Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μετατροπή της συρόμενης αυλόπορτας σε smart


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2023 - 21:35

Με την μηχανη για να ανοίγει νομίζω μπορεις και με tag nfc χωρίς να πατάς κάποιο κουμπί . απλά που πλησιάζεις την πόρτα θα ανοίγει, βάζεις και ένα delay να κλείνει μετά από λίγα λεπτά και είσαι κύριος .αρκει να το παίρνεις μαζί σου αλλιώς αν είναι κοντά η μηχανή με την πόρτα θα μένει συνέχεια ανοιχτή .



#17   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/04/2023 - 21:36

Με την μηχανη για να ανοίγει νομίζω μπορεις και με tag nfc χωρίς να πατάς κάποιο κουμπί . απλά που πλησιάζεις την πόρτα θα ανοίγει, βάζεις και ένα delay να κλείνει μετά από λίγα λεπτά και είσαι κύριος .αρκει να το παίρνεις μαζί σου αλλιώς αν είναι κοντά η μηχανή με την πόρτα θα μένει συνέχεια ανοιχτή .



Αυτό εννοώ παιδιά , κάτι τέτοιο
NFC 215 Cards, NTAG215 NFC Round Cards Rewritable NFC 215 Card Tag Compatible with TagMo and Amiibo and NFC Enabled Mobile Phones and Devices (100 Pieces) https://amzn.eu/d/bJGdTki

#18   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 15:32

Έχουμε λοιπόν και λέμε τι χρειάστηκε για να γίνει η απλή γκαραζόπορτα σε smart.

Έναν meross smart switch MSS710 (στην αρχή ειχα ένα απλό βάλει smart switch τοίχου για φώτα,αλλα έχαβε τη συνδεση με το wifi).

Μία ηλεκτρολογική ασφάλεια σωμάτων. Δεν ξέρω αν το λέω σωστά έτσι μου το είπανε στο κατάστημα που πήγα με το ηλεκτρολογικό υλικό και εξήγησα τι ακριβώς τον Γ. Παρακάτω θα το δείτε στις φωτογραφίες είναι αυτό που είναι της AEG.


Έχουμε και λέμε λοιπόν αφού βρήκα πιο είναι το ουδέτερο και ποιο η φάση συνήθως είναι ουδέτερο το μπλε φάση το καφέ ή μαύρο στη δική μου περίπτωση λοιπόν ήτανε φάση το καφέ και ουδέτερο το μπλε πήρα λοιπόν και πάμε εκεί που φτάνει ρεύμα και ουδέτερο στην πλακέτα του μηχανισμού Έβαλα διπλό καλώδιο και έτσι τράβηξα πάνω στο smart διακόοτη την φάση και ουδέτερο και τα έβαλα εκεί που ακριβώς λένε ότι πρέπει να πάει το ρεύμα που έρχεται και το ουδέτερο.

Στην επόμενη πλευρά του διακόπτη έκανα έξοδο του δεύτερου όπου πήγα πάλι και το έριξα πάνω στην πλακέτα.. Ενώ την φάση πήγα και την έβαλα πάνω στο AEG που θα δειτε…(ασφάλεια σώματος)..στη θέση A1 ενώ το ουδέτερο πήγε στην A2.
Εδώ να τονίσω ότι ανέβαζα το Α1 και Α2 αντίστροφα δεν θα χα πρόβλημα όπως με πληροφόρησαν από το κατάστημα δηλαδή δεν είναι συγκεκριμένα το που θα μπει το ρεύμα και που το ουδέτερο.

Στη συνέχεια εφόσον είχα δει ότι θέση στην πλακέτα 8 και η θέση 10 είναι αυτές που πρέπει να ενώνονται ώστε να παίρνει εντολή το μοτέρ και να κάνει κίνηση στην πόρτα είτε άνοιγμα είτε κλείσιμο πήγα αντίστοιχα και έβαλα το οχτώ και το 10 στις πίσω θέσεις από τα Α1 + Α2 στις θέσεις 1 και 2.

Ενεργοποίησα έπειτα το smart διακόπτη και αρχισε να παιζει το συστημα…

Υπήρξε όμως το εξής πρόβλημα. Ο διακόπτης είναι διακόπτης δεν είναι όπως το τηλεχειριστήριο. Εκεί λοιπόν τι εκανα;;; Έπρεπε να αποφύγω το να μπαίνω από το κινητό μου να δίνω μία εντολή στο smart διακόπτη επιτόπου μόλις ξεκινάει η πόρτα να την κλείσω την εντολή άρα ο διακόπτης να είναι στο of παρόλο που η πόρτα προχώραγε ώστε να μπορώ όταν θέλω να την ξανα κλείσω να ανοίξω διακόπτη άρα να πάρει νέα εντολή και να την ξανα κλείσω μετά του διακόπτη την εντολή ώστε να είμαι έτοιμος για την επόμενη εντολή που θα ‘δινα εγώ ξανά. Δηλαδή για να στο πω αλλιώς ήθελε κάθε φορά που έκανα κάτι να πατάω δύο φορές στο διακόπτη μία το onκαι μία το offεπιστροφή να κάνω. Με την βοήθεια όμως του φίλου @vrachamis Έφτιαξα μια αυτοματοποίηση όπου πλέον με το που μπαίνει στο on ο διακόπτης Επιτόπου να γυρνάει στο off ξανά μετά από 2 δευτερόλεπτα. Έτσι λοιπόν τελειοποίησα το όλο σχέδιο και όλα δουλεύουν άψογα. Ευχαριστώ πολύ το φίλο που με βοήθησε ενόειτε..
Και εσάς που με αντεξατε..😀😀

#19   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 15:37

Εδω η συνδεσμολογία.

Συνημμένα αρχεία



#20   skous

skous

    iPH Member

  • 216 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:skous

Δημοσίευση 05/04/2023 - 17:12

Ειδοποιηση πως;;;

Σκαει notification και στο home αλλα και στο meross app

f6c3d55d24941d1ab14e6eede1027179.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 17:45

Έχουμε λοιπόν και λέμε τι χρειάστηκε για να γίνει η απλή γκαραζόπορτα σε smart.

Έναν meross smart switch MSS710 (στην αρχή ειχα ένα απλό βάλει smart switch τοίχου για φώτα,αλλα έχαβε τη συνδεση με το wifi).

Μία ηλεκτρολογική ασφάλεια σωμάτων. Δεν ξέρω αν το λέω σωστά έτσι μου το είπανε στο κατάστημα που πήγα με το ηλεκτρολογικό υλικό και εξήγησα τι ακριβώς τον Γ. Παρακάτω θα το δείτε στις φωτογραφίες είναι αυτό που είναι της AEG.


Έχουμε και λέμε λοιπόν αφού βρήκα πιο είναι το ουδέτερο και ποιο η φάση συνήθως είναι ουδέτερο το μπλε φάση το καφέ ή μαύρο στη δική μου περίπτωση λοιπόν ήτανε φάση το καφέ και ουδέτερο το μπλε πήρα λοιπόν και πάμε εκεί που φτάνει ρεύμα και ουδέτερο στην πλακέτα του μηχανισμού Έβαλα διπλό καλώδιο και έτσι τράβηξα πάνω στο smart διακόοτη την φάση και ουδέτερο και τα έβαλα εκεί που ακριβώς λένε ότι πρέπει να πάει το ρεύμα που έρχεται και το ουδέτερο.

Στην επόμενη πλευρά του διακόπτη έκανα έξοδο του δεύτερου όπου πήγα πάλι και το έριξα πάνω στην πλακέτα.. Ενώ την φάση πήγα και την έβαλα πάνω στο AEG που θα δειτε…(ασφάλεια σώματος)..στη θέση A1 ενώ το ουδέτερο πήγε στην A2.
Εδώ να τονίσω ότι ανέβαζα το Α1 και Α2 αντίστροφα δεν θα χα πρόβλημα όπως με πληροφόρησαν από το κατάστημα δηλαδή δεν είναι συγκεκριμένα το που θα μπει το ρεύμα και που το ουδέτερο.

Στη συνέχεια εφόσον είχα δει ότι θέση στην πλακέτα 8 και η θέση 10 είναι αυτές που πρέπει να ενώνονται ώστε να παίρνει εντολή το μοτέρ και να κάνει κίνηση στην πόρτα είτε άνοιγμα είτε κλείσιμο πήγα αντίστοιχα και έβαλα το οχτώ και το 10 στις πίσω θέσεις από τα Α1 + Α2 στις θέσεις 1 και 2.

Ενεργοποίησα έπειτα το smart διακόπτη και αρχισε να παιζει το συστημα…

Υπήρξε όμως το εξής πρόβλημα. Ο διακόπτης είναι διακόπτης δεν είναι όπως το τηλεχειριστήριο. Εκεί λοιπόν τι εκανα;;; Έπρεπε να αποφύγω το να μπαίνω από το κινητό μου να δίνω μία εντολή στο smart διακόπτη επιτόπου μόλις ξεκινάει η πόρτα να την κλείσω την εντολή άρα ο διακόπτης να είναι στο of παρόλο που η πόρτα προχώραγε ώστε να μπορώ όταν θέλω να την ξανα κλείσω να ανοίξω διακόπτη άρα να πάρει νέα εντολή και να την ξανα κλείσω μετά του διακόπτη την εντολή ώστε να είμαι έτοιμος για την επόμενη εντολή που θα ‘δινα εγώ ξανά. Δηλαδή για να στο πω αλλιώς ήθελε κάθε φορά που έκανα κάτι να πατάω δύο φορές στο διακόπτη μία το onκαι μία το offεπιστροφή να κάνω. Με την βοήθεια όμως του φίλου @vrachamis Έφτιαξα μια αυτοματοποίηση όπου πλέον με το που μπαίνει στο on ο διακόπτης Επιτόπου να γυρνάει στο off ξανά μετά από 2 δευτερόλεπτα. Έτσι λοιπόν τελειοποίησα το όλο σχέδιο και όλα δουλεύουν άψογα. Ευχαριστώ πολύ το φίλο που με βοήθησε ενόειτε..
Και εσάς που με αντεξατε..[emoji3][emoji3]


Να προσθέσω πως το AEG που έβαλες είναι ένα ρελέ ισχύος και στο πρότεινε ο τεχνικός να το βάλεις προληπτικά, για να μην κάψεις το meross στην περίπτωση που το φορτίο που τραβάει το μοτέρ της πόρτας είναι μεγαλύτερο από αυτό που μπορεί να διαχειριστεί το αξεσουάρ.
Το meross λοιπόν με την συνδεσμολογία που βλέπω δεν δίνει εντολή απευθείας στο μοτέρ, αλλά στο ρελέ.
Το ρελέ με την σειρά του δίνει ρεύμα στο μοτέρ.
Big things have small beginnings

#22   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 17:55

@vrachamis δεκτη η παρατηριση απλα δε κατεχω ορολογια. σε ηλεκτροτρολογικα. 

 

η εφαρμογή meross  δε λαμβανει ειδοποιήσεις οπωσ και οι γνωστοποιήσεις του homekit δε βρίσκω τρόπο να λαμβάνω. 


Τελευταία επεξεργασία από: kominis, 05/04/2023 - 17:55


#23   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 18:02

@vrachamis δεκτη η παρατηριση απλα δε κατεχω ορολογια. σε ηλεκτροτρολογικα.

η εφαρμογή meross δε λαμβανει ειδοποιήσεις οπωσ και οι γνωστοποιήσεις του homekit δε βρίσκω τρόπο να λαμβάνω.

Δεν λαμβάνεις ειδοποιήσεις δίοτι ο @skous έχει βάλει ως αξεσουάρ το meross Garage door opener που το αναγνωρίζει ως γκαραζόπορτα και υποστηρίζει ειδοποιήσεις στο HomeKit.
Εσύ έβαλες το απλό Wi-Fi switch.
Παρόλα αυτά μπορείς με την εφαρμογή Home Controller που έχεις, να λαμβάνεις ειδοποιήσεις κάθε μορφής, για όλα τα αξεσουάρ που διαθέτεις στο HomeKit
Big things have small beginnings

#24   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 18:05

μηπως γινεται μονο στην πληρωμενη εφαρμογη??διαθετω την trial..



#25   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 20:20

Ναι μόνο με την πληρωμένη γίνεται :(
Big things have small beginnings

#26   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 20:39

Και τωρα τα φωτα σου…!
Γινεται να το κανω με αυτοματισμο να λαμβανω γνωστοποιηση οταν ο διακοπτης μου λοιπον ενεργοποιειτε και μου ανοιγει η κλεινει η πορτα;;

#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 20:59

Μέσω HomeKit όχι. Μόνο από 3rd party εφαρμογή.
Είναι δυστυχώς ένα από τα τιμήματα που «πληρώνεις» επειδή δεν έβαλες το κατάλληλο αξεσουάρ.

Κάνει βέβαια μια χαρά την δουλειά του αλλά με μειονεκτήματα.
Βεβαιώσου για ακόμη μια φορά αν είναι δυνατό από την native εφαρμογή της meross
Big things have small beginnings

#28   kominis

kominis

    iPH Member

  • 290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 21:01

Το εχω ψαξει δε λεει καπου notifications..

#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/04/2023 - 21:04

Οκ. Τότε θα το κάνουμε από την εφαρμογή IFTTT.
Κατέβασε την και κάνε register χωρίς συνδρομή.
Μετά ενεργοποίησε το κανάλι WebHooks
Big things have small beginnings

#30   vasillios

vasillios

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα

Δημοσίευση 07/04/2023 - 17:27

Αυτα που κανετε,χωρις φωτοκυταρα προστασιας ειναι εγκληματικα!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες