Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 10 ψήφοι

Οδηγός Cydia για νέους χρήστες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1161 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1066   skepasti21

skepasti21

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 19:42

Σας παρακαλω το κεφαλι μου παει να σπασει ,μια βοηθεια για τα 1,2,3,4 του παροντος οδηγου ,λιγο πιο αναλυτικα για τι κανει το κεθενα και γιατι πρεπει να εγκαταστησω.....
Φιλικα Κατερινα...... :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1067   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/01/2012 - 19:51

Σας παρακαλω το κεφαλι μου παει να σπασει ,μια βοηθεια για τα 1,2,3,4 του παροντος οδηγου ,λιγο πιο αναλυτικα για τι κανει το κεθενα και γιατι πρεπει να εγκαταστησω.....
Φιλικα Κατερινα...... :rolleyes:

που κολλας ειναι απλο.εκει που λεει να το ανοιξεις η πιο κατω που λεει για τα πακετα?

#1068   skepasti21

skepasti21

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 20:09

που κολλας ειναι απλο.εκει που λεει να το ανοιξεις η πιο κατω που λεει για τα πακετα?


γι αυτα εδω http://prntscr.com/5kmp1

#1069   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/01/2012 - 20:16

γι αυτα εδω http://prntscr.com/5kmp1

το πρωτο και το τριτο ειναι για να μπαινεις στα αρχεια του iphone και να αλλαζεις καποια πραγματα πχ για θεματα.μη τα βαλεις.το δευτερο δε ξερω τι ειναι.εγω παντως δε τον εχω βαλει και θα σε συμβουλευα να μη το βαλεις και εσυ.περνα τα repo προς το παρον και θα εισαι ενταξει.

#1070   skepasti21

skepasti21

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 20:19

το πρωτο και το τριτο ειναι για να μπαινεις στα αρχεια του iphone και να αλλαζεις καποια πραγματα πχ για θεματα.μη τα βαλεις.το δευτερο δε ξερω τι ειναι.εγω παντως δε τον εχω βαλει και θα σε συμβουλευα να μη το βαλεις και εσυ.περνα τα repo προς το παρον και θα εισαι ενταξει.



ευχαριστω πολυ αν ξερει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες,ειναι καλοδεχουμενες! :blush:

#1071   thanosk46

thanosk46

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 21:38

Καλησπέρα παιδιά!!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τομέα αλλά είναι η πρώτη φορά που ποστάρω.

Πρόκειται να αποκτήσω σύντομα το 4S και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

Μετά το σπάσιμο η συσκευή τρέχει flash κανονικά μέσω του Safari? Με ήχους κλήσης, bluetooth κλπ μικροπράγματα ξεκλειδώνουν όλα? Και κυρίως γίνεται open folder η συσκευή? Δηλαδή να μπορώ να τρέχω στους φακέλους τα αρχεία μου, να τα τροποποιώ/ταξινομώ/διαγράφω/ανοίγω κλπ? Ουσιαστικά σαν file manager.

Γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με το σπάσιμο, κάθε λινκ ευπρόσδεκτο. Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν πολλών ειδών σπασίματα.

Μάλλον σας φαίνονται βλακώδεις οι ερωτήσεις απλά τώρα θα ασχοληθώ με το iphone πρώτη φορά και έχω πελαγώσει λίγο. Θέλω μόνο να είμαι σίγουρος για τις δυνατότητες της συσκευής (είτε με κάποιο σπάσιμο, είτε χωρίς) πριν επενδύσω ένα αρκετά σημαντικό ποσό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

#1072   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 24/01/2012 - 21:47

Καλησπέρα παιδιά!!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τομέα αλλά είναι η πρώτη φορά που ποστάρω.

Πρόκειται να αποκτήσω σύντομα το 4S και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

Μετά το σπάσιμο η συσκευή τρέχει flash κανονικά μέσω του Safari? Με ήχους κλήσης, bluetooth κλπ μικροπράγματα ξεκλειδώνουν όλα? Και κυρίως γίνεται open folder η συσκευή? Δηλαδή να μπορώ να τρέχω στους φακέλους τα αρχεία μου, να τα τροποποιώ/ταξινομώ/διαγράφω/ανοίγω κλπ? Ουσιαστικά σαν file manager.

Γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με το σπάσιμο, κάθε λινκ ευπρόσδεκτο. Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν πολλών ειδών σπασίματα.

Μάλλον σας φαίνονται βλακώδεις οι ερωτήσεις απλά τώρα θα ασχοληθώ με το iphone πρώτη φορά και έχω πελαγώσει λίγο. Θέλω μόνο να είμαι σίγουρος για τις δυνατότητες της συσκευής (είτε με κάποιο σπάσιμο, είτε χωρίς) πριν επενδύσω ένα αρκετά σημαντικό ποσό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Λοιπόν... bluetooth το ξεχνάς! Μόνο για σύνδεση με handsfree. File manager ναι υπάρχει. Το ifile αλλά μην περιμένεις τις παραμετροποιήσεις των android. Από κει και πέρα το μήλο σου θα έχει μέχρι και σως για να γλυστράει.

send from my Archos A70S android tablet using Tapatalk

#1073   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 24/01/2012 - 21:49

Καλησπέρα παιδιά!!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τομέα αλλά είναι η πρώτη φορά που ποστάρω.

Πρόκειται να αποκτήσω σύντομα το 4S και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα:

Μετά το σπάσιμο η συσκευή τρέχει flash κανονικά μέσω του Safari? Με ήχους κλήσης, bluetooth κλπ μικροπράγματα ξεκλειδώνουν όλα? Και κυρίως γίνεται open folder η συσκευή? Δηλαδή να μπορώ να τρέχω στους φακέλους τα αρχεία μου, να τα τροποποιώ/ταξινομώ/διαγράφω/ανοίγω κλπ? Ουσιαστικά σαν file manager.

Γενικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με το σπάσιμο, κάθε λινκ ευπρόσδεκτο. Αν κατάλαβα καλά υπάρχουν πολλών ειδών σπασίματα.

Μάλλον σας φαίνονται βλακώδεις οι ερωτήσεις απλά τώρα θα ασχοληθώ με το iphone πρώτη φορά και έχω πελαγώσει λίγο. Θέλω μόνο να είμαι σίγουρος για τις δυνατότητες της συσκευής (είτε με κάποιο σπάσιμο, είτε χωρίς) πριν επενδύσω ένα αρκετά σημαντικό ποσό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)



Καλησπερα

1) δεν υπαρχουν πολλων ειδων σπασιματα, ενα ειναι το jailbreak
2) υπαρχει προγραμμα με το οποιο εχεις access σε ολους τους φακελους του κινητού
3) υπαρχουν πολλά customizations και προγραμματα που διευκολυνουν καταστασεις ή κανουν πραγματα τα οποια αλλιως δε θα γινόντουσαν (πχ το bluetooth που λες και διαφορα αλλα).

ΑΛΛΑ.

Αν δεν ειχες ποτε idevice, να διαβασεις οσο μπορεις πρωτα και να μαθεις τη συσκευή σου και μετα να κανεις το jailbreak γιατί θα πελαγώσεις ειδικά σε φασεις που πιθανως να φαει κολλημα λογω καποιας ασυμβατοτητας κλπ.

Δες στο jailbreak και cydia section υπαρχουν παρα πολλοι οδηγοι που ειναι πολύ χρησιμοι, και επισης διαβασε και τους οδηγους itunes και iphone για νεους χρηστες στα FAQ.

Και οτι θες ρωτας.
Whatsapp doc?

#1074   thanosk46

thanosk46

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2012 - 22:00

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

idevice δικιά μου η πρώτη θα είναι (παλιά nano δεν πιάνονται :P ) οπότε ναι έχω πολλά να μάθω. Αν και αρκετά εξοικοιωμένος με χρήση iphone από φίλους. Κανείς τους δεν το έχει σπάσει για κάποιο λόγο βέβαια..

Δεν με νοιάζει τρελή παραμετροποίηση των αρχείων, απλά να μπορώ να μπω στο root της συσκευής και από κει στους υποφακέλους. Αν έχω περάσει ένα .avi ας πούμε μπορώ να μπω στο φάκελο του και να το ανοίξω με το vlc for iphone π.χ.?
Ή ένα pdf αντίστοιχα. Και αν θα μπορώ να διαβάζω τους φακέλους του iphone στο pc μου, χωρίς να χρησιμοποιήσω το itunes.

Κατά τ'αλλά έχω πολύ διάβασμα όταν με το καλό έρθει. Πάλι καλά που θα έχει μόλις τελειώσει η εξεταστική. :lol:

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις βλακώδεις ίσως ερωτήσεις μου!

#1075   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 25/01/2012 - 00:44

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

idevice δικιά μου η πρώτη θα είναι (παλιά nano δεν πιάνονται :P ) οπότε ναι έχω πολλά να μάθω. Αν και αρκετά εξοικοιωμένος με χρήση iphone από φίλους. Κανείς τους δεν το έχει σπάσει για κάποιο λόγο βέβαια..

Δεν με νοιάζει τρελή παραμετροποίηση των αρχείων, απλά να μπορώ να μπω στο root της συσκευής και από κει στους υποφακέλους. Αν έχω περάσει ένα .avi ας πούμε μπορώ να μπω στο φάκελο του και να το ανοίξω με το vlc for iphone π.χ.?
Ή ένα pdf αντίστοιχα. Και αν θα μπορώ να διαβάζω τους φακέλους του iphone στο pc μου, χωρίς να χρησιμοποιήσω το itunes.

Κατά τ'αλλά έχω πολύ διάβασμα όταν με το καλό έρθει. Πάλι καλά που θα έχει μόλις τελειώσει η εξεταστική. :lol:

Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις βλακώδεις ίσως ερωτήσεις μου!


Αφου υπαρχουν εφαρμογες γι αυτα που λες, και για avi και για pdf κλπ.

Και χωρις ιτουνς ναι αλλα απλα με αλλο προγραμμα (ifile, diskaid κλπ) και θαχεις περισσοτερη προσβαση σε ολα αντι του itunes
Whatsapp doc?

#1076   thanosk46

thanosk46

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2012 - 11:29

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Τα υπόλοιπα σε κανα μήνα που θα έρθει. Θα πέσει πολύ ερώτηση τότε με ότι δεν βγάλω άκρη. :P

#1077   HoulioSerres

HoulioSerres

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2012 - 19:20

Καλησπερα παιδια, το iphonedelivery δουλευει σε 3gs ME 5.0.1. jb ? το εχει δοκιμασει κανεις? "τρωει" μηπως παραπανω μπαταρια? Ευχαριστω

#1078   larnathal

larnathal

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2012 - 20:46

γεια σας παιδια, μολις εκανα jb και μερικες εφαρμογες που κατεβαζω απο το cydia δεν μου τις εμφανιζει στο μενου, ενω αλλες τις εμφανιζει κανονικα. μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

#1079   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2012 - 20:52

δεν εχουν ολες οι εφαρμογες εικονιδια.. αναλογα με το τι κανει η καθεμια.. διαβαζεις τι κανει;;; ή ετσι τις κατεβαζεις για να εχεις... ;;;

#1080   larnathal

larnathal

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2012 - 21:00

για παραδειγμα κατεβασα το i am jb για να το μαθω λιγο και μου το εμφανισε, ενω πχ legend of zelda (δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο:P) δεν υπαρχει πουθενα στο τηλεφωνο μου μετα που το κατεβασα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες