Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

A/C με Homekit και εναλλακτικές επιλογές?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 27/06/2021 - 18:00

Σωστά. Δεν το έχω δοκίμασει με το sensibo αλλά φαντάζομαι αυτό ισχύει.

#17   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/06/2021 - 18:49

Χαιρετώ την παρέα. Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιο A/C που να υποστηρίζει homekit, σωστά? Αν κάνω λάθος , διορθώστε με :)

 

Ψαχνοντας λοιπόν τις εναλλακτικές , εχει κάποιος καταφέρει να βρει κάποιο A/C που να παίζει ικανοποιητικά μέσω κάποιου homebridge plugin ή Tuya app?

 

Κλιματιστικά υπάρχουν ήδη και θα γίνει μετατροπή ή θα αγοραστούν τώρα ; 

 

Homekit για να συνεργάζεται με θερμόμετρο στο σπίτι πχ ή για απομακρυσμένο έλεγχο ; 

 

Ελλείψει homekit κλιματιστικών, έχω βάλει Inventor και η "wifi" λειτουργία τους είναι εξαιρετική όπως και το app τους. Πλήρης και αποτελεσματικός απομακρυσμένος έλεγχος, δυνατότητα σεναρίων βάσει καιρικών συνθηκών (χωρίς σύνδεση με τοπικό αισθητήρα) και χωρίς επιπλέον συσκευές. 



#18   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/06/2021 - 08:35

Κλιματιστικά υπάρχουν ήδη και θα γίνει μετατροπή ή θα αγοραστούν τώρα ; 

 

Homekit για να συνεργάζεται με θερμόμετρο στο σπίτι πχ ή για απομακρυσμένο έλεγχο ; 

 

Ελλείψει homekit κλιματιστικών, έχω βάλει Inventor και η "wifi" λειτουργία τους είναι εξαιρετική όπως και το app τους. Πλήρης και αποτελεσματικός απομακρυσμένος έλεγχος, δυνατότητα σεναρίων βάσει καιρικών συνθηκών (χωρίς σύνδεση με τοπικό αισθητήρα) και χωρίς επιπλέον συσκευές. 

Ψάχνω να αγοράσω κάποιο κλιματιστικό. Δεδομένου ότι όπως είπαμε δεν υπάρχουν ακόμα κλιματιστικά που να υποστηρίζουν homekit, ήθελα να μάθω τι εναλλακτικές υπάρχουν και πιο συγκεκριμένα αν κάποιος έχει πετύχει να μετατρέψει κάποιο κλιματιστικό wifi σε homekit με χρήση του homebridge ή home assistant...



#19   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/08/2021 - 12:04

Λοιπόν τοποθέτησα το Aqara P3 και ενώ το έχει δει κανονικά η Οικία και η εφαρμογή της Aqara δεν μπορεί με τίποτα να δει το αισθητήρα της θερμοκρασίας υγρασίας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανάψω το κλιματιστικό. Έχουμε καμία ιδέα;

#20   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 14/08/2021 - 13:22

Μήπως όταν συνδεθεί με το HomeKit οι λειτουργίες της εφαρμογής κόβονται; Μου έχει τύχει σε κάμερες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/08/2021 - 13:38

[mention]tsitadim [/mention] η εφαρμογή της Aqara βλέπει τον αισθητήρα ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#22   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/08/2021 - 16:30

[mention]tsitadim [/mention] η εφαρμογή της Aqara βλέπει τον αισθητήρα ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Το σύνδεσα και είναι πρώτο. Το μόνο που δεν είναι συμβατό είναι η εφαρμογή Xiaomi Home.app αλλά δε πειράζει. Τέλεια συνεργασία με την Οικία της Apple.

#23   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/08/2021 - 16:33

[mention]tsitadim [/mention] Δηλαδή όλα καλά ;;; Με μπέρδεψες λίγο όπως γράφεις !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#24   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/08/2021 - 16:35

Όλα καλά. Και με της Apple την Οικία (HomeKit) και με την εφαρμογή Aqara.

#25   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/08/2021 - 16:42

[mention]tsitadim [/mention] ωραίος !!! Για να μπορέσεις να το συνδέσεις με την εφαρμογή της Xiaomi πρέπει να το κάνεις factory reset πατώντας 10 φορές γρήγορα το κουμπί και μόλις πει να ανοίξεις την εφαρμογή Aqara πατάς ξανά δύο φορές το κουμπί και στην ουσία το γυρνάς για να δουλέψει με την εφαρμογή της Xiaomi και τούμπαλιν !!! Τώρα για να κάνεις αυτοματισμούς μέσα από το HomeKit χρειάζεσαι διαφορετική εφαρμογή από αυτή της Apple γιατί δεν δουλεύει αυτοματισμούς με θερμοκρασία και υγρασία, χρησιμοποιείς λοιπόν αυτήν και αν θέλεις περαιτέρω οδηγίες με ρωτάς ξανά https://apps.apple.c...d917695792?l=el !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#26   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/08/2021 - 18:06

[mention]tsitadim [/mention] ωραίος !!! Για να μπορέσεις να το συνδέσεις με την εφαρμογή της Xiaomi πρέπει να το κάνεις factory reset πατώντας 10 φορές γρήγορα το κουμπί και μόλις πει να ανοίξεις την εφαρμογή Aqara πατάς ξανά δύο φορές το κουμπί και στην ουσία το γυρνάς για να δουλέψει με την εφαρμογή της Xiaomi και τούμπαλιν !!! Τώρα για να κάνεις αυτοματισμούς μέσα από το HomeKit χρειάζεσαι διαφορετική εφαρμογή από αυτή της Apple γιατί δεν δουλεύει αυτοματισμούς με θερμοκρασία και υγρασία, χρησιμοποιείς λοιπόν αυτήν και αν θέλεις περαιτέρω οδηγίες με ρωτάς ξανά https://apps.apple.c...d917695792?l=el !!!
Ενώ έγινε η διαδικασία για αλλαγή σε mijia cloud δεν συνδέεται στη xiaomi εφαρμογή ούτε με σκανάρισμα ούτε έχει κουμπί για μεταφορά από HomeKit. Αναγκαστικά θα μείνω στο Aqara cloud.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro



#27   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2021 - 07:32

Για όποιον πέσει σε αυτό το θέμα, τελικά αγόρασα ένα Daikin Siesta Sensira. Επειδή ήταν Wifi ready, αγόρασα και το Wifi module (BRP069B45). Ύστερα, εγκατέστησα το (https://github.com/c...ge-daikin-local) plugin στο Homebridge και μπήκε το A/C στο homekit.

 

 

Συνημμένα αρχεία



#28   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/08/2021 - 07:52

Για όποιον πέσει σε αυτό το θέμα, τελικά αγόρασα ένα Daikin Siesta Sensira. Επειδή ήταν Wifi ready, αγόρασα και το Wifi module (BRP069B45). Ύστερα, εγκατέστησα το (https://github.com/c...ge-daikin-local) plugin στο Homebridge και μπήκε το A/C στο homekit.


Φίλε μου επειδή πήρα και εγώ πρόσφατα Daikin sensira με το αντίστοιχο module για wi Fi.

Μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι έκανες για να μπει στο HomeKit ?
Δεν έχω φτιάξει πότε homebridge
(Παρόλο που έχω Apple TV στο σαλόνι)
Και από το link που έστειλες δεν βγάζω άκρη.

Αν δεν ενδιαφέρει άλλους ή καταχραμαι την φιλοξενία του forum αν μπορείς να με βοηθήσεις έστω μεσω pm .

Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#29   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/08/2021 - 18:44

Φίλε μου επειδή πήρα και εγώ πρόσφατα Daikin sensira με το αντίστοιχο module για wi Fi.

Μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι έκανες για να μπει στο HomeKit ?
Δεν έχω φτιάξει πότε homebridge
(Παρόλο που έχω Apple TV στο σαλόνι)
Και από το link που έστειλες δεν βγάζω άκρη.

Αν δεν ενδιαφέρει άλλους ή καταχραμαι την φιλοξενία του forum αν μπορείς να με βοηθήσεις έστω μεσω pm .

Ευχαριστώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Πρέπει να εγκαταστήσεις το Homebridge σε μια συσκευή, πχ raspberry, mac etc, το installation guide στο τέλος της σελίδας, https://homebridge.io

Μετά, μέσα από το ωραίο γραφικό περιβάλλον κάνεις search για το Daikin plugin, install και είναι έτοιμο.

Δεν έχω Daikin AC, αλλα μια παλιά foscam που δεν υποστηρίζει το homekit την βλέπω μια χαρά με το κατάλληλο plugin.



#30   tsiliscfu

tsiliscfu

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2021 - 19:20

Καλησπέρα

Εγκατέστησα το homebridge στο mac mini και ακολούθησα τις οδηγίες εγκατάστασης

 

Το πρόσθεσα ως accessory και μετά μου γράφει " To add this accessory to your home, you 'll need to reset it firt"

 

Έχω δοκιμάσει τα πάντα...

 

Καμιά άλλη ιδέα τί μπορεί να μην έχω κάνει, ή να έχω κάνει λάθος, ή τί άλλο να κάνω ??

 

Ευχαριστώ






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες