Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οθόνη για MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/12/2020 - 09:19

Καλημέρα σε όλους

Έχω το MacBook Pro 2107 15" το οποίο είναι το βασικό και μοναδικό μου μηχάνημα.

Ήμουν σε σκέψη να το αντικαταστήσω με iMac αλλά έτσι χάνω την φορητότητα, έτσι λοιπόν θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες οθόνες για να το συνδέω. Μάλιστα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αντικατάσταση του με MacBook Air με τον M1 για ακόμα καλύτερη φορητότητα. 

Περιμένω τις προτάσεις και τις σκέψεις σας για το αν έχει μειονεκτήματα αυτή η ιδέα. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/12/2020 - 11:48

Καλημέρα σε όλους
Έχω το MacBook Pro 2107 15" το οποίο είναι το βασικό και μοναδικό μου μηχάνημα.
Ήμουν σε σκέψη να το αντικαταστήσω με iMac αλλά έτσι χάνω την φορητότητα, έτσι λοιπόν θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες οθόνες για να το συνδέω. Μάλιστα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αντικατάσταση του με MacBook Air με τον M1 για ακόμα καλύτερη φορητότητα.
Περιμένω τις προτάσεις και τις σκέψεις σας για το αν έχει μειονεκτήματα αυτή η ιδέα.


Καταρχάς οσον αφορά την οθόνη εγώ θα κοιτούσα προς LG ή κάποια Dell 4Κ που να υποστηρίζει usb c, αν και θα είναι λίγο πιο τσιμπημένες, αλλά θεωρητικά θα σου μείνει.
Από τη στιγμή που είναι το μόνο σου μηχάνημα, εγώ δε θα σου πρότεινα να πας από τώρα στο Μ1 μέχρι να σταθεροποιηθεί το θέμα των εφαρμογών. Θα περίμενα προς Φεβρουάριο at least.
Τέλος θα χρειαστείς εξωτερικό πληκτρολόγιο και ποντίκι επιπλέον στα έξοδα, και αν δεν έχεις ήδη, ένα καλό dock είτε για να στέκεται το MacBook επάνω και να βγάζει θύρες, είτε ένα που συνδέεται επάνω του..

Υ.Γ. Το air m1 έχει βγει θηριακι ομολογώ, με πολύ καλές κριτικές, αλλά χωρίς fan δεν ξέρω αν θα ήταν σοφό να συνδεθεί και να χρησιμοποιείται μόνιμα ως σταθερός.. δεν ξέρω αν στο μέλλον δηλαδή αρχίζει να κουράζει και να ανάβει από τις θερμοκρασίες.

Βέβαια είτε μείνεις με το Pro είτε πάρεις το air, τα αλλ παρελκόμενα δεν τα γλυτωνεις, όποτε ξεκινά με τα υπόλοιπα και βλέπεις τι κανείς με το θέμα του laptop


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/12/2020 - 14:51

Εννοείται ότι έχω υπολογίζει και τα έξοδα για τα επιπλέον περιφερειακά.
Αν κατάλαβα καλά, οποιαδήποτε οθόνη με usb-c μου κάνει.
Δεν θα είναι μόνιμα συνδεδεμένο, μόνο όταν δουλεύω από το σπίτι και θέλω μεγάλη οθόνη.
Η αρχική μου σκέψη ήταν για iMac αλλά με μια εξωτερική οθόνη έχω και την φορητότητα που χρειάζομαι


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:00

Η θεωρία λέει πως ναι!

https://support.appl...56?locale=el_GR


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 05/12/2020 - 19:02

Μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε οθόνη πάντως. Εγώ δουλεύω απροβληματιστα με mbp 2018 και Dell u2718q με display port to USB c adaptor.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες