Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τρόπος για δωρεάν streaming από FTP server (NAS) στο iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gkscorpio

gkscorpio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 08:48

Καλημέρα. Έχω το τελευταίο iPad Air και ψάχνω έναν δωρεάν τρόπο να κάνω stream αρχεία βίντεο από το Synology NAS μου μαζί με τους .srt υπότιτλους, όπως βλέπω πχ στο Kodi στην Smart TV , στο PC και στο Android κινητό μου. Δοκίμασα να συνδεθώ μέσω του VLC αλλά δεν τα έχω καταφέρει για κάποιο λόγο.

 

Το μόνο που έχω βρει προς το παρόν που να δουλεύει είναι το Infuse, αλλά αυτό δεν είναι δωρεάν, είχα την εντύπωση ότι ένα τόσο θεμελιώδες task θα μπορούσα να το κάνω και με κάποιον δωρεάν τρόπο στο iPad.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/11/2021 - 10:19

Δυστυχώς γίνεται μόνο εάν είναι οι υπότιτλοι ενσωματωμένοι στην ταινία. [emoji30]

Το infuse είναι μονόδρομος.

Να ξέρεις ότι από κει και πέρα δεν υπάρχει τίποτα που να μην το διαβάζει.

Ακόμα και ταινίες αποθηκευμένες με μορφή Blu-ray, όχι απλά mkv ή άλλους τύπους container ταινιών.

#3   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 625 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 02/11/2021 - 10:39

Και εγω με infuse pro ειμαι και ειμαι μια χαρα 

Υπάρχει και το VLC που παιζει και αν θυμαμαι καλα ειναι και δωρεαν 



#4   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 02/11/2021 - 10:45

Για κοιτά λίγο αυτό

https://apps.apple.c...d668354926?l=el


Sent from my iPhone using Tapatalk

#5   gkscorpio

gkscorpio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 11:45

Από ό,τι φαίνεται είμαι λίγο "κακομαθημένος" από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου με PC και Android, που είχα την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο σχετικά απλό θα μπορούσε να γίνει δωρεάν. Αλλά από ό,τι φαίνεται για το iOS/iPadOS ακόμα και το να μπω στο τοπικό μου δίκτυο για να κάνω stream ένα βίντεο είναι κάτι που πρέπει να πληρώσω για να το κάνω, τουλάχιστον εύκολα. :)

 

Το κακό είναι ότι δεν είναι κάτι που να κάνω σε καθημερινή βάση, αφού συνήθως αυτά τα αρχεία τα βλέπω στην τηλεόραση μέσω Android TV Box, στο PC μέσω Kodi (οπως και στο TV Box δηλαδή) ή ακόμα και στο κινητό μου ή το παλιό μου Android tablet (7ετίας) μέσω Kodi πάλι. Απλά είπα μήπως μπορούσα να τα δω στο iPad.

 

Παιδεύτηκα λίγο με το VLC, αλλά όχι αρκετά μάλλον, δείχνει σαν να μην μπορεί να συνδεθεί στην IP που του δίνω. Μήπως έχει ασχοληθεί κανείς άλλος;

 

Αλλιώς μάλλον θα δοκιμάσω το AirVideoHD, γιατί το InFuse είναι πανάκριβο, προς το παρόν είμαι με την 7-day free trial...



#6   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/11/2021 - 12:17

……γιατί το InFuse είναι πανάκριβο, προς το παρόν είμαι με την 7-day free trial...


0,99€/μήνα ή 9,99€/έτος

Δεν θα το έβαζα στα πανάκριβα.

#7   gkscorpio

gkscorpio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 13:14

Ε αυτό είναι για συνδρομή. Αν θέλεις να το αγοράσεις να το έχεις για πάντα είναι 79,99€. Αυτό είδα και την κατέταξα στις πανάκριβες.

 

Σε κάθε περίπτωση, το κόστος πάει ανάλογα με την συχνότητα χρήσης. Α, και φυσικά έρχεται σε συνάρτηση με το παρελθον μου (είμαι αρκετά πρόσφατος στο οικοσύστημα της Apple) που κάτι τέτοιο το έκανα πανεύκολα και δωρεάν. Και δεν μιλάω για σπασμένες εφαρμογές κλπ.



#8   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 02/11/2021 - 14:01

Ε αυτό είναι για συνδρομή. Αν θέλεις να το αγοράσεις να το έχεις για πάντα είναι 79,99€. Αυτό είδα και την κατέταξα στις πανάκριβες.


Από αυτή την άποψη, έχεις δίκιο, είναι πανάκριβο.

Από την άλλη, με το infuse δεν πρόκειται να προβληματιστείς, ούτε να αναγκαστείς να σκαλίσεις κάτι για να δουλέψει.

Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που εγκατέλειψα το android. Είχα κουραστεί τη μία να δουλεύει και την άλλη να μην δουλεύει (με KODI σε Nvidia Shield).

Πούλησα το Shield, αγόρασα ένα Apple TV, δίνω 1€ το μήνα, και βλέπω τα πάντα από ένα Synology που έχω και εγώ.

Plug & Play σε όλο του το μεγαλείο.

#9   gkscorpio

gkscorpio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 14:20

Σαφώς, ό,τι βολεύει τον καθένα. Προσωπικά αν μπορούσα να έχω Kodi σε κάθε μου συσκευή θα το έκανα. Βασικά ήδη το έχω σε Smart TV, 2 Android TV Boxes, ένα Android κινητό και ένα Android tablet. Δεν ξέρω τι προβλήματα είχες, αλλά προσωπικά μου δουλεύει σε όλα άψογα. Έχω βάλει στο Synology να κάνει sync και την database, τόσο για τα ίδια αρχεία όσο και για την watched status και το progress και την έχω καταβρεί. Βλέπω κάτι στην μία συσκευή, το σταματάω, πηγαίνω στην άλλη και το συνεχίζει από το ίδιο σημείο. Αλλά όσο το έψαξα, στο iPad για να περάσεις Kodi (χωρίς jailbreak, που παραείμαι νέος στο iOS για να ασχοληθώ) θέλει Apple developer account, που λόγω δουλειάς ίσως κάποια στιγμή να βάλω.

 

Προς το παρόν, και επί του θέματος, σκάλισα τώρα λίγο παραπάνω το VLC στο iPad και ανακάλυψα ότι ως νιούφης στο iOS είχα αποκλείσει από τις ρυθμίσεις την πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο. Οπότε το ενεργοποίησα και είδα ότι τώρα δουλεύει κανονικά.

 

Ίσως το Infuse για χρήστες που θέλουν πολλά παραπάνω να αξίζει περισσότερο. Αλλά όπως φαίνεται θα βολευτώ με VLC προς το παρόν. Εκτός αν ανακαλύψω άλλα θέματα στην πορεία και επανέλθω στο παρόν τόπικ. :)



#10   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/11/2021 - 16:56

Βάλε το plex και είσαι άρχοντας. Μπορεί να παρακολουθεί φακέλους που έχεις σειρές/ταινίες, όταν δεις κάποια τη μαρκάρει σαν watched, υποστηρίζει ενσωματωμένους και εξωτερικούς υπότιτλους, κατεβάζει εξώφυλλα και πληροφορίες για του ηθοποιούς κλπ.



#11   gkscorpio

gkscorpio

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2021 - 17:57

Το Plex θα το χρησιμοποιούσα (σε συνδυασμό με το Kodi), αν το Synology μου ήταν αρκετό δυνατό για να μπορεί να κάνει transcoding, και αν το χρειαζόμουν βασικά. Εκεί έχω τα αρχεία μου, εκεί θα είχε ουσία να εγκαταστήσω τον Plex server.



#12   eudotheo

eudotheo

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2021 - 21:19

https://apps.apple.c...deo/id540949418






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες