Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με συγχρονισμό MONO των contacts, calendars & notes


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Esprit

Esprit

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2010 - 20:46

Απέκτησα πριν μερικές μέρες ένα iPhone 3GS 16GB. Να σημειώσω εδώ ότι είχα λογαριασμό στο iTunes λόγω ύπαρξης ενός iPod 2nd gen. Συνέδεσα λοιπόν για πρώτη φορά το κινητό στον υπολογιστη του γραφείου που είναι σε δίκτυο αν παίζει ρόλο αυτό. Το πρόβλημα είναι όταν συνδέω το τηλέφωνο στο νετμπουκ μου (windows 7 home premium) και κάνω sync, όλα συγχρονίζονται εκτός από τα contacts, calendars & notes. Φωτογραφίες, μουσική, applications όλα μιά χαρά! Δοκίμασα και σε ένα άλλο λαπτοπ που έχω με windows vista και εκεί τα ίδια. Μόνο στον υπολογιστή του γραφείου γίνεται σωστά ο συχρονισμός.

Υπάρχει καμιά πρόταση ώστε να συγχρονίζω σωστά στο νετμπουκ μου και να καταργήσω αυτόν του γραφείου μου? Τι προτείνετε να κάνω? Να σημειώσω ότι η έκδοση Office είναι 2003 και ότι δοκίμασα και έκανα ένα restore της συσκευής στο νετμπουκ. Εχω όμως την αίσθηση ότι πρέπει να κάνω κάτι στον υπολογιστή του γραφείου... Τι είναι όμως αυτό?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/04/2010 - 21:21

Ίσως ακουστεί λίγο κουτό αλλά στην καρτέλα info είναι έχει τικ η επιλογές για τις επαφές , σημειωσες , κλπ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#3   Esprit

Esprit

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2010 - 21:26

Ίσως ακουστεί λίγο κουτό αλλά στην καρτέλα info είναι έχει τικ η επιλογές για τις επαφές , σημειωσες , κλπ;
Sent from my iPhone using Tapatalk


Εννοείται ότι είναι τικαρισμένα! Άπειρες δοκιμές και ώρες ενασχόλησης στα φόρουμ της Apple τις τελευταίες 3 μέρες. Εψαξα πολλά από αυτά που λένε εκεί αλλά κανένα αποτέλεσμα...

#4   Jimmy146

Jimmy146

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/04/2010 - 23:30

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τη μόνη διαφορά ότι δεν χρησιμοποιώ άλλο υπολογιστή. Ότι και αν έχω δοκιμάσει,τζίφος. Σε κάποιο forum του εξωτερικού διάβασα ότι αν πας στο Outlook-Eργαλεία-Κέντρο Αξιοπιστίας-Πρόσθετα -Μετάβαση και ξετσεκάρουμε όλα τα πρόσθετα πλην του Itunes, θα λυθεί το πρόβλημα
Δοκίμασα με όσα πρόσθετα μου επέτρεψε να ξετσεκάρω και πάλι τίποτα.
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τεχνική υποστήριξη και όλοι με κατευθύνανε στη cosmote από όπου το πήρα.Εκεί κανείς δεν ήξερε τίποτα
Αν έχει κάνείς κάποια ιδέα θα βοηθήσει πολύ

#5   Esprit

Esprit

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/04/2010 - 09:07

Το δοκίμασα και εγω αυτό! Επίσης και κάτι άλλα που γράφανε σχετικά με την κωδικοποίηση του Outlook αν είναι αρχείο .pst και αν υποστηρίζει unicode και άλλα πολλα... Το μόνο που μου μένει να δοκιμάσω είναι να μάθω τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να διαγράψω την πρώτη iTunes library που έκανε sync το τηλέφωνο... και αν πετύχει και αυτό βέβαια... Καμιά ιδέα?

Πάντως γενικά από το τηλέφωνο είμαι ευχαριστημένος αλλά μερικά πραγματάκια τα έχουν κάνει να έχουν ένα βαθμό δυσκολίας απίστευτο και αναφέρομαι κυρίως σε θέματα συγχρονισμού. Με το pc-suite της Nokia ήταν τόσο απλά! Για παράδειγμα δεν μπορείς να διαγράψεις μία φωτογραφία στο τηλέφωνο που έχει μπεί μέσα μέσω συγχρονισμού, μόνο όσες φωτογραφίες έχεις τραβήξει με την κάμερα... Και γιατί στο κάτω κάτω να χρειάζεσαι να τικάρεις και και να ξετικάρεις κάθε φορά ένα σωρό πράγματα για να κάνεις μια απλή ανταλλαγή αρχείων?


Όπως κάθε τηλέφωνο έχει τα συν και τα πλην του βέβαια...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες