Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ελαττωματικά Ακουστικά (iPhone 3G)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iliasv82

iliasv82

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:iliasv82

Δημοσίευση 23/04/2009 - 09:54

Καλημέρα σε όλους!!!

Μόλις κατάλαβα πως τα ακουστικά τα οποία ήταν στη συσκευασία του iPhone 3G είναι ελαττωματικά.
Μάλλον από την αρχή που το αγόρασα από τη Vodafone αλλά δεν είχα να τα συγκρίνω με άλλα,
αλλά τώρα που έπεσαν στα χεριά μου 2 άλλα σετ ακουστικών παρόμοιου πακέτου κατάλαβα πως έχουν πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι το εξής σε σύγκριση με τα άλλα 2 σετ που έπεσαν στα χέρια μου χθες και σήμερα:
- Καθόλου καλή ένταση, ποιότητα ήχου είτε από το iPhone είτε από το PC, MAC.
- Καθόλου καλή ένταση, ποιότητα μπάσου.
- Καθόλου καλή ποιότητα του μικροφώνου (δεν ακούγομαι καλά).

Η Ερωτηση μου είναι η εξείς...
Τα αλλάζει η vodafone τα ακουστικά;
Στο συμβόλαιο μου που υπέγραψα υπάρχει αποκατάσταση ακουστικών - φορτιστή - usb καλωδίου - κτλ...

Πήρα την Rainbow και μου είπε να απευθυνθώ στη Vodafone

Πήρα την εξυπηρέτηση πελατών της Vodafone και μου είπαν πως δε πρέπει να τα αλλάζουν...??? ???
Αλλά καλύτερα να πάω σε κάποιο κατάστημα...

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;...
Αν τελικά δε μπορέσω να βρω άκρη απο που μπορώ να αγοράσω ακουστικά Apple;...
Εκτός της Rainbow γιατί ζητάνε ΑΦΜ, ταυτότητες κτλ για μια απλή αγορά ακουστικών, φορτιστή, dockstation...



Ευχαριστώ!!!
:) ;D :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 23/04/2009 - 14:49

Θα το έλεγα "κουτό" να "ξοδέψεις" την εγγύηση σου σε αυτό.
20-25Ε κάνουν... 21Ε τα είχα πάρει από Vodafone 24E τα πήρα σήμερα από Γερμανό.

#3   iliasv82

iliasv82

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:iliasv82

Δημοσίευση 23/04/2009 - 15:01

OK!... Δεν ήξερα πως πουλάνε official ακουστικά για iPhone/iPod Touch

Αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς με τον όρο να σπαταλήσω την εγγύηση μου...  ??? ??? ???
Αλλά είσαι σίγουρος πως τα αλλάζουν;...

#4   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 23/04/2009 - 15:04

Εγώ σήμερα πήρα official official iPhone Earphones από Γερμανό.
Εμμμ κοιτά μπορεί μετά να πάθει κάτι πιο σοβαρό, που να κάνει να το φτιάξεις 150Ε και εσύ δεν θα έχεις εγγύηση για να γλυτώσεις τώρα 25Ε :/

#5   iliasv82

iliasv82

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:iliasv82

Δημοσίευση 23/04/2009 - 15:10

Κανονικά η εγγύηση δεν είναι για κάποιο χρονικό διάστημα (1-2 χρόνια) ανάλογα γενικά μιλάω;
Ότι πάθει εκείνη τη περίοδο είτε στο αλλάζουν είτε στο φτιάχνουν όσες φορές και αν τους το πας...;
ή ξέρεις κάτι που δε ξέρω για την εγγύηση της Vodafone;...

:) ;D :)

#6   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 23/04/2009 - 15:16

Αν δεν κάνω λάθος είναι 1 φορά αλλαγή...

#7   iliasv82

iliasv82

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:iliasv82

Δημοσίευση 23/04/2009 - 15:20

Ευχαριστώ πολύ!!!!  ;D

Θα το ρωτήσω σήμερα σε κάποιο υποκατάστημα της Vodafone...
Και θα σου πω αύριο...!!!

#8   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/04/2009 - 16:11

Quote

Αν δεν κάνω λάθος είναι 1 φορά αλλαγή...


Αυτό δε νομιζω να ισχύει..Η εγγύηση ισχύει κανονικά για το συγκεκριμενο χρονικό διαστημα(1-2 χρονια).
Οσες φορες και αν σου χαλασει το προιον αυτο το διαστημα ειναι υποχρεωμενοι να στο καλυψουν στην εγγυηση,είτε αυτό λέγεται service είτε αντικατάσταση.

Τωρα αν η "κυριοι" της Vodafone,της Cosmote και της Apple λειτουργουν με αλλο τροπο δεν το γνωριζω..
Το μονο που γνωριζω ειναι οτι αν συμβαινει κατι τετοιο ειναι σίγουρα παράνομο..

#9   iliasv82

iliasv82

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:iliasv82

Δημοσίευση 24/04/2009 - 12:58

Καλησπέρα!!!

Εχθές πήγα σε ένα κατάστημα Vodafone της περιοχής μου και τους ρώτησα για την εγγύηση και για το πρόβλημα των ακουστικών μου.

1) Η εγγύηση ισχύει κανονικά για 1 χρόνο και όχι για μια φορά μόνο.
2) Με κάλεσαν σήμερα στο κινητό και μου είπαν να πάω Δευτέρα να παραλάβω τα νέα μου ακουστικά.
    (Με την προϋπόθεση να τους πάω τα χαλασμένα πίσω, έτσι απλά...)


Μάλλον θα γνώριζαν πως θα ήταν ελαττωματική παρτίδα και τα αλλάζουν χωρίς πρόβλημα. :) :) :)
Όλα καλά μάλλον αλλά θα σας το επιβεβαιώσω 100% τη Δευτέρα!!!


Ευχαριστώ!!!

#10   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2009 - 13:45

Να αναφέρω απλά ότι η εγγύηση της Vodafone ισχύει για 1 χρόνο από την αγορά του iPhone. Σε περίπτωση αντικατάστασης συσκευής η εγγύηση ΔΕΝ ανανεώνεται για 1 χρόνο επιπλέον αλλά συνεχίζει να ισχύει βάσει της αγοράς της πρώτης συσκευής. Αν δηλαδή κάποιος λόγω ελλατώματος αντικαταστήσει το κινητό του τον 8ο πχ μήνα, η δεύτερη συσκευή θα έχει εγγύηση 4 μήνες!!!...  Μην προσπαθήσετε να καταλάβετε την λογική τους, είναι απλά αδύνατον... Και κάτι άλλο! H Vodafone διατηρεί το δικαίωμα να αντικαταστήσει ελλατωματική συσκευή με άλλη ΟΧΙ καινούρια αλλά Factory Refurbished (δηλαδή συσκευή που είχε ήδη επιστραφεί και επισκευαστεί στην Apple). Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί η καινούρια του (εδώ γελάμε) συσκευή αντικατάστασης ήρθε σε ζελατίνα? Αυτά και άλλα ωραία εις βάρος ανθρώπων που ακούμπησαν 500άρια και 600άρια που σίγουρα δεν τους περίσσευαν...

Δυστυχώς τα παραπάνω δεν τα φαντάστηκα, είναι παρμένα από επίσημη απαντητική επιστολή της Vodafone στον Συνήγορο Του Καταναλωτή έπειτα από καταγγελία μου και είναι στη διάθεση οποιουδήποτε μου τη ζητήσει. Συγγνώμη για το off-topic αλλά κάτι τέτοια πρέπει να τα ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ. Εγώ πήρα Nokia 5800 και ησύχασα. Τουλάχιστον αν χαλάσει θα ξέρουν να το επισκευάσουν...

#11   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/04/2009 - 14:09

Quote

Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί η καινούρια του (εδώ γελάμε) συσκευή αντικατάστασης ήρθε σε ζελατίνα?


τι εννοείς με αυτό? οι apple συσκευές αντικατάστασης είναι πάντα σε ζελατίνα και όχι σε κουτί με παρελκόμενα...  ???
δεν σου αλλάζουν τα πάντα (φορτιστή, ακουστικά κλπ) αλλά μόνο την συσκευή.
1 φορά χρειάστηκε να το κάνω (καμμένο Pixel) και η συσκευή που μου έδωσαν ήταν ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και άθικτη!

#12   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/04/2009 - 15:03

Quote

Quote

Αναρωτήθηκε ποτέ κανείς γιατί η καινούρια του (εδώ γελάμε) συσκευή αντικατάστασης ήρθε σε ζελατίνα?




τι εννοείς με αυτό? οι apple συσκευές αντικατάστασης είναι πάντα σε ζελατίνα και όχι σε κουτί με παρελκόμενα...  ???

δεν σου αλλάζουν τα πάντα (φορτιστή, ακουστικά κλπ) αλλά μόνο την συσκευή.

1 φορά χρειάστηκε να το κάνω (καμμένο Pixel) και η συσκευή που μου έδωσαν ήταν ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και άθικτη!


Από την επιστολή της Vodafone (σόρυ αλλά δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση, τη ουσία όμως μας ενδιαφέρει): "η Vodafone διατηρεί το δικαίωμα να αντικαθιστά ελλατωματικές συσκευές με άλλες Factory Refurbished οι οποίες όμως έχουν τα χαρακτηριστικά καινούριας συσκευής". Αυτό σημαίνει ότι προφανώς δεν θα σου δώσουν συσκευή με γρατζουνιές για παράδειγμα, μπορεί όμως η συσκευή που θα δώσουν να είναι rehoused (σε καινούριο "κουτί"). Η επιστολή γενικότερα έμπαζε από παντού και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Συνήγορος Του Καταναλωτή δεν έκανε κάτι (τουλάχιστον μέχρι σήμερα).

#13   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 24/04/2009 - 15:24

Quote

Από την επιστολή της Vodafone (σόρυ αλλά δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση, τη ουσία όμως μας ενδιαφέρει): "η Vodafone διατηρεί το δικαίωμα να αντικαθιστά ελλατωματικές συσκευές με άλλες Factory Refurbished οι οποίες όμως έχουν τα χαρακτηριστικά καινούριας συσκευής". Αυτό σημαίνει ότι προφανώς δεν θα σου δώσουν συσκευή με γρατζουνιές για παράδειγμα, μπορεί όμως η συσκευή που θα δώσουν να είναι rehoused (σε καινούριο "κουτί"). Η επιστολή γενικότερα έμπαζε από παντού και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Συνήγορος Του Καταναλωτή δεν έκανε κάτι (τουλάχιστον μέχρι σήμερα).
κανεις μεγαλο λαθος με αυτο που λες φιλαρακι.σου δινουν ολοκαινουρια με αλον imei.

#14   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/04/2009 - 01:09

To imei που λες φιλε rally που κολλαει?
Και μεταχειρισμενη να σου διναν παλι αλλο imei δε θα ειχε?

#15   teo_le

teo_le

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/04/2009 - 10:10

Quote

Quote

Από την επιστολή της Vodafone (σόρυ αλλά δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση, τη ουσία όμως μας ενδιαφέρει): "η Vodafone διατηρεί το δικαίωμα να αντικαθιστά ελλατωματικές συσκευές με άλλες Factory Refurbished οι οποίες όμως έχουν τα χαρακτηριστικά καινούριας συσκευής". Αυτό σημαίνει ότι προφανώς δεν θα σου δώσουν συσκευή με γρατζουνιές για παράδειγμα, μπορεί όμως η συσκευή που θα δώσουν να είναι rehoused (σε καινούριο "κουτί"). Η επιστολή γενικότερα έμπαζε από παντού και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Συνήγορος Του Καταναλωτή δεν έκανε κάτι (τουλάχιστον μέχρι σήμερα).
κανεις μεγαλο λαθος με αυτο που λες φιλαρακι.σου δινουν ολοκαινουρια με αλον imei.


Όπως ανέφερα και πιο πάνω απλά έκανα παράθεση μέρους του κειμένου ΕΠΙΣΗΜΗΣ επιστολής της Vodafone. Νομίζω πως δεν έχουν λόγο να αυτοδυσφημούνται :P. Και αν σου δώσω τη συσκευή μου που σαφώς έχει διαφορετικό ΙΜΕΙ από τη δική σου σημαίνει ότι πήρες καινούρια συσκευή?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες