Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#616   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 22/11/2020 - 23:45

Ανεβάζω και δυο εσωτερικές βραδινές φωτό (ίδιο κάδρο) η πρώτη ειναι απο το 12 pro max, και η δεύτερη από το XS MAX σε ίδιες συνθήκες χαμήλου φωτισμού (white hue lamp στο 20% brightness).

3ee35b66b8fc3039b5aed453ddc61450.jpg


8384bb023d271506218a1a6d0f3489ef.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk


Υπάρχει κάτι και σε breaking bad; [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#617   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 00:04

χαχαχα στο μυαλό μου είσαι;

 

έχω παραγγείλει αυτό, αλλά ακόμα δε μου έχει έρθει, γιατί δεν το έβαλα να έρθει expedited. 

https://www.amazon.c...FLV4A72TP&psc=1

 

έρχονται μαζί με αυτό:

https://www.amazon.c...OKL5A1OLE&psc=1

 

 

 

Υπάρχει κάτι και σε breaking bad; [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



#618   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 10:16

* Το πρόβλημα που έχει εμφανιστεί με τη πράσινη απόχρωση στο 25% φωτεινότητας δεν το έχω (ευτυχώς).

UPDATE.

 

Τελικά το θέμα που έχει προκύψει με τις πράσινες αποχρώσεις υπάρχει και εδώ.

 

Εξαρχής δεν το είχα τσεκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να το προσπεράσω.

 

Για όποιον θέλει να το τσεκάρει, θέλει απαραίτητα Pitch Black δωμάτιο και κανα λεπτό να προσαρμοστούν τα μάτια για να αντιληφθείς τη διαφορά στην οθόνη.

 

Μετά ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής του, είναι με κλείσιμο/άνοιγμα της συσκευής.

 

Το κάνει και κατά το κλείσιμο, δευτερόλεπτα πρίν κλείσει η οθόνη που γίνεται γκριζοπράσινη, αλλά και κατά το άνοιγμα με το Logo.

 

Εναλλακτικά με 20-25% φωτεινότητα, μαύρο φόντο απο τις φωτ/φιες και πατώντας στην οθόνη για απόκρυψη των πλαισίων.

 

Θεωρώ πλέον πως όλες οι συσκευές κουβαλάνε το κουσούρι, απλά ο περισσότερος κόσμος είτε δε μπαίνει σε διαδικασία να το ψάξει, είτε δε το ξέρει καν, είτε δε κάνει σωστή αναπαραγωγή όπως εγώ τη πρώτη φορά.

 

Μόνο τυχαίο δεν είναι πως η BOE παίρνει πόδι του χρόνου απο τη προμήθεια οθονών.

 

Αν τελικά δε διορθωθεί το θέμα με κάποιο Update, δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση να έχουμε νέο πρόγραμμα αντ/στασης για να μπουν οι "σωστές" οθόνες της LG/Sammy.

 

Έτσι και αλλιώς η BOE μια σφήνα ήταν για να βοηθήσει στη παραγωγή.

 

Μια σφήνα που ποτέ δεν είχε κάνει OLED για iPh..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#619   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 23/11/2020 - 10:25

UPDATE.

Τελικά το θέμα που έχει προκύψει με τις πράσινες αποχρώσεις υπάρχει και εδώ.

Εξαρχής δεν το είχα τσεκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να το προσπεράσω.

Για όποιον θέλει να το τσεκάρει, θέλει απαραίτητα Pitch Black δωμάτιο και κανα λεπτό να προσαρμοστούν τα μάτια για να αντιληφθείς τη διαφορά στην οθόνη.

Μετά ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής του, είναι με κλείσιμο/άνοιγμα της συσκευής.

Το κάνει και κατά το κλείσιμο, δευτερόλεπτα πρίν κλείσει η οθόνη που γίνεται γκριζοπράσινη, αλλά και κατά το άνοιγμα με το Logo.

Εναλλακτικά με 20-25% φωτεινότητα, μαύρο φόντο απο τις φωτ/φιες και πατώντας στην οθόνη για απόκρυψη των πλαισίων.

Θεωρώ πλέον πως όλες οι συσκευές κουβαλάνε το κουσούρι, απλά ο περισσότερος κόσμος είτε δε μπαίνει σε διαδικασία να το ψάξει, είτε δε το ξέρει καν, είτε δε κάνει σωστή αναπαραγωγή όπως εγώ τη πρώτη φορά.

Μόνο τυχαίο δεν είναι πως η BOE παίρνει πόδι του χρόνου απο τη προμήθεια οθονών.

Αν τελικά δε διορθωθεί το θέμα με κάποιο Update, δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση να έχουμε νέο πρόγραμμα αντ/στασης για να μπουν οι "σωστές" οθόνες της LG/Sammy.

Έτσι και αλλιώς η BOE μια σφήνα ήταν για να βοηθήσει στη παραγωγή.

Μια σφήνα που ποτέ δεν είχε κάνει OLED για iPh..


Πόσο σοβαρό είναι αυτό για τη συσκευή μας ? (Προσεχές μέρες παραλαμβάνω) .;;
Είναι αντιληπτό σε καθημερινή βάση .;;;
Με την περιγραφή σου, δεν είναι και μια διαδικασία όπου όλοι μας, δεν θα την αντιληφθούμε αν δεν το κάνουμε τόσο σχολαστικά ..
τώρα τι θα κανεις Νίκο .;;;



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#620   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 10:39

UPDATE.

 

Τελικά το θέμα που έχει προκύψει με τις πράσινες αποχρώσεις υπάρχει και εδώ.

 

Εξαρχής δεν το είχα τσεκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να το προσπεράσω.

 

Για όποιον θέλει να το τσεκάρει, θέλει απαραίτητα Pitch Black δωμάτιο και κανα λεπτό να προσαρμοστούν τα μάτια για να αντιληφθείς τη διαφορά στην οθόνη.

 

Μετά ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής του, είναι με κλείσιμο/άνοιγμα της συσκευής.

 

Το κάνει και κατά το κλείσιμο, δευτερόλεπτα πρίν κλείσει η οθόνη που γίνεται γκριζοπράσινη, αλλά και κατά το άνοιγμα με το Logo.

 

Εναλλακτικά με 20-25% φωτεινότητα, μαύρο φόντο απο τις φωτ/φιες και πατώντας στην οθόνη για απόκρυψη των πλαισίων.

 

Θεωρώ πλέον πως όλες οι συσκευές κουβαλάνε το κουσούρι, απλά ο περισσότερος κόσμος είτε δε μπαίνει σε διαδικασία να το ψάξει, είτε δε το ξέρει καν, είτε δε κάνει σωστή αναπαραγωγή όπως εγώ τη πρώτη φορά.

 

Μόνο τυχαίο δεν είναι πως η BOE παίρνει πόδι του χρόνου απο τη προμήθεια οθονών.

 

Αν τελικά δε διορθωθεί το θέμα με κάποιο Update, δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση να έχουμε νέο πρόγραμμα αντ/στασης για να μπουν οι "σωστές" οθόνες της LG/Sammy.

 

Έτσι και αλλιώς η BOE μια σφήνα ήταν για να βοηθήσει στη παραγωγή.

 

Μια σφήνα που ποτέ δεν είχε κάνει OLED για iPh..

 

Απαράδεκτο για ένα BRAND που θέλει να πουλαει premium προιοντα , με τσουχτερη τιμή......

 

Αν είναι να μπαίνει σε λογικές μεγάλης εξοικονόμισης κόστους , στα parts , τότε το πράγμα γίνεται εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....

Χωρις να αναφερθούμε πάλι, στην μη διαθεση , με την συσκευασία  φορτιστών , ακουστικών, κτλ.



#621   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2020 - 10:55

20% φωτεινότητα / μαύρο φόντο / απόκρυψη των πλαισίων

check display 4 green screen / ok

κανένα πρόβλημα, μαύρα όλα


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#622   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:01

Πόσο σοβαρό είναι αυτό για τη συσκευή μας ? (Προσεχές μέρες παραλαμβάνω) .;;
Είναι αντιληπτό σε καθημερινή βάση .;;;
Με την περιγραφή σου, δεν είναι και μια διαδικασία όπου όλοι μας, δεν θα την αντιληφθούμε αν δεν το κάνουμε τόσο σχολαστικά ..
τώρα τι θα κανεις Νίκο .;;;

Σοβαρό είναι όταν βλέπεις κάποιο βίντεο και θες Pure Black της OLED.

 

Σε καθημερινή χρήση δεν το καταλαβαίνεις, αυτό δε παύει να είναι πρόβλημα όμως.

 

Είναι αστείο να σκας 1400άρια και να το περνάς σαν να μη τρέχει τίποτα.

 

Απαράδεκτο για ένα BRAND που θέλει να πουλαει premium προιοντα , με τσουχτερη τιμή......

 

Αν είναι να μπαίνει σε λογικές μεγάλης εξοικονόμισης κόστους , στα parts , τότε το πράγμα γίνεται εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....

Χωρις να αναφερθούμε πάλι, στην μη διαθεση , με την συσκευασία  φορτιστών , ακουστικών, κτλ.

Να 'ταν και η πρώτη φορά..

 

20% φωτεινότητα / μαύρο φόντο / απόκρυψη των πλαισίων

check display 4 green screen / ok

κανένα πρόβλημα, μαύρα όλα

Sorry που θα επιμείνω, αλλά τσέκαρες αν αλλάζει έστω η φωτεινότητα να πηγαίνει προς το γκρί του γνωστού Uniformity?

 

Γιατί στο δικό μου αυτό γινόταν κυρίως.

 

Δεν είχα αυτό το Pure Black.

 

Και γινόταν στην αλλαγή με το πάτημα μετά απο κάποια δευτερόλεπτα.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 23/11/2020 - 11:01

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#623   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:05

UPDATE.

Τελικά το θέμα που έχει προκύψει με τις πράσινες αποχρώσεις υπάρχει και εδώ.

Εξαρχής δεν το είχα τσεκάρει σωστά, με αποτέλεσμα να το προσπεράσω.

Για όποιον θέλει να το τσεκάρει, θέλει απαραίτητα Pitch Black δωμάτιο και κανα λεπτό να προσαρμοστούν τα μάτια για να αντιληφθείς τη διαφορά στην οθόνη.

Μετά ο πιο εύκολος τρόπος αναπαραγωγής του, είναι με κλείσιμο/άνοιγμα της συσκευής.

Το κάνει και κατά το κλείσιμο, δευτερόλεπτα πρίν κλείσει η οθόνη που γίνεται γκριζοπράσινη, αλλά και κατά το άνοιγμα με το Logo.

Εναλλακτικά με 20-25% φωτεινότητα, μαύρο φόντο απο τις φωτ/φιες και πατώντας στην οθόνη για απόκρυψη των πλαισίων.

Θεωρώ πλέον πως όλες οι συσκευές κουβαλάνε το κουσούρι, απλά ο περισσότερος κόσμος είτε δε μπαίνει σε διαδικασία να το ψάξει, είτε δε το ξέρει καν, είτε δε κάνει σωστή αναπαραγωγή όπως εγώ τη πρώτη φορά.

Μόνο τυχαίο δεν είναι πως η BOE παίρνει πόδι του χρόνου απο τη προμήθεια οθονών.

Αν τελικά δε διορθωθεί το θέμα με κάποιο Update, δε θα μου κάνει καθόλου εντύπωση να έχουμε νέο πρόγραμμα αντ/στασης για να μπουν οι "σωστές" οθόνες της LG/Sammy.

Έτσι και αλλιώς η BOE μια σφήνα ήταν για να βοηθήσει στη παραγωγή.

Μια σφήνα που ποτέ δεν είχε κάνει OLED για iPh..

Δε λες πάλι καλά που στη συσκευή σου είναι τόσο δύσκολο να το δεις και δε θα σου σπάει τα νεύρα, υπάρχει κόσμος που το αντιλαμβάνεται και σε λίγο πιο φωτεινό περιβάλλον... Πρέπει να υπάρχουν συσκευές με ακραίο πρόβλημα...

Οπότε κι εγώ θα περιμένω λίγο καλού-κακού, να δω πώς θα εξελιχθεί το πράγμα. Δεν είναι ότι καίγομαι για νέα συσκευή, έχω το περσινό μοντέλο. Με έσωσες από πιθανό τρέξιμο... Να είσαι καλά!

Αναρωτιέμαι μόνο αν είναι θέμα hardware που θα κουκουλωθεί με software, ενώ στην ουσία το πρόβλημα θα παραμείνει στο ανταλλακτικό, ή αν είναι καθαρά software bug...
Μένει να δούμε τι θα γίνει, κάπου διάβασα ότι για ένα διάστημα μιας εβδομάδας, λόγω Ευχαριστιών, δε θα υπάρχουν αναβαθμίσεις...

#624   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:09

Sorry που θα επιμείνω, αλλά τσέκαρες αν αλλάζει έστω η φωτεινότητα να πηγαίνει προς το γκρί του γνωστού Uniformity?

Γιατί στο δικό μου αυτό γινόταν κυρίως.

Δεν είχα αυτό το Pure Black.

Και γινόταν στην αλλαγή με το πάτημα μετά απο κάποια δευτερόλεπτα.

Ισχύει ότι πολύς κόσμος δε το βλέπει εύκολα και χρειάζεται να προσπαθήσει κάποιες φορές, μέχρι να το πετύχει. Άπαξ και βρεις πώς γίνεται, μετά το βλέπεις, κάθε φορά. Απλά πολλοί δε θέλουν να το πολυσκαλίζουν κιόλας...

Τελευταία επεξεργασία από: soniasim, 23/11/2020 - 11:11


#625   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:24

Δε λες πάλι καλά που στη συσκευή σου είναι τόσο δύσκολο να το δεις και δε θα σου σπάει τα νεύρα, υπάρχει κόσμος που το αντιλαμβάνεται και σε λίγο πιο φωτεινό περιβάλλον... Πρέπει να υπάρχουν συσκευές με ακραίο πρόβλημα...

Οπότε κι εγώ θα περιμένω λίγο καλού-κακού, να δω πώς θα εξελιχθεί το πράγμα. Δεν είναι ότι καίγομαι για νέα συσκευή, έχω το περσινό μοντέλο. Με έσωσες από πιθανό τρέξιμο... Να είσαι καλά!

Αναρωτιέμαι μόνο αν είναι θέμα hardware που θα κουκουλωθεί με software, ενώ στην ουσία το πρόβλημα θα παραμείνει στο ανταλλακτικό, ή αν είναι καθαρά software bug...
Μένει να δούμε τι θα γίνει, κάπου διάβασα ότι για ένα διάστημα μιας εβδομάδας, λόγω Ευχαριστιών, δε θα υπάρχουν αναβαθμίσεις...

Τυχερός στην ατυχία μου.. Το ξέρω.

 

Είναι απο τις λίγες φορές που δε μπορώ να πω με σιγουριά τι γίνεται.

 

Και οι 2 πιθανές λύσεις μου φαίνονται λογικές (Update ή αντ/σταση οθόνης).

 

Ισχύει ότι πολύς κόσμος δε το βλέπει εύκολα και χρειάζεται να προσπαθήσει κάποιες φορές, μέχρι να το πετύχει. Άπαξ και βρεις πώς γίνεται, μετά το βλέπεις, κάθε φορά. Απλά πολλοί δε θέλουν να το πολυσκαλίζουν κιόλας...

Καλά μετά βαράνε OCD λαμπάκια.

 

Απο χθές που τελικά το πέτυχα και το έχει και το δικό μου, κάνω πάρτυ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#626   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:29

Όποτε καλθτερα να περιμένουμε Κανα μήνα να βγει η νέα σειρά με τις καλές οθόνες Ε


Sent from my iPhone using Tapatalk

#627   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:29

Όλες οι φετινές σειρές έχουν οθόνες BOE επάνω; ή πχ τα μίνι έχουν άλλες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#628   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:40

Τυχερός στην ατυχία μου.. Το ξέρω.

Είναι απο τις λίγες φορές που δε μπορώ να πω με σιγουριά τι γίνεται.

Και οι 2 πιθανές λύσεις μου φαίνονται λογικές (Update ή αντ/σταση οθόνης).

Καλά μετά βαράνε OCD λαμπάκια.

Απο χθές που τελικά το πέτυχα και το έχει και το δικό μου, κάνω πάρτυ.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θα είχα φρικάρει κι εγώ.

Πιστεύω πως και hardware να είναι, θα το παλέψουν με νύχια και με δόντια να το κουκουλώσουν ή να το βελτιώσουν αρκετά με firmware update, γιατί πρέπει να μιλάμε για τεράστιο αριθμό συσκευών...

#629   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/11/2020 - 11:49

Δεδομένου ότι υπήρχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τις οθόνες BOE και το mate 20 pro τότε, λογικά το πρόβλημα δεν παραμένει στασιμο αλλά επιδεινωνεται.
H Huawei τότε έδινε updates να εξαλειψει το πρόβλημα αλλά αποδείχθηκε πως ήταν hardware, οπότε αλλάζαν τις συσκευές με νέες όταν άλλαξαν οι παρτίδες.
Οι νεότερες παρτίδες είχαν μόνο οθόνες από άλλον κατασκευαστή εκτός BOE. Αυτό τότε έγινε μετά από ~3 μήνες. Άμα ψάξετε στο ίντερνετ είχε γίνει πολύ ντόρος.
Θα δείξει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#630   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 12:02

Όλες οι φετινές σειρές έχουν οθόνες BOE επάνω; ή πχ τα μίνι έχουν άλλες;

Υπάρχει φήμη πως έχει μπει BOE στα Pro/Max.

 

Τα υπόλοιπα είναι με LG/Sammy.

 

Μόλις έτρεξα βέβαια ένα διαγνωστικό απο 3uTools και υποτίθεται πως έχει πάνω το καλό πάνελ της Sammy (G9N).

 

Συνεπώς κάνω πίσω για τη BOE.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Θα είχα φρικάρει κι εγώ.

Πιστεύω πως και hardware να είναι, θα το παλέψουν με νύχια και με δόντια να το κουκουλώσουν ή να το βελτιώσουν αρκετά με firmware update, γιατί πρέπει να μιλάμε για τεράστιο αριθμό συσκευών...

Το θέμα ξέρεις ποιό είναι?

 

Αν κάνεις μια βόλτα απο το Apple Discussions, θα δεις συσκευές που είναι σε τραγική κατάσταση και βγάζουν μάτι και με καθημερινή χρήση.

 

Συνεπώς δε ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί όλο αυτό με ένα απλό Update.

 

Μου θυμίζει αυτά που περνάγαμε με το AW S4 τότε και το γνωστό θέμα που υπήρχε με το Uniformity.

 

Δε θα μου 'κανε εντύπωση να επικεντρωθούν σε αυτές κυρίως με κάποιο πρόγραμμα αντ/στασης.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 23/11/2020 - 12:18

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες