Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Apple Watch Series 6: Πρώτες εντυπώσεις/πληροφορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1081   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/02/2021 - 17:38

Καταρχάς ευχαριστώ!

Έχω σκεφτεί το θέμα μπαταρίας. Δεν έχω φορέσει ποτέ βράδυ στον ύπνο μου, και ούτε πρόκειται! Αισθάνομαι σα να κοιμάμαι με βατραχοπέδιλα!
:lol:

Τρέξιμο, ποδήλατο και θαλάσσιο καγιάκ.
Για το τρέξιμο οι απαιτήσεις είναι οι κλασσικές υποθέτω. Να κάνει καταγραφή απόστασης, χρόνων, να μπορεί να βγάλει κάποια στατιστικά κλίσεων και να το ρίξει σε ένα χάρτη. Με προβλημάτισε αυτό που είπες για τους παλμούς. Μπορείς να βάλεις ένα ενδεικτικό screenshoot? Σου δείχνει υποθέτω live στοιχεία για να προσαρμόζεις τον ρυθμό σου ανάλογα με το σε ποιο εύρος παλμών θες να κινηθείς, σωστά? Έχει επίσης κάποιο αλγόριθμό να υπολογίζει vo2 max?

Στο ποδήλατο οι απαιτήσεις είναι πρακτικά μηδενικές καθώς γίνεται συνήθως σε βουνό. Περισσότερο με νοιάζει η καταγραφή της διαδρομής αν και πλέον χρησιμοποιώ το Wikiloc και αυτό.

Τώρα για το καγιάκ θα βόλευε να έχει καταρχάς app! Τα υπόλοιπα είναι παρόμοια με το τρέξιμο. Είναι αδιάβροχο υποθέτω, δεν έχει θέμα να βραχει. Δυνατότητα πλοήγησης μέσω του ρολογιού υπάρχει? θα βόλευε αρκετά.



Αν χρησιμοποιείς την default εφαρμογή της Apple για workouts τότε όχι, δεν έχει την δυνατότητα για heart rate zones. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν 3rd party εφαρμογές, αλλά επειδή δεν με ενδιέφερε ποτέ δεν το έχω ψάξει.

Όταν τελειώσεις ένα workout σου δείχνει summary όπως στο screenshot. Αν είναι τρέξιμο/περπάτημα/hiking κλπ δείχνει κι άλλες πληροφορίες, όπως elevation gain, pace, cadence, splits ανα χλμ, χάρτη διαδρομής με χρωματική διαβάθμιση βάσει του pace, κλπ. Το συγκεκριμένο που έβαλα εδώ είναι από προπόνηση crossfit. Αν δεις το graph για τους παλμούς, δεν είναι μια συνεχόμενη γραμμή αλλά έχει κενά γιατί λόγω της κίνησης των χεριών στο Crossfit μπορεί να «χάνει» μετρήσεις (σε άλλα workout που είναι τρέξιμο είναι πιο «συνεχής» η μέτρηση). Το πρόβλημα που έγραψα πιο πάνω είναι ότι πχ δεν μπορώ να καταλάβω τι παλμούς είχα στο 17:48. Είναι αδύνατον να βρω το 17:48 σε ποιο σημείο του οριζόντιου άξονα είναι και επίσης τι παλμούς θα είχα γιατί δεν έχει διαβάθμιση στον κάθετο άξονα. Εναλλακτικά, μπορώ να πάω στο Apple health και να δω αναλυτικά ανα 2-3 δευτερόλεπτα στα logs, αλλά εγώ το θέλω σε graph...

Ένα καλό που έχει πάντως είναι ότι μπορείς να κάνεις scroll δεξιά στο γράφημα (αν δεις έχει δυο κουκκίδες) και σου δείχνει το recovery heart rate graph, δηλαδή πόσο γρήγορα πέφτουν οι παλμοί σου μετά την προπόνηση μέχρι και 3 λεπτά μετά (όσο πιο καλή η φυσική σου κατάσταση τόσο πιο γρήγορα πέφτουν)

50413159da5cf94295839bead2cb7f92.jpg


Τελευταία επεξεργασία από: marian, 22/02/2021 - 17:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1082   due

due

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2021 - 17:43

Κατάλαβα τι λες. Ναι είναι λίγο κάπως. Θα ψαχτώ και με εφαρμογες, γιατί το να βλέπω live heart rate zones είναι από τα σημαντικά.

 

Ευχαριστώ!



#1083   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/02/2021 - 18:39

Παιδιά για όλα αυτά υπάρχει η εφαρμογή  HeartWatch η οποία στα δείχνει όλα αναλυτικά.



#1084   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 22/02/2021 - 21:46

Για intervals και στόχους σε heart zones κοιτάξτε το iSmoothRun. Δεν είναι πολύ ευχάριστο στο μάτι το interface αλλά είναι φοβερά παραμετροποιησιμο. Μπορεί να δουλέψει και μόνο με το ρολόι και να σου στέλνει ειδοποιήσεις στα ακουστικά.

#1085   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 22/02/2021 - 23:23

Για δείτε κι αυτή:

https://apps.apple.c...1006420410?l=el


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1086   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 23/02/2021 - 08:59

Άσχετο από του θέματος αλλά θα ήθελα να βγάλει και ένα fitness band η apple! Κουράστηκα με τα κινεζικά που μόνο με σύνδεση Android έχουν φουλ παραμετροποίηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1087   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2021 - 10:01

Κατάλαβα τι λες. Για διαλειματική για να είμαι ειλικρινής ούτε το αντίστοιχο app του Garmin με είχε βολέψει και κατέληγα να πηγαίνω σε στιβο ώστε να έχω αποστάσεις με το μάτι έστω.

 

Θα ήταν το πιο σημαντικό αυτό που λες για την μουσική, αλλά από ότι έχω καταλάβει παίρνει μόνο e-sim και όχι φυσική sim, σωστά? Εχω vodafone οπότε no go.

Εφαρμογή για καγιάκ έχει πάντως, θα την ψάξω.

 

Σύνδεση με άλλα apps τύπου strava, έχει υποθέτω ε?

 

Του garmin τα workouts με είχαν βολέψει απίστευτα! Έφτιαχνα πρόγραμμα με τα set που ήθελα, warmup, cool down και το άφηνα να παίζει μπάλα μόνο του!

Μου λείπει μια τέτοια δυνατότητα στο AW

 

Μουσική ακούω μέσω Apple Music.

Συγχρονίζει τα playlists που θέλω και δεν απαιτείται σύνδεση. (δεν έχω και μοντέλο με eSim έτσι κι αλλιώς)

Spotify νομίζω λένε θα το υποστηρίξουν στο μέλλον (άγνωστο πότε)

Για άλλες υπηρεσίες δεν γνωρίζω.

 

Strava μέσω του iphone ανεβαίνουν κανονικά.

Εγώ χρησιμοποιώ και το HealthFit στο κινητό, που δείχνει πιο πολλά και πιο όμορφα (προσωπική άποψη) γραφίματα και στατιστικά σε σχέση με το μαμά Fitness app.



#1088   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 23/02/2021 - 10:44

Spotify υποστηρίζουν μέσω του 4g ρολογιού, που δυστυχώς δεν δουλεύει στην ελλαδα

#1089   stathpen

stathpen

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2021 - 11:55

Παιδιά για όλα αυτά υπάρχει η εφαρμογή  HeartWatch η οποία στα δείχνει όλα αναλυτικά.

Έχω τσεκάρει αναλυτικά τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Γενικά ανταποκρίνεται καλά στη καταγραφή των καρδιακών παλμών στην κίνηση ή προπόνηση.

Αν θέλεις όμως να το δεις κι από άποψη καρδιακών βιορυθμών και κυρίως να παρακολουθήσεις τους παλμούς ανά λεπτό σε φάση σχετικής ηρεμίας που είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος (υποτίθεται καταγράφει μετά από 5' ακινησίας) είναι ασυγχρόνιστο με την πραγματικότητα. Μπορεί να βαδίζεις σε ένα χώρο κι αυτό να καταγράφει παλμούς ακινησίας (sedentary bpm).

Πολύ χαμηλότερων προσδοκιών λοιπόν.



#1090   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2021 - 12:07

Παιδιά στη προσφορά που έχει βγάλει ο Γερμανός τι εκπτωση βγαίνει γιατί δεν έχω κάρτα εθνικής και δεν ξέρω πως το μετράνε.

#1091   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/02/2021 - 12:19

Παιδιά στη προσφορά που έχει βγάλει ο Γερμανός τι εκπτωση βγαίνει γιατί δεν έχω κάρτα εθνικής και δεν ξέρω πως το μετράνε.

Αν δεν εχεις καρτα εθνικης καλυτερα να μην αθεις  :P  :P παντως ειναι 20% μειον απο την τιμη το οποιο το παιρνεις σε ποντους και απο την αλλη μερα μπορεις να τα εξαργυρωσεις σε μια αλλη αγορα  ,καλη περιπτωση για μενα που εχω και απαλασσομαι και απο το φπα ,το μελανο μου σημειο το αγορασα τα χριστουγεννα :D  :D



#1092   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2021 - 12:41

Επειδή πάλι δεν κατάλαβα ποσό βγαίνει σαν εκπτωση με τους πόντους ;
Αξίζει να αγγαρέψω κάνα φίλο για να βρω;

#1093   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/02/2021 - 13:07

Επειδή πάλι δεν κατάλαβα ποσό βγαίνει σαν εκπτωση με τους πόντους ;
Αξίζει να αγγαρέψω κάνα φίλο για να βρω;

στειλε ινκ με αυτο που θελεις



#1094   nikolas81

nikolas81

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2021 - 13:15

https://www.germanos...&fname=&fvalue=

Σ ευχαριστώ !!

#1095   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/02/2021 - 13:52

https://www.germanos...&fname=&fvalue=

Σ ευχαριστώ !!

τιποτα μειον 96 ε δηλαδη 383 ε



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες