Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#661   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2020 - 14:41

128GB Pacific από πλαίσιο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλορίζικο!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#662   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2020 - 14:46

Παιδιά καλού-κακού, επειδή αρκετοί λένε ότι δεν έβλεπαν το πρόβλημα μέχρι να τα βάλουν δίπλα-δίπλα με κάποια άλλη συσκευή, όταν κάνετε το τεστ στο σκοτάδι, αν είναι εφικτό, συγκρίνετέ τα με μία άλλη οθόνη.

Δεν είναι ότι δε σας πιστεύουμε, είναι που πάρα πολλοί νόμιζαν ότι δεν το έχουν και τελικά εκ των υστέρων διαπίστωσαν ότι το έχουν...

Θα είναι πιο διαφωτιστικό όταν ξεκαθαριστεί αν το έχουν όλα ή κάποια μόνο, καθώς αν το έχουν όλα, είναι πιο πιθανό να μιλάμε για software...

 

Ίσως μέσα στην εβδομάδα θα έχουμε fix στο iOS!



#663   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 23/11/2020 - 15:31

Με αυτά που διαβάζω μάλλον θα ακυρώσω την παραγγελία και θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα με την οθόνη. 

 

Να πω την αλήθεια κάπως ξενέρωσα με όλο αυτό, ελπίζω τουλάχιστον να είναι θέμα software αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

 

Εν τω μεταξύ πούλησα το 11αρι μου και έχω ξεμείνει με ένα Huawei.

Καλή δύναμη.

 

Ήμουν στην ίδια κατάσταση μια βδομάδα με ένα Honor 8.

 

Στο τσάκ δεν έφυγε στη θάλασσα.

 

Το περίεργο σε όλο αυτό είναι πως υποτίθεται πως επηρεάζονται μόνο οθόνες BOE (όπως γινόταν και στην Huawei) ενώ του Νίκου εδώ στο φόρουμ είναι οθόνη Samsung και πάλι έχει το θέμα αυτό (αν και σε μικρό βαθμό).
Νίκο έχεις παίξει Τζόκερ ή ακόμα;

H BOE υπήρχε ως φήμη και απ' ότι φαίνεται δεν επιβεβαιώνεται.

 

Οι περισσότεροι στο Discussions και MacRumors με Sammy είναι και μετά LG.

 

Τουλάχιστον έχω πέσει στο καλό πάνελ. Ουάου..

 

Λέω να παίξω 3ο δελτίο σήμερα.

 

Θα σας κεράσω θήκες.

 

Στο δικό μου 12 mini δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Το Mini μάλλον μένει στην απ'έξω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#664   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2020 - 16:50

Παιδια στα huawei οταν ειχαν το θεμα με τις πρασινηλες το προβλημα ηταν στις LG οθονες και οχι στις BOE. Οσοι ειχαν προβλημα τοτε πηγαιναν για αλλαγη οθονης και τους περνουσαν BOE.

#665   k3rn3l

k3rn3l

    iPH User

  • 190 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:k3rn3l

Δημοσίευση 23/11/2020 - 16:56

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.. Όταν ανάβει το flash πίσω στο max φωτίζουν από μέσα όλη η "βάση" με τις κάμερες; Γυαλί είναι θα μου πεις κάπου πρέπει να πάει το φως.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#666   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 17:02

Παιδιά τι διάφορες ουσιαστικά υπάρχουν ανάμεσα στα 12 και 12 pro ; Αξίζει η διαφορά στην τιμή αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις από φωτο ; Βλέπω ότι το ένα έχει 4 ραμ και το άλλο 6 υπάρχει ουσιαστική διαφορά ; Επίσης το πρόβλημα με την οθόνη που λέτε υπάρχει και στα δυο ; Και αν έχει παρατηρήσει κανείς τίποτα ξεφλουδισμα στο σασί


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: peripolo, 23/11/2020 - 17:03


#667   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 23/11/2020 - 17:28

πολυ νωρις για ξεφλουδισματα , ειχα το iphone 12 pro σε λευκο κι ocean blue .... ! ειναι πιο premium συσκευη απο το 12 απλο . αν τα πιασεις στα χερια σου καταλαβαινεις την διαφορα 



#668   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2020 - 18:02

Το πρόβλημα στην οθόνη υπάρχει σε όλα τα 12 άρια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#669   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2020 - 18:15

Στο δικό μου 12 pro max 256 pacific blue από πλαίσιο έκανα το εξής

Το άνοιξα out of the box δίπλα δίπλα με το 11 pro max και η μόνη διαφορά ήταν ότι ήταν πιο έντονος ο φωτισμός του logo στο 12αρι.

Στο τερματισμό δε μαυρίζει αμέσως ΟΚ δηλαδή έχει έναν άλλο χρωματισμό (προς το πράσινο; ). Το έκανα τρεις φορές είχα ίδιο αποτέλεσμα και μόνο στη τρίτη φορά πριν το λογκο στο άνοιγμα σα να είχε προς το πρασινομαυρο φόντο όπως στο τερματισμό. Για μένα είναι καθαρά software και διορθώνεται. Δε ξέρω βέβαια πια έκδοση φοράει το δικό μου.

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 23/11/2020 - 18:17


#670   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/11/2020 - 18:30

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης του 12 pro max και μετάβαση από 11 pro max έχω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος στα εξής κυρίως σημεία. Design και χρώμα. Μου άρεσε πολύ το τετραγωνισμένο σχέδιο και το χρώμα του Pacific Blue. Ήταν για μένα μια ανανέωση. Η ταχύτητα απόκρισης (όχι ότι το 11 pro max ήταν αργό..) αλλά αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο smooth. Η φωτογραφία στο λίγο που πειραματίστηκα και κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Και τέλος η μπαταρία φαίνεται να πηγαίνει καλύτερα. Θα ελέγξω όμως τα έξής. Στο 11 pro max έχω και esim , που μπορεί να επιβαρύνει πολύ την κατανάλωση. Και θα του κάνω και μια καθαρή εγκατάσταση γιατί από επίπεδο φθοράς είναι μόνο στο 96% αλλά τελευταία μου την κατέβαζε νερό.Στα του μεγέθους δεν μου φαίνεται μεγαλύτερο από το 11pro max. Ειδικά όταν και τα 2 φοράνε θήκη. Εδώ να πω ότι η φετινή θήκη σιλικόνης της apple για κάποιο λόγο μου κάνει απίστευτη στην αφή της. Ίσως να φταίει το ότι είχα συνηθίσει σε δερμάτινες. Στα αρνητικά θα έβαζα τον ήχο. Για κάποιο λόγο μου φαίνεται χαμηλότερος από το 11 pro max. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου . Πρόβλημα με τις αποχρώσεις της οθόνης δεν εντόπισα. Έχω επίσης λίγο καλύτερο σήμα σε σχέση με το 11 pro maχ σε δίκτυο Vodafone. Τα ξαναλέμε σε λίγες μέρες αλλά το χάρηκα περισσότερο από όταν πήγα από XS max σε 11 pro max.



#671   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 23/11/2020 - 18:32

Σχετικά με το display και τις αποχρώσεις :

 

https://youtu.be/87OwU-2FOv4

 

 

από τους λίγους youtuber που το ανέφεραν..


Τελευταία επεξεργασία από: xsiv74, 23/11/2020 - 18:40


#672   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2020 - 20:54

Δε ξέρω για εσάς πάντως εμένα έχει αρχίσει και κουράζει η αλλαγή κάθε χρόνο κινητού. Ειδικά όταν έχεις ένα Κινητο χωρίς gates bugs φθορές κτλ πραγματικά το λυπάσαι να το δώσεις. Έχω το midnight green που πέρσι ήταν όλα τα λεφτά και φέτος νιώθεις ότι είναι ξεπερασμένο....

Αγοράζεις το νέο και φοβάσαι μήπως έχει προβλήματα που μπορεί να σου βγουν και μετά από μήνα (όπως μου είχε τύχει στο Χ) και επειδή έχω μέσα πράγματα της δουλειάς θέλει προσοχή μη ξεμείνεις...

Για μένα οι εταιρίες το έχουν χεσει.... θα προτιμούσα προσωπικά να βγαίνει νέο Κινητο κάθε δυο χρόνια. Ούτως ή άλλως αντέχουν τις οποίες αναβαθμίσεις software...

Κανείς δε με υποχρεώνει φυσικά να αλλάζω κάθε χρόνο αλλά αυτές οι μικρές βελτιώσεις στη κάμερα όπως και το lidar ειδικά είναι must για μένα.

Όσον αφορά το pro max pacific blue

1. Οθόνη δείχνει ΟΚ χωρίς σε ένα πρώτο άνοιγμα χωρίς κιτρινίσματα κτλ. Θα επανέλθω βέβαια.
2. Μέγεθος ερχόμενος από 11 προ μαξ δε μου φαίνεται τεράστιο όπως γράφουν κάποιοι. Ίδιο σχεδόν με το προηγούμενο.
3. Χρωμα οκ αλλά ερχόμενος από midnight green δε τρελάθηκα. Βαρέθηκα τα σκουρόχρωμα. Του χρόνου αν δε βγει κάποιο glossy θα πάω σε ανοιχτόχρωμο.
4. Πολλές δαχτυλιες. Πολλές όμως και επειδή τα πλαϊνά μπλε είναι πιο ανοιχτόχρωμα από το green φαίνονται περισσότερο.

Γενικά δε νιώθω ότι πήρα νέα συσκευή. Το γράφω για όσους ακόμα σκέφτονται μετάβαση από 11 προ μαξ. Από XS και πίσω αξίζει (τα δυο χρόνια που λέγαμε...)

#673   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2020 - 21:13

Όπως τα λες φίλε. 

Το bottom line και για μενα είναι το ιδιο, νεα συσκευή κάθε δυο χρόνια -μη σου πω τρια, για να καταλαβαίνεις και τη διαφορά. 

Ετσι κι αλλιώς αυτά τα τηλέφωνα ειναι σκυλιά του πολέμου και οι νεες συνθήκες πια επιτάσουν οικονομικό συμμάζεμα από όλες τις απόψεις μέχρι να έρθει η όποια ανάκαμψη. 

 

Δε ξέρω για εσάς πάντως εμένα έχει αρχίσει και κουράζει η αλλαγή κάθε χρόνο κινητού. Ειδικά όταν έχεις ένα Κινητο χωρίς gates bugs φθορές κτλ πραγματικά το λυπάσαι να το δώσεις. Έχω το midnight green που πέρσι ήταν όλα τα λεφτά και φέτος νιώθεις ότι είναι ξεπερασμένο....

Αγοράζεις το νέο και φοβάσαι μήπως έχει προβλήματα που μπορεί να σου βγουν και μετά από μήνα (όπως μου είχε τύχει στο Χ) και επειδή έχω μέσα πράγματα της δουλειάς θέλει προσοχή μη ξεμείνεις...

Για μένα οι εταιρίες το έχουν χεσει.... θα προτιμούσα προσωπικά να βγαίνει νέο Κινητο κάθε δυο χρόνια. Ούτως ή άλλως αντέχουν τις οποίες αναβαθμίσεις software...

Κανείς δε με υποχρεώνει φυσικά να αλλάζω κάθε χρόνο αλλά αυτές οι μικρές βελτιώσεις στη κάμερα όπως και το lidar ειδικά είναι must για μένα.

Όσον αφορά το pro max pacific blue

1. Οθόνη δείχνει ΟΚ χωρίς σε ένα πρώτο άνοιγμα χωρίς κιτρινίσματα κτλ. Θα επανέλθω βέβαια.
2. Μέγεθος ερχόμενος από 11 προ μαξ δε μου φαίνεται τεράστιο όπως γράφουν κάποιοι. Ίδιο σχεδόν με το προηγούμενο.
3. Χρωμα οκ αλλά ερχόμενος από midnight green δε τρελάθηκα. Βαρέθηκα τα σκουρόχρωμα. Του χρόνου αν δε βγει κάποιο glossy θα πάω σε ανοιχτόχρωμο.
4. Πολλές δαχτυλιες. Πολλές όμως και επειδή τα πλαϊνά μπλε είναι πιο ανοιχτόχρωμα από το green φαίνονται περισσότερο.

Γενικά δε νιώθω ότι πήρα νέα συσκευή. Το γράφω για όσους ακόμα σκέφτονται μετάβαση από 11 προ μαξ. Από XS και πίσω αξίζει (τα δυο χρόνια που λέγαμε...)



#674   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 23/11/2020 - 21:30

Έτσι ακριβώς. Εγώ δεν έχω προλάβει να ευχαριστηθώ το 11 και βοήθησε και ο covid σε αυτό βέβαια. Είναι η πρώτη χρονιά που ενώ πήρα το καινούργιο το σκέφτομαι πολύ να πουλήσω το 11 προ μαξ το οποίο είναι και πρώτο μου που έβγαλε χρόνο χωρίς μια πτώση. Αλλη φάση που με χαλάει είναι επειδή τα πουλαμε τα προσέχουμε μην πάθουν κάτι που στο τέλος δεν το εφχαριστιεσε anyway....

#675   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/11/2020 - 22:38

Μου θύμισε 2012 iPhone 5, το έτριβες και εμφανιζόταν το Τζίνι Μάτριξ .

Πράσινη λάμψη στην οθόνη του iPhone 5 unlock screen..
https://r.tapatalk.c...link_source=app
50d301fbb742c958630ab0cf81e5ae88.jpg

Μακάρι να διορθωθεί με software update.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες