Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Ολόκληρα τραγούδια για Ringtone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
242 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:15

SoS παιδιά με σώνετε. Εχω κατεβάσει το OpenSSH από Cydia για τη σύνδεση στο υπολογιστή με το πρόγραμμα cyberduck για το Mac μου. Αλλα το πρόβλημα το οποιο παλεύω τόση ώρα να βρω λύση είναι ότι, εγώ λαμβάνοντας τη διαδρομή που δίνει ο οδηγός πηγαίνω /private/var/stash/ και μου βγάζει μονο για thems ΟΧΙ για Ringtones φάκελο.

Μηπως θα πρέπει να κατεβάσω τίποτα άλλο από Cydia να κάνω κάποια άλλη ενεργεία, τι στο καλο να κάνω..? Ακομη τα link1 & link2 είναι εκείνα που συμβουλευτικά...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:20

SoS παιδιά με σώνετε. Εχω κατεβάσει το OpenSSH από Cydia για τη σύνδεση στο υπολογιστή με το πρόγραμμα cyberduck για το Mac μου. Αλλα το πρόβλημα το οποιο παλεύω τόση ώρα να βρω λύση είναι ότι, εγώ λαμβάνοντας τη διαδρομή που δίνει ο οδηγός πηγαίνω /private/var/stash/ και μου βγάζει μονο για thems ΟΧΙ για Ringtones φάκελο.

Μηπως θα πρέπει να κατεβάσω τίποτα άλλο από Cydia να κάνω κάποια άλλη ενεργεία, τι στο καλο να κάνω..? Ακομη τα link1 & link2 είναι εκείνα που συμβουλευτικά...

προφανως και ειναι καποια αλλη διαδρομη, απο εκδοση ios σε εκδοση αλλαζουν καποιες διαδρομες!

#153   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:23

Φίλε μου μόλις κοίταξα και στο δικό μου iPhone και στην διαδρομή που λες είναι κανονικά και ο φάκελος Ringtones.0rTLMv προφανώς θα αλλάζει η κατάληξη από τηλέφωνο σε τηλέφωνο αλλά λογικά θα πρέπει να υπάρχει εκεί ο φάκελος.
Once You Go Mac You Never Go Back

#154   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:24

εμενα παλι ειναι var/stash/library/ringtones

#155   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:26

εμενα παλι ειναι var/stash/library/ringtones


Προφανώς εκεί θα είναι και του φίλου Macedonas διότι εμένα δεν μου βγάζει καθόλου τον φάκελο library εκεί.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 21/08/2011 - 22:27

Once You Go Mac You Never Go Back

#156   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:28

Ρε παίδες εμενα ούτε καν για Rintones δε μου δείχνει....

#157   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:28

Ρε παίδες εμενα ούτε καν για Rintones δε μου δείχνει....

σε ποια εκδοση εισαι;

#158   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:35

σε ποια εκδοση εισαι;

4.3.3 (8J2)...

#159   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 21/08/2011 - 22:44

4.3.3 (8J2)...

δεν ξερω ρε συ.. κανονικα θα επρεπε να ειναι η διαδρομη ειτε var/stash/ringtones η var/stash/library/ringtones...
υπαρχει και η private/var/mobile/media/itunes_control/ringtones αλλα νομιζω εκει εχει τα ringtones που συγχρονιζουμε μεσω itunes..

#160   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 21/08/2011 - 23:03

δεν ξερω ρε συ.. κανονικα θα επρεπε να ειναι η διαδρομη ειτε var/stash/ringtones η var/stash/library/ringtones...
υπαρχει και η private/var/mobile/media/itunes_control/ringtones αλλα νομιζω εκει εχει τα ringtones που συγχρονιζουμε μεσω itunes..

Ok βρε Σπυρο, θα το ψάξουμε να δούμε τι θα γινει... Ευχαριστω πάντως παρα πολύ!!!!!!!!! :rolleyes:

#161   tripodous

tripodous

    iPH Contributor

  • 1038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/09/2011 - 23:08

Τελικά γίνεται.

Βρήκα τον τρόπο πώς να βάζουμε ολόκληρο τραγούδι για ringtone, χωρίς τον περιορισμό των 40''.
Φυσικά με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να βάλουμε μέρος τραγουδιού που η διάρκεια του μπορεί να είναι όσο θέλουμε εμείς και όχι απαραίτητα ολόκληρο το τραγούδι.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή.


<span style='font-size: 15px;'><strong class='bbc'>Ολόκληρο τραγούδι ως ήχος κλήσης</strong></span>

<strong class='bbc'>1)</strong> Πηγαίνετε στο iΤunes-> Preferences στην καρτέλα General στο κέντρο περίπου υπάρχει ένα κουμπί "Import Setings" πατήστε το και στο νέο παράθυρο που ανοίγει στο "Import Using" βάλτε AAC Encoder.

<strong class='bbc'>2)</strong> Διαλέξτε το κομμάτι που θέλετε μέσα από την λίστα σας και πατήστε δεξί-κλικ-> Create AAC version. Όταν τελειώσει η διαδικασία πατήστε δεξί κλικ->show in windows explorer στο αρχείο που δημιουργήθηκε(έγινε αυτόματα import στην λίστα σας).

<strong class='bbc'>3)</strong> Στο παράθυρο που σας εμφανίστηκε έχετε το τραγούδι που μετατρέψατε με κατάληξη ".m4a" πατήστε δεξί κλικ->Μετονομασία και αλλάξτε την κατάληξη σε ".m4r"

<strong class='bbc'>4)</strong> Συνδεθείτε μέσω ssh στο iphone και παγαίνετε στην διαδρομή "/private/var/stash/Ringtones.UUhUh3" και εκεί με drag & drop μεταφέρετε το αρχείο ".m4r" που μετονομάσατε.
<em class='bbc'><strong class='bbc'>
Ο φάκελος ringtone διαφέρει από iPhone σε iPhone.
Πχ στο δικό μου ονομάζεται Ringtones.UUhUh3.
Αυτό που αλλάζει σε κάθε κινητό είναι τα γράμματα μετά την τελεία.</strong></em>

<strong class='bbc'>5)</strong> Αν πάτε στο Settings->Sounds του iphone θα το βρείτε στην λίστα με τα default Ringtones.

ΥΓ: Το δοκίμασα και μου έπαιξε ολόκληρο τραγούδι 3λεπτά και 13 δευτερόλεπτα


<strong class='bbc'><span style='font-size: 15px;'>Μέρος κομματιού ως Ringtones(Χωρίς χρονικό περιορισμό)</span>

</strong>Όλα τα βήματα είναι ακριβώς τα ίδια με τα από πάνω, με μία μόνο προσθήκη.
Αυτή είναι η διαδικασία για να "κόψετε" το κομμάτι και να βάλετε όποιο μέρος του θέλετε εσείς.

Όταν τελειώσετε το πρώτο βήμα κάντε το εξής:

<strong class='bbc'>1α)</strong> Μέσα στο iTunes, πηγαίνετε στο τραγούδι mp3 που θέλετε να κάνετε ringtone. Πατήστε πάνω του δεξί κλικ-> Get Info -> Options και εκεί αλλάξτε το Start time και το End Time του τραγουδιού όπως θέλετε εσείς. Πατήστε ΟΚ, όταν τελειώσετε. Πηγαίνετε στο βήμα 2.

<strong class='bbc'>Σημαντικό:</strong> <strong class='bbc'><em class='bbc'>Όταν τελειώσετε με όλα τα βήματα, πηγαίνετε ξανά στο mp3 και αλλάξτε του τα Start Time και End Time για να το ακούτε ξανά ολόκληρο.

Φυσικά αυτή την διαδικασία μπορείτε να την κάνετε και με κάποιο mp3 editor, όπως πχ. τον Wave Editor του Νero.
αν επιτρεπεται μια διορθωση σε οσους δεν δουλεψε ετσι,στο σημειο που αλλαζεις την καταληξη σε .m4r αυτο να γινει αφου περαστει το κομματι στο παθ του ringtones!

</em></strong>



αν επιτρεπεται μια παρατηρηση,σε οσουσ δεν δουλεψε ετσι να κανουν το εξης,να αλλαξουν την ονομασια του αρχειου σε .m4r αφου πρωτα το βαλουν στο τηλεφωνο στο παθ toy ringtones.αυτο!

Τελευταία επεξεργασία από: tripodous, 20/09/2011 - 23:15


#162   sportguy

sportguy

    iPH Member

  • 251 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2011 - 17:00

ευχαριστω και εγω για το αρθρο! πραγματικα βοηθαει πολυ!

#163   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2011 - 21:16

Παιδια ειμαι καινουργιος και δεν εχω κανει το iphone 4 μου ακομα jailbreak γιατι μου ειπανε οτι ακομα δεν εχει βγει για το δικο μου και θελω να βαλω τραγουδια για ringtone τι πρεπει να κανω?Ευχαριστω εκ τον προτερων!!!!

#164   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2011 - 21:17

Eδώ δες φίλε μου .

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#165   garry

garry

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2011 - 21:30

Κωστα ευχαριστω φιλε μου βοηθησες παρα πολυ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες