Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελληνικό Πληκτρολόγιο για το iPad!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   atma

atma

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/07/2010 - 13:16

Έχει πολλά θεματάκια το iPad... Είναι απορίας άξιων (για εμένα) πως πούλησε τόσα κομμάτια. Εκτός κι αν έχεις μια πλήρη σειρά υπολογιστών mac σε σπίτι γραφείο κι εφαρμογές γι αυτούς, το iPad το βλέπω σαν really extra lux.

Παρόλα αυτά ήμουν από τους πρώτους κατόχους στην Ελλάδα, καθώς το αγόρασα σχετικά νωρίς (πριν έρθει Ευρώπη κλπ κλπ) και το πλήρωσα κυριολεκτικά χρυσάφι.

Του λείπουν πάρα πολύ σημαντικά applications, το πιο πιθανό είναι να κάνω jailbreak γιατί αγόρασα και το Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά το copy/paste είναι σπαστικό και δύσχρηστο. Εννοείται ότι η Apple για πολλοστή φορά είναι απαράδεκτη!!! Τα Ελληνικά υπάρχουν μέσα στο !@$!$%@ το σύστημα απλά ΔΕΝ στα εμφανίζουν για πλάκα!!! Κι ότι υπάρχουν μπορείς να το καταλάβεις από την Ημερομηνία που αλλάζει σε Ελληνική μόλις θέτεις ως χώρα την Ελλάδα (localization). Με ένα απλό hack θα μπορούσαμε να έχουμε όλες τις γλώσσες που έχουμε στο iPhone, τίποτε δεν είναι 1 γραμμούλα πρέπει να αλλάξει η Apple. Κι όμως μας βγάζει την "Παναγία" κι εμείς κατηγορούμε τώρα τον developer?

Ο dev χρεώνει όσο θέλει! Ο καθένας αποφασίζει για τον ευατό του, είναι σαν να συζητάμε γιατί αγόρασε κάποιος BMW κι όχι Alfa Romeo, ή γιατί τον λένε Νίκο κι όχι Σπύρο!! Περί ορέξεως...

Όσο για το jailbreak λογικό είναι όσοι δεν έχουν κάνει ποτέ στο παρελθόν τίποτε jailbreak να το φοβούνται... Αλλά δεν παθαίνει τίποτε το iPad. Το είχα JB τώρα ξανά normal και θα ξαναφάει JB για να έχω Ελληνικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 05/07/2010 - 14:15

Έχει πολλά θεματάκια το iPad... Είναι απορίας άξιων (για εμένα) πως πούλησε τόσα κομμάτια. Εκτός κι αν έχεις μια πλήρη σειρά υπολογιστών mac σε σπίτι γραφείο κι εφαρμογές γι αυτούς, το iPad το βλέπω σαν really extra lux.

Παρόλα αυτά ήμουν από τους πρώτους κατόχους στην Ελλάδα, καθώς το αγόρασα σχετικά νωρίς (πριν έρθει Ευρώπη κλπ κλπ) και το πλήρωσα κυριολεκτικά χρυσάφι.

Του λείπουν πάρα πολύ σημαντικά applications, το πιο πιθανό είναι να κάνω jailbreak γιατί αγόρασα και το Ελληνικό πληκτρολόγιο αλλά το copy/paste είναι σπαστικό και δύσχρηστο. Εννοείται ότι η Apple για πολλοστή φορά είναι απαράδεκτη!!! Τα Ελληνικά υπάρχουν μέσα στο !@$!$%@ το σύστημα απλά ΔΕΝ στα εμφανίζουν για πλάκα!!! Κι ότι υπάρχουν μπορείς να το καταλάβεις από την Ημερομηνία που αλλάζει σε Ελληνική μόλις θέτεις ως χώρα την Ελλάδα (localization). Με ένα απλό hack θα μπορούσαμε να έχουμε όλες τις γλώσσες που έχουμε στο iPhone, τίποτε δεν είναι 1 γραμμούλα πρέπει να αλλάξει η Apple. Κι όμως μας βγάζει την "Παναγία" κι εμείς κατηγορούμε τώρα τον developer?

Ο dev χρεώνει όσο θέλει! Ο καθένας αποφασίζει για τον ευατό του, είναι σαν να συζητάμε γιατί αγόρασε κάποιος BMW κι όχι Alfa Romeo, ή γιατί τον λένε Νίκο κι όχι Σπύρο!! Περί ορέξεως...

Όσο για το jailbreak λογικό είναι όσοι δεν έχουν κάνει ποτέ στο παρελθόν τίποτε jailbreak να το φοβούνται... Αλλά δεν παθαίνει τίποτε το iPad. Το είχα JB τώρα ξανά normal και θα ξαναφάει JB για να έχω Ελληνικά.


Δεν νομίζω ότι είναι απόδειξη αυτό με την ημερομηνία ότι έχει και ελληνικά......
Όσο για τα ελληνικά μόλις εχτές έμαθα κάτι σημαντικό δια στόματος ενός πολύ έμπειρου ανθρώπου που είχε στενές σχέσεις με την πάλε ποτέ rainbow..

Φταίνε και οι δύο και τωρινή isquare και η apple, μάλιστα τα ελληνικά τα φτιάχνουν Έλληνες από την εδώ στην Ελλάδα, και τα δίνουν στην apple.. Έτσι ακριβώς έγινε και με το iPhone, και δεν μου κάνει εντύπωση που άργησαν και θα αργήσουν και στο iPad, όταν έχουμε να κάνουμε και με τους εδώ παράγοντες... Βλ τον εξελληνισμό στα mac, δεν έχει γίνει ακόμα ενσωμάτωση στο λειτουργικό εδώ και κάμποσα χρόνια... Γιατί άραγε...???
Κατάλαβα πολλά πράγματα εχτές...
Ελλαδιστάν μία ζωή..

Πώς οι τούρκοι είχαν τα τούρκικα μέσα στο iPhone πριν καλά καλά τότε δεν το είχαν δει ζωγραφιστό, γιατί είναι μία μεγάλη αγορά και τελικά πιο οργανωμένοι από εμάς...
Μια διαλυμένη χώρα δεν πρόκειται την κοιτάξουν ποτέ σοβαρά στα "μάτια" Βλ Αpple store...

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 05/07/2010 - 14:16

@CaLi@


#33   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 16:44

ρε παιδες πως μπορει κανεις να κανει λογαριασμο στο cydia για να αγορασει αυτο το προγραμμα?

#34   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 17:25

ρε παιδια δεν γνωριζει κανεις; απο το πρωσπροσπαθω να κανω λογαριασμο στο cydia

#35   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/07/2010 - 17:42

Χωρίς να έχω κοιτάξει για την συγκεκριμένη εφαρμογή ακόμα, κανονικά και από όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται να κάνεις κάποιον ειδικό λογαριασμό στο Cydia για να αγοράζεις εφαρμογές.

Πας στην εφαρμογή που σε ενδιαφέρει, κάνεις pursuit or buy! και ο developer θα σου προτείνει πληρωμή μέσω Paypal, η τραπεζικής κάρτας!

Μην με ρωτήσεις κατά ποσό είναι ασφαλές, δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω. Προσωπικά έχω αγοράσει κατά αυτόν τον τρόπο, και ουδέποτε είχα πρόβλημα. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 06/07/2010 - 17:43

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#36   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:13

βρε παιδια μια βοηθεια το κατεβαζω απο το cydia δεν μου ζηταει πουθενα να πληρωσω και το εγκαθηστα κανονικα κανει restart το springboard και μολις ξαναξεκινησει το Ipad βγαζει ενα μηνυματακι που λεει ipadkeyboards authorizationneeded for this commercial package please make sure you are connected to the internet
μου ζηταει να πατησω οκ παταω και μετα βγαζει ipadkeyboard device not autorized for this package παρακαλω αν καποιος το εχει εγκαταστησει με επιτυχια ας μου πει

#37   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:23

Φίλε μου από αυτά που μου λες (δεν μου λέει πουθενά να πληρώσω!) μάλλον είσαι σε λάθος εφαρμογή! Για ρίξε μια ματιά στην εικόνα.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#38   iAristotelis

iAristotelis

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:27

ρε παιδια δεν γνωριζει κανεις; απο το πρωσπροσπαθω να κανω λογαριασμο στο cydia



Δεν χρειαζεται να φτιαξεις κανενα λογαριασμο στο Cydia. Kαταρχην δεν λεει πουθενα για να φτιαξεις λογαριασμο. Απλα κανεις login με το facebook και μετα πληρωνεις μεσω paypal. Δεν πρεπει να φοβασαι κατι σε θεμα ασφαλειας της καρτας σου κτλ κτλ. γιατι το paypal ειναι η πιο ασφαλης μεθοδος πληρωμης στον κοσμο.

check και την παρακατω φωτογραφια...

Συνημμένα αρχεία



#39   iAristotelis

iAristotelis

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:30

μολις κανεις κλικ στην επιλογη purchase θα σου εμφανιστει η εικονα που σου εβαλα πιο πανω...

#40   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:33

μισο λεπτο αυτο μου διχνει οταν μπαινω με το ipad στο cydiaΑναρτημένη εικόνα

#41   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:38

ρε παιδια πως ειναι δυνατον να σας ζηταει να πληρωσετε και εμενα να μην μου το βγαζει

#42   iAristotelis

iAristotelis

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:39

Διπλα απο το πρασινο check γραφει 'package officially purchased. Aυτο σημαινει οτι το εχεις αγορασει...

#43   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:40

Με αυτό που βλέπω, δείχνει ότι την έχεις ήδη αγοράσει! Σου ήρθε κάνα mail με κάνα κώδικα! Λειτουργεί η συνεχίζει να κρασάρει! Αν ναι κάνε ένα restart και ξανά πες μας!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#44   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:42

οχι τιποτα
και δεν μου ζητησε ουτε να κανω log in Με κανενα εμαιλ μου ουτε μου ζητησε να παρει λεφτα απο το paipal

#45   babooni75

babooni75

    iPH Member

  • 223 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/07/2010 - 18:42

δεν λειτουργει μου βγαζει το μηνυμα που εγραψα πιο πανω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες