Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες της λίστας επαφών


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   djphilip80

djphilip80

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:djphilip_

Δημοσίευση 23/03/2009 - 10:41

Καταρχήν καλημέρα σας!
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα - πρόβλημα.
Πρόσφατα (πριν 5-6 μέρες) αποφάσισα επιτέλους να κάνω update στην 2.2.1
Χτες συγκεκριμένα τράβηξα μία φωτογραφία με το iPhone και πήγα να την επισυνάψω σε μια επαφή μου. Όμως όταν με κάλεσε η συγκεκριμένη επαφή δεν μου εμφανιζόταν η φωτογραφία της εν λόγω επαφής!
Επειδή τυχαίνει όλη η παρέα μου να είναι κάτοχοι iPhone 3G, το δοκίμασα και σε άλλα 3 κινητά και παρουσίαζαν το ίδιο πρόβλημα!!! Είναι κάποιο bug της 2.2.1 ή κάνω κάποιο λάθος εγώ;
Να επισημάνω ότι έχω iPhone 3G αγορασμένο από την Vodafone!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tol

tol

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2009 - 08:59

το δοκιμασατε σε ολα τα κινητα και παρουσιασε το ιδιο προβλημα? παραξενο μου φαινεται εγω το 3g εχω και λειτουργει μια χαρα η συγκεκριμενη επιλογη..  ::)

#3   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 24/03/2009 - 09:01

και εμένα... είσαι σίγουρος όμως ότι το έβαλες ως εικόνα επαφής?
γιατί για να μας λές ότι δεν δουλεύει σε 3 iPhone που το έκανες εσύ, εγώ ώς νοήμων ων ερωτώ μήπως κάνεις εσύ κάτι λάθος ;)

#4   djphilip80

djphilip80

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:djphilip_

Δημοσίευση 24/03/2009 - 11:55

Και εγώ έτσι το κόβω, ότι πολύ πιθανόν να έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος! Συγκεκριμένα, λόγω restore, έκανα backup το φάκελο addressbook (αν θυμάμαι καλά) από το path .var/mobile/library/adressbook παίρνοντας και τα 2 τα αρχεία, το ένα δηλαδή που περιέχει τον τηλεφωνικό κατάλογο και το άλλο που έχει τα images των επαφών! Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται....

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2009 - 12:04

καταρχας γιατι μπλεκεσαι να κανεις μονος σου backup τις επαφες εφ'οσον το κανει το iTunes.Βασικα υπαρχουν δυο τροποι να επισυναψεις φωτογραφια σε επαφη:
α)Contacts-->Επιλεγεις μια επαφη-->Edit-->Συην περιοχη της εικονας πατας "Add Photo"-->Choose Existing Photo-->και διαλεγεις απο τις υπαρχουσες.
β)Photos-->επιλεγεις μια-->Action Menu(κατω αριστερα)-->Assign to Contact-->επιλεγεις σε ποια επαφη θα την επισυναψεις.

#6   djphilip80

djphilip80

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:djphilip_

Δημοσίευση 24/03/2009 - 12:28

Επειδή μπλέκομαι με αρκετά pc & mac όπου και συνδέω το κινητό μου αποφεύγω να χρησιμοποιώ το iTunes! Τους έχω δοκιμάσει και τους 2 τρόπους, αλλά αποτέλεσμα 0 !!! Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής : contacts > διαλέγω επαφή > edit > add photo > take photo ή choose existing photo (τα δοκίμασα και τα 2) > set photo > done ! Το λογικό λοιπόν είναι να αποθηκευτεί η φωτογραφία στην επαφή! Όμως, το παράξενο είναι ότι εάν πάω ξανά στα contacts και επιλέξω την επαφή που επισύναψα την φωτογραφία, η μικρογραφία της φωτογραφίας έχει εξαφανιστεί ως δια μαγείας!  ??? ??? ???   

#7   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/03/2009 - 18:27

Quote

καταρχας γιατι μπλεκεσαι να κανεις μονος σου backup τις επαφες εφ'οσον το κανει το iTunes.



Και εγω αυτης της αποψης ειμαι

Πετυχημενη συνταγη ΔΕΝ αλλάζει!!!!!!!!!!!!! ;) ;) ;)

#8   djphilip80

djphilip80

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:djphilip_

Δημοσίευση 25/03/2009 - 22:18

Τέλος πάντων εγώ το πρόβλημα το βρήκα και ονομάζετε SwirlyMMS!!! Με το που χρησιμοπιείς την εφαρμογή αυτόματα εξαφανίζονται οι φωτογραφίες!!! Όταν λέω χρησιμοποιείς εννοώ πάντα την αποστολή και λήψη MMS! Try it!

#9   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 25/03/2009 - 22:31

Not Likely...
Εγώ προσωπικά μισώ όταν πρέπει να κάνω restore, γιατί δεν γίνεται BackUp  ακόμα και αν γίνει, άμα κάνω restore from backup θα μου τερματίστει το CPU Usage και θα παγώσουν τα iTunes με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω εκ νέου restore...
Αυτό μου συμβαίνει και όταν κάνω sync (παγώνουν τα iTunes Και μου τερματίζεται το CPU Usage) και γι αυτό προσπαθώ να βάζω το iPhone στο PC μόνο και μόνο για να βάζω ταινίες




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες