Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λιγότερη ένταση σε iPod touch 3G


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/03/2010 - 01:49

Χαιρετώ την παρέα του iPhone Hellas. Όπως θα είδατε και από τον τίτλο θέλω κάτι σχετικά παράλογο. Η ελάχιστη δυνατή ένταη μου που μου δίνει το iPod μου, μου φαίνεται αρκετά δυνατή γιατις νυχτερινές ώρες ή αν ακούω μουσική καθώς διαβάζω. Οπότε θ ήθελα αν γίνεται να έχω περισσότερες διαβαθμίσεις ή κάτι ανάλογο. Δυστηχώς δεν κατάφερα να βρω κάτι ψάχνωντας στο νετ, όπου οι περισσότεροι επιθυμούσαν το αντίθετο, δηλαδή περισσότερη ένταση. Έτσι καταλήγω στα έμπειρα χέρια σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 02:34

Έχεις δοκιμάσει με ακουστικά;μπορείς να το βάλεις σιγά ώστε να μην ενοχλεις και να μην σε ενοχλεί :-)

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 08:33

Εάν θέλεις μικρότερη ένταση από την τελευταία παύλα.. Δοκίμασε το ηχειο να εφάπτεται κάπου ώστε να μειώνει Κομη περισσότερο την αποδώση.. ή την συμβουλή του komitis..

#4   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/03/2010 - 12:08

Μα για τα ακουστικά μιλάω, λάθος μου που δεν το ανέφερα. Το θεωρώ αυτονόητο μιας και ο ήχος από το ηχείο είναι χάλια. :Ρ

#5   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 13:45

ακου...πηγαινε ρυθμισεις-ipod-ισοσταθμιστης-και επελεξε "μικρα ηχεια"..ακουγεται πιο σιγα :)

#6   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/03/2010 - 14:45

Λοιπόν το δοκίμασα, αλλά αυτό το patch μάλλον κάνει ένα roll-off στα πρίμα και επειδή εκεί είναι αρκετές κρίσιμες συχνότητες δίνει την εντύπωση ότι η ένταση είναι χαμηλότερη κάνοντας όμως και τον ήχο "μπουκωμένο" και να χάνει σε διαύγεια.

Για του λόγου το αληθές, έκανα ένα τεστ στο Cubase χρησιμοποιώντας τα χαρακτηριστικό για snapshot του ozone 4. Με μοβ είναι χωρίς eq, ενώ με κίτρινο είναι με το patch "small speakers". Πρόκειται για το μέσο όρο 2 λεπτών ενός τραγουδιού ηχογραφημένο κατευθείαν από το ipod στις ίδιες συνθήκες και στις δύο περιπτώσεις (24 bit/96 KHz)Μη δώσεις σημασία στην κλίμακα της έντασης, αναφέρεται στις ρυθμίσεις eq τις εφαρμογής, τις οποίες έχω αποκρύψει για να φαίνεται το γράφημα.

Αναρτημένη εικόνα


Βασικά αυτό που θέλω είναι να μου ρίχνει το volume ή έστω το gain 1-2 dB.

#7   komitis

komitis

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2010 - 15:17

για δοκιμασε μειωση πριμων και πες μου..μου φαινεται υπερβολικα σιγα :P

#8   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 23/03/2010 - 18:06

Το δοκίμασα και μου φαίνεται ο ήχος μπουκωμένος. Το θέμα είναι ότι ενώ κανονικά δεν με νοιάζει τόσο η ποιότητα στο δρόμο (γι'αυτό και έχω ακόμα τα ακουστικά της apple), στις "ήσυχες" ώρες που με ενδιαφέρουν στη συγκεκριμένη περίπτωση η διαφορά είναι αρκετά αισθητή.

Να σημειώσω ότι η συσκευή μου είναι jailbroken οπότε αν έχετε υπ'όψιν σας κάποια λύση μέσω Cydia/SSH μη διστάσετε...

#9   TassosK

TassosK

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2010 - 22:34

Μήπως να χαμήλωνες την ένταση απο τα τραγούδια πριν τα περάσεις στο Ipod?

#10   fteo

fteo

    iPH Enthousiast

  • 558 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:fteo

Δημοσίευση 18/04/2010 - 23:06

Το σκέφτηκα αλλά είναι πολύ ακραία λύση οπότε την απέφυγα. Πάντως βρήκα μια πλάγια λύση. Τα βράδια χρησιμοποιώ τα Beyer Dynamic DT 770 pro τα οποία έτυχε και τα "έβαλα" μια μέρα και είδα ότι τα οδηγεί πολύ καλά (καλύτερα από ένα sony discman που έχω). Έτσι αφού αυτά τα ακουστικά έχουν μεγαλύτερη αντίσταση (300Ω) σε σχέση με τα original της apple (30Ω-40Ω) είμαι ικανοποιημένος και από ένταση και από ποιότητα ήχου. Απλά δεν μπορώ να είμαι ξαπλωμένος με το κεφάλι στα πλάγια! :P




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες