Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Pihole στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 21/02/2024 - 00:21

Για να μπορέσουμε να φιλτράρουμε διαφημίσεις μέσω του pihole στο iPhone (και σε οποιοδήποτε κινητό) χρειαζόμαστε τα εξής.
1. Εγκατάσταση του pihole στο σπίτι μας, είτε σε κάποιο nas (synology), είτε σε raspberry, είτε όπου αλλού βολεύει τον καθένα. (Εγώ το έχω σετάρει σε synology).
2. Θα πρέπει επίσης να έχετε κάποιο router που να υποστηρίζει vpn μέσω wireguard. Εγώ έχω στήσει το wireguard σε mikrotik, αλλά πιο παλιά το είχα στήσει και σε Fritz και έπαιζε μια χαρά.

Για την εγκατάσταση του pihole σε synology, εγώ ακολούθησα αυτόν τον οδηγό, έτσι ώστε να δώσω και διαφορετική ip στο pihole, απ αυτή του synology.

https://youtu.be/OzI5DRfVAdc

Αφού το στήσουμε και προσθέσουμε και κάποιες extra lists (με ένα γρήγορο google search θα βρείτε πολύ υλικό), στη συνέχεια πηγαίνουμε στο router μας και δηλώνουμε σαν primary dns το pihole, και σαν secondary όποιον άλλο θέλετε, είτε 8.8.8.8 είτε 1.1.1.1. Αυτό το κάνουμε έτσι ώστε αν κάνει καμιά επανεκκίνηση το μηχάνημα που έχουμε στήσει το pihole, τουλάχιστον να μην μείνουμε χωρίς ίντερνετ (no dns, no internet).
Με αυτόν τον τρόπο, όσο είμαστε στο σπίτι, όλες οι συσκευές έχουν αυτόματα φιλτράρισμα των διαφημίσεων.

Τώρα θα πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνουμε το ίδιο και όσο είμαστε εκτός σπιτιού. Πως αλλιώς; με χρήση vpn με το σπίτι μας. Το wireguard είναι ο πιο διαδεδομένος και εύκολος τρόπος για αυτό.

Για το σετάρισμα του wireguard στο router σας υπάρχουν πολλοί οδηγοί εκεί έξω, αναλόγως με το τι router χρησιμοποιείτε. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα για το τι κάνω εγώ. Δεν θα αναλύσω πώς ακριβώς σεταρα το vpn (όπως προείπα υπάρχουν πολλοί οδηγοί αναλόγως το router που έχετε), αλλά κάποια tips για αφού το στήσετε.

Στο σπίτι μου χρησιμοποιώ το network 10.10.1.0/24. Αφού έκανα το απαραίτητο config στο mikrotik, στη συνέχεια στο wireguard app που έχω εγκαταστήσει στο iPhone, στο allowed IPs, δεν έχω βάλει 0.0.0.0/0 (δηλαδή τα πάντα) όπως θα δείτε στους περισσότερους οδηγούς, αλλά 10.0.0.0/8 (θα μπορούσα να το κάνω πιο specific, όπως πχ 10.10.1.0/24 αλλά δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα). Οπότε του λέω, οποιοδήποτε destination ξεκινάει από 10.x.x.x στείλ το μέσω του wireguard vpn. Έτσι με αυτόν τον τρόπο "βλέπω" μόνο το δίκτυο του σπιτιού μέσω του vpn. Αν του έβαζα 0.0.0.0/0, τότε τα πάντα θα περνούσαν από το vpn που έχω με το σπίτι μου, κάτι το οποίο μπορεί να δημιουργήσει καθυστερήσεις καμιά φορά.
(Αν στο allowed ips βάλετε 0.0.0.0/0 και κάνετε ένα what is my ip από το iPhone κι ενώ είστε με data και ενεργοποιημένο το vpn, θα δείτε ότι έχετε την ίδια public ip με το σπίτι σας, ενώ με το 10.0.0.0/8, ή όποιο network χρησιμοποιείτε εσείς, θα βγάζει άλλη public ip).

Επίσης ένα άλλο τρικ που κάνω είναι ότι στο πεδίο dns μέσα στο wireguard στο iPhone, έχω βάλει την ip του pihole (10.10.1.Χ). Έτσι, με το που ενεργοποιώ το vpn μου δίνει αυτόματα dns την ip του pihole. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε, σε περίπτωση που έχετε κάποιο θέμα με πρόσβαση σε κάποιο site, να κλείσετε απλά το vpn στο wireguard app και να πάρετε dns του παρόχου που έχετε στα data σας.

Για όσους έχετε synology, με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να απενεργοποιήσετε και το QuickConnect για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια στα δεδομένα σας. Αυτό έχω κάνει εγώ τουλάχιστον και έχω πρόσβαση κανονικά στο synology, καθώς και το backup που κάνω στις φωτογραφίες του iPhone μέσω του synology photos app παίζει κανονικά.

Στα παραπάνω, αν για παράδειγμα το δίκτυο στο σπίτι σας είναι του στυλ 192.168.1.0/24, στο allowed IPS χρησιμοποιείτε, αντί για το 10.0.0.0/8 που έχω εγώ, το 192.168.0.0/16 ή για πιο specific 192.168.1.0/24.

Καλό "κάψιμο" σε όποιον το προσπαθήσει.

Τελευταία επεξεργασία από: agpol07, 21/02/2024 - 00:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 21/02/2024 - 00:33

Αα επίσης στο pihole>settings>dns επιλέγουμε το παρακάτω για να μπορεί να λειτουργεί όσο είμαστε μέσω vpn.f028ae0315f6db530d1497254ca5616e.jpg

#3   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 21/02/2024 - 21:22

https://d3ward.githu...lz/adblock.html

28a8db5f8ea40f0b6d2c1487932cb83f.jpg

#4   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/02/2024 - 22:41

Θα το δοκιμάσω το ΣΚ αν βρω χρόνο.

Είχα κάμει το ίδιο με το AdGuard αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Όποτε το έκλεισα.

Αν κ όλα είναι θέμα σωστών ρυθμίσεων μετά.

Αν αυτό περάσει σε όλο το δίκτυο του σπιτιού τότε θα είναι θαύμα.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: sakis697, 21/02/2024 - 22:41

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#5   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 22/02/2024 - 11:18

Το να παίξει στο σπίτι είναι το εύκολο.
Το θέμα είναι στο iPhone να παίξει.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες