Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2221   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2021 - 19:25

Είχα και ‘γώ μαύρη γραμμή στο chrome μόνο ,έφυγε χωρίς να κάνω κάτι

Τι κουλό και αυτό;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2222   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2021 - 19:28

Συνηθίζεται, θα κανείς οικονομία και στην μπαταρία... ( για να ελαφρύνουμε την κατάσταση)


Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν ξέρω ρε γμτ, το έχω προσπαθήσει πολύ γιατί ξέρω πόσο πιο ιδανικό είναι για τη μπαταρία. Πάντα επιστρέφω στο light mode κάποιο καιρό μετά, πολύ ανακουφισμένη.

Νιώθω λες και επιβαρύνεται η όραση μου όταν κοιτάζω λευκά γράμματα σε μαύρο φόντο, με κουράζει απίστευτα μετά από κάποια ώρα.

Νομίζω ότι φταίει που έχω αστιγματισμό.
Κάνουν είδωλο τα γράμματα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, σε σχέση με τις ανάποδες συνθήκες (δηλαδή σε σχέση με τα μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο).

Θα προσπαθήσω να το συνηθίσω ξανά, μέχρι να καταφέρω να βρεθώ σε εξουσιοδοτημένο για αντικατάσταση οθόνης.

#2223   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2021 - 19:35

Εγώ θα πρότεινα πάντως να μη το αφήσεις και να μιλήσεις με κάποιο εξουσιοδοτημένο για αντ/σταση οθόνης.

* Τη φώτο μη τη σβήσεις, γιατί θα τη χρειαστείς.

Εννοείται πως επιβάλλεται αντικατάσταση, άλλωστε δε λύνεται εξ´ολοκλήρου το πρόβλημα, αφού δεν έχουν καν όλα τα apps dark mode.
Μόλις ανοίξω κάποιο app που δεν έχει, επανεμφανίζεται το πρόβλημα.

Πρέπει να ανέβω Αθήνα να το πάω, ελπίζω να μπορεί να γίνει επιτόπου η αλλαγή, αν έχουν δει τη φωτό κι έχουν αναγνωρίσει προκαταβολικά το πρόβλημα...

Γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνω δύο ταξίδια, ένα για να το πάω και άλλο ένα για να το πάρω πίσω, συν ότι δεν ξέρω πού θα βρω άλλη συσκευή καβάντζα μέχρι να το φτιάξουν.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, τελικά το πρόβλημα προέκυψε, επειδή έχουμε τα λεγόμενα ξεθωριασμένα μαύρα/γκρι, αντί για σβηστά pixel;
Αν δηλαδή σε εκείνο το σημείο ήταν τελείως σβηστά τα pixel, δε θα είχε προκύψει το θέμα;
Ή λέω βλακείες;

#2224   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/04/2021 - 19:53

Δε ξέρω αν σχετίζεται με τα γκρί όλο αυτό.

 

Και είναι και κάτι που βλέπω πρώτη φορά να αναφέρεται για τα φετινά.

 

Τώρα για την οθόνη, εκείνη τη στιγμή θα κάνουν αντ/σταση αλλά πρώτα θα πάρεις τηλ να κλείσεις ραντεβού.

 

Απίθανο να στο στείλουν Ολλάνδία, αλλά ποτέ δε ξέρεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2225   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 01/04/2021 - 19:54

Εννοείται πως επιβάλλεται αντικατάσταση, άλλωστε δε λύνεται εξ´ολοκλήρου το πρόβλημα, αφού δεν έχουν καν όλα τα apps dark mode.
Μόλις ανοίξω κάποιο app που δεν έχει, επανεμφανίζεται το πρόβλημα.
Πρέπει να ανέβω Αθήνα να το πάω, ελπίζω να μπορεί να γίνει επιτόπου η αλλαγή, αν έχουν δει τη φωτό κι έχουν αναγνωρίσει προκαταβολικά το πρόβλημα...
Γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνω δύο ταξίδια, ένα για να το πάω και άλλο ένα για να το πάρω πίσω, συν ότι δεν ξέρω πού θα βρω άλλη συσκευή καβάντζα μέχρι να το φτιάξουν.
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, τελικά το πρόβλημα προέκυψε, επειδή έχουμε τα λεγόμενα ξεθωριασμένα μαύρα/γκρι, αντί για σβηστά pixel;
Αν δηλαδή σε εκείνο το σημείο ήταν τελείως σβηστά τα pixel, δε θα είχε προκύψει το θέμα;
Ή λέω βλακείες;

βρες ένα τηλ για λίγο και στειλτω με κούριερ

#2226   dimifoti

dimifoti

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/04/2021 - 21:16

Εννοείται πως επιβάλλεται αντικατάσταση, άλλωστε δε λύνεται εξ´ολοκλήρου το πρόβλημα, αφού δεν έχουν καν όλα τα apps dark mode.
Μόλις ανοίξω κάποιο app που δεν έχει, επανεμφανίζεται το πρόβλημα.

Πρέπει να ανέβω Αθήνα να το πάω, ελπίζω να μπορεί να γίνει επιτόπου η αλλαγή, αν έχουν δει τη φωτό κι έχουν αναγνωρίσει προκαταβολικά το πρόβλημα...

Γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνω δύο ταξίδια, ένα για να το πάω και άλλο ένα για να το πάρω πίσω, συν ότι δεν ξέρω πού θα βρω άλλη συσκευή καβάντζα μέχρι να το φτιάξουν.

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι το εξής, τελικά το πρόβλημα προέκυψε, επειδή έχουμε τα λεγόμενα ξεθωριασμένα μαύρα/γκρι, αντί για σβηστά pixel;
Αν δηλαδή σε εκείνο το σημείο ήταν τελείως σβηστά τα pixel, δε θα είχε προκύψει το θέμα;
Ή λέω βλακείες;


Όχι, στο light mode στη μπάρα είναι σβηστά τα pixel και ανοιχτά τα γύρω γύρω. Επομένως το retention στην πραγματικότητα είναι γύρω γύρω από τη μπάρα και στη μπάρα είναι διακριτή η διαφορά λόγω του ghosting που παρουσιάζεται γύρω γύρω. Ουσιαστικά είναι το ανάποδο από ό,τι σκέφτηκες. Retention παρουσίαζουν τα στατικώς αναμένα pixels. Όχι τα κλειστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2227   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/04/2021 - 23:32

[mention]soniasim [/mention] μας άναψες φωτιές να ξες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2228   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2021 - 06:18

Είχα και ‘γώ μαύρη γραμμή στο chrome μόνο ,έφυγε χωρίς να κάνω κάτι


Αυτό είναι bugara της εφαρμογής.Επίσης κάποιες φορές δεν καλύπτει η εφαρμογή όλη την οθόνη όπως θα πρέπει. Τα ίδια site με safari δεν έχουν κανένα θέμα. Μη σε απασχολεί αυτό.

#2229   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 02/04/2021 - 06:24

Καλημερα σε όλους και καλό μήνα.

Εχθές που διάβασα το ποστ της σονιας θεώρησα ότι πρωταπριλιά θάναι οποτε λες?

Αλλά φέτος νομίζω ότι η καλύτερη θεωρητικά σειρά της apple (pro/max) έχει αποδειχτεί δυστυχώς με πολλά ....gate
(και δεν ήμουν ποτέ hater αφού στο σπίτι μου Android δεν μπήκε ποτέ - ούτε και σε tv)

Εγώ ειλικρινά σταμάτησα να τσεκάρω οθόνες, σήματα κτλ κτλ

Καραντίνα είμαστε άλλωστε οποτε μαζί με την χρονια που χάνουμε, θα έρθει και πιο γρήγορα η νέα σειρά 13.

Και ελπίζω αυτή να είναι πιο τυχερή

Καλημερα

#2230   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2021 - 12:15

Καλησπέρα σε όλους, δυστυχώς δεν έχω άλλα likes ακόμα, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Σήμερα ξύπνησα με άλλη διάθεση, χτες ήμουν πραγματικά τελείως χάλια με όλο αυτό, αλλά το πρωί έφαγα φλασιά και αποφάσισα να το δω όπως ακριβώς λέει και ο @vagfilippo (στο μυαλό μου ήσουν; ) [emoji23]

Πραγματικά φέτος έχω κουραστεί απίστευτα με τα προβλήματα της Apple και απλά θα πάψω να ασχολούμαι. Δε μας φτάνουν όλα τα άλλα που έχουμε, να καθόμαστε να σκάμε και για τα κινητά.
Ήδη το προηγούμενο διάστημα εμφάνισα κάποια δερματικά προβλήματα, που προήλθαν από στρες, με επίσημη διάγνωση δερματολόγου, οπότε δε θα επιτρέψω στον εαυτό μου να στρεσαριστεί πάλι για κάτι τόσο ανούσιο.

Εν τω μεταξύ γύρισα ξανά σε light mode, αφού βρήκα αυτούς, που έπαθαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε dark mode, αλλά τους εμφάνιζε το retention στα σημεία που φαινόταν λευκό, αντί στα μαύρα.
Στο post του reddit μάλιστα, αυτός έκανε αντικατάσταση συσκευής και του ξαναέκανε το ίδιο [emoji51]

https://www.reddit.c...pro_max_burnin/

https://discussions....hread/252147241

Οπότε δεν έχει να κάνει με light ή dark mode, αν έχεις προβληματικό panel, θα στο βγάλει όπως και να'χει...

Εννοείται πως θα το πάω κάποια στιγμή για αντικατάσταση οθόνης, αλλά δε θα αγχωθώ να το κάνω άμεσα, γιατί δεν έχω δικό μου αμάξι και ο φίλος μου δυστυχώς, δε με πάει Αθήνα μόνο για αυτό το λόγο [emoji23]

Και απαντώντας στον @SLK200GR που πρότεινε τη λύση του courier:
Εδώ στο χωριό, το πολύ να βρω κανά παλιό Android, όλη η διαδικασία του στησίματος από την αρχή, μεταφέροντας τα data μου σε Google, συν την αναμονή μέχρι να το πάρω πίσω, νομίζω πως δεν αξίζει.

Θεωρώ πιθανό σενάριο να το πάω χαλαρά με το που θα έχω πάρει το 13, το οποίο αν κρίνω από το πόσο μου έχει σπάσει τα νεύρα το 12, θα το αγοράσω με το που βγει, οπότε θα είμαι ακόμα εντός εγγύησης.

Τώρα, αν στο μεταξύ προγραμματίσουμε να ανέβουμε Αθήνα για δουλειές, θα μιλήσω με Document να δω αν παίζει άμεση αντικατάσταση με ραντεβού.

Μέχρι τότε, θα σταματήσω να το κοιτάω και θα κάνω σα να μην υπάρχει. Σε αυτό το σημείο μας έφτασαν φέτος με τις μπιπ τους [emoji14]

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 02/04/2021 - 12:18


#2231   hercoulis

hercoulis

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/04/2021 - 23:15

Για βάλε μια δικιά του ταπετσαρία (αν δεν έχεις) και άφησέ το για λίγο διάστημα.



#2232   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2021 - 10:16

Για βάλε μια δικιά του ταπετσαρία (αν δεν έχεις) και άφησέ το για λίγο διάστημα.

Τι εννοείς ακριβώς;

Αυτό που έχω δοκιμάσει, όπως διάβασα online, είναι να αφήσω ένα τελείως λευκό wallpaper full screen για κάποιες ώρες, το έκανα για ένα δίωρο και δεν έκανε καμία διαφορά... Δεν ξέρω μήπως κιόλας αυτό κάνει χειρότερο κακό...

Βασικά, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα υπήρχε από καιρό, μήπως το είχε ήδη από τις πρώτες μέρες η συσκευή και δε το είχα προσέξει (λέω εγώ τώρα, γιατί γενικά είμαι πιο παρατηρητική πεθαίνεις).

Σε πολλά από τα post που έχω βρει, το είχαν σχεδόν από την πρώτη στιγμή οι συσκευές.

#2233   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/04/2021 - 10:29

Φέτος το Quality Control παίζει να είναι το πιο αστείο (ευγενικά) εδώ και τόσα χρόνια.

 

Αλλά γαργάρες παντού.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2234   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/04/2021 - 13:02

Φέτος το Quality Control παίζει να είναι το πιο αστείο (ευγενικά) εδώ και τόσα χρόνια.

Αλλά γαργάρες παντού.

Αφού πλέον, έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να το κληρονομήσει ο φίλος μου έστω και με καινούρια οθόνη, ή μήπως είναι καλύτερα για πρώτη φορά φέτος να πουλήσω το 12 για να πάρω το 13 και εκείνος να κρατήσει για δεύτερη χρονιά το 11αρι.

Το σκέφτομαι σοβαρά, επειδή πιστεύω θα του λείψει ο φακός του 11 που κάνει πιο κοντινά.

#2235   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/04/2021 - 13:17

Ή να πάρετε και οι 2 το 13 12S :P


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20

0 μέλη, 19 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)