Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Θα αναβαθμίσετε σε Mac με m1;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
586 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#541   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 14:17

Κλείσαμε μία βδομάδα με ΜΒAir και όλα πάνε πολύ καλύτερα του αναμενομένου.

Φυσικά δεν είμαι ο μέσος χρήστης αλλά άρρωστος με την τεχνολογία και του αφιερώνω ατελεώτες ώρες γι' αυτό και τα σύντομα αποτελέσματα.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε γιατί ξεκίνησα το ταξίδι με τα Mac με Ventura, το οποίο είναι όπως το Iphone και iPad που χρησιμοποιώ πάνω  απο δεκαετία και έχω τρομερή εξοικείωση.

 

Μιας και αναφέρθηκε το δίκτυο να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

 

Από την πρώτη μέρα το έβαλα στο τοπικό  δίκτυο μου με τα windows λαπτοπ και pc που έχω.

Από το Mac μπαίνω σε όλους τους υπολογιστές μου και "τραβάω" ότι αρχεία χρειάζομαι για να τα χρησιμοποιώ στο Mac.

 

Από τους υπόλοιπους υπολογιστές μου, ενώ όλοι το βλέπουν στο "network" τους  δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να μπω στο Mac, ότι και να έχω δοκιμάσει. Και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα που ξέρω κι ότι έχω δει σε βίντεο για σύνδεση Mac με Windows υπολογιστές.

 

Μήπως έχεις κάποιος, καμία ιδέα ;

     



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#542   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 21/01/2023 - 18:55

Κλείσαμε μία βδομάδα με ΜΒAir και όλα πάνε πολύ καλύτερα του αναμενομένου.

Φυσικά δεν είμαι ο μέσος χρήστης αλλά άρρωστος με την τεχνολογία και του αφιερώνω ατελεώτες ώρες γι' αυτό και τα σύντομα αποτελέσματα.

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε γιατί ξεκίνησα το ταξίδι με τα Mac με Ventura, το οποίο είναι όπως το Iphone και iPad που χρησιμοποιώ πάνω  απο δεκαετία και έχω τρομερή εξοικείωση.

 

Μιας και αναφέρθηκε το δίκτυο να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

 

Από την πρώτη μέρα το έβαλα στο τοπικό  δίκτυο μου με τα windows λαπτοπ και pc που έχω.

Από το Mac μπαίνω σε όλους τους υπολογιστές μου και "τραβάω" ότι αρχεία χρειάζομαι για να τα χρησιμοποιώ στο Mac.

 

Από τους υπόλοιπους υπολογιστές μου, ενώ όλοι το βλέπουν στο "network" τους  δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να μπω στο Mac, ότι και να έχω δοκιμάσει. Και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα που ξέρω κι ότι έχω δει σε βίντεο για σύνδεση Mac με Windows υπολογιστές.

 

Μήπως έχεις κάποιος, καμία ιδέα ;

 

General --> Sharing --> File Sharing είναι ανοικτό ? αν είναι και δεν δουλεύει πρέπει να ενεργοποιήσεις το SMB και μετά θα δείς το folder ή οτι άλλο έχεις κάνει share windows απλά για να ανοίξει πρέπει να κάνεις login με τα στοιχεία του Mac user. 



#543   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 19:05

General --> Sharing --> File Sharing είναι ανοικτό ? αν είναι και δεν δουλεύει πρέπει να ενεργοποιήσεις το SMB και μετά θα δείς το folder ή οτι άλλο έχεις κάνει share windows απλά για να ανοίξει πρέπει να κάνεις login με τα στοιχεία του Mac user. 

Πρέπει να  τα 'χω κάνει 100 φορές. Με τίποτα δεν μπαίνω από τα windows laptop στο Mac. Από το Mac χαλαρά βολτάρω στα windows laptop.

 

Επίσης όταν πετάω με τα simulators μου, όλα (Mac και windows) βλέπουν και συνδέονται στα άλλα είτε τρέχω το simulator του Mac ως server είτε ως client.

Να μπω όμως στο Mac με ΤΙΠΟΤΑ :(



#544   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 21/01/2023 - 19:15

Δες λίγο εδώ που τα γράφει αναλυτικά πιθανόν να έχεις το smb off --> disk full access ή να σε κόβει το firewall αν είναι ανοικτό.

 

https://www.stratosp...ring-on-mac.php



#545   kostakiss

kostakiss

    iPH Elite Poster

  • 1910 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 21/01/2023 - 20:21

χρειάζομαι μία βοήθεια με το  ΤΜ backup, είναι κάποιος διαθέσιμος να το δούμε μαζί?

ενω θα επρεπε να σβησει κατι παλιοτερο για να περασει τα νεα , μου βγαζει οτι δεν εχει χωρο.

δοκιμασα καποιους οδηγους που βρηκα αλλα δεν αλλαξε κατι.

 

σας παραθετω τις αντιστοιχες εικονες

Συνημμένα αρχεία



#546   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 20:27

Δες λίγο εδώ που τα γράφει αναλυτικά πιθανόν να έχεις το smb off --> disk full access ή να σε κόβει το firewall αν είναι ανοικτό.

 

https://www.stratosp...ring-on-mac.php

Ακριβώς όπως τα λέει ο οδηγός τα έχω :(



#547   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 21/01/2023 - 20:33

Τo μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι ίσως να είναι απενεργοποιημένο το SMB στα Windows, κάνε ένα check και εκεί μήπως.



#548   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/01/2023 - 21:53

Τo μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι ίσως να είναι απενεργοποιημένο το SMB στα Windows, κάνε ένα check και εκεί μήπως.

Δυστυχώς ενεργοποιημένο.

 

Το απενεργοποίησα, το ενεργοποίησα πάλι και έκανα restart μπας και αλλά δεν.

 

Δεν συνδέτε με τίποτε και στο Troubleshooting μου βγάζει το παρακάτω  ενώ το Mac κόβει βόλτες μέσα στον σκληρό μου στο windows laptop.

 

Πλέον τα παρατάω, γιατί έχω χάσει ατελείωτο χρόνο. 

Συνημμένα αρχεία



#549   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 21/01/2023 - 23:42

Έχω κι εγώ το MacBook Air m2 και συνδέεται κανονικά στα windows 11 desktop και το αντίστροφο.

Έχω κάνει share το desktop του mac και τα windows το βλέπουν κανονικά ( πάντα με password ενεργοποιημένο).

#550   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 08:42

Να ρωτήσω και εγώ κάτι και εγώ νέος με MBR έχω βάλει δίσκους και usb stick πάνω στο router ο Μάκης αρνείται κατηγορηματικά να το δει αλλά τυχαία ανακάλυψα ότι από VLC βλέπει αν έχει φωτό / video μέσα το stick και ότι μέχρι και TM μπορώ να το κάνω αλλά τα αλλά αρχεία να τα δει με τίποτα .καμμία ιδέα ;

#551   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 22/01/2023 - 11:17

Να ρωτήσω και εγώ κάτι και εγώ νέος με MBR έχω βάλει δίσκους και usb stick πάνω στο router ο Μάκης αρνείται κατηγορηματικά να το δει αλλά τυχαία ανακάλυψα ότι από VLC βλέπει αν έχει φωτό / video μέσα το stick και ότι μέχρι και TM μπορώ να το κάνω αλλά τα αλλά αρχεία να τα δει με τίποτα .καμμία ιδέα ;

Για να γίνει αυτό που ζητάς πρέπει να το υποστηρίζει το router που έχεις, τα router των παρόχων συνήθως έχουν κλειδωμένες τέτοιες δυνατότητες.

Αυτό που ψάχνεις είναι μέσα στις ρυθμίσεις του router το usb file sharing εκεί ενεργοποιείς τι θέλεις να κάνεις share στο δίκτυο, αν το ενεργοποιήσεις λογικά θα βλέπει ο Mac τα αρχεία. 



#552   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 16:24

Για να γίνει αυτό που ζητάς πρέπει να το υποστηρίζει το router που έχεις, τα router των παρόχων συνήθως έχουν κλειδωμένες τέτοιες δυνατότητες.
Αυτό που ψάχνεις είναι μέσα στις ρυθμίσεις του router το usb file sharing εκεί ενεργοποιείς τι θέλεις να κάνεις share στο δίκτυο, αν το ενεργοποιήσεις λογικά θα βλέπει ο Mac τα αρχεία.


Δεν έχω παρόχου( βασικά ppp ανεβάζω από δικό πρωτο ειναι του παρόχου για τηλεφωνία ) έχω ένα to-link ax που είναι ενεργοποιημένο το file sharing και έχω κρεμάσει στη θύρα usb διακλάδωτη που βγάζει υποδοχή για 4 usb και ενώ τηλεόραση / win10 τα βλέπουν και τα 2 usb-stick ο makis αρνείται

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 22/01/2023 - 16:25


#553   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 22/01/2023 - 18:39

Δεν έχω παρόχου( βασικά ppp ανεβάζω από δικό πρωτο ειναι του παρόχου για τηλεφωνία ) έχω ένα to-link ax που είναι ενεργοποιημένο το file sharing και έχω κρεμάσει στη θύρα usb διακλάδωτη που βγάζει υποδοχή για 4 usb και ενώ τηλεόραση / win10 τα βλέπουν και τα 2 usb-stick ο makis αρνείται

 

Αν το sharing έχει γίνει σωστά βγάλε τον usb διακλαδωτή και δοκίμασε μόνο του ένα stick να δείς αν παίζει.

 

Δοκίμασες να συνδεθείς στην παρακάτω 



					
					

Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 22/01/2023 - 18:49


#554   jtheogr

jtheogr

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:John.

Δημοσίευση 22/01/2023 - 18:50

Δοκίμασες να συνδεθείς στην παρακάτω διευθυνση -smb:-//-tplinkwifi.-net-  (βγάλε τις παύλες που έβαλα.


Τελευταία επεξεργασία από: jtheogr, 22/01/2023 - 18:52


#555   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/01/2023 - 20:33

Δοκίμασες να συνδεθείς στην παρακάτω διευθυνση -smb:-//-tplinkwifi.-net- (βγάλε τις παύλες που έβαλα.


Θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω , ευχαριστώ πολύ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες