Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Δεν ανοίγουν τα εικονίδια "Τηλέφωνο" & "Επαφές


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 13:43

Παιδιά καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω 3GS Jailbraik με την 3.1.2 έκδοση (7D11) και εβδομάδα αγοράς 44 και από χθες χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα δεν λειτουργούν τα εικονίδια "Επαφές" & "Τηλέφωνο". Πατάω τα συγκεκριμένα εικονίδια και εκεί που πηγαίνουν να ανοίξουν ξανακλείνουν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δεν θέλω να κάνω Restore στο itunes γιατί θα μου εγκαταστήσει την νεα έκδοση 3.1.3. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό κάνοντας Restore με την παλιά έκδοση. Την παλιά την έχω κατεβάσει (iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore) αλλά όταν πάω στο itunes για να κάνω Restore σταματάει και μου λέει ότι αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνό μου. Ποια είναι η συμβατή έκδοση με το τηλέφωνό μου?

Ευχαριστώ

Πάνος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/03/2010 - 14:21

Παιδιά καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω 3GS Jailbraik με την 3.1.2 έκδοση (7D11) και εβδομάδα αγοράς 44 και από χθες χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα δεν λειτουργούν τα εικονίδια "Επαφές" & "Τηλέφωνο". Πατάω τα συγκεκριμένα εικονίδια και εκεί που πηγαίνουν να ανοίξουν ξανακλείνουν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δεν θέλω να κάνω Restore στο itunes γιατί θα μου εγκαταστήσει την νεα έκδοση 3.1.3. Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό κάνοντας Restore με την παλιά έκδοση. Την παλιά την έχω κατεβάσει (iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore) αλλά όταν πάω στο itunes για να κάνω Restore σταματάει και μου λέει ότι αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνό μου. Ποια είναι η συμβατή έκδοση με το τηλέφωνό μου?

Ευχαριστώ

Πάνος


κατ'αρχην καμε ενα hard reset(πατημενα home+power button μεχρι να σου εμφανισει το μηλο και ασε το να κανει επαννεκινηση μοο του).μετα λογικα χρειαζεται blackra1n για να ανοιξει.εαν δεν πιασει αυτο εχεις κρατημενα στο cydia τα SHSH αρχεια και αν ναι για ποια εκδοση.ανοιξε το cydia για να το δεις.θα ειναι με πρασινα γραμματα και θα γραφει thiS device has SHSH on file OS 3.1.2 και στειλε να μας πεις τι γραφει ακριβως ομως για να μην κανουμε καμια πατατα.


δεν μπορεις να κανεις restore με τον τροπο αυτο γιατι η apple εχει σταματησει να υπογραφει εκδοσεις λογισμικου πλην της 3.1.3

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 10/03/2010 - 14:23


#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 14:38

και κοιταξε επισης μηπως κατεβασες καμια εφαρμογη απο cydia.. που σου μπλοκαρει το τηλεφωνο.. τωρα τελευταια.. αυτο κανε πρωτο.. και μετα οτι σου ειπε ο Παρης.. :)

#4   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 14:52

Φίλε Πάρη

στο Cydia μου γράφει με πράσινα γράμματα το εξής κείμενο:

This Device has SHSHs on file for iPhone OS:3.1.3

Τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα?

Ευχαριστώ

Πάνος


κατ'αρχην καμε ενα hard reset(πατημενα home+power button μεχρι να σου εμφανισει το μηλο και ασε το να κανει επαννεκινηση μοο του).μετα λογικα χρειαζεται blackra1n για να ανοιξει.εαν δεν πιασει αυτο εχεις κρατημενα στο cydia τα SHSH αρχεια και αν ναι για ποια εκδοση.ανοιξε το cydia για να το δεις.θα ειναι με πρασινα γραμματα και θα γραφει thiS device has SHSH on file OS 3.1.2 και στειλε να μας πεις τι γραφει ακριβως ομως για να μην κανουμε καμια πατατα.


δεν μπορεις να κανεις restore με τον τροπο αυτο γιατι η apple εχει σταματησει να υπογραφει εκδοσεις λογισμικου πλην της 3.1.3



#5   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/03/2010 - 14:58

Φίλε Πάρη

στο Cydia μου γράφει με πράσινα γράμματα το εξής κείμενο:

This Device has SHSHs on file for iPhone OS:3.1.3

Τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα?

Ευχαριστώ

Πάνος


δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να εχεις ξανα jb αν πας στην 3.1.3 προς το παρον(μεχρι να βγει καποιο tool).δεν μας αφηνει πολλα περιθωρια το οτι εχεις μονο για την 3.1.3 τα SHSH

δοκιμασες hard reset και παλι δεν εγινε τιποτα?επισης κανε και ενα respring

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 10/03/2010 - 14:59


#6   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:01

Χθες έκανα τα εξής:

άλλαξα τα τηλέφωνα που είχα στις επαφές από Ελληνικούς χαρακτήρες σε Αγγλικούς. Επειδή όμως είχα την πλαινή μπάρα αναζήτησης στα Ελληνικά πήγα στο Cydia και έσβησα το Sorting Layout 1 από το repo:http://ftp4u.gr/iphone/apt/ για να επανέλθει το δικό του. Από εκεί και μετά είχα αυτό το πρόβλημα. Το ξαναεγκατέστησα αυτό το προγραμματάκι και πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι να κάνω?

Ευχαριστώ

Πάνος


και κοιταξε επισης μηπως κατεβασες καμια εφαρμογη απο cydia.. που σου μπλοκαρει το τηλεφωνο.. τωρα τελευταια.. αυτο κανε πρωτο.. και μετα οτι σου ειπε ο Παρης.. :)



#7   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:02

Χθες έκανα τα εξής:

άλλαξα τα τηλέφωνα που είχα στις επαφές από Ελληνικούς χαρακτήρες σε Αγγλικούς. Επειδή όμως είχα την πλαινή μπάρα αναζήτησης στα Ελληνικά πήγα στο Cydia και έσβησα το Sorting Layout 1 από το repo:http://ftp4u.gr/iphone/apt/ για να επανέλθει το δικό του. Από εκεί και μετά είχα αυτό το πρόβλημα. Το ξαναεγκατέστησα αυτό το προγραμματάκι και πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι να κάνω?

Ευχαριστώ

Πάνος


Πανο,σβησε το ξανα και κανε reboot την συσκευη.

#8   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:05

γι αυτο σου εχει δημιουργηθει προβλημα.. αντικατεστησε καποια αρχεια τα οποια διεγραψε.. εαν ειχες open ssh θα μπορουσε καποιος απο εμας να σου εστελνε οτι εσβησες.. μονο με restore.. μπορεις να το διορθωσεις δυστυχως.. :)

#9   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:14

Άρα παιδιά για να επανέλθει το τηλέφωνο πρέπει να περάσω την 3.1.3 από ότι κατάλαβα. Την πατήσαμε για τα καλά

Ευχαριστώ

Πάνος

γι αυτο σου εχει δημιουργηθει προβλημα.. αντικατεστησε καποια αρχεια τα οποια διεγραψε.. εαν ειχες open ssh θα μπορουσε καποιος απο εμας να σου εστελνε οτι εσβησες.. μονο με restore.. μπορεις να το διορθωσεις δυστυχως.. :)



#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:18

εαν σε παρηγορει αυτο... και εγω clean συσκευη εχω.. :)

#11   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:27

Παιδιά,

άμα κάνω Restore σε 3.1.3 υπάρχει μετά τρόπος να ξαναγυρίσω στην 3.1.2? Νομίζω ότι κάπου το είδα μέσα στο Forum ή θα έπρεπε τα SHSHs files να είναι 3.1.2?


Ευχαριστώ

Πάνος

εαν σε παρηγορει αυτο... και εγω clean συσκευη εχω.. :)



#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:30

εάν κανείς κανονικό restore.. Και έχεις νέα bootrom δεν μπορείς.. Εάν έχεις παλιά ή έχεις κρατήσει ecid υπάρχει μέθοδος να γυρίσεις...

#13   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 15:35

Με πιο τρόπο γίνεται αυτό. Βοήθησε με σε παρακαλώ!!

Ευχαριστώ

Πάνος

εάν κανείς κανονικό restore.. Και έχεις νέα bootrom δεν μπορείς.. Εάν έχεις παλιά ή έχεις κρατήσει ecid υπάρχει μέθοδος να γυρίσεις...



#14   donasp

donasp

    iPH Enthousiast

  • 592 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:donasp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 16:29

Όταν πάω στο τηλέφωνο στις Ρυθμίσεις-Γενικά-Πληροφορίες στην έκδοση γράφει 3.1.2(7D11), Αριθμός σειράς 86944Χ..... Αυτό σημαίνει ότι έχω την έκδοση 3.1.2 με την νεα bootroom?

Τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω το Restore σε 3.1.3?

Ευχαριστώ

Πάνος

Με πιο τρόπο γίνεται αυτό. Βοήθησε με σε παρακαλώ!!

Ευχαριστώ

Πάνος



#15   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 10/03/2010 - 16:45

Άντε να μας αρχίσουν να κολλάνε. Την κατσαμε. Γιατί αν του κανείς ρεστορε θα περάσει κ την 3.1.3;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες