Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1576   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/01/2021 - 09:34

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με την οθόνη των 12/12 pro;
Γιατί η μόνη διαφορά που βλέπω είναι τα 800 με τα 625.
800 nits max brightness (typical)
625 nits max brightness (typical).
Φαντάζομαι ότι οι κυριότερες διάφορες είναι στις κάμερες.απο την άλλη πέρα από το 200αρι το βάρος με απασχολεί πιο πολύ.

8d46077329e9ad0994e301c737868036.jpg

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1577   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/01/2021 - 09:58

Ναι αυτό ακριβώς.
Το 625 με το 800 είναι η διαφορά τους στην ευκρίνεια.
Όχι ότι είναι βέβαια το χάος μεταξύ των 11 και 11pro, αλλά για μένα είναι μια διαφορά.

Κατά τα αλλά το 200€ είναι όντως σημαντικό και αν δεν σε νοιάζουν οι φωτογραφίες (που άλλοι πχ θέλουν την καλύτερη των pro) τότε βουρ για το 12.

Αλλωστε σε σχέση με το 8 θα δεις διαφορά τεράστια

#1578   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/01/2021 - 10:50

Μια χΑρα ειναι στο χερι απο το 8 στο 12. Θα το συνηθιζεις αμεσως. Δεν εχει τοσο μεγαλη διΑφορα

#1579   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/01/2021 - 11:27

Καλή χρόνια φίλε
Αν δεν σε ενδιαφέρει το 200€ πας στο pro!
Ίδιες οθόνες έχουν απλα το 12αρι για μένα είναι «θολό» στην οθονη σε σχέση με την ευκρίνεια του pro.
Το 12αρι έχει σχεδόν την ίδια ανάλυση με το 8αρι σου, οποτε μπορεί και για σένα να μην είναι διαφορά, αλλά αν δεις το pro και δεις την ευκρίνεια του θα καταλάβεις την διαφορά.

Αν από την άλλη το 200€ είναι κόστος, τότε το 12αρι δεν έχει να ζηλέψει - πέρα της ευκρίνειας του 12pro.
Επίσης ένα θετικό του είναι ότι έχει καλύτερη (όχι βέβαια και τρελή διαφορά) μπαταρία σε σχέση με το pro

Οι κάρτες είναι φυσικά ολόιδιες και κάνουν
Για το mini εγω προσωπικά δεν θα πήγαινα. εμένα μου φαίνεται νάνος

Οποτε ανάλογα με τα χρήματα σου αποφασίζεις
Καλημερα

φιλε εκτος κ αν εχεις βιονικο ματι τοτε ειναι αδυνατο να καταλαβεις την διαφορα στην ευκρινεια, 125nits ειναι παρα πολυ μικρη διαφορα, βαζω στοιχημα οτι αν σου δειξουν δυο οθονες δεν θα καταλαβεις την διαφορα, οχι διπλα διπλα, πες οτι μπαινεις σε 2 δωμάτια στο ενα το προ κ στο αλλο το απλο, 

βασικα ιδια μεγιστη ευκρινεια εχουν δες εδω 

The one difference is that the iPhone 12 Pro display features a higher “typical” brightness than the iPhone 12 at 800 nits versus 625. The actual max brightness of the displays is the same, however, at 1200 nits, thanks to universal support for HDR.

 

Η μονη διαφορα τους ειναι στην τριτη καμερα γι αυτο κ το 200αρι, ειναι για ultrawide πρακτικα αχρηστο παλι για κινητο, αυτοι που ενδιαφερονται σοβαρα για φωτογραφια εχουν DSLR

 

επισης βασικο το pro εχει χειροτερη διαρκεια μπαταριας , μικρη διαφορα αλλα λεμε

οπως και τα 25γρ που για μενα κανουν την διαφορα μια κ δεν με νοιαζει η καμερα καθολου, εξαλλου απο το 8αρι ειναι τρελη διαφορα που θα δεις...

αν χρησιμοποιεις πολυ το κινητο οπως εγω τα 25γρ θα τα νιώσεις μακροχρονια στο χερι σου μια κ μου εκανε καρπιαιο σωληνα κ αυχενικο η πολυωρη χρηση....

 

https://www.webmd.co...carpal-tunnel#1

 

https://www.toi-heal...s-hands-elbows/


Τελευταία επεξεργασία από: ipgpi, 01/01/2021 - 11:36


#1580   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/01/2021 - 12:05

Στα περισσότερα τεστ το pro έχει ελαφρώς καλύτερη αυτονομία από το απλό. Ο λόγος είναι τα 6GB RAM που σημαίνει ότι η συσκευή θα αναγκάζεται να κάνει reload λιγότερες εφαρμογές που είναι παγωμένες στο παρασκήνιο και άρα θα κάνει οικονομία στην μπαταρία. Οι μετρήσεις βέβαια με την προϋπόθεση ότι η φωτεινότητα έχει ρυθμιστεί στο ίδιο επίπεδο και στις 2 συσκευές. Το pro μπορεί να ανεβάσει λίγο παραπάνω την φωτεινότητα. Εκεί θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση εννοείται. Σε γενικές γραμμές πάντως έχουν παρόμοια αυτονομία. Ουσιαστικά αξιολογείς την μια έξτρα κάμερα και την παραπάνω RAM και αποφασίζεις. Εννοείται ότι στην τιμή πρέπει να συγκρίνεις το 128GB iPhone 12 με το 12 pro


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1581   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/01/2021 - 13:46

Σε κάποια τεστ είναι καλύτερη η αυτονομία του 12 σε αλλά τεστ το 12pro. Διαφορά μηδαμινή ως συμπέρασμα.
Στο θέμα του κόστους τώρα με την αποφορολόγηση η διαφορά του 12 με το 12pro στα 128GB βγαίνει 160€. Το βάρος με απασχολεί πιο πολύ.

#1582   coOb

coOb

    iPH Enthousiast

  • 415 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 01/01/2021 - 15:43

Πόσες ώρες αναμονή έχετε σε ενεργή οθόνη & ανενεργή οθόνη γιατί νομίζω την πίνει την μπαταρία και δεν με βγάζει ούτε μέρα 12 pro max


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1583   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/01/2021 - 21:04

Σε κάποια τεστ είναι καλύτερη η αυτονομία του 12 σε αλλά τεστ το 12pro. Διαφορά μηδαμινή ως συμπέρασμα.
Στο θέμα του κόστους τώρα με την αποφορολόγηση η διαφορά του 12 με το 12pro στα 128GB βγαίνει 160€. Το βάρος με απασχολεί πιο πολύ.


Και ‘γώ έτσι το σκέφτηκα. Φέτος μικρή η διαφορά για να μην πας στο ανώτερο μοντέλο. Μικρότερες και οι διάφορες μεταξύ τους βέβαια αλλά δεν ήθελα να το μετανοιωσω αργότερα και έτσι πήγα στο pro. Το βάρος φαίνεται στη συσκευή αλλά έχει να κάνει και με το από ποια συσκευή Προέρχεσαι φαντάζομαι. Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί προς το παρόν. Στις κλήσεις το δουλεύω αποκλειστικά με AirPods έτσι και αλλιώς


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1584   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/01/2021 - 22:01

Και ‘γώ έτσι το σκέφτηκα. Φέτος μικρή η διαφορά για να μην πας στο ανώτερο μοντέλο. Μικρότερες και οι διάφορες μεταξύ τους βέβαια αλλά δεν ήθελα να το μετανοιωσω αργότερα και έτσι πήγα στο pro. Το βάρος φαίνεται στη συσκευή αλλά έχει να κάνει και με το από ποια συσκευή Προέρχεσαι φαντάζομαι. Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί προς το παρόν. Στις κλήσεις το δουλεύω αποκλειστικά με AirPods έτσι και αλλιώς


Sent from my iPhone using Tapatalk


Από 8αρι σε pro θα την ακούσω άσχημα νομίζω. Πιάνω το 11pro ενός φίλου και με κουράζει.

#1585   st3ve

st3ve

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/01/2021 - 22:02

Πρώτη μερα χρήσης 12pro max και εχω σοκαριστεί από το ποσο καλή είναι η αυτονομία του. 
το μόνο που με ξενερώνει είναι μια κιτρινιλα που έχει η οθόνη (κλειστο True Tone). Είναι γενικό φαινόμενο η έτυχα στην περίπτωση;

 

ps μολις παρατήρησα ότι σε άλλη γωνία θέασης χάνεται, ενώ όταν το κοιτάω κατάματα κιτρινίζει


Τελευταία επεξεργασία από: st3ve, 01/01/2021 - 22:07


#1586   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2021 - 22:40

Βρήκα αυτό το βίντεο.
Ίσως να σας βοηθήσει μέχρι, και αν βρεθεί λύση για τις κίτρινες οθόνες.



#1587   st3ve

st3ve

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/01/2021 - 22:47

Βρήκα αυτό το βίντεο.
Ίσως να σας βοηθήσει μέχρι, και αν βρεθεί λύση για τις κίτρινες οθόνες.

άρα δεν ειμαι μόνο εγω και είναι γενικό φαινόμενο, σωστα;



#1588   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 01/01/2021 - 23:40

Δυστυχώς είναι γενικό το φαινόμενο. Όπως και το ότι τα pixel καθυστερούν να σβήσουν σε μαύρο φόντο όταν η φωτεινότητα είναι κάτω από το 90%. Ελπίζουμε να λύνεται με software update


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1589   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/01/2021 - 23:43

Δυστυχώς είναι γενικό το φαινόμενο. Όπως και το ότι τα pixel καθυστερούν να σβήσουν σε μαύρο φόντο όταν η φωτεινότητα είναι κάτω από το 90%. Ελπίζουμε να λύνεται με software update


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σε όλη την σειρά 12 ; Ή στα pro μόνο ;

#1590   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2021 - 23:52

άρα δεν ειμαι μόνο εγω και είναι γενικό φαινόμενο, σωστα;

Έκανα παραγγελία αλλά ακόμη δεν παρέλαβα, οπότε δεν ξέρω ακόμη.
Με τα λεγόμενα εδώ μέσα είπα να ρίξω μια ματιά και μόλις το βρήκα το ανέβασα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες