Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μήπως θέλει αλλαγή η μπαταρία?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2009 - 19:33

Quote

εννοω και το αλλο το προγραμμα που "βλεπει" τι τρεχει στο background.....


Memtool λεγετε το προγραμμα που ψαχνεις. Φίλε μου φαντάζομαι ότι το τηλέφωνο όταν δεν το χρησιμοποιείς το κλειδώνεις διαφορετικά καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Επίσης κάποιες παρατηρήσεις που θέλω να κάνω αναφορικά με την μπαταριά είναι ότι παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο να την φορτίζεις αφού πρώτα έχει αποφορτιστεί πλήρως, προσωπικά μετά από αποφόρτιση της μπαταρίας αν ακολουθήσει μια πλήρη φόρτιση το τηλέφωνο μου κρατάει 4 μέρες σε αντίθετη περίπτωση το πολύ 2 1/2 και κάτι άσχετο μια πλήρη φόρτιση μέσα από την θύρα του pc διαρκεί χοντρικά 2 1/2 ώρες ενώ από την μπρίζα 45-50 λεπτά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/04/2009 - 19:37

Και, το λέω με επιφύλαξη, φορτίζει πιο ''πλήρες'' όταν φορτίζει κλειστό το κινητό από τι όταν είναι ανοιχτό

#18   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 29/04/2009 - 21:37

εγω εχω προσεξει οτι αν το αφηνω παραπανω ωρα απο οταν μου βγαζε full charge κραταει παραπανω

#19   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2009 - 22:37

Quote

Quote

εννοω και το αλλο το προγραμμα που "βλεπει" τι τρεχει στο background.....




Memtool λεγετε το προγραμμα που ψαχνεις. Φίλε μου φαντάζομαι ότι το τηλέφωνο όταν δεν το χρησιμοποιείς το κλειδώνεις διαφορετικά καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Επίσης κάποιες παρατηρήσεις που θέλω να κάνω αναφορικά με την μπαταριά είναι ότι παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο να την φορτίζεις αφού πρώτα έχει αποφορτιστεί πλήρως, προσωπικά μετά από αποφόρτιση της μπαταρίας αν ακολουθήσει μια πλήρη φόρτιση το τηλέφωνο μου κρατάει 4 μέρες σε αντίθετη περίπτωση το πολύ 2 1/2 και κάτι άσχετο μια πλήρη φόρτιση μέσα από την θύρα του pc διαρκεί χοντρικά 2 1/2 ώρες ενώ από την μπρίζα 45-50 λεπτά.

το βρηκα...σε ευχαριστω...απλως θελω να ρωτησω αν μπορεις και εσυ να κλεισεις μερικα πραγματακια απο αυτο το προγραμμα?πως ειναι καλυτερα να το φορτιζεις?κλειστο ή ανοιχτο?γιατι κανει παραπανω ωρα απο την usb???και εγω ελεγα να το στειλω στα κεντρικα να δουν τι εχει?αν η μπαταρια ειναι προβληματικη...

#20   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 29/04/2009 - 22:39

καλυτερα το κλειστω
το usb αγρει γτ δινει λιγοτερο ρευμα

αν δεν φτιαχνει στειλτω

#21   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/04/2009 - 23:52

Quote

καλυτερα το κλειστω

το usb αγρει γτ δινει λιγοτερο ρευμα



αν δεν φτιαχνει στειλτω

ας πουμε ειχα ξεχασει το wifi ανοιχτο και μου αντεξε 18 περιπου ωρες...ειναι καλα???αν δεν εχει εφαρμογες μεσα τρωει λιγοτερο μπαταρια?

#22   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 00:03

Quote

το βρηκα...σε ευχαριστω...απλως θελω να ρωτησω αν μπορεις και εσυ να κλεισεις μερικα πραγματακια απο αυτο το προγραμμα?πως ειναι καλυτερα να το φορτιζεις?κλειστο ή ανοιχτο?γιατι κανει παραπανω ωρα απο την usb???και εγω ελεγα να το στειλω στα κεντρικα να δουν τι εχει?αν η μπαταρια ειναι προβληματικη...


Νομίζω ότι με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να κλείσεις ότι θέλεις αλλά αυτοί που ξέρουν δεν το συνιστούν γιατί μπορεί να κάνεις μα...κια και χοντρή, κάπου μέσα στο forum υπάρχει μια εξειδικευμένη συζήτηση γι αυτό το πρόγραμμα ψάξε και θα την βρεις. Τώρα αυτό που ισχύει πάντοτε όταν φορτίζεις οποιαδήποτε ηλεκτρονική/ηλεκτρική συσκευή είναι καλύτερα να φορτίζεται κλειστή, βεβαία αν το iPhone το φορτίσεις μέσω usb θήρας κάτι τέτοιο είναι αδύνατο αφού με το που θα το βάλεις στον υπολογιστή και κλειστό να είναι αυτό θα ανοίξει για την μπρίζα δεν γνωρίζω (έχω την λόξα να το φορτίζω πάντα μέσω υπολογιστή) όσον αφορά την διάρκεια φόρτισης είναι προφανής η απάντηση και έχει ήδη ειπωθεί από τον tyrogalos. Εν τέλει εγώ θα πρότεινα ανεπιφύλακτα αν πρόκειται για iPhone 3g (στο 2g είναι διαφορετικά τα πράγματα) να παραγγείλεις από ebay μια μπαταριούλα που θα είναι σετ με το κατσαβιδάκι της κτλ και με την βοήθεια του youtube να την περάσεις μόνος σου, λένε ότι είναι υπόθεση ρουτίνας και για τον ποιο άσχετο. επίσης αυτές οι μπαταρίες είναι και διπλάσιας χωρητικότητας άρα και διάρκειας.

Δες και αυτο: http://www.iphonehel...pic,3691.0.html

#23   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 10:13

Quote

Quote

το βρηκα...σε ευχαριστω...απλως θελω να ρωτησω αν μπορεις και εσυ να κλεισεις μερικα πραγματακια απο αυτο το προγραμμα?πως ειναι καλυτερα να το φορτιζεις?κλειστο ή ανοιχτο?γιατι κανει παραπανω ωρα απο την usb???και εγω ελεγα να το στειλω στα κεντρικα να δουν τι εχει?αν η μπαταρια ειναι προβληματικη...




Νομίζω ότι με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να κλείσεις ότι θέλεις αλλά αυτοί που ξέρουν δεν το συνιστούν γιατί μπορεί να κάνεις μα...κια και χοντρή, κάπου μέσα στο forum υπάρχει μια εξειδικευμένη συζήτηση γι αυτό το πρόγραμμα ψάξε και θα την βρεις. Τώρα αυτό που ισχύει πάντοτε όταν φορτίζεις οποιαδήποτε ηλεκτρονική/ηλεκτρική συσκευή είναι καλύτερα να φορτίζεται κλειστή, βεβαία αν το iPhone το φορτίσεις μέσω usb θήρας κάτι τέτοιο είναι αδύνατο αφού με το που θα το βάλεις στον υπολογιστή και κλειστό να είναι αυτό θα ανοίξει για την μπρίζα δεν γνωρίζω (έχω την λόξα να το φορτίζω πάντα μέσω υπολογιστή) όσον αφορά την διάρκεια φόρτισης είναι προφανής η απάντηση και έχει ήδη ειπωθεί από τον tyrogalos. Εν τέλει εγώ θα πρότεινα ανεπιφύλακτα αν πρόκειται για iPhone 3g (στο 2g είναι διαφορετικά τα πράγματα) να παραγγείλεις από ebay μια μπαταριούλα που θα είναι σετ με το κατσαβιδάκι της κτλ και με την βοήθεια του youtube να την περάσεις μόνος σου, λένε ότι είναι υπόθεση ρουτίνας και για τον ποιο άσχετο. επίσης αυτές οι μπαταρίες είναι και διπλάσιας χωρητικότητας άρα και διάρκειας.



Δες και αυτο: http://www.iphonehel...pic,3691.0.html

το θεμα ειναι μην το κανουμε τιποτα το Iphonaki και μετα δεν ξερουμε απο που να κρυφτουμεεεεε....υπαρχει κανενας αναλυτικος οδηγος για το πως θα το κανουμε??θυμαμαι ειχε ποσταρει ενα παλικαρι οτι το εχει κανει αλλα δεν ειχε ανεβασει πως....μπορει να με διαφωτισει λιγο αν γινεται???

#24   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 30/04/2009 - 10:32

Quote

εγω εχω προσεξει οτι αν το αφηνω παραπανω ωρα απο οταν μου βγαζε full charge κραταει παραπανω


Έχει δίκιο ο φίλος μας. Όταν το πρωτοαγόρασα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μια μέρα το παρατήρησα τυχαία.

#25   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 10:55

Quote

Quote

εγω εχω προσεξει οτι αν το αφηνω παραπανω ωρα απο οταν μου βγαζε full charge κραταει παραπανω




Έχει δίκιο ο φίλος μας. Όταν το πρωτοαγόρασα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μια μέρα το παρατήρησα τυχαία.

Οταν λεμε παραπανω...??για ποση ωρα μιλαμε..??σορρυ που τρωμε χωρο απο το φορουμ για την μπαταρια του iphone αλλα πιστευω οτι ειναι σημαντικο πραγμα να κραταει παραπανω σε ενα τηλεφωνο που εχει απεριοριστες δυνατοτητες.εννοουμε για φορτιση απο υπολογιστη ή απο πριζα???

#26   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 10:57

ξερουμε τι μπαταρια "φοραει" το Iphone?οι μπαταριες που παιζουν στο ebay ξερει κανεις κατα ποσο ειναι κανονικες και κατα ποσο μπορουν να δημιουργηοουν προβλημα στο κινητο?το παλικαρι που εκανε την αλλαγη μηπως μπορει να μας πει αν παιζει καλα το Iphone τωρα???

#27   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 12:09

Quote

ξερουμε τι μπαταρια "φοραει" το Iphone?οι μπαταριες που παιζουν στο ebay ξερει κανεις κατα ποσο ειναι κανονικες και κατα ποσο μπορουν να δημιουργηοουν προβλημα στο κινητο?το παλικαρι που εκανε την αλλαγη μηπως μπορει να μας πει αν παιζει καλα το Iphone τωρα???


Για ρίξε μια ματιά εδώ για βίντεο-οδηγίες: http://www.youtube.c...h?v=Pr6HWZa0dGM


και

εδώ για ανταλλακτικό: http://cgi.ebay.com/...parms=72%3A1234

πιστεύω να πείρες μια ιδέα.


#28   7psyxos

7psyxos

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G
  • GameCenter:7psyxos

Δημοσίευση 30/04/2009 - 12:31

Quote

Quote

Quote

εγω εχω προσεξει οτι αν το αφηνω παραπανω ωρα απο οταν μου βγαζε full charge κραταει παραπανω




Ισχύει και για τους δύο τρόπους. Μην φανταστείς ότι κρατάει πολύ παραπάνω. Απλά δεν πέφτει αμέσως κάτω από το 100. Σε άλλο ποστ αν αναζητήσεις θα βρεις τρόπους για να μεγιστοποιήσεις όσο είναι δυνατό αυτό, την διάρκεια της μπαταρίας.



Έχει δίκιο ο φίλος μας. Όταν το πρωτοαγόρασα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μια μέρα το παρατήρησα τυχαία.


Οταν λεμε παραπανω...??για ποση ωρα μιλαμε..??σορρυ που τρωμε χωρο απο το φορουμ για την μπαταρια του iphone αλλα πιστευω οτι ειναι σημαντικο πραγμα να κραταει παραπανω σε ενα τηλεφωνο που εχει απεριοριστες δυνατοτητες.εννοουμε για φορτιση απο υπολογιστη ή απο πριζα???


#29   cookies82

cookies82

    iPH Member

  • 346 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/04/2009 - 12:57

Quote

Quote

ξερουμε τι μπαταρια "φοραει" το Iphone?οι μπαταριες που παιζουν στο ebay ξερει κανεις κατα ποσο ειναι κανονικες και κατα ποσο μπορουν να δημιουργηοουν προβλημα στο κινητο?το παλικαρι που εκανε την αλλαγη μηπως μπορει να μας πει αν παιζει καλα το Iphone τωρα???




Για ρίξε μια ματιά εδώ για βίντεο-οδηγίες: http://www.youtube.c...h?v=Pr6HWZa0dGM




και



εδώ για ανταλλακτικό: http://cgi.ebay.com/...parms=72%3A1234



πιστεύω να πείρες μια ιδέα.

πηρα μια ιδεα αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω μονος μου να το κανω...κανεις για βοηθεια ρε παιδια???




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες