Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

IP camera ως baby monitor ίσως την aqara g2h pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 11/06/2023 - 22:09

Υπάρχει ανάγκη αγοράς συσκευής για χρησιμοποίηση ως baby monitor. Νομίζω πως είναι χαζό να γίνει αγορά baby monitor.

Σκεφτόμουν πως ίσως να ήταν συνετό να γίνει μια αγορά κάποιας ip κάμερας που να έχει sound recognition ή baby crying recognition.

Έχει κανει κανείς καμία τέτοια ενέργεια; Κοιτούσα την Aqara g2h pro που είναι και hub, είναι HomeKit, αλλά έχει και secure video. Ξέρουμε αν έχει sound recognition ή αν έστω μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μια τέτοια υλοποίηση;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2023 - 10:17

https://www.skroutz....α-T8410322.html

 

Αυτήν χρησιμοποιώ εγώ για τον ίδιο ακριβώς σκοπό. Έχει αυτά που ζητάς αλλά μέσω subscription.



#3   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/06/2023 - 10:18

https://www.skroutz....α-T8410322.html

 

Αυτήν χρησιμοποιώ εγώ για τον ίδιο ακριβώς σκοπό. Έχει αυτά που ζητάς αλλά μέσω subscription.

Πόσο subscription έχει;



#4   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2023 - 10:44

Δεν την έχω ενεργοποιήσει αλλά έχω δει στις ρυθμίσεις ότι το έχει....βασικά τώρα που το κοίταξα λίγο, το cry ή sound detection, δεν είναι με συνδρομή, απλά αν την περάσεις στο Homekit, απενεργοποιούνται όλες αυτές οι υπηρεσίες και σου αφήνει μόνο το motion detection, προφανώς γιατί μόνο αυτό υποστηρίζει το Homekit.

Γενικά σου απενεργοποιεί πολλές από τις δυνατότητές της το να την περάσεις στο Homekit.



#5   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/06/2023 - 10:50

Ok αυτό δεν το γνώριζα. Δεν έχω καμία άλλη κάμερα στο Homekit.

Τουλάχιστον αν αγοράσω μια κάμερα τώρα για το παιδί να μου μείνει μετά και να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω, για αυτό και κοιτούσα και την Aqara



#6   ThemisD

ThemisD

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2023 - 11:45

Ακριβώς με το ίδιο σκεπτικό την αγόρασα και εγώ.

 

Και συμφέρει πολύ περισσότερο από το να αγοράσεις ένα baby monitor σύστημα το οποίο θα είναι πολύ πιο ακριβό, με πολύ λιγότερες δυνατότητες και πολύ χειρότερα χαρακτηριστικά.

 

Και μόλις χτύπησα άλλη μία καθώς βλέπω ότι η τιμή της συνεχώς ανεβαίνει.



#7   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/06/2023 - 13:01

Τις Eufy τις συγκεκριμένες τις έχω χρόνια, προ μπέμπη, και είναι ίσως οι πιο τίμιες homekit κάμερες. Πραγματικά δε θυμάμαι να έχουν κολλήσει ή οτιδήποτε χωρίς να φτάινε αυτές και όχι το δίκτυο. 

 

Πήρα και μια έξτρα για το λίκνο του μπέμπη, μια χαρά εικόνα, τον βλέπω και σε παράθυρο στο apple tv ταυτόχρονα με ταινίες ή σειρές ή και σε full screen μόνο του, ΑΛΛΑ μετά από όλα αυτά που λειτουργούσαν τέλεια πήγα και πήρα αυτό https://www.ikea.gr/...nitor/80466740/

 

:D

 

Καλά και άγια τα "σύγχρονα" αλλά έχουν υπάρξει φορές που δεν έχω ούτε ρολόι ούτε τηλέφωνο ούτε τάμπλετ κοντά, ή βαριέμαι να ανοίξω τηλέόραση ή είμαι στο μπάνιο. 

 

Οπότε ως σίγουρη λύση με 30€ είστε καλυμμένοι. Αν θέλετε να χαζεύτε και τον μικρό και να τον βγάζετε βίντεο ενώ κοιμάται μια χαρά είναι και η Eufy. 



#8   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/06/2023 - 21:43

Μ αρέσει η λύση που προτείνεις με αυτό του ικεα. Να μην εχω στο μυαλό μου τον ήχο, και να κάνω ότι θέλω με οποία κάμερα διαλέξω!



#9   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/06/2023 - 11:21

έχοντας αγοράσει το google hub για το σπίτι, η αγορά κάμερας google nest, ήταν μονόδρομος αλλά πολύ εύκολη στη χρήση. και μπορείς να έχεις στην οθόνη google hub εικόνα της κάμερας.

η κάμερα είναι λίγο ακριβή, αλλά μου φαίνεται ότι είναι απροβλημάτιστη στη χρήση.

δυστυχως για homekit δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.



#10   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/06/2023 - 11:43

Η κάμερα eufy είμαι ότι πιο τίμιο έχω συναντήσει μέχρι στιγμής αλλά μέσω HomeKit χάνεις πολλές από τις δυνατότητες της. Ενώ από το app μπορείς να κανείς πολλά περισσότερα . Μεχρι και αναγνώριση προσώπων ώστε αν είναι κάποιος από το σπίτι να μην βάλει μπροστά τον συναγερμό . Τώρα για την χρήση που θες δεν ξέρω αν θα σε βολέψει . Ταυτόχρονα HomeKit και app δεν παίζουν πάντως

#11   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1581 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 13/06/2023 - 19:46

Παρήγγειλα εχθές από το Amazon και την Aqara G2H pro και την Eufy 2K Tilt να τις δοκιμάσω. Με έψησε και η λύση του ΙΚΕΑ οπότε πιστεύω θα βρω τη λύση.

 

Πάντως 200+ - 300+ για baby monitor με οθόνη δε δίνω. Τουλάχιστον η κάμερα μετά θα έχει και μια κάποια χρήση.



#12   vasillios

vasillios

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα

Δημοσίευση 16/06/2023 - 14:55

Μην προτιματε τις ασυρματες λυσεις που ‘μεταδιδουν 24/7 πανω απο το κεφαλακι ενος παιδιού


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   than0s7

than0s7

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/06/2023 - 23:49

Μην προτιματε τις ασυρματες λυσεις που ‘μεταδιδουν 24/7 πανω απο το κεφαλακι ενος παιδιού


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 18/06/2023 - 08:13

Λογω ακτινοβολιας θα εννοει ο φιλος πιο πανω , γιατι αλλο ? 



#15   than0s7

than0s7

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2023 - 08:18

Λογω ακτινοβολιας θα εννοει ο φιλος πιο πανω , γιατι αλλο ?

Δεν έχει λογική. Ένα σκαναρισμα να κάνεις με το κινητό πάνω από το μωρό τα κανάλια που θα βρεις είναι πάρα πολλά. Δεν χρειάζονται τέτοιες υπερβολές. Η ζωή μας είναι γεμάτη μικροκύματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες