Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Shortcuts] Money⁺: Τα οικονομικά σας ... σε τάξη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/02/2022 - 17:13

Πάντως ενώ κατάφερα να περάσω statement τραπεζικού λογαριασμού, δεν μπορώ να περάσω statement πιστωτικής. Δεν δουλεύει η «Εισαγωγή κινήσεων από Αρχείο» όπως δουλεύει στον τραπεζικό λογαριασμό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2022 - 17:20

Πάντως ενώ κατάφερα να περάσω statement τραπεζικού λογαριασμού, δεν μπορώ να περάσω statement πιστωτικής. Δεν δουλεύει η «Εισαγωγή κινήσεων από Αρχείο» όπως δουλεύει στον τραπεζικό λογαριασμό.


Δες ποστ #36 παράγραφος 5.
Προφανώς δημιούργησες τον λογαριασμό της πιστωτικής πριν το update που προ εγκαθιστά τις default κατηγορίες (Πιστώσεις/Χρεώσεις) με την δημιουργία του .
Όποτε ο Λογαριασμός της πιστωτικής σου δεν έχει προ εγκατεστημένες κατηγορίες.
Πρέπει να τον διαγράψεις και να τον δημιουργήσεις εκ νέου
Big things have small beginnings

#78   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 21/02/2022 - 17:47

Το έκανα και το ξανά έκανα. Το ίδιο πράγμα. Επίσης κατά την διαγραφή λογαριασμού αν και διαγράφεται κανονικά παίρνω το παρακάτω σφάλμα.72724c8d9e0170d981cc59013547e9b3.jpg
Θα μπορούσες να μου πεις τι να κρατήσω να μην χάσω τις κινήσεις και κατηγορίες του γενικού λογαριασμού για να τα ξανά βάλω από την αρχή;

#79   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/02/2022 - 17:59

Το σφάλμα που παίρνεις είναι bug του iOS.
Δυστυχώς μέχρι να το φτιάξουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Με είχες ξανά ρωτήσει
Διορθώνεται ή κάνοντας reset privacy από το privacy tab της συγκεκριμένης συντόμευσης, ή επανεκκίνηση την συσκευή, ή διαγραφή και επανεγκατάσταση της συγκεκριμένης συντόμευσης.

Όσο αφορά τους λογαριασμούς και τα δεδομένα τους δεν χάνεται ποτέ τίποτα.
Απλά πάρε backup και επανέφερετο όποτε θέλεις μέσα από την συντόμευση.

Επίσης το θέμα των πιστωτικών καρτών μην σε ανησυχεί. Απλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί μ´αυτό. Θα το κάνω σύντομα.
Αν ωστόσο το statement της πιστωτικής της συγκεκριμένης τράπεζας, έχει ακριβώς το ίδιο format (γραμμές, στήλες, πρόσημο Π ή Χ) με το statement λογαριασμού της ίδιας τράπεζας, τότε θα λειτουργήσει.
Big things have small beginnings

#80   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2022 - 12:58

Πάντως ενώ κατάφερα να περάσω statement τραπεζικού λογαριασμού, δεν μπορώ να περάσω statement πιστωτικής. Δεν δουλεύει η «Εισαγωγή κινήσεων από Αρχείο» όπως δουλεύει στον τραπεζικό λογαριασμό.


Κάνοντας ένα τεστ η εισαγωγή κινήσεων για πιστωτική κάρτα λειτουργεί κανονικά εφόσον το statement έχει το ίδιο format με το statement τραπεζικού λογαριασμού της ίδιας τράπεζας.
Ωστόσο.. έχεις δίκιο που δεν μπορούσες να το περάσεις διότι το Money δεν σου έδινε διαθέσιμο το πραγματικό μενού «Εισαγωγή κινήσεων» όταν ο λογαριασμός ήταν πιστωτική κάρτα. Είχα αφήσει ενεργό έναν περιορισμό.

Σε 1-2 ώρες θα ανεβάσω fix όπως επίσης θα ενεργοποιηθεί (όπως ζήτησες) η δυνατότητα να αναζητάς από συνοπτική εικόνα custom περίοδο και όχι απαραίτητα ακέραιους μήνες.
Πχ: από 07/01/2022 έως 06/02/2021
Ωστόσο αυτό του τύπου η αναζήτηση θα έχει περιορισμό. Μέγιστο διάστημα αναζήτησης 24 μήνες (πχ από 01/01/20 έως 31/12/2021) και μόνο για παρελθοντική περίοδο (πχ ΟΧΙ για από 01/01/22 έως 30/06/22)

Τις αξιοσημείωτες αλλαγές στα update που δίνονται, μπορείτε να τις βλέπετε εφόσον κάνετε το update) από το μενού Διαχείριση> Money⁺> Πρόσφατες αλλαγές
Big things have small beginnings

#81   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 22/02/2022 - 15:35

Κάνοντας ένα τεστ η εισαγωγή κινήσεων για πιστωτική κάρτα λειτουργεί κανονικά εφόσον το statement έχει το ίδιο format με το statement τραπεζικού λογαριασμού της ίδιας τράπεζας.
Ωστόσο.. έχεις δίκιο που δεν μπορούσες να το περάσεις διότι το Money δεν σου έδινε διαθέσιμο το πραγματικό μενού «Εισαγωγή κινήσεων» όταν ο λογαριασμός ήταν πιστωτική κάρτα. Είχα αφήσει ενεργό έναν περιορισμό.

Σε 1-2 ώρες θα ανεβάσω fix όπως επίσης θα ενεργοποιηθεί (όπως ζήτησες) η δυνατότητα να αναζητάς από συνοπτική εικόνα custom περίοδο και όχι απαραίτητα ακέραιους μήνες.
Πχ: από 07/01/2022 έως 06/02/2021
Ωστόσο αυτό του τύπου η αναζήτηση θα έχει περιορισμό. Μέγιστο διάστημα αναζήτησης 24 μήνες (πχ από 01/01/20 έως 31/12/2021) και μόνο για παρελθοντική περίοδο (πχ ΟΧΙ για από 01/01/22 έως 30/06/22)

Τις αξιοσημείωτες αλλαγές στα update που δίνονται, μπορείτε να τις βλέπετε εφόσον κάνετε το update) από το μενού Διαχείριση> Money⁺> Πρόσφατες αλλαγές

Νομίζω πως την έχεις φτάσει στα ύψη την συντόμευση. Δεν ξέρω αν γίνεται, αυτοί όλοι οι λογαριασμοί, πιστωτικές κάρτες, ταμιευτήρια, δάνεια κτλ να μπορούν να συνδυαστούν έτσι ώστε με ένα ερώτημα να βλέπουμε πόσο μπαίνουμε μέσα στο μήνα. Και να μην γίνετε όμως είδη τα σπάει.

#82   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2022 - 18:16

Νομίζω πως την έχεις φτάσει στα ύψη την συντόμευση. Δεν ξέρω αν γίνεται, αυτοί όλοι οι λογαριασμοί, πιστωτικές κάρτες, ταμιευτήρια, δάνεια κτλ να μπορούν να συνδυαστούν έτσι ώστε με ένα ερώτημα να βλέπουμε πόσο μπαίνουμε μέσα στο μήνα. Και να μην γίνετε όμως είδη τα σπάει.

Να σαι καλά!
Βασικά η συντόμευση είναι γραμμένη με τέτοια φιλοσοφία, που δεν μου επιτρέπεται πλέον να φτιάξω το παραπάνω. Θα έπρεπε να την ξαναγράψω από την αρχή.
Ακριβώς όμως για το λόγο του ότι είναι γραμμένη με αυτή τη φιλοσοφία δεν χρειάζεται καθόλου το παραπάνω.

Και εξηγώ το γιατί:
Έστω ότι ο μέσος εργαζόμενος διατηρεί δυο-τρεις τραπεζικούς λογαριασμούς, δύο cach cards και μία πιστωτική κάρτα.
Δημιουργεί λοιπόν στο money έναν γενικό λογαριασμό, 2-3 τραπεζικούς, και ένα λογαριασμό πιστωτικής κάρτας.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Από δω και πέρα ο σκοπός ΔΕΝ είναι να βρίσκεται ο χρήστης όλη την ημέρα με ένα κινητό στο χέρι να καταχωρεί χειροκίνητα συναλλαγές και στους πέντε λογαριασμούς.
Αυτό θα ήταν εξαιρετικά χρονοβόρο, κουραστικό και άντε να το κάνει για κανα μήνα. Μετά θα το παρατήσει, όπως παρατάει άλλες εφαρμογές.
Όσους λογαριασμούς & κάρτες και να έχει κάποιος, ταμείο έχει μόνο ένα.
Μόνο ένα είναι το πορτοφόλι του και ανά πάσα χρονική στιγμή έχει κάποια χρήματα μέσα.

Ο λογαριασμός λοιπόν που αντικατοπτρίζει ανά πάσα χρονική στιγμή την πλήρη οικονομική εικόνα του χρήστη, είναι ο ΓΕΝΙΚΟΣ λογαριασμός και κανένας άλλος.

Και εξηγώ περαιτέρω:
Αν κάνω μία αγορά με cashcard Θα πρέπει να πάω στο γενικό λογαριασμό να καταγράψω το έξοδο (πχ ρούχα 60€) και μετά να πάω στον τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα και να καταγράψω και εκεί μία χρέωση ίση με το ποσό της αγοράς.
Αν κατατεθεί στο λογαριασμό μου η μισθοδοσία μου, θα πρέπει να πάω στον γενικό λογαριασμό να τα καταγράψω ως έσοδο και επίσης να πάω στον τραπεζικό λογαριασμό και να το καταγράψω σαν πίστωση.
Το αντίστοιχο αν κάνω αγορά με την πιστωτική κάρτα.
Αν πάω και κάνω ανάληψη μετρητών από το λογαριασμό μου, πρέπει να πάω να καταγράψω στον τραπεζικό λογαριασμό μία χρέωση ίση με το ποσό της ανάληψης.
κ.οκ...
Αν ο μέσος καταναλωτής κάνει 3 έως 8 τέτοιες συναλλαγές την ημέρα, τότε αυτές θα πρέπει να τις καταχωρήσει ο χρήστης στο money σε 1,2,3 ή τέσσερις λογαριασμούς ταυτόχρονα.
Τεράστιος όγκος καταχωρήσεων.

Το πιο σημαντικό όμως απ’ όλα είναι το εξής:
Παρόλο που η καταγραφή όλων των παραπάνω συναλλαγών στα παραδείγματα ακούγεται σωστή, στην πραγματικότητα είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ.
Γιατί...
1. Η αγορά με πιστωτική δεν είναι έξοδο. Δε μειώνονται καθόλου τα χρήματα μου όταν αγοράζω από πιστωτική. Έξοδο θα γίνει εάν και όταν την πληρώσω. Τότε θα μειωθεί το ταμείο μου
2. Η κατάθεση ή η ανάληψη από το λογαριασμό δεν είναι απαραίτητα έσοδο ή έξοδο αντίστοιχα. Αν πηγαίνω κάθε πρωί στην τράπεζα και κάνω ανάληψη 100 € και το ίδιο βράδυ τα ξανά καταθέτω, Θα δημιουργήσω τεράστιο όγκο κινήσεων στο λογαριασμό μου αλλά το πορτοφόλι μου δεν πρόκειται να επηρεαστεί. Θα εξακολουθώ να έχω τα ίδια χρήματα.
Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα...

Ποιος είναι ο ορθός τρόπος:

Ο χρήστης καταχωρεί συναλλαγές μόνο στο ΓΕΝΙΚΟ λογαριασμό και ΜΟΝΟ ότι είναι πραγματικό έσοδο η έξοδο. Ότι συναλλαγή δηλαδή αυτομάτως μειώνει η αυξάνει τα χρήματα στο πορτοφόλι του:
Είσπραξη μισθοδοσίας είτε με μετρητά είτε στο λογαριασμό
Αγορές με μετρητά
Αγορές με cach card
Πληρωμές (και όχι αγορές) πιστωτικών καρτών
Πληρωμές λογαριασμών μέσω διαδικτύου
Κτλ...

Μ´αυτό τον τρόπο ο χρήστης έχει πλήρη εικόνα των οικονομικών του μόνο από έναν λογαριασμό. Ξέρει ένα πάσα στιγμή τι έχει στο ταμείο του. Πόσα εισπράττει, πόσα δαπανά, αν μπαίνει μέσα...και με την δυνατότητα στατιστικής ανάλυσης από τα μενού του money.
Τι γίνεται όμως με τους άλλους λογαριασμούς τραπεζικούς και πιστωτικές κάρτες;
Ο χρήστης ναι μεν τους έχει φτιάξει δεν ασχολείται όμως καθόλου αυτούς.
Μία φορά το μήνα ή το τρίμηνο ή όσο συχνά θέλει, κατεβάζει τα statement των λογαριασμών αυτών και με μία κίνηση τα εισάγει στο Μoney.
Έτσι, χωρίς να έχει ασχοληθεί, συσσωρεύει όλες τις κινήσεις όλων των λογαριασμών και των καρτών και έχει μία πλήρη εικόνα ξεχωριστά για τον καθένα με την δική του στατιστική ανάλυση.

Ο καθένας βέβαια μπορεί να χρησιμοποιήσει τις λειτουργίες του money με όποια φιλοσοφία θέλει.
Πχ Μπορεί κάποιος να δημιουργήσει μόνο ένα λογαριασμό πιστωτικής κάρτας και τίποτα άλλο. Να καταχωρεί σ´αυτόν μόνο τις αγορές του και τις πληρωμές του σε αυτή χειροκίνητα.

Τέλος, αυτό που έχω στα υπόψη μου για να προσθέσω και είναι απαραίτητο, είναι η έννοια του καθολικού υπολοίπου (balance)
ξεχωριστά για κάθε λογαριασμό.
Το καθολικό υπόλοιπο για παράδειγμα του γενικού λογαριασμού είναι τα χρήματα που έχουμε στο ταμείο/πορτοφόλι μας. Το άθροισμα δηλαδή όλων των εσόδων μείον (-) το άθροισμα όλων των εξόδων από την αρχή του χρόνου.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 22/02/2022 - 21:04

Big things have small beginnings

#83   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/02/2022 - 18:50

Τελευταίο update που ολοκληρώνει όλες τις λειτουργίες των λογαριασμών:

* Ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα εισαγωγής κινήσεων από αρχείο και μέσα από τις επιλογές του κάθε Λογαριασμού ξεχωριστά. (Διαχείριση> Λογαριασμοί> Επιλογή Λογ/σμού)

* Εισήχθη το Καθολικό Υπόλοιπο (balance)*** για κάθε Λογ/σμό ξεχωριστά. Μπορείτε να το βλέπετε στην επικεφαλίδα του Βασικού Μενού (δίπλα στο ισοζύγιο του τρέχοντος μήνα με την ένδειξη “Y”).

* Προστέθηκε η Ένδειξη Καθολικού υπολοίπου για όλους τους Λογαριασμούς ταυτόχρονα( @tsitadim ) (Ενεργούς & μη) στο μενού Διαχείριση> Λογαριασμοί>

* Προστέθηκε η δυνατότητα εισαγωγής/διόρθωσης Καθολικού Υπολοίπου μέσα από τις επιλογές του κάθε Λογαριασμού ξεχωριστά. (Διαχείριση> Λογαριασμοί> Επιλογή Λογ/σμού)

***
Το καθολικό υπόλοιπο στον Γενικό Λογαριασμό είναι τα χρήματα που έχει στην κατοχή του (ανά πάσα χρονική) στιγμή ο χρήστης. Είναι το άθροισμα των μετρητών του + καταθέσεις. Μειώνεται ή αυξάνεται αυτόματα όταν ο χρήστης εκτελεί συναλλαγές εξόδων ή εσόδων αντίστοιχα.
Το ίδιο θα συμβεί και σε ακυρώσεις συν/γών

Το καθολικό υπόλοιπο σε Τραπεζικό Λογαριασμό είναι είναι το χρηματικό υπόλοιπο του Λογ/σμού. Μειώνεται ή αυξάνεται αυτόματα όταν καταγράφονται κινήσεις χρεώσεων ή πιστώσεων αντίστοιχα.

Το καθολικό υπόλοιπο σε Λογαριασμό Πιστωτικής κάρτας είναι το ποσό που είναι χρεωμένη η κάρτα (χρεωστικό υπόλοιπο) & μειώνεται ή αυξάνεται αυτόματα όταν καταγράφονται κινήσεις χρεώσεων/τόκων/συνδρομών/αγορών ή πιστώσεων/πληρωμών αντίστοιχα.
Το καθολικό υπόλοιπο σε μια δεδομένη χρονική στην κάρτα δεν περιέχει ποσά που πρόκειται να χρεωθούν στο μέλλον στο πλαίσιο άτοκων δόσεων ακριβώς για τον λόγο του ότι... δεν έχουν χρεωθεί ακόμα.
Μπορεί οι άτοκες δόσεις αθροιστικά να αφαιρούνται από το πιστωτικό υπόλοιπο της κάρτας αλλά δεν χρεώνονται αθροιστικά στο χρεωστικό υπόλοιπο της. Χρεώνεται μόνο η δόση κάθε μήνα.

Το Καθ. υπόλοιπο των λογ/σμών που είναι τραπεζικά προϊόντα το καταχωρεί αρχικά ο Χρήστης για μια φορά και από κει και πέρα το ανανεώνει αυτόματα το Money ακόμα και όταν γίνεται εισαγωγή από αρχείο κινήσεων.

Πχ σήμερα ο Λογ/σμός μου έχει υπόλοιπο 500€, το καταχωρώ, και μετά πλέον ενημερώνεται από μόνο του όταν καταχωρώ ή εισάγω κινήσεις από αρχείο.
Η ακρίβεια του είναι 100%

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για τον Γεν. Λογαριασμό, μόνο που εδώ μπορεί ο χρήστης να χρειάζεται να το διορθώνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, γιατί ενδεχομένως να μην καταχωρεί έσοδα ή έξοδα ασήμαντης αξίας.
Οπότε σε βάθος χρόνου μπορεί το καθ. Υπόλοιπο να παρουσιάσει απόκλιση.
Big things have small beginnings

#84   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2022 - 13:39

Καλημέρα! Αρχικά σε ευχαριστώ για αυτήν την καταπληκτική συντόμευση σου λύνει τα χέρια πραγματικά! Καταχώρησα μια περιοδική συναλλαγή με πρώτη συναλλαγή στις 1/3 και επανάληψη για 12 μηνες 5597af56bced928942d063435d0a017a.jpg
και παίρνω το παρακάτω σφάλμα μπορείς να μου πεις τι κάνω λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#85   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2022 - 13:41

7084b60705c8e13facc6b7510b090ef6.jpg
Επίσης υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί η παρακάτω ειδοποίηση κάθε φορά που καταχωρώ μια πλήρη συναλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#86   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2022 - 14:03

7084b60705c8e13facc6b7510b090ef6.jpg
Επίσης υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί η παρακάτω ειδοποίηση κάθε φορά που καταχωρώ μια πλήρη συναλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Από ρυθμίσεις κλείσε τον διακόπτη «εμφάνιση κειμένων βοήθειας»

Όσο αφορά το σφάλμα κάνε έναν έλεγχο για ενημερώσεις, για να βεβαιωθείς ότι έχεις όλες τις τελευταίες εκδόσεις των συντομεύσεων.

Θα το κοιτάξω μήπως είναι κάποιο bug.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 28/02/2022 - 14:04

Big things have small beginnings

#87   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2022 - 15:58

Καλημέρα! Αρχικά σε ευχαριστώ για αυτήν την καταπληκτική συντόμευση σου λύνει τα χέρια πραγματικά! Καταχώρησα μια περιοδική συναλλαγή με πρώτη συναλλαγή στις 1/3 και επανάληψη για 12 μηνες 5597af56bced928942d063435d0a017a.jpg
και παίρνω το παρακάτω σφάλμα μπορείς να μου πεις τι κάνω λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι bug. Εν αναμονή, θα δώσω fix
Big things have small beginnings

#88   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 28/02/2022 - 21:18

Την το μεταξύ η συντόμευση σε MacOS παίζει πολύ καλύτερα από iPhone 15

#89   jnen

jnen

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2022 - 21:10

Καλησπέρα
Το αρχείο excel το κάνω επεξεργασία με το Numbers πάω να το αποθηκεύσω σε csv μου το κάνει zip και όταν το αποσυμπιεζω το κάνει 4 ης πίνακες, όσες οι στήλες τόσοι και οι πίνακες 6bb55cf251b8ff25494d1fe65673df3d.jpg

#90   jnen

jnen

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2022 - 21:13

Καλησπέρα
Το αρχείο excel το κάνω επεξεργασία με το Numbers πάω να το αποθηκεύσω σε csv μου το κάνει zip και όταν το αποσυμπιεζω το κάνει 4 ης πίνακες, όσες οι στήλες τόσοι και οι πίνακες 6bb55cf251b8ff25494d1fe65673df3d.jpg


b291d4d2d9c8be013d58ddee1d031627.jpg

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες