Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

iPhone 15/Plus/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
805 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2584 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/09/2023 - 14:36

Αν είναι αυτή η διαφορα τιμής, το ίδιο έρχεται με εδώ, να το πουλήσεις και να αγοράσεις εδώ με απόδειξη...


Ακριβότερα βγαίνει από Αμερική. 544$ σε σχέση με 277€ με από φορολόγηση.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/09/2023 - 14:39

Άρα γίνεται trade in με τιμολόγιο και χρήση του νόμου 39α για αποφορολόγηση; Το λέω γιατί στην ιστοσελίδα της iStorm αναφέρει πως γίνεται μόνο για ελεύθερους επαγγελματίες.

#213   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 16/09/2023 - 14:43

Άρα γίνεται trade in με τιμολόγιο και χρήση του νόμου 39α για αποφορολόγηση; Το λέω γιατί στην ιστοσελίδα της iStorm αναφέρει πως γίνεται μόνο για ελεύθερους επαγγελματίες.


Έχω ρωτήσει για trade in με τιμολόγιο μπορεί να γίνει μόνο αε ατομική εταιρία όπως γράφεις όχι όμως σε εταιρία νομικού προσώπου πχ ΑΕ ΙΚΕ ΟΕ κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#214   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/09/2023 - 15:06

Έχω ρωτήσει για trade in με τιμολόγιο μπορεί να γίνει μόνο αε ατομική εταιρία όπως γράφεις όχι όμως σε εταιρία νομικού προσώπου πχ ΑΕ ΙΚΕ ΟΕ κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κατάλαβα. Σ’ ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

#215   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 16/09/2023 - 18:29

Σήμερα το πρωί με κάλεσαν από Πλαίσιο για να βαλω προπαραγγελια. Με ρώτησαν ποιο μοντέλο θέλω και ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Ούτε προκαταβολή, ούτε προπληρωμή. Παραλαβή από κατάστημα. Οπότε μαζί με istorm και Public έβαλα και μια στο Πλαίσιο. Οποιος ειδοποιήσει πρώτος για παραλαβή από εκεί θα πάρω.

Στάλθηκε από το SM-F936B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#216   aggelos321

aggelos321

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα

Δημοσίευση 16/09/2023 - 18:46

Μετά μην λέτε μα γιατί ο κωτσος και άλλα μεγάλα μαγαζιά μας λένε βάλτε όλο το ποσό για να σας το φέρουμε...όταν υπάρχουν άτομα που το κλείνουν σε όσο ποιο πολλά μαγαζιά μπορουν και οποίο το φέρει το φέρει πρώτο..τα υπόλοιπα στα...του..καλά κάνουν και σου λένε το θες;για να είμαι σίγουρος ότι θα το πάρεις και δεν θα μας γράψεις πλερωνε και όλα καλά..και κάπως έτσι μας παίρνει και εμάς η μπάλα και από εκεί που κάναμε της προηγούμενες χρονιές απλά παραγγελία χωρίς λεφτά τώρα μας ζητάνε και εμάς.. πάντα φιλικά τα γράφω

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: aggelos321, 16/09/2023 - 18:47


#217   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/09/2023 - 20:42

Μετά μην λέτε μα γιατί ο κωτσος και άλλα μεγάλα μαγαζιά μας λένε βάλτε όλο το ποσό για να σας το φέρουμε...όταν υπάρχουν άτομα που το κλείνουν σε όσο ποιο πολλά μαγαζιά μπορουν και οποίο το φέρει το φέρει πρώτο..τα υπόλοιπα στα...του..καλά κάνουν και σου λένε το θες;για να είμαι σίγουρος ότι θα το πάρεις και δεν θα μας γράψεις πλερωνε και όλα καλά..και κάπως έτσι μας παίρνει και εμάς η μπάλα και από εκεί που κάναμε της προηγούμενες χρονιές απλά παραγγελία χωρίς λεφτά τώρα μας ζητάνε και εμάς.. πάντα φιλικά τα γράφω

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κατανοητό αυτό που λες και εν μέρει έχει βάση. Από την άλλη δεν θα αναγκάζονταν ο κόσμος να προ παραγγέλνει σε 4-5 μέρη αν δεν γίνονταν τα γνωστά παρατράγουδα (του στυλ πληρωμένες παραγγελιες να μην εκτελούνται γιατί θέλουν να πάρουν λεφτακια από την αρπαχτη και όχι από αυτόν που ήδη πλήρωσε και είναι σιγουρακι)



#218   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2023 - 00:03

Μετά μην λέτε μα γιατί ο κωτσος και άλλα μεγάλα μαγαζιά μας λένε βάλτε όλο το ποσό για να σας το φέρουμε...όταν υπάρχουν άτομα που το κλείνουν σε όσο ποιο πολλά μαγαζιά μπορουν και οποίο το φέρει το φέρει πρώτο..τα υπόλοιπα στα...του..καλά κάνουν και σου λένε το θες;για να είμαι σίγουρος ότι θα το πάρεις και δεν θα μας γράψεις πλερωνε και όλα καλά..και κάπως έτσι μας παίρνει και εμάς η μπάλα και από εκεί που κάναμε της προηγούμενες χρονιές απλά παραγγελία χωρίς λεφτά τώρα μας ζητάνε και εμάς.. πάντα φιλικά τα γράφω

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εν μέρει έχεις δίκιο.
Από την άλλη, ωραία θα ήταν να έβρισκα κι εγώ στη δουλειά μου κάποιες εκατοντάδες/χιλιάδες χρηματοδότες, να τους έπαιρνα τα χρήματα χωρίς να παραδώσω κάτι, να τα τζίραρα, να μου έφερναν κέρδη, να γλύτωνα και τα επιτόκια των τραπεζών..


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

#219   aggelos321

aggelos321

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα

Δημοσίευση 17/09/2023 - 05:39

Εν μέρει έχεις δίκιο.
Από την άλλη, ωραία θα ήταν να έβρισκα κι εγώ στη δουλειά μου κάποιες εκατοντάδες/χιλιάδες χρηματοδότες, να τους έπαιρνα τα χρήματα χωρίς να παραδώσω κάτι, να τα τζίραρα, να μου έφερναν κέρδη, να γλύτωνα και τα επιτόκια των τραπεζών..


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk

Συγνώμη γράφεις ευθέως ότι πχ ο κωτσος παίρνει τα χρήματα και δεν σου δίνει την συσκευή;ίσως πρέπει να το σβήσεις αυτό το ποστ σου γιατί είναι απίστευτα άκυρο και λάθος και θα το διαβάσουν πολλοί.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#220   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2023 - 08:58

Ποιο μοντέλο;

Σε ξαναρωταει στο τηλ. ποιο μοντέλο θέλεις, οπότε μπορείς να δηλώσεις εκεί οποίο θέλεις...

Βέβαια όπως έχω ξαναπεί κρατάω πολύ μικρό καλάθι για την σειρά προτεραιότητας του εν λόγω μαγαζιού....

Πόσο μάλλον για προπαραγγελια, από εκδήλωση ενδιαφέροντος...

.

Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 17/09/2023 - 08:59


#221   billviper

billviper

    iPH Elite Poster

  • 1941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/09/2023 - 09:03

Συγνώμη γράφεις ευθέως ότι πχ ο κωτσος παίρνει τα χρήματα και δεν σου δίνει την συσκευή;ίσως πρέπει να το σβήσεις αυτό το ποστ σου γιατί είναι απίστευτα άκυρο και λάθος και θα το διαβάσουν πολλοί.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε; Για δείξε μου με bold που το έγραψα αυτό;

Άντε για άλλη μία φορά να το κάνουμε ταλιράκια..

Οι περισσότερες περιπτώσεις των τελευταίων ετών με τον Κωτσόβολο προπληρώσαν τη συσκευή, φυσικά δε την έλαβαν day 1 αλλά μετά από μήνα/μήνες γιατί τους είχε ήδη καπαρωμένους ο Κώτσος, πλήρωναν δόσεις, και συσκευή δεν είχαν ακόμη.
Άρα καταλαβαίνεις ότι τα θύματα που προπληρώνετε ένα προϊόν χωρίς να ξέρετε πότε θα παραλάβετε ρευστοποιείτε την επιχείρηση με όλα τα αυτά που έγραψα παραπάνω.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

#222   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113589 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 17/09/2023 - 09:35

Συγνώμη γράφεις ευθέως ότι πχ ο κωτσος παίρνει τα χρήματα και δεν σου δίνει την συσκευή;ίσως πρέπει να το σβήσεις αυτό το ποστ σου γιατί είναι απίστευτα άκυρο και λάθος και θα το διαβάσουν πολλοί.
Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Αυτό γράφουμε, αυτό γίνεται κάθε χρόνο.

Βέβαια προτίστως το άκυρο πέφτει σε όσους δέχονται να προπληρώσουν ή και να ξεκινήσουν δόσεις, χωρίς να έχουν συσκευή στα χέρια τους (και πότε θα παραλάβουν) και μετά ο Κώτσο.

Τα έχουμε γράψει μέρες πρίν, όσοι αργότερα θα γκρινιάζουν και θα κατηγορούν γιατί θα ψάχνουν τη συσκευή τους, δε θα φταίει κανείς, πόσω μάλλον εμείς.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 17/09/2023 - 10:10

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#223   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/09/2023 - 10:20

Συγνώμη γράφεις ευθέως ότι πχ ο κωτσος παίρνει τα χρήματα και δεν σου δίνει την συσκευή;ίσως πρέπει να το σβήσεις αυτό το ποστ σου γιατί είναι απίστευτα άκυρο και λάθος και θα το διαβάσουν πολλοί.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τέτοιες διαστρεβλώσεις, δεν χωράνε φίλε σε αυτό το φόρουμ, μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις σε αντίστοιχα άλλα (πχ. F/b..) με τον αντίστοιχο χαβαλέ....



.

#224   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 17/09/2023 - 11:31

Συγνώμη γράφεις ευθέως ότι πχ ο κωτσος παίρνει τα χρήματα και δεν σου δίνει την συσκευή;ίσως πρέπει να το σβήσεις αυτό το ποστ σου γιατί είναι απίστευτα άκυρο και λάθος και θα το διαβάσουν πολλοί.
Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω λοιπον το λεω ευθεως οτι ο συγκεκριμενος εμπορος εχει πολλες κοκκινες καρτες στο παρελθον, πριν το ανακαλυψεις εσυ σαν καταστημα ή πριν ξεκινησεις να δουλευεις για αυτους.

Φιλαρακι αντι να γραφεις και να επιτιθεσαι στα παιδια εδω μεσα, σαν νεο μελος, κατσε πρωτα και διαβασε τα παλιοτερα ποστ για το θεμα αυτο του συγκεκριμενου εμπορου.
Για να μην καταληξεις και εσυ οπως παρα πολλοι αλλοι σαν φωτοβολιδα, που εμφανιστηκε σε ενα ποστ και μετα bye

Εννοιτε φιλικα, στο δικο σου φιλικο επιπεδο

Τελευταία επεξεργασία από: vagfilippo, 17/09/2023 - 11:33


#225   nickvog

nickvog

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/09/2023 - 11:50

Ας καταλάβουμε ΟΛΟΙ σαν καταναλωτές και κυρίως ως αγοραστές προϊόντων πολυτελείας (iPhone, iPad, Apple Watch) που η αξία τους σε κάποια μοντέλα ξεπερνάει τα 2.000€, ότι όταν το αγοράζουμε, δλδ δίνουμε τα χρήματά μας είτε εφάπαξ είτε με δόσεις, θέλουμε ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ και όχι να παίρνουμε ως αντιπαροχή... μία αόριστη υπόσχεση παραλαβής χωρίς συγκεκριμένη ημερομηνία. Είναι τουλάχιστον καταχρηστική αυτή η αντιμετώπιση από τον έμπορο και ο μόνος που μπορεί με τη συναλλακτική συμπεριφορά του να το αντιμετωπίσει είμαστε ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ που το αγοράζουμε.

 

Για να μην πολυλογώ... Η ΜΟΝΗ ΤΙΜΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΜΙΑΣ ΤΕΤΟΙΑΣ ΑΓΟΡΑΣ είναι είτε με αντικαταβολή (πληρωμή στον courier όταν παραλάβουμε) είτε με πληρωμή κατά την παράδοση του προϊόντος στο κατάστημα. Οι υπολοιπες "επιλογές" αγοράς είναι τουλάχιστον καταχρηστικές και οπωσδήποτε ανήθικες και στρεβλές και το μόνο που κάνουν είναι να αποθρασύνουν τους εμπόρους για ακόμη χειρότερες εις βάρος μας συναλλαγές του χρόνου και του παραχρόνου.

 

Ας καταλάβουμε κι ας μην δικαιολογούμε. Κάπου, φτάνει πλέον. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες