Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 8 ψήφοι

iOS 16 | iPadOS 16


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2407 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1321   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/12/2022 - 12:44

Να ρωτήσω κάτι; Αν η φωτογραφία είναι Live σε ποια μορφή αποθηκεύεται στο Onedrive;

live και η heic σε heic.

https://techcommunit...ve/ba-p/1953452


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 11/12/2022 - 12:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1322   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2022 - 12:53

Ετσι ακριβως ειναι. Στραφηκα και εγω αλλου. Τα υπολοιπα που αναφερονται πιο πανω ειναι μπακαλιστικα που δεν εξυπηρετουν.


Ακριβώς όπως το πες, αυτά είναι μπακαλίστικες λύσεις. Πληρώνεις 10€ το μήνα iCloud+ και έχεις τις φωτός σου στο photos σε όλες της συσκευές όμορφα και ωραία.

Οι υπόλοιπες «λύσεις» να ανεβαίνουν εδώ κι εκεί σε 3rd party, να είναι ανεβασμένα σε κάποιο cloud και στη συσκευή ξεχωριστά, να σβήνεις το ένα και να μένει το άλλο, είναι ο ορισμός του μπακαλίστικου.
Σαν να έχεις Samsung ένα πράμα. Σβήνεις από Gallery και μένει ανεβασμένη η φωτό στο Google photos.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω..!

#1323   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2022 - 13:25

Ακριβώς όπως το πες, αυτά είναι μπακαλίστικες λύσεις. Πληρώνεις 10€ το μήνα iCloud+ και έχεις τις φωτός σου στο photos σε όλες της συσκευές όμορφα και ωραία.

Οι υπόλοιπες «λύσεις» να ανεβαίνουν εδώ κι εκεί σε 3rd party, να είναι ανεβασμένα σε κάποιο cloud και στη συσκευή ξεχωριστά, να σβήνεις το ένα και να μένει το άλλο, είναι ο ορισμός του μπακαλίστικου.
Σαν να έχεις Samsung ένα πράμα. Σβήνεις από Gallery και μένει ανεβασμένη η φωτό στο Google photos.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω..!


Μα αυτό θέλουμε εμείς που έχουμε OneDrive. Να τη σβήνουμε από τη συσκευή και να μένει στο cloud. Προσωπικά θεωρώ τραγικό το να τη σβήνω από τη συσκευή μου και να τη σβήνει από το cloud.

Και έχω και όλη τη σουίτα του office μέσα στην τιμή των 50€/ 15 μήνες.

#1324   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2022 - 16:07

Μα αυτό θέλουμε εμείς που έχουμε OneDrive. Να τη σβήνουμε από τη συσκευή και να μένει στο cloud. Προσωπικά θεωρώ τραγικό το να τη σβήνω από τη συσκευή μου και να τη σβήνει από το cloud.

Και έχω και όλη τη σουίτα του office μέσα στην τιμή των 50€/ 15 μήνες.


Και το καταλαβαίνω.
Το ότι είναι μπακαλίστικο το να τις κανεις save to files στο iCloud Drive με 2 κλικ και delete δεν καταλαβαίνω, ενώ το να τις έχεις σε κινητό και oneDrive, μετά να σβήνεις από το κινητό και να μένουν στο onedrive είναι intuitive ξέρω γώ.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μιλάμε για ακριβώς τον ίδιο μπακαλίστικο τρόπο, άσχετα αν αυτό βολεύει η όχι τον καθένα.

#1325   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/12/2022 - 16:18

Παιδιά μην τρελαίνεστε..
Ό,τι βολεύει τον καθένα.

#1326   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/12/2022 - 17:05

Και το καταλαβαίνω.
Το ότι είναι μπακαλίστικο το να τις κανεις save to files στο iCloud Drive με 2 κλικ και delete δεν καταλαβαίνω, ενώ το να τις έχεις σε κινητό και oneDrive, μετά να σβήνεις από το κινητό και να μένουν στο onedrive είναι intuitive ξέρω γώ.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μιλάμε για ακριβώς τον ίδιο μπακαλίστικο τρόπο, άσχετα αν αυτό βολεύει η όχι τον καθένα.

Ο λόγος είναι απλός. Έχω κινητο με χωρητικότητα 128gb. Μέσα έχω εφαρμογές οι οποίες είναι 60gb και τραγούδια 40gb. Δεν θέλω οι φωτογραφίες να πιάνουν καθόλου χώρο. Αλλά μου αρέσει να τραβάω παρά πολλές. Με την λύση της apple δεν με βολεύει. Διοτι εαν τραβήξω μέσα σε μια μέρα 100 φωτογραφίες και τις διαγράψω τις χάνω από παντού ενώ με το Onedrive ΔΕΝ χρειάζεται να τις έχω στο κινητο μου αλλά τις κρατάω στο cloud και είναι προσβάσιμες από παντού.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1327   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2022 - 17:29

Ο λόγος είναι απλός. Έχω κινητο με χωρητικότητα 128gb. Μέσα έχω εφαρμογές οι οποίες είναι 60gb και τραγούδια 40gb. Δεν θέλω οι φωτογραφίες να πιάνουν καθόλου χώρο. Αλλά μου αρέσει να τραβάω παρά πολλές. Με την λύση της apple δεν με βολεύει. Διοτι εαν τραβήξω μέσα σε μια μέρα 100 φωτογραφίες και τις διαγράψω τις χάνω από παντού ενώ με το Onedrive ΔΕΝ χρειάζεται να τις έχω στο κινητο μου αλλά τις κρατάω στο cloud και είναι προσβάσιμες από παντού.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ακριβώς, βέβαια τον μεγαλύτερο χώρο τον καταλαμβάνουν τα videos και αυτά είναι που σβήνω προσωπικά.

Όλα είναι θέμα προσωπικών απαιτήσεων. Εγώ έχω και υπολογιστές με Windows, οπότε χρειάζομαι κάτι multi platform. Το Onedrive είναι η καλύτερη λύση γιατί σου δίνει 6x1 TB + Offoce.

#1328   YpNoS

YpNoS

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/12/2022 - 17:33

Ακριβώς όπως το πες, αυτά είναι μπακαλίστικες λύσεις. Πληρώνεις 10€ το μήνα iCloud+ και έχεις τις φωτός σου στο photos σε όλες της συσκευές όμορφα και ωραία.

Οι υπόλοιπες «λύσεις» να ανεβαίνουν εδώ κι εκεί σε 3rd party, να είναι ανεβασμένα σε κάποιο cloud και στη συσκευή ξεχωριστά, να σβήνεις το ένα και να μένει το άλλο, είναι ο ορισμός του μπακαλίστικου.
Σαν να έχεις Samsung ένα πράμα. Σβήνεις από Gallery και μένει ανεβασμένη η φωτό στο Google photos.
Ευχαριστώ δεν θα πάρω..!


Ίσα ίσα είναι πρακτικό. Κι εγώ g photos χρησιμοποιώ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1329   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2022 - 19:35


Ότι βολεύει τον καθένα παιδιά . Δόξα τω θεό υπάρχουν πολλές επιλογές/ λύσεις ότι βολεύει τον καθένα. Δεν υπάρχει σωστό, λάθος , μπακαλίστικο ότι εξυπηρετεί τον καθένα ανάλογα με τα θέλω του

Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 11/12/2022 - 19:36


#1330   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2022 - 20:29

Ότι βολεύει τον καθένα παιδιά . Δόξα τω θεό υπάρχουν πολλές επιλογές/ λύσεις ότι βολεύει τον καθένα. Δεν υπάρχει σωστό, λάθος , μπακαλίστικο ότι εξυπηρετεί τον καθένα ανάλογα με τα θέλω του


Το θέμα είναι ότι η apple θα μπορούσε να το λύσει με ελάχιστο κόπο. Μπορούσε να δίνει στον χρήση την επιλογή.

#1331   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 11/12/2022 - 20:29

Ότι βολεύει τον καθένα παιδιά . Δόξα τω θεό υπάρχουν πολλές επιλογές/ λύσεις ότι βολεύει τον καθένα. Δεν υπάρχει σωστό, λάθος , μπακαλίστικο ότι εξυπηρετεί τον καθένα ανάλογα με τα θέλω του

Εννοείται αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1332   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/12/2022 - 20:32

Τα ringtones που αγοράσαμε πότε θα δεήσει η Apple να μας επιτρέψει να τα ξανά κατεβάσουμε από το iTunes?

#1333   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 11/12/2022 - 23:43

Ακριβώς, βέβαια τον μεγαλύτερο χώρο τον καταλαμβάνουν τα videos και αυτά είναι που σβήνω προσωπικά.

Όλα είναι θέμα προσωπικών απαιτήσεων. Εγώ έχω και υπολογιστές με Windows, οπότε χρειάζομαι κάτι multi platform. Το Onedrive είναι η καλύτερη λύση γιατί σου δίνει 6x1 TB + Offoce.

 Τι εννοείς σου δίνει 6 Χ 1TB ? Με ποιο τρόπο έχεις 6ΤΒ στο OneDrive ? Έχω το Office 365 και μου δίνει μόνο 1ΤΒ (εκτός κι αν κάνω λάθος).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.
 



#1334   hrrsppzgl

hrrsppzgl

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2022 - 01:20

Τι εννοείς σου δίνει 6 Χ 1TB ? Με ποιο τρόπο έχεις 6ΤΒ στο OneDrive ? Έχω το Office 365 και μου δίνει μόνο 1ΤΒ (εκτός κι αν κάνω λάθος).

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφέρεται στο Microsoft 365 Family.

Το έχω και εγώ και το μοιράζομαι με 4 φίλους. Κάθε tb ανήκει σε διαφορετικό account. Δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο εκεί έξω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: hrrsppzgl, 12/12/2022 - 01:21


#1335   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 12/12/2022 - 14:14

Μα αυτό θέλουμε εμείς που έχουμε OneDrive. Να τη σβήνουμε από τη συσκευή και να μένει στο cloud. Προσωπικά θεωρώ τραγικό το να τη σβήνω από τη συσκευή μου και να τη σβήνει από το cloud.

Από υπολογιστή γίνετε αυτό;;

ρωτάω γιατί από τον υπολογιστή ,από ένα εξωτερικό δίσκο που έχω κάποιες φωτογραφίες, ανέβασα στο  OneDrive όλους τους φακέλους.'Ομως μου δημιούργησε ενα φακελο OneDrive στο σκληρο του υπολογιστη που είναι εκει οι φωτογραφίες και καταλαμβάνει χώρο,τις οποιες αν παω να σβήσω μου βγαζει μηνυμα οτι θα διαγραφουν και απο το cloud.

Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό;; για να αδειάσω το χώρο του σκληρού;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1), Bing (1)