Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

comex: I hope everyone has SHSH blobs saved


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
50 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:40

Σύμφωνα με τον comex:

I'm not waiting for 4.1 so I hope everyone has SHSH blobs saved. :P

Επίσης ο comex πρόσθεσε:

To be clear: if I don't run into problems, it will work on 4.0 or 4.0.1.
No need to update to 4.0.1. SHSH blobs for either are fine.[/u]


Ο comex λοιπόν μας προτείνει να βιαστούμε να κρατήσουμε τα SHSH blobs για την 4.0.1 (μιας και για την 4 δεν προσυπογράφονται από την Apple πλέον) ώστε να μπορούμε να εφαρμόσουμε το πολυαναμενόμενο Spirit ακόμα και μετά από ταχύτατο release της 4.1 (σε μια προσπάθεια της Apple να σταματήσει τους jailbreakers). Προφανώς λοιπόν θα πρέπει να αναβαθμίσουμε στην 4.0.1 μόνο και μόνο για να σώσουμε τα SHSH και φυσικά όσοι δεν μπορούν χωρίς το jailbreak (είμαι ανάμεσά τους) να κάνουνε downgrade για να επιστρέψουν στην προηγούμενή τους κατάσταση.

Απορία: Σύμφωνα με το αγαπητό iTunes η αναβάθμιση σε iTunes 9.2.1 είναι μονόδρομος εάν έχουμε σκοπό να αναβαθμίσουμε το iPhone μας στην 4.0.1 ("A new iPhone software version (4.0.1) is available, but it requires iTunes 9.2.1 . Would you like to download iTunes 9.2.1 now?"). Έστω λοιπόν ότι κάνω την αναβάθμιση και βρίσκομαι αισίως στην iOS 4 και ότι χρησιμοποιώ το Umbrella για να κρατήσω τα SHSH μου. Έπειτα περιχαρής κάνω και το downgrade μου για να γυρίσω στην 3.1.3 για να μπορέσω να κάνω jailbreak. Πώς θα κάνω το jailbreak αφού στο site του Spirit τονίζεται ξεκάθαρα στα Requirements ότι απαιτείται Any version of iTunes 9 earlier than 9.2???

Ευτυχώς όπως θα παρατηρήσατε μιλάω υποθετικά, δηλαδή πρόλαβα να το σκεφτώ πριν πέσω στην "παγίδα" (που ελπίζω να μην την διακρίνω μόνο εγώ). Αφού όμως μιλάω υποθετικά, μόνο να ελπίζω μπορώ ότι δεν έχω καταλάβει λάθος τις διαδικασίες για να σώσουμε τα SHSH blobs και ότι η διαπίστωσή μου έχει βάση.

Τελευταία επεξεργασία από: gas4metal, 21/07/2010 - 17:44


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:43

Έκτος του ότι το Θέμα υπάρχει σαν περιεχόμενο Ο Comex στο blog του αυτά που αναφέρει είναι για την 3.1.3..

ezgif_com_crop_2.gif


#3   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:44

Σύμφωνα με τον comex:

I'm not waiting for 4.1 so I hope everyone has SHSH blobs saved. :P

Επίσης ο comex πρόσθεσε:

To be clear: if I don't run into problems, it will work on 4.0 or 4.0.1.
No need to update to 4.0.1. SHSH blobs for either are fine.[/u]


Ο comex λοιπόν μας προτείνει να βιαστούμε να κρατήσουμε τα SHSH blobs για την 4.0.1 (μιας και για την 4 δεν προσυπογράφονται από την Apple πλέον) ώστε να μπορούμε να εφαρμόσουμε το πολυαναμενόμενο Spirit ακόμα και μετά από ταχύτατο release της 4.1 για να σταματήσει τους jailbreakers. Προφανώς λοιπόν θα πρέπει να αναβαθμίσουμε στην 4.0.1 μόνο και μόνο για να σώσουμε τα SHSH και φυσικά όσοι δεν μπορούν χωρίς το jailbreak (είμαι ανάμεσά τους) να κάνουνε downgrade για να επιστρέψουν στην προηγούμενή τους κατάσταση.

Απορία: Σύμφωνα με το αγαπητό iTunes η αναβάθμιση σε iTunes 9.2.1 είναι μονόδρομος εάν έχουμε σκοπό να αναβαθμίσουμε το iPhone μας στην 4.0.1 ("A new iPhone software version (4.0.1) is available, but it requires iTunes 9.2.1 . Would you like to download iTunes 9.2.1 now?"). Έστω λοιπόν ότι κάνω την αναβάθμιση και βρίσκομαι αισίως στην iOS 4 και ότι χρησιμοποιώ το Umbrella για να κρατήσω τα SHSH μου. Έπειτα περιχαρής κάνω και το downgrade μου για να γυρίσω στην 3.1.3 για να μπορέσω να ξάνω jailbreak. Πώς θα κάνω το jailbreak αφού στο site του Spirit τονίζεται ξεκάθαρα στα Requirements ότι απαιτείται Any version of iTunes 9 earlier than 9.2???

Ευτυχώς όπως θα παρατηρήσατε μιλάω υποθετικά, δηλαδή πρόλαβα να το σκεφτώ πριν πέσω στην "παγίδα" (που ελπίζω να μην την διακρίνω μόνο εγώ). Αφού όμως μιλάω υποθετικά, μόνο να ελπίζω μπορώ ότι δεν έχω καταλάβει λάθος τις διαδικασίες για να σώσουμε τα SHSH blobs και ότι η διαπίστωσή μου έχει βάση.


1)Έχει ενημερωθεί απο το πρωί το αντίστοιχο thread απο τον iLuxus.
2)Δεν αναφερει πουθενά ο comex ότι πρέπει να αναβαθμίσουμε απο 4.0 σε 4.0.1.Δουλεύει και σε 4.0 αλλά και σε 4.0.1 :)
φιλικά 

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 21/07/2010 - 17:52


#4   Leonidas25

Leonidas25

    iPH Contributor

  • 1248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:44

Οχι φιλε Θαναση για την 4.0.1 το λεει !!!

#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:46

Σε ποιο σημείο γιατί εγώ μόνο για την 3.1.3 βλέπω..

ezgif_com_crop_2.gif


#6   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:48

Αφού αναφερόμαστε σε iPhone 3GS προφανώς το πιο πρόσφατο jailbreak απευθύνεται στην 3.1.3 .

Ξαναπαραθέτω την ερώτηση όπου ίσως γίνει λίγο πιο ξεκάθαρη η απορία μου

Έστω λοιπόν ότι κάνω την αναβάθμιση και βρίσκομαι αισίως στην iOS 4.0.1 και ότι χρησιμοποιώ το Umbrella για να κρατήσω τα SHSH μου. Έπειτα περιχαρής κάνω και το downgrade μου για να γυρίσω στην 3.1.3 για να μπορέσω να κάνω jailbreak. Πώς θα κάνω το jailbreak αφού στο site του Spirit τονίζεται ξεκάθαρα στα Requirements ότι απαιτείται Any version of iTunes 9 earlier than 9.2

Τελευταία επεξεργασία από: gas4metal, 21/07/2010 - 17:50


#7   gasgion

gasgion

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:gasgion

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:49

Εγώ κράτησα το αρχείο SHSH μου(ενα αρχείο με όνομα κατι αριθμούς που γραφει στο τελος iphone-4.0 και εχει καταληξη .shsh) με το umbrella απο την 4.0 διοτι δεν το ειχα j/b.το ειχα j/b παλια οταν ειχα 3.1.2 και δεν ειχα κρατησει τα shsh οταν το πηγα στην 4.0.Θα χρειαστεί να βαλω την 4.0.1 και να κρατησω SHSH απο αυτήν η οχι ?

#8   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:52

Όχι τα SHSH για την 4 και την 4.0.1 είναι τα ίδια σύμφωνα με τον comex.

#9   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:53

παιδια εμενα στο cydia μ εβγαλε κατι για να αποθηκευσω τ shsh και αυτην την στιγμη μ λεει "this device has SHSHs on file for iOS4
σας το εβγαλε και εσας να το πατησετε για να αποθηκευσει..?

#10   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:55

παιδια εμενα στο cydia μ εβγαλε κατι για να αποθηκευσω τ shsh και αυτην την στιγμη μ λεει "this device has SHSHs on file for iOS4
σας το εβγαλε και εσας να το πατησετε για να αποθηκευσει..?


Cydia, σε iOS 4 και SHSH (δηλαδή iPhone 3GS) γίνεται να υπάρχει???

Το cydia πώς το πέρασες στο iOS 4?

#11   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 17:57

LOL μόλις τώρα μου ο έβγαλε και εμένα!

Μα καλά πώς γίνεται να κρατάει τα SHSH blobs για την iOS 4 χωρίς να την έχω περάσει???


Εαν συνέβη κάτι τέτοιο τότε το παρόν topic όχι απλά να κλειδωθεί αλλά να διαγραφεί κιόλας για να μην μπερδέψουμε τον κόσμο, μιας και δεν είχα καταλάβει ότι δεν ήταν απαραίτητη η αναβάθμιση σε iOS 4 για να κρατήσουμε τα SHSH :blush: :blush: :blush:

#12   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 18:01

3g εχω και το εκανα με redsnow...εχθες μ εβγαλε ενα σαν μηνυμα στο cydia και κατι μ ελεγε να πατησω αμα θελω να σωσω κατι..δεν πολυκαταλαβα..αν τ ειδε κανεις αλλος ας πει..δειτε και την φωτογραφια του τι λεει τωρα My link

#13   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 18:03

3g εχω και το εκανα με redsnow...εχθες μ εβγαλε ενα σαν μηνυμα στο cydia και κατι μ ελεγε να πατησω αμα θελω να σωσω κατι..δεν πολυκαταλαβα..αν τ ειδε κανεις αλλος ας πει..δειτε και την φωτογραφια του τι λεει τωρα My link


Για τα iPhone 3G νομίζω πως δεν υπάρχουν SHSH οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Αλλά η photo σου δείχνει πως έχεις 3G και έχει κρατήσει SHSH το Cydia αυτόματα. Τώρα πώς γίνεται να κρατήθηκαν SHSH για την iOS 4 που θεωρητικά δεν υπάρχουν, δεν γνωρίζω εγώ

Φίλε dream21

2)Δεν αναφερει πουθενά ο comex ότι πρέπει να αναβαθμίσουμε απο 4.0 σε 4.0.1.Δουλεύει και σε 4.0 αλλά και σε 4.0.1 :)
φιλικά 


η απορία μου ήταν πώς θα γυρίσω πίσω στην 3.1.3 για να κάνω jailbreak εαν πάω στην 4 για να κρατήσω τα SHSH αλλά προφανώς δεν χρειάζεται να πάω για να κρατηθούν με το Umbrella, τα κρατάει το Cydia μόνο του.

Αλλά και πάλι, έστω ότι κάποιος πήγε καταλάθος στην iOS 4 αλλά ΕΧΕΙ κρατήσει τα SHSH για προηγούμενη έκδοση, την 3.1.3 πχ. Θα κάνει downgrade μεν σε αυτήν αλλά πώς θα χρησιμοποιήσει το spirit για να κάνει Jb αφού έχει το iTunes 9.2.1?

Τελευταία επεξεργασία από: gas4metal, 21/07/2010 - 18:09


#14   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2010 - 18:20

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΟΝΤΑΣ

-Δεν γνώριζα πως το Cydia μπορεί να σου κρατήσει τα SHSH της iOS 4 ακόμα και αν εσύ βρίσκεσαι στην 3.1.3 κάτι που έλυσε ένα μέρος της απορίας μου.

-Η βασική απορία μου ισχύει ακόμα: έστω ότι κάποιος έχει κρατήσει τα SHSH στην 3.1.3 και αναβαθμίζει στην iOS 4 για οποιονδήποτε λόγο. Αποφασίζει πως θέλει να γυρίσει πίσω και κάνει downgrade στην 3.1.3 όπου είχε κρατημένα SHSH. Ως εδώ καλά. Στην 3.1.3 όμως πως θα κάνει jailbreak αφού το Spirit απαιτεί iTunes 9.2 ή παλιότερο ? ? (Θυμίζω ότι για να πάμε στην iOS 4 απαιτείται το iTunes 9.2.1)

-Και πλέον έχουμε το παράδοξο με τον φίλο 3ftw ο οποίος υποστηρίζει πως έχει iPhone 3G, πως πήγε στην iOS 4 στην οποία έκανε jailbreak με το redsn0w και πως (το παράδοξο) το cydia του κράτησε τα SHSH για την iOS 4!!! Υπάρχουν SHSH στα iPhone 3G βρε παιδιά?

#15   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 21/07/2010 - 18:56

Απλά θα κανείς μια πλήρη απεγκατασταση του iTunes 9.2 με ένα προγραμμα όπως το CCleaner(google it) και μετά θα βάλεις μια πιο μικρή έκδοση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες