Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 14 Pro/Pro Max - Εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
455 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2022 - 14:54

ενταξει μην υπερβάλουμε κιόλας μόνο και μόνο επειδή το αγοράσαμε.Από το 11 pro και μετά οι αλλαγές είναι μηδαμινές έως ανύπαρκτες κακά τα ψέματα.Μεγεια σου να το χαρείς όσο δεν πάει αλλά πραγματικά πήρες κατά 95% ίδιο κινητό με πέρυσι.Δε θέλω να πω 99% για να μη φανώ υπερβολικός.


Sent from my iPad using Tapatalk

Βιάστηκες να γράψεις κάτι , που μόνο κακία θα το χαρακτήριζα, ενώ μάλιστα ο άνθρωπος εγραψε μικρές διαφορές από το προηγούμενο.

Κατι που είναι αλήθεια τα τελευταία χρόνια....

Από το 11 που αναφέρεσαι οι διαφορές στο 14 είναι πολλές και αξίζει την μετάβαση.....


.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2022 - 15:09

Νομίζω παρεξηγήθηκε απλά αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω (λίγο καλύτερο σε όλα του). Είναι μικρή αναβάθμιση παιδιά, αλλά είναι πάλι αναβάθμιση. Επίσης είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά, οπότε δεν χρειάζεται να πιανόμαστε από μια κουβέντα!

Από το 11 που αναφέρεσαι οι διαφορές στο 14 είναι πολλές και αξίζει την μετάβαση.....
.


Αξίζει μόνο αν σε ενδιαφέρουν οι αλλαγές και θεωρείς ότι αξίζει το αντίτιμο. Για μένα πχ δεν αξίζει γι’αυτο μένω με το 11PM και για αυτό τον χρόνο.

#63   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2022 - 16:08

Νομίζω παρεξηγήθηκε απλά αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω (λίγο καλύτερο σε όλα του). Είναι μικρή αναβάθμιση παιδιά, αλλά είναι πάλι αναβάθμιση. Επίσης είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά, οπότε δεν χρειάζεται να πιανόμαστε από μια κουβέντα!


Αξίζει μόνο αν σε ενδιαφέρουν οι αλλαγές και θεωρείς ότι αξίζει το αντίτιμο. Για μένα πχ δεν αξίζει γι’αυτο μένω με το 11PM και για αυτό τον χρόνο.

Όπως λες είναι μεγάλη κουβέντα, αν οι αναβαθμίσεις (από χρόνια σε χρόνια) που κάνουν ΟΛΕΣ οι εταιρείες, τα τελευταία χρόνια, αξίζει το αντίτιμο....

.

#64   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 24/09/2022 - 16:31

Εγώ όσο περιμένω να «έρθει» τόσο το μετανιώνω. Νομίζω είναι η μικρότερη αναβάθμιση από χρόνια σε χρόνια.

Επίσης σε reviews που βλέπω διάφορες μεταξύ 13pm 14pm σε φωτός δε θα δούμε σημαντικές διάφορες για το περισσότερο κόσμο

https://www.gsmarena...view-2480p6.php
https://9to5mac.com/...hone-14-pixels/

Για μένα δεν αξίζει η μετάβαση από 13pm σε 14pm. Αναρωτιέμαι επίσης ποσό θα «βολέψει» στο μάτι το νέο «νοτς» γιατί κ εκεί διαβάζω κ βλέπω διάφορε αρνητικά σχόλια που εμένα θα μ ενοχλήσουν στη πορεία.

Λόγω των παραπάνω παίζει μάλλον να το ακυρώσω

Τελευταία επεξεργασία από: fdlap, 24/09/2022 - 16:32


#65   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/09/2022 - 16:37

Μα δεν αντιλέγει κανείς ότι οι διάφορες είναι μικρές ή και ανούσιες για κάποιον. Αυτό είναι άποψη του καθενός. Γράφεις την άποψή σου, έστω και ακραία να είναι, χωρίς φυσικά να ενοχλήσεις κάποιον με το σχόλιό σου. Δεν βάζεις όμως την άποψη αυτή κόντρα σε ένα σχόλιο ενός ανθρώπου που μόλις το αγόρασε ναι μοιράστηκε τη χαρά του μαζί μας. Ο έξυπνος παραδέχεται, όλες οι άλλες στάσεις δε δηλώνουν έξυπνο άνθρωπο. Τέλος πάντων, δεν είναι και για αυτοκτονία το θέμα, ούτε θέμα ευθιξίας, αλλά όταν το διάβαζα μου έκατσε άσχημα και για αυτό το σχολίασα. Και εδώ θεωρώ ότι είμαστε ένα φόρουμ που τα κακά και επικριτικά σχόλια είναι σπάνια. Όλα καλά…



#66   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/09/2022 - 16:49

Εγώ όσο περιμένω να «έρθει» τόσο το μετανιώνω. Νομίζω είναι η μικρότερη αναβάθμιση από χρόνια σε χρόνια.

Επίσης σε reviews που βλέπω διάφορες μεταξύ 13pm 14pm σε φωτός δε θα δούμε σημαντικές διάφορες για το περισσότερο κόσμο

https://www.gsmarena...view-2480p6.php
https://9to5mac.com/...hone-14-pixels/

Για μένα δεν αξίζει η μετάβαση από 13pm σε 14pm. Αναρωτιέμαι επίσης ποσό θα «βολέψει» στο μάτι το νέο «νοτς» γιατί κ εκεί διαβάζω κ βλέπω διάφορε αρνητικά σχόλια που εμένα θα μ ενοχλήσουν στη πορεία.

Λόγω των παραπάνω παίζει μάλλον να το ακυρώσω

Αν βρεις να δώσεις το 13 pro max σε καλή τιμή και δώσεις τη διαφορά, οπότε η διαφορά είναι υποφερτή για την τσέπη σου, χτυπά το. Του χρόνου, θα έχεις ένα καλό τηλέφωνο που θα το πουλήσεις πιο ευπώλητο γιατί είναι το τρέχον μοντέλο, οπότε θα το δώσεις και πιο ακριβά μειώνοντας τη χασούρα σου. Αυτή η διαφορά της χασούρας σου θα είναι και το πραγματικό κόστος που θα πληρώσεις για να έχεις στην κατοχή σου το 14 pro max. Οι διάφορες είναι όντως μικρές:

1. Το χρώμα space black είναι πολύ όμορφο,

2. Είναι πιο ζυγισμένο στο χέρι σε σχέση με το 13 pro max, έχοντας λιγότερο αίσθηση σαν βαρίδι,

3. Το δυναμικό νησί είναι πολύ όμορφο και αλλάζει λίγο τη συνήθεια εμφάνισης κάποιων εντολών, κάτι που σου δίνει την αίσθηση της αλλαγής,

4. Η κάμερα είναι σαφώς καλύτερη και η σταθεροποίηση του βίντεο είναι εντυπωσιακή, με μια απλή δοκιμή καταλαβαίνεις τη διαφορά.

5, Και η αίσθηση ότι η οθόνη είναι ελαφρά μεγαλύτερη λόγω των μικρότερων bezels περιμετρικά. 



#67   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2022 - 17:33

Από ποιον από όλους αδερφέ;


Sent from my iPad using Tapatalk


Απο mediamarkt φιλε. Συγγρου

#68   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/09/2022 - 17:56

Τι δυναμικό νησί λόγω "καινοτομίας" δείχνει πως μάλλον θα μείνει σε μερικές επόμενες γενιές iphone , μιας και η apple θεωρεί γενικά την status bar σαν κάτι εκτός οθόνης ας πούμε.
Έτσι το σκέφτομαι εγώ που σκεφτόμουν να πάρω 13 pro για να γλιτώσω χρήματα.
Δηλαδή θα ήθελα να έχω ένα κινητό που θα είναι παρόμοιο με τα επόμενα iphone και όχι με τα προηγούμενα.
Από άποψη χρηστικότητας μάλλον το παλιό notch είναι βολικοτερο αφού δεν "μπαίνει" τόσο μέσα στην οθόνη, ούτε στα βίντεο, όπως το dynamic island

Sent from my V2145 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 24/09/2022 - 17:57


#69   ElectTheDeaD

ElectTheDeaD

    iPH Member

  • 338 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2022 - 18:06

Τι δυναμικό νησί λόγω "καινοτομίας" δείχνει πως μάλλον θα μείνει σε μερικές επόμενες γενιές iphone , μιας και η apple θεωρεί γενικά την status bar σαν κάτι εκτός οθόνης ας πούμε.
Έτσι το σκέφτομαι εγώ που σκεφτόμουν να πάρω 13 pro για να γλιτώσω χρήματα.
Δηλαδή θα ήθελα να έχω ένα κινητό που θα είναι παρόμοιο με τα επόμενα iphone και όχι με τα προηγούμενα.
Από άποψη χρηστικότητας μάλλον το παλιό notch είναι βολικοτερο αφού δεν "μπαίνει" τόσο μέσα στην οθόνη, ούτε στα βίντεο, όπως το dynamic island

Sent from my V2145 using Tapatalk


Λογικά εφόσον δεν μπορεί να κρυφτεί η κάμερα από κάτω, θα μας συνοδεύει για χρόνια το νησί.
Ακόμα και να μπουν οι υπόλοιποι αισθητήρες από κάτω στο μέλλον, πιστεύω θα μείνει μαυρισμένο με software ένα κομμάτι εκεί μέχρι να μπει και η κάμερα από κάτω.

#70   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/09/2022 - 18:12

Επειδή προέρχομαι από 12 Pro, έχω πάθει σοκ με την οθόνη και τα 120hz. Αλλάζει όλη η εμπειρία κακά τα ψέματα. 

 

Δυναμικό νησί μια ωραία προσθήκη που δένει ωραία με το ios. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό αλλά είναι ωραία υλοποίηση. 

 

Όπως και με το 12 Pro το True tone το έκλεισα, μου αρέσουν καλύτερα τα πιο ψυχρά χρώματα, μου κάνει σαν να κιτρινίζει λίγο πάλι. 

 

Always on display κακή υλοποίηση, θα έπρεπε να το κάνουν κατ'εμε σαν του Android, μακάρι να το αλλάξουν στο μέλλον. 

 

Επίσης μου φαίνεται πιο σβέλτο σε σχέση με το 12 Pro αλλά όχι σε σημείο που να πεις ότι δεν έκανες δουλειά με το προηγούμενο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#71   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/09/2022 - 18:51

Επειδή προέρχομαι από 12 Pro, έχω πάθει σοκ με την οθόνη και τα 120hz. Αλλάζει όλη η εμπειρία κακά τα ψέματα.

Δυναμικό νησί μια ωραία προσθήκη που δένει ωραία με το ios. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό αλλά είναι ωραία υλοποίηση.

Όπως και με το 12 Pro το True tone το έκλεισα, μου αρέσουν καλύτερα τα πιο ψυχρά χρώματα, μου κάνει σαν να κιτρινίζει λίγο πάλι.

Always on display κακή υλοποίηση, θα έπρεπε να το κάνουν κατ'εμε σαν του Android, μακάρι να το αλλάξουν στο μέλλον.

Επίσης μου φαίνεται πιο σβέλτο σε σχέση με το 12 Pro αλλά όχι σε σημείο που να πεις ότι δεν έκανες δουλειά με το προηγούμενο.

Μιας και εκανα την ιδια μεταβαση συμφωνω σε ολα.

Οθονη μεγαλη αναβαθμιση με τα 120hz και στον ηλιο τεραστια διαφορα στη φωτεινοτητα.

Για το δυναμικο νησι (τραγικο ονομα) ειναι πολυ ωραιο και με το καιρο σιγουρα θα βελτιωνεται. Το παντρευτηκαμε αυτο για χρονια σιγουρα.

Always on display κατευθειαν στο off. Κανενα απολυτως νοημα.

Απο ταχυτητα 1 κλικ πιο γρηγορο σε ολα.

Επίσης το space black ΤΑ ΣΠΑΕΙ!


Αυτα και απο μενα σε μερικες ωρες που το χρησιμοποιω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tgousopoulos, 24/09/2022 - 18:51


#72   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 24/09/2022 - 20:55

display & audio review από DXOMARK

https://www.dxomark....hone-14-Pro-Max

αργότερα θα βγει και για τις κάμερες κτλ.



#73   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/09/2022 - 07:18

Επειδή προέρχομαι από 12 Pro, έχω πάθει σοκ με την οθόνη και τα 120hz. Αλλάζει όλη η εμπειρία κακά τα ψέματα. 

 

Δυναμικό νησί μια ωραία προσθήκη που δένει ωραία με το ios. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό αλλά είναι ωραία υλοποίηση. 

 

Όπως και με το 12 Pro το True tone το έκλεισα, μου αρέσουν καλύτερα τα πιο ψυχρά χρώματα, μου κάνει σαν να κιτρινίζει λίγο πάλι. 

 

Always on display κακή υλοποίηση, θα έπρεπε να το κάνουν κατ'εμε σαν του Android, μακάρι να το αλλάξουν στο μέλλον. 

 

Επίσης μου φαίνεται πιο σβέλτο σε σχέση με το 12 Pro αλλά όχι σε σημείο που να πεις ότι δεν έκανες δουλειά με το προηγούμενο. 

 

 

Μιας και εκανα την ιδια μεταβαση συμφωνω σε ολα.

Οθονη μεγαλη αναβαθμιση με τα 120hz και στον ηλιο τεραστια διαφορα στη φωτεινοτητα.

Για το δυναμικο νησι (τραγικο ονομα) ειναι πολυ ωραιο και με το καιρο σιγουρα θα βελτιωνεται. Το παντρευτηκαμε αυτο για χρονια σιγουρα.

Always on display κατευθειαν στο off. Κανενα απολυτως νοημα.

Απο ταχυτητα 1 κλικ πιο γρηγορο σε ολα.

Επίσης το space black ΤΑ ΣΠΑΕΙ!


Αυτα και απο μενα σε μερικες ωρες που το χρησιμοποιω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πωπω κι έλεγα να κάτσω στα αυγά μου με το 12 pro μου που είναι αστέρι και κάνει τέλεια τη δουλειά του αλλά με τρελάνατε ρε παιδιά!

Iphone 14 Pro Max (για πρώτη φορά αυτό το μέγεθος) Έρχομαιιιιιιι!!!!!! Μπαίνω να κάνω την παραγγελία μου!  :blush:  :D



#74   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/09/2022 - 07:22

Πωπω κι έλεγα να κάτσω στα αυγά μου με το 12 pro μου που είναι αστέρι και κάνει τέλεια τη δουλειά του αλλά με τρελάνατε ρε παιδιά!

Iphone 14 Pro Max (για πρώτη φορά αυτό το μέγεθος) Έρχομαιιιιιιι!!!!!! Μπαίνω να κάνω την παραγγελία μου!  :blush:  :D

Αντικειμενικά το 12 Pro είναι ένα πάρα πολύ καλό κινητό και δεν είχα κανένα παράπονο. Αλλά όταν έχεις το μικρόβιο της Apple και προσωπικά βάζω κάτω και τον παράγοντα τιμή μεταπώλησης, θεωρώ είναι ένα τίμιο upgrade. 

 

Καλές παραγγελίες και με το καλό να σου έρθει. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#75   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/09/2022 - 07:24

Αντικειμενικά το 12 Pro είναι ένα πάρα πολύ καλό κινητό και δεν είχα κανένα παράπονο. Αλλά όταν έχεις το μικρόβιο της Apple και προσωπικά βάζω κάτω και τον παράγοντα τιμή μεταπώλησης, θεωρώ είναι ένα τίμιο upgrade. 

 

Καλές παραγγελίες και με το καλό να σου έρθει. 

Το παρήγγειλα ήδη από istorm και τώρα αναμένω με το καλό να έρθει.

Τόσο πολύ με τρελάνατε με τα σχόλια σας, το χτύπησα κατευθείαν! Να είμαστε όλοι καλά να κάνουμε τις ζημιές μας και να τις ευχαριστιόμαστε!

Χαχα :)


Τελευταία επεξεργασία από: Lefty79, 25/09/2022 - 07:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες