Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 15: Special Event |12/09


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
205 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 30/08/2023 - 19:35

πλέον εκεί που έχουν πάει οι τιμές στα νέα iphone η πώληση του παλιού γίνεται   όλο και ποιο δύσκολη .

το αντίθετο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/08/2023 - 19:38

το αντίθετο

Πες μας το μυστικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 30/08/2023 - 20:15

Αφού τα καινούργια είναι πιο ακριβά, τα παλιότερα δεν πέφτουν πολύ προφανώς.
Αν ήταν ίδιες οι τιμές τότε τα παλιά θα έπεφταν περισσότερο…

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 30/08/2023 - 20:16


#19   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/08/2023 - 20:45

Αφού τα καινούργια είναι πιο ακριβά, τα παλιότερα δεν πέφτουν πολύ προφανώς.
Αν ήταν ίδιες οι τιμές τότε τα παλιά θα έπεφταν περισσότερο…

Τα 14αρια αν και ήταν ακριβότερα (όταν πρωτοβγηκαν σε σχέση με τα 13αρια) τώρα φαίνεται ότι σκοτώνονται για να μπορέσουν να πουληθούν...

Πωλούνται στα ίδια ή και χαμηλότερα από τις περσινές τιμές των 13αριων...
Μιλάμε πάντα για την αντίστοιχη χρονική περίοδο...

Τα παλιότερα μοντέλα μια χαρά πέφτουν, αφού πιέζονται συνέχεια προς τα κάτω οι τιμές των 14αριων.....

Φέτος μεγάλο ρόλο, έπαιξε η σημαντική πτώση από τα μέσα του '23 στις τιμές των 14αριων.
Ενδεικτικά το 14ΡΜ με τιμολόγιο το αγοράζεις καινούργιο σήμερα €1.060!!!!


Πόσο να βάλεις το μτχ για να φύγει?????



.

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 30/08/2023 - 20:48


#20   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 30/08/2023 - 23:43

Αν το έχεις αγοράσει πέρσι πάνω από 1000 ευρω ,δύσκολα πλέον φεύγουν 800 και 900 ευρω μεταχειρισμενα.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μα τοτε δε θα πουλάμε τόσο συχνά αφού δε θα μπορούμε να αγοράζουμε καινούργια. Εάν υπάρχουν αγοραστές για τα 15αρια θα υπάρχουν αγοραστές και για τα μεταχειρισμένα. Σίγουρα δε θα φεύγουν με την ευκολία του 500ρικου. Θα δείξει αν η Apple θα δυσκολευτεί να πουλήσει τα καινούργια και θα πάρουν σειρά και τα υπόλοιπα. Ο κόσμος δε θα μπορεί να αγοράζει καινούργια θα κρατάει περισσότερα χρόνια αυτά που έχει - με αλλαγή μπαταρίας- και το παρεμπόριο θα ρυθμίζεται με σαφώς μειωμένες τιμές


Sent from my iPhone 13 Pro using Tapatalk

#21   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/08/2023 - 07:50

Ας παρουσιαστεί με το καλό το 15PM και βλέπεις.

 

Αν η τιμή του είναι 1500/1600+ είναι πολλά τα λεφτά για να γίνει αλλαγή (σε σχέση με το τι μου παρέχει εμένα τουλάχιστον το 12PM).  

Για τα μονά νούμερα που λες δεν είμαι τόσο σίγουρος. Συχνά παίζει ρόλο τι παρουσιάζει και ο ανταγωνισμός την εκάστοτε χρονιά. 

 

Και εγώ το ίδιο κινητό έχω αλλά σκεφτόμουν να πάω στο 15, αν δεν πάω τώρα, μετά θα περιμένω 2 χρόνια για να πάω στο 17 μιας και όπως το έχω καταλάβει οι μόνες εκδόσεις έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τις ζυγες...


Sent from my iPhone using Tapatalk



#22   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/08/2023 - 08:08

Πέρα των άλλων, η μεγαλύτερη μπαταρία ειναι μεγαλο συν. Ομως επειδη η beta 7 πλέον κραταει το 14P 1 και κατι μερες - με 2-3 ρυθμισεις που βρηκα στο ιντερνετ , βλέπω να αλλαζω μπαταρία και να μένω αν και το γκρι αυτο πρεπει να @@μαει



#23   rebel1

rebel1

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα

Δημοσίευση 31/08/2023 - 08:14

Πέρα των άλλων, η μεγαλύτερη μπαταρία ειναι μεγαλο συν. Ομως επειδη η beta 7 πλέον κραταει το 14P 1 και κατι μερες - με 2-3 ρυθμισεις που βρηκα στο ιντερνετ , βλέπω να αλλαζω μπαταρία και να μένω αν και το γκρι αυτο πρεπει να @@μαει


Τι ρυθμίσεις βρήκες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#24   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 31/08/2023 - 11:42

Και εγώ το ίδιο κινητό έχω αλλά σκεφτόμουν να πάω στο 15, αν δεν πάω τώρα, μετά θα περιμένω 2 χρόνια για να πάω στο 17 μιας και όπως το έχω καταλάβει οι μόνες εκδόσεις έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τις ζυγες...

Και μόνο που θα δεις τα 120Hz (a.k.a. ProMotion), να το κάνεις το βήμα.

 

Τα 14αρια αν και ήταν ακριβότερα (όταν πρωτοβγηκαν σε σχέση με τα 13αρια) τώρα φαίνεται ότι σκοτώνονται για να μπορέσουν να πουληθούν...

Κάθε χρόνο τέτοια περίοδο αυτό γίνεται.

 

Αν θέλεις να το δώσεις σε "σωστή" τιμή για να πας στο νέο, πρέπει να το πουλήσεις το αργότερο μέχρι Ιούλιο.

 

Έτσι έκανα πέρυσι με το 13 PM και έχασα μόνο 29€ απο την τιμή που το αγόρασα.

 

Γενικά δεν είναι να πουλάς 1-2 βδομάδες πρίν το Event.. Ειδικά αν είσαι με το προηγούμενο.

 


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#25   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2023 - 12:16

Κάθε χρόνο τέτοια περίοδο αυτό γίνεται.

 

Αν θέλεις να το δώσεις σε "σωστή" τιμή για να πας στο νέο, πρέπει να το πουλήσεις το αργότερο μέχρι Ιούλιο.

 

Έτσι έκανα πέρυσι με το 13 PM και έχασα μόνο 29€ απο την τιμή που το αγόρασα.

 

Γενικά δεν είναι να πουλάς 1-2 βδομάδες πρίν το Event.. Ειδικά αν είσαι με το προηγούμενο.

 

 

Συμφωνώ ότι κάθε χρόνο τα ίδια. 

Απλά ενημερώνω ότι ίσως κάποιοι να περίμεναν καλύτερη μεταπωλητική τιμή στα 14αρια, λόγω ότι ήταν ακριβότερα από τα 13αρια, αλλά ΔΕΝ.

 

Φέτος όπως έγραψα και παραπάνω λόγω σημαντικής πτώσης των 14αριών , οι τιμές από τα μέσα του 2023 γρήγορα έπεσαν χαμηλά....

 

Φυσικά και δεν είναι να πουλάς λίγο πριν το event, αλλά ούτε και καλό να κάθεσε 2-3 μήνες χωρίς κινητό APPLE......

και να χαίρεσε το κινητό μόνο για 9-10 μήνες......

 

Βέβαια κάτι δίνεις κάτι παίρνεις , δεν μπορείς να τα έχεις ολα.... ;)  ;)

 

 

 

.



#26   NASA

NASA

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2023 - 13:19

Συμφωνώ ότι κάθε χρόνο τα ίδια. 
Απλά ενημερώνω ότι ίσως κάποιοι να περίμεναν καλύτερη μεταπωλητική τιμή στα 14αρια, λόγω ότι ήταν ακριβότερα από τα 13αρια, αλλά ΔΕΝ.
 
Φέτος όπως έγραψα και παραπάνω λόγω σημαντικής πτώσης των 14αριών , οι τιμές από τα μέσα του 2023 γρήγορα έπεσαν χαμηλά....
 
Φυσικά και δεν είναι να πουλάς λίγο πριν το event, αλλά ούτε και καλό να κάθεσε 2-3 μήνες χωρίς κινητό APPLE......
και να χαίρεσε το κινητό μόνο για 9-10 μήνες......
 
Βέβαια κάτι δίνεις κάτι παίρνεις , δεν μπορείς να τα έχεις ολα.... ;)  ;)
 
 
 
.




Να πουλήσει κάποιος το κινητό του και να μείνει χωρίς βασική συσκευή για 2-3 μήνες ώστε να γλιτώσει κάποια χρήματα από την πώληση του κινητού νομίζω ότι είναι απλά αστείο. Αν μπορείς το αλλάζεις όταν έχεις το νέο κινητό,και δεν σε ενδιαφέρει το τι θα χάσεις. Το να πουλάς για να χάσεις τα λιγότερα και να λειτουργείς με ένα κινητό που είναι γενιές πίσω, ή απλά να βολεύεσαι με κάποιο άλλο κινητό ώστε να χάνεις όλη σου την ευκολία στην καθημερινότητα, νομίζω ότι αυτό αποδεικνύει ότι αυτοί που πραγματικά μπορούν να το αλλάξουν και θέλουνε είναι λίγοι. Σαν κυνηγός της τεχνολογίας δεν δέχομαι να πηγαίνω από το τελευταίο μοντέλο σε ένα παλιό και ξανά στο πιο καινούριο ώστε να χάνω τα λιγότερα. Απλά τα πράγματα. Οποίος τα φυσάει και ασχολείται με το σπορ και τον ενδιαφέρει η τελευταία τεχνολογία αγοράζει και πουλάει μετά.

#27   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 31/08/2023 - 13:21

Εγώ ειμαι με 13 pro max 512 !! και πολυ ευχαριστημενος !! Μονο αν το δώσω στη συζυγο ! τοτε θα πάμε σε 15 , αλλιως όλα καλά ...



#28   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 31/08/2023 - 13:35

Εγώ ειμαι με 13 pro max 512 !! και πολυ ευχαριστημενος !! Μονο αν το δώσω στη συζυγο ! τοτε θα πάμε σε 15 , αλλιως όλα καλά ...


Αν εχεις καταφερει να δωσεις στην γυναικα το 13 pm και να παρεις το 15αρι εισαι μαγκας σοβαρος.
Συνηθως το αναποδο γινεται χαχαχαχαχα

Κατσε να δουμε και τιμουλα πρωτα :)

#29   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 31/08/2023 - 13:37

Αν εχεις καταφερει να δωσεις στην γυναικα το 13 pm και να παρεις το 15αρι εισαι μαγκας σοβαρος.
Συνηθως το αναποδο γινεται χαχαχαχαχα

Κατσε να δουμε και τιμουλα πρωτα :)

το κανουμε πολλά χρονια τώρα !! 



#30   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/08/2023 - 13:45

Να πουλήσει κάποιος το κινητό του και να μείνει χωρίς βασική συσκευή για 2-3 μήνες ώστε να γλιτώσει κάποια χρήματα από την πώληση του κινητού νομίζω ότι είναι απλά αστείο. Αν μπορείς το αλλάζεις όταν έχεις το νέο κινητό,και δεν σε ενδιαφέρει το τι θα χάσεις. Το να πουλάς για να χάσεις τα λιγότερα και να λειτουργείς με ένα κινητό που είναι γενιές πίσω, ή απλά να βολεύεσαι με κάποιο άλλο κινητό ώστε να χάνεις όλη σου την ευκολία στην καθημερινότητα, νομίζω ότι αυτό αποδεικνύει ότι αυτοί που πραγματικά μπορούν να το αλλάξουν και θέλουνε είναι λίγοι. Σαν κυνηγός της τεχνολογίας δεν δέχομαι να πηγαίνω από το τελευταίο μοντέλο σε ένα παλιό και ξανά στο πιο καινούριο ώστε να χάνω τα λιγότερα. Απλά τα πράγματα. Οποίος τα φυσάει και ασχολείται με το σπορ και τον ενδιαφέρει η τελευταία τεχνολογία αγοράζει και πουλάει μετά.

 

Η λογική φίλε μου λέει αυτό που γράφεις.

Γνώμη μου είναι ότι η ουσιαστική αλλαγή έχει νόημα (τώρα πια), κάθε περίπου 3 χρόνια....

Το να αλλάζεις κάθε χρόνο iPH σημαίνει ότι κάποιο κόστος δεν σε νοιάζει (για άλλους μικρό και για άλλους μεγαλύτερο).

 

Αλλά επειδή όπως γράφεις, για κάποιους είναι σπορ (αν και ακριβό), ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί (τελευταίο iPH), με το ανάλογο όμως πάντα αντίτοιμο (χρόνος εκτός iPH, κόστος , ταλαιπωρία αγοροπωλησίας κτλ).........

 

 

.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 31/08/2023 - 13:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες