπως και να το κάνουμε είναι σε άλλο επίπεδο. Εγώ έχω το 11 pro και απόλυτα ευχαριστημένος. Αυτή τη στιγμή σε ταξίδι αναψυχής και δεν με έχει απογοητεύσει. Πολλές φωτογραφίες , gps και 4g και επιστρέφω στο δωμάτιο με αρκετή μπαταρία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#134   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 17/11/2019 - 18:17

Λες ε;
Το μέγεθος; Δεν σε προβληματίζει καθόλου;

Κάποιος με το 11 pro το «μικρο» εμπειρία με την μπαταρία του έχει να καταθέσει;


Θα σου πω αυτό που λέω σε όλους όσους έχουν ενδοιασμούς για το μέγεθος.. Δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου συν ότι συνηθίζεται κατευθείαν.
Μετά δεν θα μπορείς να κοιτάξεις πίσω πλέον ξανά. Επίσης η μπαταρία εννοείται θα κρατάει πιο πολύ από το μικρό, αλλά εκεί που θα δεις πραγματική διαφορά είναι η απόλαυση στην μεγαλύτερη οθόνη


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

#135   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2019 - 19:52

Κάποιος οδηγός για χρήση dual sim υπάρχει.
Πολύ μπέρδεμα φαίνεται.
Επισης και στο iPhone 11 pro όταν σε καλούν στην δεύτερη γραμμή φαίνεται κλειστή.
Ντροπή τους.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες