Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] Διευκρίνηση για Contacts


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2009 - 20:37

Τελικά παιδιά αυτό το forum βοηθάει πάρα πολύ όλους εμάς που αποκτήσαμε το Iphone.

Βρίσκω λοιπόν, την ευκαιρία να ευχαριστήσω τους υπεύθυνους του Forum αλλά κι όλα τα μέλη που βοηθούν εμάς τους newbies...Thanks a lot!!!!!

Θα 'θελα να ρωτήσω ένα θεματάκι που με απασχολεί με το search των contacts μου.

Έχω περάσει φυσικά το ελληνικό πληκτρολόγιο (KISS) και το πρόβλημα είναι το εξής:

Τα contacts τα είχα περάσει μέσω sync στο address book (mac computer) από το προηγούμενο Sony-Ericsson κινητό και μετά μέσω sync με το itunes στο Iphone.

Φυσικά περάστηκαν όλες οι επαφές.Το πρόβλημα είναι πως όταν κάνω search και για παράδειγμα ψάχνω να βρώ το όνομα "ΜΑΡΙΑ ΚΙΝΗΤΟ" αν γράψω στο search των contacts μου "ΜΑΡΙΑ" δεν μου το βρίσκει.

Αν όμως γράψω "M" τότε μου βρίσκει σχεδόν όλες τις λέξεις που ξεκινούν από "Μ" άρα και το "ΜΑΡΙΑ ΚΙΝΗΤΟ".

Ορισμένες φορές δεν μου βρίσκει όλες τις επαφές που ξεκινούν π.χ από  "M"

Προφανώς σε κάποιο από τα προηγούμενα κινητά όταν έκανα add τις επαφές δεν φρόντιζα π.χ το "Α" ή το "Μ" κ.τ.λ να είναι ελληνικός χαρακτήρας αλλά ήταν λατινικός.

Επίσης να διευκρινίσω πως σε κάποια από τα προηγούμενα κινητά δεν είχε την επιλογή First name-Full name κι έτσι αν π.χ ήθελα να γράψω "Κώστας Καρακώστας Κινητό" το έγραφα σε μία γραμμή.Επίσης όλα τα contacts μου είναι με κεφαλαίους χαρακτήρες (CAPS LOCK).

Μία λύση είναι να κάτσω και σε μία μία τις επαφές να τις διαγράψω από First name και να τις ξαναγράψω σε Full name.

Κάτι τέτοιο όμως θα μου έπαιρνε μισή μέρα!!

Από την άλλη ορισμένες επαφές τις βρίσκει, οι οποίες είναι γραμμένες στο full name.

Πως μπορώ το search να μου βρίσκει όλες τις επαφές? ???

Γιατί μέχρι στιγμής έχω κάνει σε 10-15 σημαντικές για εμένα επαφές το κόλπο: edit από contacts και ξαναγράφω το contact με τους ελληνικούς χαρακτήρες του πληκτρολογίου του iphone στο full name.Για τις υπόλοιπες κάνω scrolling στο σύμβολο # όπου βρίσκονται οι επαφές με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Εύχομαι να έγινα κατανοητός και να μην σας μπέρδεψα.. :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/02/2009 - 20:55

Mπορείς να βάλεις το contact sorting (απ'ότι κατάλαβα δεν το έχεις) έτσι ώστε να δεις ποιές επαφές σου αρχίζουν με λατινικό χαρακτήρα και ποιές όχι ώστε να ξέρεις ποιές να διορθώσεις τουλάχιστον

Eλληνικά στο iPhone

#3   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2009 - 21:13

Quote

Mπορείς να βάλεις το contact sorting (απ'ότι κατάλαβα δεν το έχεις) έτσι ώστε να δεις ποιές επαφές σου αρχίζουν με λατινικό χαρακτήρα και ποιές όχι ώστε να ξέρεις ποιές να διορθώσεις τουλάχιστον



Eλληνικά στο iPhone

Ναι το σκέφτηκα να το κάνω απλά σκεφτόμουν μήπως υπάρχει κάποια λύση να μου τα βρίσκει στο search χωρίς να πρέπει να διορθώσω μία μία τις επαφές.

Αν κάνω το contact sorting θα μου βγάλει απλά στην μπάρα αντί για λατινικούς,Ελληνικούς χαρακτήρες.

Θα μου βρίσκει όμως στο search τις επαφές μου??Η θα πρέπει να κανω edit κάθε επαφή ξεχωριστα??

Κι αναρωτιόμουν..προφανώς όλοι που έχουμε τώρα iphone πρίν από αυτό είχαμε κάποιο άλλο κινητό.Κι ήθελα να δώ τι έκαναν οι υπόλοιποι..στο search βρίσκουν τις επαφές τους??

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/02/2009 - 21:17

Τουλάχιστον με το Contact Sorting θα μπορείς να ξέρεις ποιές επαφές είναι λάθος και να τις διορθώσεις (μη σου πω ότι καλύτερα θα ήταν να τις διόρθωνες στο Outlook πχ και μετά να τις πέρναγες πάλι)

Τουλάχιστον κάνε το contact sorting και ίσως φτιάξει και το search.

Either way, δεν χάνεις κάτι

#5   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2009 - 21:21

Quote

Τουλάχιστον με το Contact Sorting θα μπορείς να ξέρεις ποιές επαφές είναι λάθος και να τις διορθώσεις (μη σου πω ότι καλύτερα θα ήταν να τις διόρθωνες στο Outlook πχ και μετά να τις πέρναγες πάλι)



Τουλάχιστον κάνε το contact sorting και ίσως φτιάξει και το search.



Either way, δεν χάνεις κάτι


Ναι θα το κάνω...έχεις δίκιο πως δεν χάνω κάτι!!

Όσο για το outlook σε εμένα (Apple Computer) υπάρχει το Contacts όπου μπορώ να το κάνω..αλλά θα πάρει αρκετή ώρα..

Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις!!

#6   dk80

dk80

    Member

  • 151 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/02/2009 - 23:54

Τελικά έβαλα το contact sorting και με βοήθησε πάρα πολύ!!!

Μέσω του search τα περισσότερα τα βρίσκω,αλλά κι όσα δεν βρίσκω με ένα rename επανέρχονται!!!

Οπότε..σωστή η  συμβουλή για Contact Sorting. ;) Thanks!!!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες