Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Homekit - iP Cameras


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/01/2024 - 13:23

Με λίγο ψάξιμο τη βρίσκεις και εδώ Ελλάδα, αλλά ναι, Amazon η σίγουρη λύση.


Sent from my Vision Pro using Tapatalk
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#17   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2024 - 13:51

Δε θεωρώ πάντως ότι θα είναι σημαντικά καλύτερη από την Eufy, Οριακά ίσως. Καλύτερο όνομα, ίσως και καλύτερο app που σπάνια χρησιμοποιείται λόγω Home app. 

 

Μόνο από περιέργεια θα τη δοκιμάσω μιας και είναι καινούρια. 



#18   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2024 - 09:33

Δε θεωρώ πάντως ότι θα είναι σημαντικά καλύτερη από την Eufy, Οριακά ίσως. Καλύτερο όνομα, ίσως και καλύτερο app που σπάνια χρησιμοποιείται λόγω Home app. 

 

Μόνο από περιέργεια θα τη δοκιμάσω μιας και είναι καινούρια. 

Χωρίς να τις έχω δοκιμάσει θα προτιμούσα μία κάμερα η οποία έγινε released πριν 1-2 μήνες παρά μία που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια. 



#19   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/01/2024 - 09:35

Χωρίς να τις έχω δοκιμάσει θα προτιμούσα μία κάμερα η οποία έγινε released πριν 1-2 μήνες παρά μία που κυκλοφορεί εδώ και 2 χρόνια.

Ανεξαρτήτως τιμής, κι εγώ ! Φυσικά !

-20% η Aqara στο Amazon !

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 09/01/2024 - 09:36


#20   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2024 - 11:53

Ανεξαρτήτως τιμής, κι εγώ ! Φυσικά !

-20% η Aqara στο Amazon !

Ωωω σε ευχαριστούμε πολύ Δημήτρη!! 

 

Χτύπησα μία Aqara E1 (για δοκιμή περισσότερο) μέσω του Amazon Business. 48.61€ με τα μεταφορικά, μια χαρά για κάμερα που κυκλοφόρησε πριν 1 μήνα!!


Τελευταία επεξεργασία από: billviper, 09/01/2024 - 11:54


#21   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/01/2024 - 07:12

Έχω και την eufy pan and tilt αλλά και την Aqara g2h pro. Αν θελεις να τη χρησιμοποιήσεις με το Secure Video της Apple τότε την ξεχνάς την eufy.
Μου χει σπάσει τα νεύρα η eufy να σταματάει την εγγραφή και να πρεπει να την αφαιρείς και να την ξανά προσθέτεις μέσα. Από άποψη ασφαλείας αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα, διότι και sd card έχω ναι μεν μέσα, αλλά αν μπει κάποιος την παίρνει και φεύγει όπως είναι όποτε δώρο άδωρον.
Όποτε μόνο και μόνο για αυτό είναι μονόδρομος η g2h pro. (Η οποία είναι και hub και έχω και μέσα στο σπίτι και άλλους σενσορες HomeKit της Aqara που συνδέονται στην κάμερα)

#22   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/01/2024 - 08:22

Έχω πάρει τις Eufy με 26 ευρώ (χωρίς VAT) από Amazon και από οτι βλέπω τώρα έχει και επιπλέον 8% coupon έκπτωσης στην τιμή αυτή.
Και οι δυο μου δουλεύουν εξαιρετικά με το homekit.
 
Στο homekit μου αποθηκεύει κανονικά το βίντεο απλώς υπάρχει το "φρένο" για το όριο των καμερών που μπορείς να έχεις αναλόγως το icloud πακέτο σου. 

'Οπως λεει χαρακτηριστικά και στο site της apple: 

If you have one or more HomeKit Secure Video cameras, you can additionally take advantage of these features:

  • Encrypted video: Video captured by your cameras is privately analyzed and encrypted on your home hub device (Apple TV or HomePod) and securely uploaded to iCloud so that only you and those you share it with can view it.
  • Record video: If you subscribe to iCloud+, you can view the last 10 days of activity from one to an unlimited number of cameras. The 50 GB iCloud+ plan supports a single camera, the 200 GB iCloud+ plan supports up to five cameras, and the 2 TB, 6 TB, and 12 TB iCloud+ plans support an unlimited number of cameras.
    Note: Video content doesn’t count against your iCloud storage limit.
  • Activity Zones: Create zones that focus your camera on the most important areas within its view.
  • Face recognition: Receive notifications when people you’ve tagged in the Photos app are within the camera’s view.

 

--> Link για τις κάμερες για όποιον ενδιαφέρεται είναι εδώ https://amzn.to/4aTlxDo


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 10/01/2024 - 08:24


#23   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/01/2024 - 10:55

Εγώ πάντως το 200άρι το πακέτο έχω και μπορώ να έχω έως 5 κάμερες. Εμένα συνδέεται και μπορεί να παίξει από λίγες ώρες έως λίγες μέρες το Secure Video της Apple. Μιλάω μόνο για την εγγραφή έτσι; Γιατί κατά τα άλλα η κάμερα δουλεύει κανονικά στο Homekit.



#24   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/01/2024 - 20:08

Παίδες μου ήρθε η Aqara E1. Έχω ενεργοποιήσει το face recognition, μας έχει καταλάβει η κάμερα, έχω βάλει να μην έρχονται ειδοποιήσεις για εμάς τους 3 της οικογένειας, αλλά με έχει ξεσκίσει στα notifications το HomeKit, λείπω όλη μέρα από το σπίτι και πιάνει τη γυναίκα με το παιδί και μου έχει στείλει 500 notifications!!
Πως στο καλό το κάνω να μην έρχονται ειδοποιήσεις πριν πετάξω την κάμερα από το μπαλκόνι;


Sent from my iPhone 15 Pro using Tapatalk

#25   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 13/01/2024 - 12:27

Έχω πάρει τις Eufy με 26 ευρώ (χωρίς VAT) από Amazon και από οτι βλέπω τώρα έχει και επιπλέον 8% coupon έκπτωσης στην τιμή αυτή.
Και οι δυο μου δουλεύουν εξαιρετικά με το homekit.

Έχω κι εγώ μία της eufy αλλά μόλις πάω να την προσθέσω στο home app μου ζητάει κωδικό. Βάζω αυτό που έχει η κάμερα από κάτω αλλά δεν το δέχεται. Χρειάζεται κάτι άλλο;;

#26   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/01/2024 - 12:28

Παίδες μου ήρθε η Aqara E1. Έχω ενεργοποιήσει το face recognition, μας έχει καταλάβει η κάμερα, έχω βάλει να μην έρχονται ειδοποιήσεις για εμάς τους 3 της οικογένειας, αλλά με έχει ξεσκίσει στα notifications το HomeKit, λείπω όλη μέρα από το σπίτι και πιάνει τη γυναίκα με το παιδί και μου έχει στείλει 500 notifications!!
Πως στο καλό το κάνω να μην έρχονται ειδοποιήσεις πριν πετάξω την κάμερα από το μπαλκόνι;

Έχω την εντύπωση πως δε μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

 

Αν βγάλεις άκρη πάντως πες γιατί το κοιτάω και εγώ.

 

Με γειά. Μάλλον σε αυτή θα καταλήξω και εγώ όπως το κόβω.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 13/01/2024 - 12:28

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#27   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1889 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2024 - 13:53

Έχω την εντύπωση πως δε μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό.

 

Αν βγάλεις άκρη πάντως πες γιατί το κοιτάω και εγώ.

 

Με γειά. Μάλλον σε αυτή θα καταλήξω και εγώ όπως το κόβω.

Ευχαριστώ Νικόλα! Είδα πολλά reviews και comparisons στο YouTube και πλέον σε αυτά τα λεφτά η Ε1 δεν έχει αντίπαλο! 

 

Εξαιρετική εικόνα και σε τέρμα σκοτάδι με το night vision. Πολύ παραμετροποιήσιμη μέσα από το app της Aqara. Όταν αναγνωρίζει άτομο/άτομα η κάμερα τα ακολουθεί αυτόματα, πολύ εντυπωσιακό!

 

Στο HomeKit η εικόνα είναι 1080p (2K στο Aqara app), και δεν έχει το pan & tilt που γίνεται μόνο μέσα από την επίσημη εφαρμογή.

 

Ωστόσο, ακόμη και σήμερα τα notifications σπάνε μπάλες!! Από τις 7 το πρωί μέχρι αυτή την ώρα που γράφω έχει στείλει πάνω από 200 επειδή βλέπει τη γυναίκα με το παιδί να παίζουν και να κινούνται στο σαλόνι! Παρόλο που έχω βάλει hide notifications στο face recognition από αυτά τα άτομα δε λειτουργεί! 

 

Αν σβήσω εντελώς τα notifications αν τυχόν μπει κανείς στο σπίτι δε θα πάρω πρέφα..!!



#28   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2024 - 17:43

Την εχεις σεταρει την καμερα στην εφαρμογη της eufy στο κινητο; 

 

 

Έχω κι εγώ μία της eufy αλλά μόλις πάω να την προσθέσω στο home app μου ζητάει κωδικό. Βάζω αυτό που έχει η κάμερα από κάτω αλλά δεν το δέχεται. Χρειάζεται κάτι άλλο;;



#29   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 13/01/2024 - 17:57

Την εχεις σεταρει την καμερα στην εφαρμογη της eufy στο κινητο;

Ναι

#30   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/01/2024 - 22:27

Ευχαριστώ Νικόλα! Είδα πολλά reviews και comparisons στο YouTube και πλέον σε αυτά τα λεφτά η Ε1 δεν έχει αντίπαλο!

Εξαιρετική εικόνα και σε τέρμα σκοτάδι με το night vision. Πολύ παραμετροποιήσιμη μέσα από το app της Aqara. Όταν αναγνωρίζει άτομο/άτομα η κάμερα τα ακολουθεί αυτόματα, πολύ εντυπωσιακό!

Στο HomeKit η εικόνα είναι 1080p (2K στο Aqara app), και δεν έχει το pan & tilt που γίνεται μόνο μέσα από την επίσημη εφαρμογή.

Ωστόσο, ακόμη και σήμερα τα notifications σπάνε μπάλες!! Από τις 7 το πρωί μέχρι αυτή την ώρα που γράφω έχει στείλει πάνω από 200 επειδή βλέπει τη γυναίκα με το παιδί να παίζουν και να κινούνται στο σαλόνι! Παρόλο που έχω βάλει hide notifications στο face recognition από αυτά τα άτομα δε λειτουργεί!

Αν σβήσω εντελώς τα notifications αν τυχόν μπει κανείς στο σπίτι δε θα πάρω πρέφα..!!


Νταξει.. Το πούλησες καλά :P

Amazon τελικά ε?

Για τις ειδοποιήσεις στέλνει μόνο μέσω Homekit?

Γιατί απ' ότι διαβάζω έχει κι άλλος κόσμος θέμα.


Sent from my Vision Pro using Tapatalk
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες