Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Shortcuts] Battery: Δείτε τους κύκλους φόρτισης & τα στατιστικά της μπαταρίας σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
151 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/01/2022 - 17:06

Είναι πάρα πολύ εύκολο αλλά για να το περιγράψω λεκτικά θέλουμε δυο τρεις παραγράφους.
Δες ένα βιντεάκι στο YouTube που είναι και διαδραστικό
Κάνε αναζήτηση create shortcuts automations

Σ΄ευχαριστω! 

 

Νομιζω πως εβγαλα ακρη. Μια ακομα ερωτηση. Απ ο,τι καταλαβαινω δυο πρεπει να ειναι οι αυτοματισμοί. δλδ, ενας με + και ενας δευτερος με -. Σωστα; 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 17:22

Ναι πολύ σωστά. Αυτός με το + θα συνδεθεί με τον αυτοματισμό της φόρτισης και αυτός με το - με την διακοπή της φόρτισης
Big things have small beginnings

#48   MarkosMonk

MarkosMonk

    iPH Member

  • 249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/01/2022 - 17:33

Ναι πολύ σωστά. Αυτός με το + θα συνδεθεί με τον αυτοματισμό της φόρτισης και αυτός με το - με την διακοπή της φόρτισης

Σε υπέρ ευχαριστώ! 
το κατάφερα, και ειναι τέλειο! 
 



#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 18:00

Σε υπέρ ευχαριστώ! 
το κατάφερα, και ειναι τέλειο! 
 

Να 'σαι καλά. Εύχομαι να το χαρείς. Θα έρθει κι άλλο update


Big things have small beginnings

#50   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 18:22

dc79228a39fe5377ddc0909f221caccd.jpg


6d9edc21b79797bb4ae9882c1c652f81.jpg

Εκεί εμένα δεν μου εμφανίζει « ΚΕΙΜΕΝΟ»


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν εισάγεις πρώτα το κείμενο και μετά την εκτέλεση θα το πάρει αυτόματα


Big things have small beginnings

#51   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 13/01/2022 - 19:26

Αν εισάγεις πρώτα το κείμενο και μετά την εκτέλεση θα το πάρει αυτόματα

Έχεις Σχόλιο και όχι κείμενο πάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#52   jnen

jnen

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/01/2022 - 19:55

Τώρα πρόσεξα το + & - στο κείμενο διαβάζοντας το post 47 και είναι σημαντικό, μόλις έβαλα - στην αποσύνδεση δούλεψε, iOS 15

#53   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/01/2022 - 22:01

Και σε μένα βγάζει μήνυμα όταν το συνδέω στο φορτιστή ότι υπάρχει σφάλμα και δεν τρέχει ο αυτοματισμός, όταν το αποσύνδεω τρέχει ο αυτοματισμός αλλά δεν εμφανίζει κάτι.

 

Όταν τρέχω την συντόμευση χειροκίνητα μου εμφανίζει ότι δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής.

 

 

 

Πάντως πολλοί χρήστες του διαδικτύου που έχουν το ίδιο πρόβλημα, κάποιοι απ’ αυτούς το έλυσαν ως εξής:
Πάμε από Ρυθμίσεις> Γενικά> χώρος αποθήκευσης> Βρίσκουμε το shortcuts app και το κάνουμε offload.
Μετά hard reset στην συσκευή
Τέλος από το ίδιο μενού το εγκαθιστούμε πάλι.

Επιπλέον κάποιοι άλλοι χρειάστηκε να μπουν μέσα στο σενάριο της συντόμευσης, στο tab privacy Και να κάνουν reset privacy

 

Έχω κάνει και αυτά που προτείνεις αλλά και πάλι τίποτα, όπως επίσης και στις ρυθμίσεις, συντομεύσεις όλοι οι διακόπτες στο advanced είναι ενεργοποιημένοι.

 

iPhone 13 Pro, ios 15.1



#54   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/01/2022 - 22:53

σε εμένα δεν κάνει [emoji30]


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ούτε σε εμένα


Κατέβασα μόνο για iOS 15 , μιας και βρίσκονται εκεί , δεν δουλεύει ούτε αυτό δυστυχώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Και σε μένα βγάζει μήνυμα όταν το συνδέω στο φορτιστή ότι υπάρχει σφάλμα και δεν τρέχει ο αυτοματισμός, όταν το αποσύνδεω τρέχει ο αυτοματισμός αλλά δεν εμφανίζει κάτι.

Όταν τρέχω την συντόμευση χειροκίνητα μου εμφανίζει ότι δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής.




Έχω κάνει και αυτά που προτείνεις αλλά και πάλι τίποτα, όπως επίσης και στις ρυθμίσεις, συντομεύσεις όλοι οι διακόπτες στο advanced είναι ενεργοποιημένοι.

iPhone 13 Pro, ios 15.1


Για όλους εσάς που κατά τη διάρκεια του αυτοματισμού σας εμφανίζει σφάλμα δοκιμάστε το παρακάτω με την σειρά εφόσον πρώτα διαγράψετε τους αυτοματισμούς:
1. Διαγράψτε και ξανακατεβάστε Battery
2. Ανοίξτε την εφαρμογή Files.app και μέσα στο φάκελο shortcuts βρείτε το φάκελο Battery και διαγράψτε τον
3. Ανοίξτε την συντόμευση μέσα στο σενάριο της και λίγο μετά την αρχή θα συναντήσετε το παρακάτω:
c7e6d13a9710d7a0e79247e41afb99e6.jpg


Διαγράψτε μέσα στο πεδίο το shortcut input (Δεν ξέρω πως θα το γράφει στα ελληνικά) και αντικαταστήστε το με το +. Πατήστε done.
4. Τρέξτε την συντόμευση δώστε τις απαραίτητες εγκρίσεις.
5. Κάνετε πάλι το βήμα 3 αλλά στο πεδίο μέσα θα βάλετε το - . Πατήστε done.
6. Τρέξτε την συντόμευση δώστε τις απαραίτητες εγκρίσεις.
7. Κάνετε πάλι το βήμα 3 αλλά στο πεδίο μέσα θα ξανά βάλετε το shortcut input. Δηλαδή ... διαγράψτε το - και αφήστε τον κέρσορα μέσα στο πεδίο. Σκρολάρετε δεξιά πάνω στην μπάρα που δείχνει το βέλος μέχρι να βρείτε το shortcut input. Πατήστε το να βγει μέσα στο πεδίο Πατήστε done.
19e29ea4a7a318a42636bf80f3d48df7.jpg

8. Τρέξτε την συντόμευση. Θα δείτε ψεύτικα στατιστικά.
9. Κάνετε το βήμα 2
10. Φτιάξτε πάλι τους αυτοματισμούς και κάντε το σταυρό σας. Δοκιμάστε μία φόρτιση για 1-2 λεπτά
Big things have small beginnings

#55   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/01/2022 - 00:06

Πάλι δεν τρέχει και βγάζει το ίδιο σφάλμα αφού έχω αλλάξει shortcut input σε +
 
Εάν ενεργοποιήσω τον διακόπτη error if not found όπως φαίνεται στην εικόνα, εμφανίζει ότι το αρχείο δεν υπάρχει και δεν εμφανίζει σφάλμα.
 
Συνημμένο αρχείο  unnamed (1).jpg   74.43KB   44 λήψεις
 
 
Εάν του βάλω να εμφανίζει ένα alert μετά την εντολή Append Text to Shortcuts, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, δεν φτάνει ποτέ σε εκείνο το σημείο για να τρέξει γιατί δεν υπάρχει το αρχείο.
 
Συνημμένο αρχείο  Battery.png   603.47KB   47 λήψεις


#56   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/01/2022 - 00:29

Και μενα με όλα τα παραπάνω δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής ..iPhone 13 pro iOS 15.1


Sent from my iPhone using Tapatalk

#57   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 14/01/2022 - 06:59

Ομοίως

#58   Podilatis13

Podilatis13

    iPH Addict

  • 836 μηνύματα
  • Twitter:@Charlesfrise
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 14/01/2022 - 08:55

Μια απο τα ιδια δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής ..iPhone 12 pro max iOS 15.2



#59   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2022 - 09:40


Πάλι δεν τρέχει και βγάζει το ίδιο σφάλμα αφού έχω αλλάξει shortcut input σε +


Εάν ενεργοποιήσω τον διακόπτη error if not found όπως φαίνεται στην εικόνα, εμφανίζει ότι το αρχείο δεν υπάρχει και δεν εμφανίζει σφάλμα.


attachicon.gifunnamed (1).jpg



Εάν του βάλω να εμφανίζει ένα alert μετά την εντολή Append Text to Shortcuts, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, δεν φτάνει ποτέ σε εκείνο το σημείο για να τρέξει γιατί δεν υπάρχει το αρχείο.


attachicon.gifBattery.png

Τον διακόπτη error if not found μην τον πειράζεις γιατί είναι development tool για χρήση μόνο από τον developer.
Αν είναι ανοιχτός η συντόμευση θα τερματιστεί. Γι’ αυτό δεν προχωράει το σενάριο μέχρι το show alert που πολύ εύστοχα σκέφτηκες να βάλεις και γι’ αυτό δεν σου δείχνει και κάποιο error.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν βρίσκει το αρχείο. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το αρχείο ούτως ή άλλως.

Το πρόβλημα είναι το εξής:
Όταν μία συντόμευση γεννιέται σε iOS 15 δεν είναι αναδρομικά συμβατή με τα προηγούμενα iOS. Τέλος!
Όταν μία συντόμευση γεννιέται σε προγενέστερο από το τρέχον iOS τότε είναι συμβατή με όλες τις μεταγενέστερες εκδόσεις.
Αλλά ... το iOS κάνει transcoding τον κώδικα της συντόμευσης από το παλιό iOS στο νέο.

Για παράδειγμα μία συντόμευση που φτιάχτηκε σε iOS 13.xxx και την κατεβάσει ένας χρήστης που έχει iOS 14.xxx, τότε το iOS τη στιγμή που την κατεβάζει την κάνει transcoding για το iOS 14. Το ίδιο και για το iOS 15.

Από το iOS 14 και μετά έχουν παρατηρηθεί σοβαρά προβλήματα στην διαδικασία του transcoding με πολλά errors. Με αποκορύφωμα το iOS 15 που έχει πραγματικά πληγώσει τα shortcuts.
Εγώ διαθέτω συσκευές με iOS 13,15.
Έφτιαξα την συντόμευση και στα δύο λειτουργικά για να μπορούν να το μοιραστούν όλοι οι χρήστες, αλλά το transcoding δημιουργεί σοβαρά προβλήματα και όχι σε όλους. Γι’ αυτό και η ίδια η εφαρμογή shortcuts εμφανίζει ένα γενικευμένο error και όχι ένα localized επειδή ούτε η ίδια δεν μπορεί να «καταλάβει» τι έχει συμβεί.
Τελοσπάντων, αυτά προς ενημέρωση σας.

Στα δικά μας τώρα. Εάν έχεις την πρόθεση να βοηθήσεις και επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το αντικείμενο κάνε το εξής:
Κλείσε το διακόπτη του error if not found αλλά άφησε το αλερτ.
Τρέξε την συντόμευση πάντα με το + στο text field.
- Αν σου εμφανίσει πρώτα error χωρίς ποτέ να σου δείξει το αλερτ σημαίνει πως το σενάριο διακόπτεται πριν το αλερτ. Άρα εσύ τι θα κάνεις; Θα Μετακινήσεις το αλερτ μία θέση πίσω (πάνω) δηλαδή στο προηγούμενο action του σεναρίου και θα ξανατρέξεις την συντόμευση. Αν πάλι τα ίδια, θα το μετακινήσεις ακόμα μία θέση πιο πίσω.
Θα το κάνεις αυτό μέχρι ωσότου αντί να λάβεις error, θα δεις το αλερτ. Τότε βρήκαμε σε πιο σημείο είναι το σφάλμα και θα το διορθώσουμε.

- Αν σου εμφανίσει πρώτα αλερτ χωρίς πρώτα να σου δείξει το error σημαίνει πως το σενάριο διακόπτεται μετά το αλερτ. Άρα εσύ τι θα κάνεις; Θα Μετακινήσεις το αλερτ μία θέση μπροστά (κάτω) δηλαδή στο επόμενο action του σεναρίου και θα ξανατρέξεις την συντόμευση. Αν πάλι τα ίδια, θα το μετακινήσεις ακόμα μία θέση πιο κάτω, όχι όμως πιο κάτω από το σημείο που γράφει “End If.”
Θα το κάνεις αυτό μέχρι ωσότου αντί να λάβεις αλερτ, θα δεις πρώτα το error. Τότε βρήκαμε σε πιο σημείο είναι το σφάλμα και θα το διορθώσουμε.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 14/01/2022 - 09:43

Big things have small beginnings

#60   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2022 - 09:45

Μια απο τα ιδια δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής ..iPhone 12 pro max iOS 15.2

Το alert ότι δεν βρέθηκε αρχείο καταγραφής το έχω βάλει εγώ μέσα στην συντόμευση.
Σημαίνει ότι δεν έχει προηγηθεί τουλάχιστον μία φόρτιση της συσκευής έστω και ενός λεπτού.
Όταν γίνει τουλάχιστον μία φόρτιση τότε καταγράφεται αρχείο.
Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες