Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετατροπή της συρόμενης αυλόπορτας σε smart


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2023 - 14:09

Καλησπέρα..
Εδω κ καιρό έχω αποφασίσει να μετατρέψω την ήδη με τηλεχερισμό συρόμενη αυλόπορτα μου σε έξυπνη..
Εχω ψαχτει και εχω βρει κατι καλά smart switch της Meross..
Το θέμα είναι αν κάποιος γνωρίζει και το έχει ηδη κάνει να μπορέσει να με βοηθήσει..
1. Στην επιλογή του κατάλληλου διακόπτη(μιλώ πάντα για συμβατότητα με Apple Homekit)
2. Στην συνδεσμολογία του διακόπτη..

Ο διακόπτης έχει μονο line in και out και φυσικα μια είσοδο του νεκρό και μιά έξοδο…

#2   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/04/2023 - 14:20

Εδω κ η συνδεσμολογια του μοτερ με τηλεχειρισμο.

Συνημμένα αρχεία



#3   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 10:28

εχω σκεφτει και εγω να κανω ακριβως το ιδιο αλλα ακομα δεν ευκαιρησα για να το ψαξω



#4   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2023 - 11:30

Σίγουρα αν πάρεις κάποιο συμβατό θα έχει οδηγίες σύνδεσης . Αν και φαντάζομαι θα μπαίνει στην θέση του «εγκεφάλου» που δίνει εντολές στον τηλεχειρισμό γιατί μετά μόνο ρεύμα δίνει για να κινείται ο ροτορας αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα . Ανοίγει κλείνει πόρτα. τώρα για το ματάκι να σταματάει οταν βλέπει εμπόδιο αυτό δεν ξέρω πως θα γίνεται ή αν θα συνεχίσει να δουλεύει με την αλλαγή διακόπτη. Εκτός αν κρατάει και τον τηλεχειρισμό και το HomeKit.

#5   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 11:43

Εκείνο που ανακάλυψα είναι ότι αν κάνω γέφυρα στις θέσεις 8:10 τότε παίρνει εντολή να ανοίξει η πόρτα.
Εάν ξανακάνω το ίδιο παίρνει εντολή να κλείσει η πόρτα.
Τα στοπ τα χει πανω ο μηχανισμος. Δε μ απασχολει. Το θεμα ειναι οτι εγω τωρα θα πρεπει να χω τις θεσεις 8 κ 10 πανω σε κατι σμαρτ που θα τα ενωνει οταν χριεαστει για να ανοιγω κ κλεινω πορτα. Οποτε κοιταζω μα νημ παω σε meross αλλα ισως σε αλλη λυση. Βαζω κ φωτο τις θεσεις με την ευκαιρια.

#6   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 11:43

Εκείνο που ανακάλυψα είναι ότι αν κάνω γέφυρα στις θέσεις 8:10 τότε παίρνει εντολή να ανοίξει η πόρτα.
Εάν ξανακάνω το ίδιο παίρνει εντολή να κλείσει η πόρτα.
Τα στοπ τα χει πανω ο μηχανισμος. Δε μ απασχολει. Το θεμα ειναι οτι εγω τωρα θα πρεπει να χω τις θεσεις 8 κ 10 πανω σε κατι σμαρτ που θα τα ενωνει οταν χριεαστει για να ανοιγω κ κλεινω πορτα. Οποτε κοιταζω μα νημ παω σε meross αλλα ισως σε αλλη λυση. Βαζω κ φωτο τις θεσεις με την ευκαιρια.

#7   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/04/2023 - 11:44

Εγώ να ρωτήσω για ποιον λόγο θέλεις να γίνει "smart" η αυλόπορτα; Εννοώ πως έχεις σκεφτεί ότι θα υλοποιηθεί το ότι είναι smart η πόρτα και τι θα σου προσφέρει;



#8   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 11:50

Ο λόγος που θέλω να την κάνω έξυπνη είναι γιατί το πρωί όταν φεύγω από το σπίτι φίλε μου διανο με μηχανή η οποία θέλω με το που βγω εγώ στην αυλή και με δει ο αισθητήρας κίνησης να ανοίγει την γκαραζόπορτα συγκεκριμένες ώρες να βγαίνω και να φτιάξω και σένα ρε άλλο αντιμέτωπο απομακρυνθώ από το σπίτι να κλείνει την γκαραζόπορτα.

#9   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 12:28

Εδω οι φωτο.

Συνημμένα αρχεία



#10   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 17:12

Λοιπόν φίλε μου πραγματοποιήθηκε το project με τη βοήθεια του ιδιοκτήτη ενός καταστήματος με ηλεκτρολογικό υλικό όποιος ευτυχώς με τις γνώσεις που είχε μου απάντησε δύο ερωτήματα πολύ σημαντικά και έτσι έκανα τη δουλίτσα μου. Σύντομα θα ακολουθήσει νέο post με φωτογραφίες που θα δείχνει τα πάντα τι έγινε τι δεν έγινε με την κόστος και όλα τα υπόλοιπα,είμαι πλήρως ενθουσιασμένος δουλεύει άψογα!!!

#11   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/04/2023 - 18:04

Θα βοηθήσει αν μπορέσεις να περιγράψεις ποιες δυνατότητες δίνει το σύστημα συνολικά και αν υπάρχει δυνατότητα για οτιδήποτε επιπλέον.

#12   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 18:30

Θα τα πω ολα..

#13   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 04/04/2023 - 19:51

Εγω εχω βαλει meross πανευκολα σε γκαραζοπορτα-ρολο.
Απλα πηρα ρεύμα απο την παροχη που δίνει στο μοτερ της γκαραζοπορτας, και συνδεσα τα 2 αλλα καλωδια παράλληλα με τα καλωδια που δινουν την εντολή από το button.

Ο λογος για να το κανω ήταν:
Α) απομακρυνσμενο ανοιγμα σε καποιον που ισως θελει να μπει στο γκαραζ (πχ να μου αφησει πραγματα)
Β) ειδοποιηση για το πότε η πορτα ανοιγει/κλείνει ωστε εαν καποιος την ξεχασει ανοιχτή να μπορω να την κλείνω (για διαφορους λογους εχω απενεργοποιησει το αυτοματο κλεισιμο μετά απο Χ χρόνο)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/04/2023 - 20:00

Ειδοποιηση πως;;;

#15   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2023 - 21:21

Με την μηχανη για να ανοίγει νομίζω μπορεις και με AirTag χωρίς να πατάς κάποιο κουμπί . απλά που πλησιάζεις την πόρτα θα ανοίγει, βάζεις και ένα delay να κλείνει μετά από λίγα λεπτά και είσαι κύριος .αρκει να το παίρνεις μαζί σου αλλιώς αν είναι κοντά η μηχανή με την πόρτα θα μένει συνέχεια ανοιχτή .




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες