Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 9 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 12 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2521 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1216   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2020 - 23:23

Το αυτό: Στο παραπάνω test συμβαίνει μόνο όταν έχεις χαμηλώσει την φωτεινότητα στο 0, ενώ παραδόξως στο 100% δεν υπάρχει καθόλου light bleeding. Μάλλον software bug ησσονος σημασίας (ποιος χρησιμοποιεί το κινητό σε 0% brightness?)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1217   ManosMMM

ManosMMM

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/12/2020 - 23:48

Όπως ξέρετε ακύρωσα την παραγγελία μου μιας κ δεν βρέθηκε κάποιος φίλος από εδώ να παραλάβει αντί για εμένα ώστε να γλιτώσει την αναμονή αλλά αύριο παραλαμβάνω δυο πακέτα προστασίας οθόνης για pro max .. ενδιαφέρεται κάποιος να μην περιμένει ή τα στέλνω πίσω; Καθαρά για εξυπηρέτηση της ομάδας το κάνω.. όπως παραχώρησα την σειρά μου όταν με πήραν από document ..

Αν θεωρηθεί πώληση ας διαγραφεί

265c12ad1e7cea09b5135eca82aacd7a.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1218   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2020 - 02:35

Πραγματικα απορω τι θα γινει με το macro focus. Ετσι θα μεινουμε πιστευετε; Τα αλλα δεν τα προσεχω καν. Το focus με νοιαζει μονο

#1219   Thanasiskok

Thanasiskok

    iPH Addict

  • 609 μηνύματα
  • Twitter:@thanasiskok
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:thanasiskok

Δημοσίευση 10/12/2020 - 02:54

Καλησπέρα στην παρέα.
Μετά από 2 ημέρες μέτριας χρήσης λόγω δουλειάς και έλλειψης θηκών/τζαμιών (χρήση μόνο σπίτι σαν δεύτερη συσκευή) ναι είμαι από αυτούς που την προσέχουν λίγο παραπάνω από το κανονικό![emoji41]

Λοιπόν ακόμα είμαι στο σεταρισμα εφαρμογών και ψάξιμο αλλά η πρώτη εντύπωση είναι 100% θετική!
Μετά το άπειρο διάβασμα εδώ μέσα για τα “ΑΠΕΙΡΑ” προβλήματα είχα φοβηθεί παρά πολύ, και έλεγα μήπως έπαιρνα το 11 Pro Max τελικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Έπρεπε να αγοράσω οπωσδήποτε νέα συσκευή γιατί τα 64gb του XS Max είχαν μπουκώσει και δεν είχα χώρο και βέβαια ήθελα και τιμολόγιο αγοράς!
Τεσπα επειδή μακρηγόρησα πολύ, έχω να πω ότι η δικιά μου άποψη ως κανονικός προς λίγο πιο ψαγμένος χρήστης είναι ότι τα προβλήματα που αναφέρονται είναι απλά να λέμε!

Ναι Οκ είναι μια ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ συσκευή και απαιτεί ο καθένας να παίρνει το τέλειο σε αυτά τα λεφτά, αλλά δεν υποχρέωσε κανείς κανέναν να το πάρει!
Στις δοκιμές με τα βίντεο και τις φωτεινότητες δεν παρατήρησα κάτι!

Μόνο στο BOOT της συσκευής στο μήλο και στιγμιαία η οθόνη γίνεται σαν “lcd” δλδ φαίνεται για 1-2 Δευτέρα το περίγραμμα και μετά total black βέβαια αυτό φαίνεται σε ΤΕΡΜΑ σκοτεινό δωμάτιο και τη συσκευή πολύ κοντά στα μάτια και διαρκεί όπως είπα ελάχιστα, κατά τα αλλά το μαύρο είναι ΜΑΥΡΟ!

Μετά για τις πράσινες γραμμές η δικιά μου συσκευή δεν έχει θέμα!

Επίσης πάντα σε σύγκριση δίπλα δίπλα με το Xs Max μου το παλιό είδα ότι το άσπρο είναι αρκετά πιο θερμό έχοντας τις δυο συσκευές δίπλα δίπλα σε όλες τις φωτεινότητες με ή χωρίς το True Tone, και αλλάζοντας γωνιές θέασης στο 12 το άσπρο σαν να πρασινίζει ενώ στο xs γίνεται πιο γκρι!

Γενικά άμα το δούμε μεμονωμένα, δεν κατάλαβα καμία τέτοια διαφορά ίσα ίσα η οθόνη του 12 είναι πολύ καλύτερη (αν και λίγο υπερβολικό αυτό που θα πω, μου φάνηκε η διαφορά όπως όταν από το 7Plus πήγα Στο XS MAX).

Αυτά περί οθόνης

Η μπαταρία του μέχρι στιγμής είναι κορυφή, το έχω λιώσει δυο μέρες και από το 73% που ήταν όταν το άνοιξα σήμερα το βράδυ έπεσε κάτω από 20%, βέβαια είναι ακόμα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!

Τέλος η κάμερα και το πρόβλημα με το focus εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο γιατί και το Xs μου δεν έκανε εύκολα Focus σε πολύ κοντινά αντικείμενα, ενώ το 12 κάνει εννοείται πολύ καλύτερα! Γενικά η κάμερα είναι πολύ μπροστά πάντα συγκριτικά με το Xs μου!

Κλείνοντας έχω να πω, πως όσοι το σκέφτονται να προχωρήσουν άμεσα και να το χαρούν, γιατί η συσκευή είναι άψογη και τρομερή και το Pacific Blue απλά έρωτας! Καλές γιορτές σε όλους!

ΥΓ.Σορρυ για το σεντόνι!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1220   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2020 - 07:03

Light bleeding υπάρχει σε όλες τις φωτεινότητες από το 0-99%.Τουλάχιστον στη δικιά μου συσκευή.

Ούτε εγώ το είχα παρατηρήσει μέχρι που το διάβασα από το Νικόλα εδώ.

Τρόποι να το τεστάρεις υπάρχουν. Καταλαβαίνω αν κάποιος δεν θέλει να το κάνει γιατί θα τον χαλάσει αν το δει. Το bleeding όμως είναι εκεί.Αν είναι θέμα sw ή hw κανείς δεν ξέρει ακόμα.
Επίσης με auto brightness και true tone off σε μέρη με χαμηλό φωτισμό το γκρι του πάνελ τείνει προς το πράσινο. Αυτό το είχα παρατηρήσει από την αρχή και μου έκανε εντύπωση αλλά επειδή είχα να πιάσω iphone από τη σειρά 7 δεν ήμουν σίγουρος αν είναι θέμα hw ή sw.


Η μια άποψη είναι: δεν με νοιάζει ούτε με ενοχλεί.

Η άλλη άποψη είναι: το πάνελ δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένο και με ενοχλεί.Απαιτώ για τα χρήματα που έδωσα να μην υπάρχουν τέτοια θέματα.

Η 14.3 δεν λύνει το πρόβλημα.

Απορώ γιατί η τελευταία άποψη χαρακτηρίζεται γκρίνια, μίρλα και όλα τα σχετικά.


Ps 1: Το θέμα με τη γραμμή που εμφανίζεται κατά μήκος της οθόνης σε μαύρο video όταν κάποιος αυξάνει την ένταση εμφανίζεται όχι μόνο στο 12 αλλά παντού.Ακόμα και στο ipad.

Ps 2: η εναλλαγή του panel απόλυτο μαυρο-γαλακτερο σε μαύρο video στη δικιά μου συσκευή συνέβαινε στην αρχή μόνο στην περιοχή φωτεινότητας 0%-25%.Σε δεύτερο τεστ μετά από κάποιες μέρες εμφανιζόταν σε όλη την περιοχή 0%-99%.



Καλή συνέχεια σε όλους.

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: afilopou, 10/12/2020 - 07:04


#1221   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2020 - 08:50

Το πιο βασικό για μένα είναι η μπαταρια, σκέψου να έρθει κ το 5G...θυμίζει έντονα εποχή 5 με έλευση 4G
Επίσης κ το θέμα του μακρο στα κοντινά, πρόβλημα σημαντικό


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1222   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2020 - 09:20

Το πιο βασικό για μένα είναι η μπαταρια, σκέψου να έρθει κ το 5G...θυμίζει έντονα εποχή 5 με έλευση 4G
Επίσης κ το θέμα του μακρο στα κοντινά, πρόβλημα σημαντικό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ορθόν και πολύ σημαντικό και για εμένα το θέμα με το macro.Πήγα να κάνω edit το ποστ μου για να το αναφέρω αλλά δεν με άφηνε το σύστημα.


Για μπαταρία δεν έχω άποψη γιατί δουλεύω με ένα google pixel οπότε η μπαταρία του 12 ήταν όαση στην έρημο για εμένα :-)

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: afilopou, 10/12/2020 - 09:23


#1223   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2020 - 10:35

Εγώ να πω ότι από χτες το Promax πάει ακόμα καλύτερα σε θέμα μπαταρίας .Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που πλέον το έχω κάνει reset όλο και τα ξανά πέρασα όλα ένα ένα μέσα κωδικούς κτλ .Αλλά να πας σπίτι το βράδυ στις 00.30 και να βλέπεις μπαταρία στην μέση και λες τώρα το βάζω πρίζα ή όχι είναι μια ωραία αίσθηση που την είχα και στο 11 Promax .Το σημειώνω για όσους είναι διστακτικοί στο θέμα μπαταρίας να μην το φοβηθούν καθόλου.

Όσο τώρα για τα υπόλοιπα θα έλεγα ή να περιμένουν να στρώσει η κατάσταση κανένα μήνα ή το παίρνουν και απλά να έχουν στην άκρη του μυαλού τους ότι ίσως χρειαστεί να ασχοληθούν με άμεσες αντικαταστάσεις κτλ.Γιατί αν το δείτε άμεσα γίνεται άμεσα αντικατάσταση . 


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#1224   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 10/12/2020 - 10:47

Δεν ξερω τι λέτε εσείς πάντως το δικό μου pro max απλά Δεν υπάρχει !!!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#1225   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2020 - 12:41

Διαβάζω πως για το Samsung 21 ο φορτιστής του θα "αγνοείται"  από τη συσκευασία :P. To "included with your Galaxy" μας χαιρέτησε τον πλάτανο  :D :D



#1226   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:06

Εκεί στην Anker 2 μήνες τώρα κάνουν πάρτι.-


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1227   kostas4

kostas4

    iPH Addict

  • 622 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:17

Τι να κάνουν κι αυτοί,κλέφτες θα γίνουν :D ?Πρέπει να βγάλουν τα προς το ζην. Δε πειράζει εδώ εμείς είμαστε να τους τα σκάμε.



#1228   grigorisP

grigorisP

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:17

Εγώ να πω ότι από χτες το Promax πάει ακόμα καλύτερα σε θέμα μπαταρίας .Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που πλέον το έχω κάνει reset όλο και τα ξανά πέρασα όλα ένα ένα μέσα κωδικούς κτλ .Αλλά να πας σπίτι το βράδυ στις 00.30 και να βλέπεις μπαταρία στην μέση και λες τώρα το βάζω πρίζα ή όχι είναι μια ωραία αίσθηση που την είχα και στο 11 Promax .Το σημειώνω για όσους είναι διστακτικοί στο θέμα μπαταρίας να μην το φοβηθούν καθόλου.
Όσο τώρα για τα υπόλοιπα θα έλεγα ή να περιμένουν να στρώσει η κατάσταση κανένα μήνα ή το παίρνουν και απλά να έχουν στην άκρη του μυαλού τους ότι ίσως χρειαστεί να ασχοληθούν με άμεσες αντικαταστάσεις κτλ.Γιατί αν το δείτε άμεσα γίνεται άμεσα αντικατάσταση .

Νταξ το μαξ είναι τούβλο ρε συ, σαν iPad mini σε βάρος, αυτό έλειπε να μην κράταγε 1 μέρα μπαταρια...για τα αλλά λέμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1229   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:26

Εκεί στην Anker 2 μήνες τώρα κάνουν πάρτι.-

Είναι πολύ υπερβολικό που μετά από τόσα χρόνια, ακόμα προτιμώ να φορτίζω μόνο με τους παλιούς πλακέ φορτιστές των 5W; Και έχω κάνει συλλογή μην τυχόν και καούν και ξεμείνω; [emoji23] Να πάω παρακάτω;

Έχω ήδη 3-4 καλώδια Anker, κάποια εκ των οποίων τρίμετρα και δε τα αλλάζω με τίποτα.

Απλά φοβάμαι για τη φθορά της μπαταρίας με τα "τέρατα" φορτιστές που κυκλοφορούν.

Παρατηρώ ότι πια δεν υπάρχουν τόσο μικροί πουθενά.

#1230   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/12/2020 - 13:32

Ούτε εγώ είμαι Fan του Fast Charging, μη νομίζεις.

 

Θα το κάνω μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις που θα έχω ψιλοξεμείνει και θα βιάζομαι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες