Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Mac mini Μ2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
335 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/03/2023 - 22:58

Και τι θα αλλάξει με την ανάλυση;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2023 - 19:22

Και τι θα αλλάξει με την ανάλυση;

Για κάνε δεξί κλικ πάνω στις αναλύσεις και πάτησε show list.
Ποιες σου δίνει ως HDPI;


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

#168   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/03/2023 - 20:18

Μόνο την 1280χ720.
391a697361af52b56542c52876561aad.jpg
69b70890c60baea0ca65cc2064023caa.jpg

#169   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/03/2023 - 20:20

οκ οι φωτογραφίες δεν φαίνονται καλές διότι το tapatalk δε με αφήνει να ανεβάσω καλή ανάλυση, και μέσω του browser το iphonehellas δε μου δίνει επιλογή να επισυνάψω εικόνα..



#170   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2023 - 22:55

Μόνο την 1280χ720.
391a697361af52b56542c52876561aad.jpg
69b70890c60baea0ca65cc2064023caa.jpg

 

Συγνώμη ρε φίλος κόλλησα , έχεις έναν τεράστιο super mario

Δίπλα στην οθόνη ?Πόσα χρόνια με πήγες πίσω...


Τελευταία επεξεργασία από: Giorgio2112, 08/03/2023 - 22:59


#171   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/03/2023 - 23:22

Χαχα, ναι!

151a0bad4a391a18caac2dc31ef79f09.jpg

#172   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/03/2023 - 11:05

Λοιπόν, καλημέρα guys! Με τις συζητήσεις χθες για το HDPI το έψαξα λίγο παραπάνω και έπεσα πάνω σε κάτι συζητήσεις όπου πρότειναν ένα προγραμματάκι, το BetterDisplay. Από μόνο του δε μου έκανε κάποια τρελή διαφορά, εκτός του ότι ανάφερε πως έδινε και ως επιλογή την 2560x1440 ως HDPI. Όταν το επέλεγα βέβαια δεν είδα κάποια διαφορά να σας πω την αλήθεια. Έχει όμως κανά δυό επιλογές που μου άρεσαν:

- Καταρχάς μπορείς να χρησιμοποιείς πλέον τα hotkeys F1 & F2 που είναι για το brightness. Με κάποιο τρόπο συνδέεται με την οθόνη και πρακτικά ανεβοκατεβάζει την φωτεινότητα.

- Το δεύτερο feature που μου άρεσε είναι το Dummy Display. Πρακτικά διάβασα για το HDPI, όπου ο λόγος που λειτουργεί καλύτερα στις οθόνες τις Apple είναι πως συνδέεται σε 5Κ, και για να μη φαίνονται πολύ μικρά τα πάντα, πρακτικά χρησιμοποιεί μια 1440 ανάλυση και κάνει όλο το content 2x. Επειδή η 5Κ ως προς τον λόγο της 1440 είναι η διπλάσια (2χ) για αυτό φαίνονται κυρίως καλύτερα τα πάντα, ενώ στις 4Κ δεν γίνεται αυτό.

Στο θέμα τώρα, διάβασα πως μπορείς δημιουργείς μια εικονική (Dummy) 5Κ display, οπότε σαν trick ξεγελάς την ανάλυση και μετά επιλέγεις ότι θέλεις. Σε εμένα τώρα βρέθηκε μια χρυσή τομή και με ανάλυση 2304x1296 τα πράγματα είναι όλα όπως θα έπρεπε να είναι (με βάση τα μεγέθη που έβλεπα εγώ στον iMac που είχα) και τα menu επιτέλους μεγάλωσαν.

 

Update: Μόλις έδωσα περισσότερα permissions μέσα από τις ρυθμίσεις, μου έβγαλε περισσότερες επιλογές στις αναλύσεις προσφέροντάς μου σχεδόν σε όλες τις αναλύσεις HDPI, οπότε δε χρειάζεται πλέον και η λύση με την Dummy οθόνη.


Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 09/03/2023 - 11:13


#173   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 09/03/2023 - 11:41

Ok και για του λόγου το αληθές να ανεβάσω να δείξω πως είναι και με αυτή την ανάλυση και πως φαίνονται τα μενού

 

Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-09, 11.37.05.jpg   108.96KB   36 λήψεις



#174   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 09/03/2023 - 13:46

Day 2: 
 
Το πιο πιθανό είναι να σας είναι αδιάφορα βέβαια τα παρακάτω! 
 
  • Το σύμβολο του € στο Ελληνικό πληκτρολόγιο είναι Option+E. 
  • Παραμετροποίησα το πληκτρολόγιο με την βοήθεια Automator app, μόλις πατάω το F17 να ανοίγει το Calculator.
    • Το οποίο πληκτρολόγιο, αν και χαμηλό, τελικά δεν με ενόχλησε στον καρπό ή οτιδήποτε άλλο όπως νόμιζα στην αρχή. Επιμένω όμως ότι το MX Keyboard είναι κλάσεις ανώτερο. 
  • Το Outlook για mail app, δεν το άντεξα καθόλου. Ο ορθογραφικός του έλεγχος είναι πολύ μα πολύ αργός. Πολύ όμως.
    • Σαν βασικό mail app έχω την native εφαρμογή. Η οποία ενώ έχει τέλειο ορθογράφο, υστερεί στο Resize των εικόνων που στέλνω σαν προσφορές. Στο Outlook όταν βάζεις μια εικόνα μπορείς να την αλλάξεις μέγεθος όπως θες. 
  • Με 16GB ram, τρέχω στο Parallels, Windows 11 μόνο και μόνο για να τρέχει το ERP μας. Με όλες τις εφαρμογές που θέλω ανοιχτές, λέει ότι έχω ελεύθερα περίπου 3,5GB Ram, όμως σε καμία περίπτωση δεν καταλαβαίνω ότι το μηχάνημα καθυστερεί κάπου.
  • Ξήλωσα το antivirus που χρησιμοποιούμε. Sophos Intercept X. Όταν το είχα, ένιωθα το μηχάνημα βαρύ. 
  • Σε Word & Excel, είναι λίγο αργό στο άνοιγμα της εφαρμογής. Επίσης είναι κάπως μικρότερες οι γραμματοσειρές, κάτι με χαλάει. Ενώ στα Windows χρησιμοποιώ το 100% της προβολής, στο Mac το ανεβάζω στο 150%. Εννοείται τα fonts είναι ίδια. Calibri 11 για παράδειγμα. (Τα fonts για Calibri, τα κατέβασα έξτρα σαν πακέτο, περίεργο. Αλλιώς δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στο mail.)  
  • H εφαρμογή του 3CX είναι για τα σκυλιά. 
  • Ο χρόνος χρήσης πλέον στο iPhone είναι ελάχιστος στο γραφείο γιατί τα κάνω όλα από το Mac mini. Κλήσεις, iMessage και τα γνωστά. 
 
Για την ώρα, πιστεύω ότι στο Windows μηχάνημα που είχα, ήμουν αποδοτικά πιο γρήγορος στις κινήσεις μου. 
Αυτό λογικά όμως είναι συνήθεια. Με τον καιρό θα φανεί! 

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#175   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 09/03/2023 - 22:10

 

Day 2: 
 
Το πιο πιθανό είναι να σας είναι αδιάφορα βέβαια τα παρακάτω! 
 
  • Το σύμβολο του € στο Ελληνικό πληκτρολόγιο είναι Option+E. 
  • Παραμετροποίησα το πληκτρολόγιο με την βοήθεια Automator app, μόλις πατάω το F17 να ανοίγει το Calculator.
    • Το οποίο πληκτρολόγιο, αν και χαμηλό, τελικά δεν με ενόχλησε στον καρπό ή οτιδήποτε άλλο όπως νόμιζα στην αρχή. Επιμένω όμως ότι το MX Keyboard είναι κλάσεις ανώτερο. 
  • Το Outlook για mail app, δεν το άντεξα καθόλου. Ο ορθογραφικός του έλεγχος είναι πολύ μα πολύ αργός. Πολύ όμως.
    • Σαν βασικό mail app έχω την native εφαρμογή. Η οποία ενώ έχει τέλειο ορθογράφο, υστερεί στο Resize των εικόνων που στέλνω σαν προσφορές. Στο Outlook όταν βάζεις μια εικόνα μπορείς να την αλλάξεις μέγεθος όπως θες. 
  • Με 16GB ram, τρέχω στο Parallels, Windows 11 μόνο και μόνο για να τρέχει το ERP μας. Με όλες τις εφαρμογές που θέλω ανοιχτές, λέει ότι έχω ελεύθερα περίπου 3,5GB Ram, όμως σε καμία περίπτωση δεν καταλαβαίνω ότι το μηχάνημα καθυστερεί κάπου.
  • Ξήλωσα το antivirus που χρησιμοποιούμε. Sophos Intercept X. Όταν το είχα, ένιωθα το μηχάνημα βαρύ. 
  • Σε Word & Excel, είναι λίγο αργό στο άνοιγμα της εφαρμογής. Επίσης είναι κάπως μικρότερες οι γραμματοσειρές, κάτι με χαλάει. Ενώ στα Windows χρησιμοποιώ το 100% της προβολής, στο Mac το ανεβάζω στο 150%. Εννοείται τα fonts είναι ίδια. Calibri 11 για παράδειγμα. (Τα fonts για Calibri, τα κατέβασα έξτρα σαν πακέτο, περίεργο. Αλλιώς δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στο mail.)  
  • H εφαρμογή του 3CX είναι για τα σκυλιά. 
  • Ο χρόνος χρήσης πλέον στο iPhone είναι ελάχιστος στο γραφείο γιατί τα κάνω όλα από το Mac mini. Κλήσεις, iMessage και τα γνωστά. 
 
Για την ώρα, πιστεύω ότι στο Windows μηχάνημα που είχα, ήμουν αποδοτικά πιο γρήγορος στις κινήσεις μου. 
Αυτό λογικά όμως είναι συνήθεια. Με τον καιρό θα φανεί! 

 

Καλησπερα ποιο μηχανημα πηρες σακη ;



#176   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 09/03/2023 - 22:38

Καλησπερα ποιο μηχανημα πηρες σακη ;


Mac mini με M2 Pro. 512GB 16GB.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#177   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 10/03/2023 - 09:47

Mac mini με M2 Pro. 512GB 16GB.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια χαρα. και τι προγραμματαρες του τρεχεις ;



#178   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2023 - 10:27

Ok και για του λόγου το αληθές να ανεβάσω να δείξω πως είναι και με αυτή την ανάλυση και πως φαίνονται τα μενού

 

attachicon.gifΣτιγμιότυπο οθόνης 2023-03-09, 11.37.05.jpg

Πολύ καλύτερα τώρα, ήθελα να στο προτείνω το BetterDisplay αλλά με το τρέξιμο στη δουλειά αυτές τις μέρες δε μπήκα καθόλου στο φόρουμ. Εφόσον το βρήκες όλα καλά. Εξαρχής δε θα είχες αυτό το πρόβλημα αν πήγαινες σε 4Κ 27" γιατί βγάζει όλες σχεδόν τις κύριες αναλύσεις ως HDPI (χωρίς να χρειάζεται το BetterDisplay). Το τελευταίο - αν θυμάμαι καλά - είναι με πληρωμή πέρα των trial ημερών. Το αγόρασες τελικά;

Συνημμένα αρχεία



#179   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2023 - 10:37

 

Day 2: 
 
Το πιο πιθανό είναι να σας είναι αδιάφορα βέβαια τα παρακάτω! 
 
  • Το σύμβολο του € στο Ελληνικό πληκτρολόγιο είναι Option+E. 
  • Παραμετροποίησα το πληκτρολόγιο με την βοήθεια Automator app, μόλις πατάω το F17 να ανοίγει το Calculator.
    • Το οποίο πληκτρολόγιο, αν και χαμηλό, τελικά δεν με ενόχλησε στον καρπό ή οτιδήποτε άλλο όπως νόμιζα στην αρχή. Επιμένω όμως ότι το MX Keyboard είναι κλάσεις ανώτερο. 
  • Το Outlook για mail app, δεν το άντεξα καθόλου. Ο ορθογραφικός του έλεγχος είναι πολύ μα πολύ αργός. Πολύ όμως.
    • Σαν βασικό mail app έχω την native εφαρμογή. Η οποία ενώ έχει τέλειο ορθογράφο, υστερεί στο Resize των εικόνων που στέλνω σαν προσφορές. Στο Outlook όταν βάζεις μια εικόνα μπορείς να την αλλάξεις μέγεθος όπως θες. 
  • Με 16GB ram, τρέχω στο Parallels, Windows 11 μόνο και μόνο για να τρέχει το ERP μας. Με όλες τις εφαρμογές που θέλω ανοιχτές, λέει ότι έχω ελεύθερα περίπου 3,5GB Ram, όμως σε καμία περίπτωση δεν καταλαβαίνω ότι το μηχάνημα καθυστερεί κάπου.
  • Ξήλωσα το antivirus που χρησιμοποιούμε. Sophos Intercept X. Όταν το είχα, ένιωθα το μηχάνημα βαρύ. 
  • Σε Word & Excel, είναι λίγο αργό στο άνοιγμα της εφαρμογής. Επίσης είναι κάπως μικρότερες οι γραμματοσειρές, κάτι με χαλάει. Ενώ στα Windows χρησιμοποιώ το 100% της προβολής, στο Mac το ανεβάζω στο 150%. Εννοείται τα fonts είναι ίδια. Calibri 11 για παράδειγμα. (Τα fonts για Calibri, τα κατέβασα έξτρα σαν πακέτο, περίεργο. Αλλιώς δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω στο mail.)  
  • H εφαρμογή του 3CX είναι για τα σκυλιά. 
  • Ο χρόνος χρήσης πλέον στο iPhone είναι ελάχιστος στο γραφείο γιατί τα κάνω όλα από το Mac mini. Κλήσεις, iMessage και τα γνωστά. 
 
Για την ώρα, πιστεύω ότι στο Windows μηχάνημα που είχα, ήμουν αποδοτικά πιο γρήγορος στις κινήσεις μου. 
Αυτό λογικά όμως είναι συνήθεια. Με τον καιρό θα φανεί! 

 

  • Σάκη, συμφωνώ απόλυτα για το MX Keys. Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά συν ότι έχεις πολλές παραμετροποιήσεις μέσω του LogiOptions.

 

  • Για mail χρησιμοποιώ κι εγώ τη native εφαρμογή. Με βολεύει γιατί την έχω μάθει μιας και την έχω παντού, iPhone, iPad Pro, Mini M2.

 

  • Parallels να μη δοκιμάσω με 8GB RAM ε; Έβαλες Parallels και μέσω αυτού έκανες εγκατάσταση από την αρχή το ERP; Η μηχανογράφηση στην εταιρία έχει παραμετροποιηθεί τόσο πολύ για να έρθει στα μέτρα μου (από τη Megasoft) και πολύ φοβάμαι ότι θα μου είναι ακατόρθωτο να τα περάσω όλα στο Mac. Έχω βολευτεί με το double setup Mini M2+Dell S2722QC για ότι αφορά δουλειά πέραν της μηχανογράφησης και Intel NUC i3+Dell S2319h να τρέχει αποκλειστικά και μόνο το PrismaWin Εμπορικό.

 

  • Antivirus νομίζω ότι μας είναι ψιλό άχρηστο στο MacOS αν ξέρουμε που μπαίνουμε και τι links πατάμε (βέβαια εδώ η εμπειρία μου είναι μικρή). Ούτε στα Windows 10 έχω antivirus και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

  • Στο MacOS βολεύτηκα με το Numbers & Pages. Βέβαια, κάθε μέρα τις μαθαίνω.

 

  • Ecosystem φίλε μου, δε το αλλάζω με τίποτα. Το μόνο που μου μένει είναι να πάρω μία κάμερα με USB-A που έχει και η οθόνη είσοδο, να τη συνδέσω και να χρησιμοποιώ το Facetime χωρίς να πιάνω το iPhone.


#180   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1883 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2023 - 10:38

Και μερικά keyboard shortcuts που έχω φτιάξει σε λίστα στο Notes και τα χρησιμοποιώ κατά κόρον.

 

Lock: control+cmd+q

 : option+shift+k

: on emoji keyboard search for “place of interest”

Emoji Keyboard: Ctrl+⌘+Space

Force quit an app: Option-⌘-Esc 

Menu Bar Icon Move: ⌘+click

 

Screenshots

Fullscreen: ⌘+shift+3 (or +4 to go directly to markup)

Specific Area: ⌘+shift+4 (ctrl+⌘+shift+4 will auto copy it to clipboard)

Window: ⌘+shift+4+space

Cover-All: ⌘+shift+5

 

Safari

Reopen Closed Tab (Safari):  ⌘+Z ή Shift+⌘+T

Safari Browser Bar: option+⌘+F

Safari View Tab Overview: Shift+⌘+\ 

Select address bar: ⌘+L

 

Windows behaviour 

⌘Q close the entire app (and all of its windows)

⌘W close the active window

⌥⌘W close all windows of an app

⌘M minimise the active window

⌥⌘M minimise all windows of an app

⌘H hide the active window

⌥⌘H hide all other windows (except the active window)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες