Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2021 - 11:51

Μερικες πρωτες εντυπωσεις μετα απο δυο μερες διαρκους ενασχόλησης:
Οπως υποψιαζομουν, το μηχανημα ειναι αστραπιαιο, οχι μονο σε τομεις που εχει γινει optimized οπως πχ σε video-photo editing (με dedicated media engine, prores hardware decoder κλπ) αλλα και στην καθημερινη χρηση ενος χρηστη γραφειου οπως εγω. Χρησιμοποιω 3 διαφορετικα προγραμματα email με χιλιαδες email, excel, word και μπολικα tabs ανοικτα ταυτοχρονα σε safari και chrome και ολα ανοιγουν/κλεινουν ακαριαια, ακομα και βαρια excelοφυλλα. Τεραστια διαφορα σε σχεση με το MBP 15 i7 2.9 GHz Radeon Pro 560 που ειχα.
Η διαρκεια της μπαταριας ειναι πρωτογνωρη. Χθες δουλευα 8 ωρες σερι σε φουλ φωτεινοτητα και οταν τελειωσα ηταν στο 45%. Με τοση διαρκεια δεν φοβασαι μην ξεχασεις τον φορτιστη σπιτι.
Απολυτα αθορυβο. Δεν ειμαι σιγουρος αν αναψαν ποτε τα fan.Μετα απο αρκετη χρηση, ζεσταινεται λιγο η κατω πλευρα αλλα οχι τοσο ωστε να ειναι ενοχλητικο οπως με το παλιο που μετα απο καποια ωρα δεν μπορουσες να το δουλεψεις ακουμπισμένο πανω σου.
Το πληκτρολογιο ειναι φυσικα πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το butterfly του προηγουμενου μοντελου με ικανοποιητικο travel και clickiness. Δεν ημουν απο αυτους που μισούσαν το παλιο, εκανα μια χαρα την δουλεια μου, αλλα αυτο ειναι σαφως καλυτερο ως αισθηση.
Η miniled οθονη θα ηταν λογος για upgrade ακομα και αν δεν υπηρχε ο M1pro. Εχει ακριβως την ιδια αποδοση με την αντιστοιχη του ipad Pro 12.9 (με ενα κλικ πιο εντονο peak brightness στο HDR).
Εκανα διπλα-διπλα συγκριση με το ipad σε σκοτεινο χωρο βαζοντας το torture test για το black level : το πρωτο επεισόδιο της δευτερης σεζον του For All Mankind, γυρω στο 8 λεπτο, οπου ξεβρακωνονται ολα τα LCD monitors μιας που διαδραματιζεται στο φεγγαρι σε σκοταδι με μονο φως εκεινο των στολων των αστροναυτων. Στο παλιο ipad τα μαυρα ηταν γκριζα, δεν βλεποταν η σκηνη. Εδω ηταν σαν OLED αλλα με μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη λογω υψηλοτερου peak brightness. Πολυ εντυπωσιακο. Kudos στην apple και για το ποσο καλα εχει ρυθμισει τα monitor των συσκευων της. Η εικονα απο το ipad και το macbook ηταν πανομοιοτυπη σε οτι και αν δοκιμασα (οπως το LG 4K HDT Jazz demo). Blooming σε κανονικη χρηση δεν ειδα (οπως δεν ειχα δει και στο ipad). Μονο με ειδικο pattern και υπο συνθηκες φαινεται.
Τα 120hz προσδιδουν ενα extra smoothness στο UI, αλλα δεν το εχουν υποστηριξει ακομα ολες οι εφαρμογες.
Επισης, ο ηχος για Laptop ειναι απιστευτος. Μεγαλο soundstage,καθαρες μεσαιουψηλες χωρις παραμορφωση και αφυσικα καλο (για laptop παντα) μπασο.
Το notch με ξενισε αρχικα, αλλα μετα απο λιγο ξεχασα οτι υπαρχει. Οπως εγραψαν και αλλοι εκει που ειναι δεν ενοχλει και προσφερει και επιπλεον screen real estate μιας που η toolbar ανεβηκε εκει που παλια ηταν το bezel. Με καταλληλο background photo το εξαφανιζεις τελειως.
Δεν εχω προλαβει ακομα να κανω δοκιμες σε video-photo editing οποτε για αυτο θα επανελθω. Το iphone library παντως που εχω χιλιαδες φωτος, το ετρεξε blazing fast.
Προσωπικα θα μου λειψει το touchbar το οποιο με προγραμματα οπως το Better Touch Tool μπορουσε να κανει παπαδες, αλλα δυστυχως δεν επεισε τους Pros, οποτε μπηκε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.
Για τα ports, χαρηκα κυριως που επανηλθε η SD καρτα και το αγαπημενο MagSafe το οποιο επιτρεπει πλεον 140W fast charging σε μιση ωριτσα.

Overall, το μηχανημα ειναι οντως Next Level που λεει και ο MKBHD. Δεν μπορω να φανταστω πως θα αποδιδει το επομενο Mac Pro.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 06/11/2021 - 21:46

Με γειρς

Εμενα με χαλάει πολυ εμφανισιακα πάντως…

Αν παρέμενε ομοιο με το προηγουμενο θα ήταν για εμενα προσωπικά το τέλειο!

Η touchbar και εμενα μου λείπει, τοσο που σκεφτομαι να γυρισω απο το air σε pro (αλλα Μ1 και τα 2)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#303   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2021 - 00:16

Το παλιό design ήταν όντως πιο κομψό αλλά είχε θέματα σε thermal performance. Το καινούργιο είναι πιο όμορφο live σε σχέση με τις φωτός και παραμένει το πιο iconic laptop design κατά την γνώμη μου.

#304   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 07/11/2021 - 09:34

Thermal ειχε προ Μ1, με τον Μ1 ηταν οκ. Με τους καινούργιους οκ δεν ξέρουμε ακομα.

Εγω δεν το θεωρω iconic, το θεωρω αντιγραφη του powerbook και απιστευτα ασχημο για την apple των τελευταιων ετων. Ισχυει παντως οτι απο κοντα ειναι λιγο πιο ομορφο

Βέβαια το εσωτερικό ειναι…… ερωτας.


Sent from my iPad using Tapatalk

#305   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2021 - 12:33

Thermal ειχε προ Μ1, με τον Μ1 ηταν οκ. Με τους καινούργιους οκ δεν ξέρουμε ακομα.

Εγω δεν το θεωρω iconic, το θεωρω αντιγραφη του powerbook και απιστευτα ασχημο για την apple των τελευταιων ετων. Ισχυει παντως οτι απο κοντα ειναι λιγο πιο ομορφο

Βέβαια το εσωτερικό ειναι…… ερωτας.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ο M1 δεν είναι τόσο απαιτητικός σε ρεύμα γιατί δεν προορίζεται για τόσο βαριά χρήση (που να συναγωνίζεται η και ξεπερνά high end laptop με dedicated gpu επιπέδου 3060/3080).
Και το θέμα εμφάνισης εν τελει είναι υποκειμενικό. Για εμενα είναι λιγότερο κομψό όντως σε σχέση με το παλιό, αλλά παραμένει ένα από τα πιο όμορφα που μπορεί κάποιος να αγοράσει σήμερα.

#306   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:16

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει προπαραγγελία στις 20/10 το 16αρι M1 Pro (base) στην iStorm. Πλησιάζουν 3 βδομάδες από τότε... Πίστευα ότι επειδή είναι το βασικό μοντέλο (χωρίς bto) δεν θα έπαιρνε τόσο καιρό να έρθει. Έχει κανείς εικόνα για το πόσο ακόμη να υπολογίζω;  Όπως καταλαβαίνετε η αγωνία μου είναι στο φουλ  B)



#307   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:25

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει προπαραγγελία στις 20/10 το 16αρι M1 Pro (base) στην iStorm. Πλησιάζουν 3 βδομάδες από τότε... Πίστευα ότι επειδή είναι το βασικό μοντέλο (χωρίς bto) δεν θα έπαιρνε τόσο καιρό να έρθει. Έχει κανείς εικόνα για το πόσο ακόμη να υπολογίζω; Όπως καταλαβαίνετε η αγωνία μου είναι στο φουλ B)


Join the club! [emoji985] περιμένω.
Με το καλό μα παραλάβουμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#308   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:27

Καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει προπαραγγελία στις 20/10 το 16αρι M1 Pro (base) στην iStorm. Πλησιάζουν 3 βδομάδες από τότε... Πίστευα ότι επειδή είναι το βασικό μοντέλο (χωρίς bto) δεν θα έπαιρνε τόσο καιρό να έρθει. Έχει κανείς εικόνα για το πόσο ακόμη να υπολογίζω;  Όπως καταλαβαίνετε η αγωνία μου είναι στο φουλ  B)

 

Ενημερωθηκα οτι παραλαμβανουν μετα τις 15/11 οποτε για τελος μηνα σε βλεπω..



#309   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:30

Ενημερωθηκα οτι παραλαμβανουν μετα τις 15/11 οποτε για τελος μηνα σε βλεπω..

Εμένα μου είπαν ότι έχουν ήδη παραλάβει τα πρώτα από την προηγούμενη παρασκευή 29/10 και ότι λογικά θα είμαι στο επόμενο κύμα παραλαβών. Θα φανεί...



#310   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:31

Εμένα μου είπαν ότι έχουν ήδη παραλάβει τα πρώτα από την προηγούμενη παρασκευή 29/10 και ότι λογικά θα είμαι στο επόμενο κύμα παραλαβών. Θα φανεί...

Μακάρι

#311   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 08/11/2021 - 19:58

Εγώ και στις 15/11 να είμαι μια χαρά θα μου κάτσει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#312   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/11/2021 - 11:03

Πήρα τηλέφωνο στην iStorm για την προπαραγγελία μου από 20/10 και η μόνη ενημέρωση που είχαν για εμένα ήταν "να το δούμε και την επόμενη εβδομάδα". Ούτε ποια είναι η σειρά μου στην λίστα προτεραιότητας, ούτε εκτιμώμενο διάστημα παραλαβής με κάποια βεβαιότητα. Η Apple δίνει εκτιμώμενη εβδομάδα παραλαβής σε όλες τις προπαραγγελίες και συχνά το προϊόν φτάνει νωρίτερα από αυτό. Οι δικοί μας επίσημοι εισαγωγείς που πουλάνε υπολογιστές 300€ ακριβότερα από τα ευρωπαϊκά Apple Stores άραγε τι "premium" υπηρεσίες χρεώνουν;



#313   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 17/11/2021 - 11:17

Πονεμένη ιστορία. Από την άλλη δεν ξέρουμε και τι ενημέρωση έχουν οι ίδιοι. Anyway...

 

Ερώτηση:

αυτά από Amazon.de τα έχει δουλέψει κανείς; Πως τα βλέπετε; Καμία άλλη πρόταση ίσως;

1. Syntech USB C to USB Adaptor

https://www.amazon.d...AIO3QY38JE&th=1

2. Anker [Upgraded] USB C Hub Adapter, 7 in 1 USB C Adapter with 4K HDMI, Power Delivery, USB C Data Port, microSD and SD Card Reader

https://www.amazon.d...JL0BBLHLX&psc=1

 

Για το iMac που περιμένω, να του κάνω κάποια δωράκια.



#314   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 22/11/2021 - 16:15

Μια βοήθεια παίδες. Επειδή δεν μπορώ να απαλλαγώ 100% από τα Windows yet θέλω να αγοράσω και τα Parallels Desktop for Mac Pro Edition (1 Year) το οποίο το δίνει 80,64€ (χωρίς Φ.Π.Α.) και δώρο 
 
Parallels Desktop for Mac Pro Edition (1 Year)
 
Parallels Access (INCLUDED FOR FREE)
 
Αυτά τα δώρα παίζουν πάντα ή τώρα λόγω BF?
 
Ρωτάω γιατί δεν έχει έρθει ακόμα το iMac και να μην βιαστώ αν ισχύει αυτή η προσφορά συνεχώς.
Thanks!


#315   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2021 - 16:39

Θελεις να τα τρεχεις συγχρονως? Εναλλαγη μεταξυ των 2 λειτουργικων δεν σε βολευει? Εγω θυμαμαι οτι ετσι τα ειχα περασει.Δεν ξερω βεβαια αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε

 

ΥΓ τωρα ειδα οτι δεν γινεται σε Μ1


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 22/11/2021 - 16:40


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)