Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Mac mini Μ2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
341 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 25/01/2024 - 16:16

Έχετε παρατηρήσει κολλήματα στην εφαρμογή mail του macOS σε συνδυασμό με office 365?

Δεν μου τα συγχρονίζει σωστά. Μου έρχεται ένα mail κ μου το εμφανίζει πέντε λεπτά μετά.

Στέλνω ένα mail κ για να σταλθεί κάνει αλλά πέντε λεπτά.

Διαβάζω mail κ το κινητό είναι διαβασμένα.

Το πρόβλημα παρατηρείτε μόνο σε Apple συσκευές. Από τα windows όλα τέλεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/02/2024 - 18:44

Έχω αρχίσει και τα παίρνω κρανίο με τη φάση του mac mini m2. Είναι η 3η-4η φορά όπου κάνω import φωτογραφίες στο lightroom και είτε κολλάει στο import (convert into dng) είτε κολλάει μόλις τελειώσει όταν πάει να κάνει τα smart previews.

Εκεί έρχεται και κολλάει τελείως ο υπολογιστής μέχρι που κάνει επανεκκίνηση μόνος του.

 

Spoiler



#303   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/02/2024 - 18:48

btw, επειδή ήμουν υποψιασμένος τελευταία, κλείνω πάντα βαριά προγράμματα, όπως browsers κτλ, και τέλος πάντων τώρα ήμουν με μόνο το lightroom ανοιχτό και το Music App.



#304   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/02/2024 - 22:38

Κανένα θέμα με το δικό μου mac mini M2.

Προσωπικα το θεωρω τουμπανακι. 

Κανενα απολυτως προβλημα ούτε με photoshop, lightroom, φορτώνω από 200 μέχρι 1.000 φωτογραφίες τη φορά. Και όλα τα export πολύ καλά και γρήγορα. 

Ακόμα και σε πιο βαριά προγράμματα πχ Photo Denoise, Gigapixel AI είναι πολύ γρήγορο.  

 

To μοντέλο που πήρα είναι αυτό https://amzn.to/49UhBAZ (από Amazon.de, 520€ χωρίς VAT). 


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 27/02/2024 - 22:40


#305   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/02/2024 - 01:47

Εγώ έχω με τα 512GB.

Πραγματικά με ενόχλησε οφείλω να ομολογήσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει crash.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#306   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/02/2024 - 10:16

To εχεις βάλει σπασμένο το lightroom? 

 

 

Εγώ έχω με τα 512GB.

Πραγματικά με ενόχλησε οφείλω να ομολογήσω. Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει crash.


Sent from my iPhone using Tapatalk



#307   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/02/2024 - 13:27

Όχι. Νομιμότατη συνδρομή επίσημη με τα latest updates.

Το μόνο που σκέφτομαι να δοκιμάσω σε κάποια φαση είναι το ότι η αποθήκευση των αρχείων γίνεται στο NAS και όχι στον δικό του δίσκο (ή σε άλλο εξωτερικό), αλλά μου φαίνεται κουλό να κολλάει το Mac εξαιτίας του NAS.

#308   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2024 - 17:29

Δοκιμασες ενα ψαξιμο στa forum της Acrobat για το συγκεκριμενο προβλημα? Νομιζω κατι θα βρεις μεσω google.



#309   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 28/02/2024 - 18:12

Να σας πω την αλήθεια δεν το έψαξα. Είχα βάλει και αυτό το add on που έχει βάλει ο billviper που δείχνει το % χρήσης cpu και μνήμης, και έβλεπα πως χτυπούσε 90+% σε cpu και memory όταν έκανε import και έλεγα μήπως γονατίζει το σύμπαν. Θα δοκιμάσω μάλλον να αλλάξω τους καταλόγους path και να τους βαλω στον ssd να δω συμπεριφορά

#310   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 627 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 28/02/2024 - 18:54

μην το βαζεις σε nas δοκιμασε εστω σε usb -c εξωτερικο αν οχι στον εσωτερικο δισκο 



#311   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3911 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 28/02/2024 - 19:06

Να σας πω την αλήθεια δεν το έψαξα. Είχα βάλει και αυτό το add on που έχει βάλει ο billviper που δείχνει το % χρήσης cpu και μνήμης, και έβλεπα πως χτυπούσε 90+% σε cpu και memory όταν έκανε import και έλεγα μήπως γονατίζει το σύμπαν. Θα δοκιμάσω μάλλον να αλλάξω τους καταλόγους path και να τους βαλω στον ssd να δω συμπεριφορά

Αν το βαλεις με type c πανω σε κανα nvme πιστευω δεν θα εχεις το παραμικρο προβλημα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#312   sbassios

sbassios

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2024 - 14:51

καλησπερα σε ολους...παρηγγειλα το mac mini m2 8/256...

για οθονη κανει οποιαδηποτε αρκει να εχει καλωδιο hdmi;

η χρηση η οποια θα γινει ειναι σε γραφειο για χρηση email(thunderbird) ,erp(μεσω chrome) , εκτυπωσεις κτλ... βασικη χρηση δηλαδη...τον πηρα περισσοτερο για να δοκιμασω τα mac και να δω αν με βολευουν....εχω και iphone...

πολλα χρόνια σε windows και πρωην χρηστης android...έχετε να μου προτείνετε κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξω; 

σιγουρα πολλοι έχετε κάνει αυτή την μετάβαση και θυμάστε τς πρώτες μέρες σας οπότε αν έχετε κάποια λύση στην βασική χρήση που θα γινεί θα χαρώ να την μοιραστείτε μαζί μου...



#313   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 02/03/2024 - 19:26

Ο γούγλης θα είναι σύμμαχος σου. Ότι σου ξενίζει και θα ψάχνεις πως γίνεται θα ρίχνεις τον πρώτο καιρό μια αναζήτηση. Κατά τα άλλα όλα τα κλασικά προγράμματα υπάρχουν και στα Windows και στο MacOS. Γενικά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα στα mac αλλά αυτό θα το ανακαλύψεις και μόνος σου.

Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαστε.

 

Όσον αφορά την οθόνη, αν την έχεις ήδη τότε ξεκίνα να δοκιμάσεις με το HDMI καλώδιο που είπες.



#314   sbassios

sbassios

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2024 - 19:37

Ο γούγλης θα είναι σύμμαχος σου. Ότι σου ξενίζει και θα ψάχνεις πως γίνεται θα ρίχνεις τον πρώτο καιρό μια αναζήτηση. Κατά τα άλλα όλα τα κλασικά προγράμματα υπάρχουν και στα Windows και στο MacOS. Γενικά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα στα mac αλλά αυτό θα το ανακαλύψεις και μόνος σου.
Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαστε.

Όσον αφορά την οθόνη, αν την έχεις ήδη τότε ξεκίνα να δοκιμάσεις με το HDMI καλώδιο που είπες.

Οθόνη δεν εχω, σίγουρα θα πάρω...θα γίνει το αρχικό στήσιμο στο γραφείο μέχρι να έρθει η ωρα να μπει εκει που πρέπει ο υπολογιστής..
Πληκτρολόγιο δεν θα πάρω της apple..το cmnd κτλ που έχει το πληκτρολόγιο της αππλ πως μπορώ να τα βάλω σ ενα κλασσικό πληκτρολόγιο; γιατί χρησιμοποιώ πολύ τς γρήγορες εντολές και στα Windows...

#315   sbassios

sbassios

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2024 - 19:40

Ο γούγλης θα είναι σύμμαχος σου. Ότι σου ξενίζει και θα ψάχνεις πως γίνεται θα ρίχνεις τον πρώτο καιρό μια αναζήτηση. Κατά τα άλλα όλα τα κλασικά προγράμματα υπάρχουν και στα Windows και στο MacOS. Γενικά είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα στα mac αλλά αυτό θα το ανακαλύψεις και μόνος σου.
Ότι χρειαστείς πάντως εδώ είμαστε.

Όσον αφορά την οθόνη, αν την έχεις ήδη τότε ξεκίνα να δοκιμάσεις με το HDMI καλώδιο που είπες.


Οθόνη δεν εχω ακόμα...θα πάρω σίγουρα...αν και το πρώτο στήσιμο θα γίνει στο γραφείο μέχρι να μπει εκει που πρέπει...
Οσον αφορά το πληκτρολόγιο,μιας και δεν θα πάρω της απλλ...το cmnd κτλ μπορώ να τα προγραμματισω κάπως σε αλλα πληκτρολόγια; ας πούμε σ αυτο που εχω τώρα εχει πλήκτρο Windows...θα αντικασταθει με το αντίστοιχο της apple;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

1 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    rozak