Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θερμοστάτης - ποιος;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 12/04/2022 - 23:56

Netatmo ftw και από εμένα, έχω δυο στο σπίτι και δεν τους αλλάζω με τίποτα, πραγματικά με εξαιρετικό support.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#32   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 13/04/2022 - 11:00

Netnamo και σε λεβητες αεριου; 

 

Θελει προσοχη σε κατι ή δουλεύει με ολους τους λεβητες; 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#33   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 13/04/2022 - 16:52

Είχα και πετρέλαιο και έκανα πρόπερσι τη μετάβαση σε αέριο, και έβαλα και δεύτερο θερμοστάτη χωρίς κανένα πρόβλημα. Εννοείται όσο πιο καινούριος, τόσο το καλύτερο για συμβατότητα. Αλλά για να είμαι σίγουρος, και για τους δυο θερμοστάτης τράβηξα καλώδιο και τους έχω επιτοιχιους


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 13/04/2022 - 16:52


#34   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/04/2022 - 08:05

Να υποθέσω ότι σκέψη για αντικατάσταση του θερμοστάτη ενός διαμερίσματος σε πολυκατοικία με λέβητα φυσικού αερίου μπορεί να προχωρήσει ή δεν γίνεται; Δηλαδή αν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα ή ασυμβατότητες;

#35   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/04/2022 - 21:19

Να υποθέσω ότι σκέψη για αντικατάσταση του θερμοστάτη ενός διαμερίσματος σε πολυκατοικία με λέβητα φυσικού αερίου μπορεί να προχωρήσει ή δεν γίνεται; Δηλαδή αν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα ή ασυμβατότητες;


Ναι λειτουργεί κανονικά.
Δεν παιζει ρόλο αν εχεις φυσικό αέριο ή πετρέλαιο…


Sent from my iPhone using Tapatalk

#36   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 29/04/2022 - 15:00

Έχω εδώ και χρόνια κιτ της tado.

 

Τον κεντρικό θερμοστάτη (ενσύρματο) και 4 θερμοστατικές κεφαλές.

Η σύνδεση του γίνεται με πρωτόκολλο bus και έτσι χρησιμοποιεί τον λέβητα του αερίου όσο πιο οικονομικά γίνεται, δεν είναι απλά άνοιξε/κλείσε.

Φυσικά πρέπει να το υποστηρίζει ο λέβητας. Σε προηγούμενο σπίτι που ήμουν, ήταν απλά εντολή on/off.

Έτσι όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση θέρμανσης θα δουλέψει στο full ο λέβητας, ενώ όταν είναι πολύ κοντά θερμοκρασιακά και ουσιαστικά "συντηρεί" το χώρο, θα μειώσει τη λειτουργία του και τη θερμοκρασία νερού προσαγωγής (ακόμα και με 50 βαθμούς στο νερό ζεσταίνεσαι).

 

Ο κεντρικός με 1 ακόμα θερμοστατική είναι τοποθετημένα σε σαλόνι/τραπεζαρία και οι υπόλοιπες θερμοστατικές στα δωμάτια. Στο μπάνιο δεν έχω τοποθετήσει τίποτα, μιας και είναι ο χώρος που θες συνήθως πιο ζεστό.

 

Έτσι έχω χωρίσει το σπίτι σε ζώνες και ανάλογες θερμοκρασίες. Ψηλά στο σαλόνι/τραπεζαρία, χαμηλά στα δωμάτια μιας και θα πάμε μόνο για ύπνο. Φυσικά έχεις τη δυνατότητα να "παίξεις" με τις ώρες λειτουργίας αλλά και early start ώστε την ώρα που θέλεις να έχει ήδη πιάσει τη θερμοκρασία που του λες. Επίσης ελέγχει το αν έχεις φύγει από το σπίτι ή πόσο κοντά είσαι και ρυθμίζει ανάλογα, με διάφορα επίπεδα (eco/balance/comfort).

 

Να σημειώσω ότι σε 2 χειμώνες με αντίστοιχες θερμοκρασίες (όχι σπουδαίες διαφορές), ο 1ος ήταν χωρίς το σύστημα της tado και ο άλλος με.

Είδα ~20% κάτω στην κατανάλωση σε kWh.

 

Όλοι οι αυτοματισμοί γίνονται από την εφαρμογή της tado, την οποία πρέπει να έχουν όλοι οι ένοικοι στο κινητό τους (εγώ κι η γυναίκα μου δηλαδή), προκειμένου να "παρακολουθεί".

Δεν έχω μπλέξει καθόλου το Ηomekit στη λειτουργία, λόγω των πλεονεκτημάτων που μου δίνει η εφαρμογή τους.

Το bridge που δίνει μαζί στο starker kit το έχω συνδέσει με usb πάνω στο router μου και δουλεύει έτσι εδώ και χρόνια χωρίς πρόβλημα.

 

Παρακολουθείτε τιμές από amazon, βγαίνει συχνά σε προσφορά.


Τελευταία επεξεργασία από: watchdog, 29/04/2022 - 15:03


#37   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 13/05/2022 - 15:41

Παρακολουθείτε τιμές από amazon, βγαίνει συχνά σε προσφορά.

Μιας και το ανέφερα αμέσως πριν, η tado έχει βγάλει σε προσφορά refurbished προϊόντα της.

Σίγουρα ο χειμώνας τελείωσε, αλλά θα έρθει κι άλλος..

 

https://www.tado.com...EugU29rxz7r1UTX



#38   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 15/05/2022 - 09:34

Καλησπέρα!
Για να αλλάξω σε Tado, πρέπει να αγοράσω την wired Startup έκδοση ή την ασύρματη; Είναι εύκολη η εγκατάσταση; Πρίζα χρειάζεται ή μπορώ να πάρω ρεύμα από κάποιο καλώδιο πίσω από το κουτί του θερμοστάτη;
b074780177381dc7cdcafd884f35a495.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 15/05/2022 - 09:40


#39   watchdog

watchdog

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Twitter:@watchd0g
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:watchdog.gr

Δημοσίευση 16/05/2022 - 10:45

Καλησπέρα!
Για να αλλάξω σε Tado, πρέπει να αγοράσω την wired Startup έκδοση ή την ασύρματη; Είναι εύκολη η εγκατάσταση; Πρίζα χρειάζεται ή μπορώ να πάρω ρεύμα από κάποιο καλώδιο πίσω από το κουτί του θερμοστάτη;
b074780177381dc7cdcafd884f35a495.jpg

Καλύτερα για μένα wired, εκτός αν το σημείο που έχεις τοποθετημένο το θερμοστάτη είναι "λάθος" από αρχική τοποθέτηση.

Αν για παράδειγμα είναι τοποθετημένος ο θερμοστάτης κοντά στην κουζίνα, το περιβάλλον έχει περισσότερη ζέστη απότι στο υπόλοιπο σπίτι, οπότε έχεις λάθος μέτρηση.

Άρα σε αυτή τη περίπτωση καλύτερα wireless και να τον έχεις σε κάποιο σημείο που θες περισσότερη ζέστη.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν έχεις σώματα, τη βέλτιστη οικονομία την πετυχαίνεις τοποθετώντας και θερμοστατικές κεφαλές, εγώ δεν έχω βάλει μόνο στο μπάνιο.

 

Αν ανοίξεις το καπάκι του θερμοστάτη σου λογικά θα δεις δύο ή τρία καλώδια όλο κι όλο.

Ουσιαστικά απλά τα μεταφέρεις στον tado. Είναι με μπαταρίες οπότε δε χρειάζεσαι παροχή ρεύματος.

Λογικά θα συνδέσεις ακολουθώντας το "Potential Free Relay". Αν ο λέβητας σου είναι νεότερης τεχνολογίας, ίσως παίρνει και σύνδεση μέσω BUS, οπότε εκεί συνδέσεις ακολουθώντας το "Digital".

Στην εφαρμογή της tado στο κινητό σου, θα σε ρωτήσει για το λέβητα που έχεις και θα σε καθοδηγήσει επίσης.

Ρεύμα χρειάζεται μόνο το Internet Bridge, εκείνο εγώ το έχω κουμπωμένο σε USB πάνω στο ρούτερ, χρόνια τώρα χωρίς θέμα.

 

Αν θες έλα σε προσωπικό μήνυμα για περισσότερη βοήθεια, για να μη μπουκώνουμε το θέμα.

 

Οδηγίες σε φυλλάδιο https://cdn.brandfol...TA-EN-00-V3.pdf

Οδηγίες σε video


Τελευταία επεξεργασία από: watchdog, 16/05/2022 - 10:54


#40   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/09/2023 - 12:20

Καλησπέρα ,

 

Θέλω να αλλάξω τον παλιό θερμοστάτη του καλοριφέρ με ένα με Wifi

Σκέφτομαι τον Siemens RDS110 ο οποίος είναι απευθείας από ότι είδα 220v δεν διαθέτει heal link η κάτι τέτοιο

 

Το έχετε δει ? σας λέει κάτι ?

 

Ευχαριστώ



#41   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/09/2023 - 12:30

γιατί τον Siemens που είναι τόσο πολύ ακριβός και όχι ας πούμε τον Google Nest thermostat που θα υποστηρίζει και το Matter?



#42   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/09/2023 - 12:53

Γιατί θέλω ναι είναι απευθείας εκεί που έχω τον παλιό δεν θέλω να έχει κ δεύτερη συσκευή μαζί (heal link)

 

Έκτος και αν υπάρχει Nest 220v χωρίς heal link



#43   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 21/09/2023 - 13:37

Γιατί θέλω ναι είναι απευθείας εκεί που έχω τον παλιό δεν θέλω να έχει κ δεύτερη συσκευή μαζί (heal link)

Έκτος και αν υπάρχει Nest 220v χωρίς heal link

Εγώ έχω της legrand. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Υποστηρίζει και Apple home
https://www.kafkas.g...C8aAqulEALw_wcB
Βγαίνει και σε χωνευτο


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες