Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

COVID Home Screen


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2021 - 20:55

Καλησπέρα παιδιά. Με όλο αυτό το τσεκάρισμα πριν μπεις σε μαγαζιά, αναρωτιέμαι εαν έχει βάλει κανείς σε συντόμευση ή widget ή με κάποιο τρόπο το qscanner του πιστοποιητικού και την ταυτότητα με κάποιο τρόπο ώστε να μην ανοίγω πορτοφόλι η εφαρμογή πχ Google drive εκεί την έχω σκανάρει.
Thnx εκ των προτέρων


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2021 - 21:43

Το πιστοποιητικο το περνας στην επισημη εφαρμογη Covid Free GR Wallet.Για ταυτοτητα επισημη εφαρμογη δεν υπαρχει ακομα απλα φροντισε να την εχεις μαζι σου αλλα και περασμενη στο κινητο γιατι πολλοι αρκει να την τσεκαρουν και σκαναρισμενη



#3   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2021 - 22:50

Το πιστοποιητικο το περνας στην επισημη εφαρμογη Covid Free GR Wallet.Για ταυτοτητα επισημη εφαρμογη δεν υπαρχει ακομα απλα φροντισε να την εχεις μαζι σου αλλα και περασμενη στο κινητο γιατι πολλοι αρκει να την τσεκαρουν και σκαναρισμενη


Αυτό λέω σκαναρισμένη που; Σε τι εφαρμογή και έχει κάνα widget για πιο γρήγορη πρόσβαση; Το ίδιο και για το πιστοποιητικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 18/12/2021 - 23:21

Αυτό λέω σκαναρισμένη που; Σε τι εφαρμογή και έχει κάνα widget για πιο γρήγορη πρόσβαση; Το ίδιο και για το πιστοποιητικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα κατεβάσεις την εφαρμογή και θα σκανάρει μεσα από αυτή το αποθηκευμένο σου πιστοποιητικό.
Μετά αν θέλεις μπορείς από εκεί να το προσθέσεις και στο πορτοφόλι του τηλεφώνου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#5   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 18/12/2021 - 23:31

Την ταυτότητα και το δίπλωμα υπάρχει καμία εφαρμογή που να τα περνάει στο wallet ως φωτογραφία;

#6   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2021 - 00:04

Θα κατεβάσεις την εφαρμογή και θα σκανάρει μεσα από αυτή το αποθηκευμένο σου πιστοποιητικό.
Μετά αν θέλεις μπορείς από εκεί να το προσθέσεις και στο πορτοφόλι του τηλεφώνου.


Sent from my iPad using Tapatalk


Σ´ευχαριστώ πολύ. Άρα εκτός από το να πατάω δυο φορές το κουμπί σαν να πληρώνω και διαλέγω το πιστοποιητικό, δεν έχει το wallet κανένα widget?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   DrMacNamara

DrMacNamara

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2021 - 00:06

Την ταυτότητα και το δίπλωμα υπάρχει καμία εφαρμογή που να τα περνάει στο wallet ως φωτογραφία;


Αυτό ψάχνω και εγώ. Και το κυριότερο να το βλέπεις στην Home Screen!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1409 μηνύματα

Δημοσίευση 19/12/2021 - 02:04

Προσέξτε γιατί σε κάποια μαγαζιά δεν αρκεί αυτό αλλά η πραγματική ταυτότητα.. Σε μεγάλη αλυσίδα δεν δέχτηκαν να δούνε ταυτότητα από κινητο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 19/12/2021 - 08:03

Την ταυτότητα και το δίπλωμα υπάρχει καμία εφαρμογή που να τα περνάει στο wallet ως φωτογραφία;


Το πρώτο 3μηνο του 2022 είπε η κυβέρνηση.

Προσέξτε γιατί σε κάποια μαγαζιά δεν αρκεί αυτό αλλά η πραγματική ταυτότητα.. Σε μεγάλη αλυσίδα δεν δέχτηκαν να δούνε ταυτότητα από κινητο

Αν δεν μου δεχόντουσαν την ταυτότητα από το κινητό, το λιγότερο που θα εκανα, θα ήταν να φύγω. Ταυτότητα κανονική δεν θα τους έδινα επίτηδες.
Επίσης η ταυτότητα, φωτογραφία στο κινητό, μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλέον επίσημα. Λέω πλέον γιατί παλιότερα δεν γινόταν. Πλέον μετράει κανονικά σαν ταυτοπροσωπία σε αρκετους χωρους και δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/12/2021 - 11:24

Ταυτότητα δίπλωμα τα έχω στο 1pasword και τα δείχνω.
Αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστο όσο το wallet


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#11   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 19/12/2021 - 16:29

Εγώ αγόρασα MagSafe wallet κ βάζω εκεί το δίπλωμα οδήγησης.

Έχω κ στο wallet το πιστοποιητικό κ γίναμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#12   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2021 - 16:45

Το ποστάρω κι εδώ γιατί μάλλον ταιριάζει καλύτερα

 

Έφτιαξα μια συντόμευση που ανοίγει την φωτεινότητα στο 100% και την εφαρμογή CovidFreeGRWallet και όρισα με διπλό ταπ στην πλάτη του κινητού να ανοίγει κατευθείαν το πιστοποιητικό με τέρμα φωτεινότητα για εύκολη ανάγνωση από τις συσκευές που κάνουν τον έλεγχο.

 

Οι οδηγίες είναι εδώ για τη δημιουργία  συντόμευσης. Δεν έχω ενεργοποιήσει το enable guided access γιατί ποτέ δεν πρόκειται να δώσω την συσκευή σε  άλλον αλλά μόνο την επιδεικνύω.

 

https://appleinsider...-on-your-iphone

 

Τέλος πρέπει να πάτε στην προσβασιμότητα---άγγιγμα -----πίσω άγγιγμα για να αναθέσετε το άνοιγμα της συντόμευσης με διπλό ή τριπλό ταπ.

 

 

Την αστυνομική ταυτότητα την έχω σε εφαρμογή (oneSafe+), αλλά για πιο εύχρηστα αποθήκευσα την φωτογραφία που είχε δημιουργήσει η εφαρμογή (όπου φαίνονται ταυτόχρονα, πάνω κάτω, και οι 2 όψεις της ταυτότητας) στις φωτογραφίες φτιάχνοντας ιδιαίτερο φάκελο με τίτλο "ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ" για να μην ψάχνω στο σωρό και μέχρι στιγμής όλα καλά. Εννοείται πως έχω πάντα μαζί μου και την φυσική ταυτότητα για κάθε ενδεχόμενο.



#13   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2021 - 21:30

Υπάρχει Shortcut που κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε:

http://www.iphonehel...shortcuts-quick[emoji298]%EF%B8%8Einfo-συντόμευση-για-γρήγορη-πρόσβαση-σε-πληρ/

Post #1 & post #12


Η πιο πρόσφατη έκδοση εδώ
https://www.icloud.c...f7220572a301134
Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες