Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iRealSMS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
227 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2009 - 20:00

Επίσης έχω και μια άλλη ερώτηση, αν και νομίζω ότι ξέρω ήδη την απάντηση...

Οι χρεώσεις μηνυμάτων είναι κανονικά από την εταιρία του καθενός έστι; Δεν είναι όπως άλλες εφαρμογές, όπως biteSMS για παράδειγμα... Σωστά;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/01/2009 - 20:23

Οι χρεώσεις των μηνυμάτων όταν γράφεις με Ελληνικά είναι 1μήνυμα=70 χαρακτήρες. Άρα, υπολογίζεις με τον μετρητή πόσο θα σου βγει. Αλλά, ναι...οι χρεώσεις από κει και πέρα είναι όπως το καθορίζουν οι εταιρείες. Πάντως, με το bitesms που αναφέρεις γίνεται να στείλεις μέσω του carrier σου.
Kάτι πάει να γίνει τώρα από τα παιδιά του myphone με το 160sms toggle αλλά προς το παρόν ισχύει το 1 μήνυμα= 70 χαρακτήρες

#138   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2009 - 20:59

Ειδάλλως, στην περίπτωση που γράφεις μήνυμα σε greeklish, ισχύει το γνωστό 1SMS=160χαρακτήρες; Γιατί αυτό; Τέλος πάντων... Αυτό το τελευταίο που αναφέρεις τι ακριβώς είναι; Αν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα, στείλε μου, σε παρακαλώ ένα pm. Ευχαριστώ!

#139   steliossm

steliossm

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@steliossm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:steliossm

Δημοσίευση 10/01/2009 - 20:59

το 160sms toggle το εχει δοκιμασει κανεις? παιζει???

#140   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/01/2009 - 21:06

Quote

Ειδάλλως, στην περίπτωση που γράφεις μήνυμα σε greeklish, ισχύει το γνωστό 1SMS=160χαρακτήρες; Γιατί αυτό; Τέλος πάντων... Αυτό το τελευταίο που αναφέρεις τι ακριβώς είναι; Αν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα, στείλε μου, σε παρακαλώ ένα pm. Ευχαριστώ!

Nαι, με greeklish ισχύει το 160 χαρακτήρες. Αλλά έστω και ένας χαρακτήρας να είναι ελληνικός τότε αμέσως μετράνε οι 70 χαρακτήρες  ;)
εχει σχέση με την κωδικοποιηση των χαρακτήρων. Δεν τα γνωρίζω λεπτομερώς αλλά τα ελληνικά είναι μια πιο 'παράξενη' γλώσσα. Αnyway, δεν έχει σημασία. Το bite sms έχει επιλογή να στείλεις μήνυμα μέσω μονάδων (σαν τηλεκάρτα φαντάσου το ή σαν το skype) αλλά μπορείς να το ρυθμίσεις να στέλνει και μέσω του παροχέα σου. Δοκίμασε το να δεις

Quote

το 160sms toggle το εχει δοκιμασει κανεις? παιζει???


απ'ότι λένε στο myphone παίζει κανονικά. Μένει να το χιλιο-τεστάρουν :P

#141   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2009 - 21:57

Σε δοκιμή έστειλε τελικά 160 ελληνικούς χαρακτήρες με ένα μήνυμα. Μένει πλέον να έρθει ο πρώτο λογαριασμός στον δημιουργό της εφαρμογής για να πειστούμε  :D

#142   steliossm

steliossm

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Twitter:@steliossm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:steliossm

Δημοσίευση 10/01/2009 - 22:01

οκ,το οτι οπως λεει ισως να θελει λεπτους χειρισμους σε sync και phonebook, παρατηρησε κανεις κατι?

#143   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/01/2009 - 22:17

Ενώ από το original text app στέλνει κανονικά 160 χαρακτήρες στα ελληνικά; Τι χάνω; Όχι ότι είναι κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα τα greeklish, αλλά αν μπορούσαμε να έχουμε και τα ελληνικά... Γιατί όχι;!

#144   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/01/2009 - 22:21

όχι, από κανένα app δεν στέλνει 160 χαρακτήρες στα ελληνικά.

Tώρα με το 160toggle μάλλον θα έχουμε ελληνικά και 160 χαρακτήρες. Υπομονή και μόλις επιβεβαιωθεί η επιτυχία του θα δημιουργηθεί νέο θέμα για να ενημερωθείτε

#145   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 10:00

Για δοκιμάστε κεφαλαία...

#146   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 12:12

Sepsis ειναι θέμα Unicode και 8bitης κωδικοποίησης... Επειδή έχουν τόνους διαλυτικά και τα σχετικά τα ελληνικά χρησιμοποιούν 8bitη κωδικοποίηση και χρεώνουν θεωρητηκά το διπλάσιο αλλά όπως φαίνεται ειναι λίγο παραπάνω καθότι 160/2=80 και όχι 70  ;)
Αν είχε κανείς Νοκια θα θυμάται το κόλπο με την "συμβατότητα χαρακτήρων" μόλις την απενεργοποιούσες αυτόματα όα τα μηνύματα μετατρέπωνταν σε κεφαλαία πριν σταλθούν αφαιρούνταν οι τονοι που έμπαιναν με το T9 και η χρέωση ήταν κανονική!  :D

#147   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 19:34

Δηλαδή, όπως καταλαβαίνω εγώ από αυτά που διαβάζω, υπάρχει πιθανότητα γράφοντας το μήνυμα με κεφαλαία να στέλνεις 160 χαρακτήρες και να χρεώνεται κανονικά σαν ένα μήνυμα και όχι σαν δύο... Σωστά;

#148   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/01/2009 - 19:46

Ίσως και να ισχύει αυτό, ναι. Αρκεί να το δοκιμάσει κάποιος και να μας πει. Εγώ δεν είμαι σε θέση να κάνω μια τέτοια δοκιμή μιας και στέλνω από whats up με sms600 οπότε δεν μπορώ να μετρήσω πόσα στέλνει...

#149   endorfin

endorfin

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 20:32

Στα sent ούτως ή άλλως σαν ένα θα το εμφανίσει έτσι; Οπότε μάλλον θέλουμε κάποιον που έχει καρτοκινητό να το δοκιμάσει για να δούμε...  ::)

#150   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2009 - 01:12

Ναι, στην αποστολή σαν ένα το εμφανίζει όσους χαρακτήρες και να γράψεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες