Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2041   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 25/12/2010 - 21:10

ευχαριστω για το λινκ, αλλα αυτο μιλαει για τη 4.2.1

εγω θελω να ειμαι με 3.1.3 γιατι μου φαινεται ταχυτερο..

λοιπον ξεκαθαρισε στο μυαλο σου τα εξης γιατι εισαι αρκετα μπερδεμενος.
αν πηγες 4.2.1 μονο αυτο θα σε βοηθησει να ξεκλειδωσεις το κινητο.
επισης 3.1.3 σε 3γ οχι σε 3γς. εκει ειναι ταχυτερο.
πρεπει λοιπον πρωτα να πας στο unlock και μετα βλεπεις.
η ββ σου ειπες οτι ειναι 05...... ξεχνα το.
οσο ποιο συντομα ακολουθησεις τον οδηγο τοσο το καλυτερο για σενα.
συ ξερεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2042   alex001

alex001

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2010 - 13:42

φιλε geORGIOSb κατ' αρχας σε ευχαριστω για τις συμβουλες...

εγραψα οτι εχω το 3g. το τηλ ειναι αγορασμενο απο ελλαδα, οποτε δεν τιθεται θεμα unlock.

αυτο που θελω να πετυχω ειναι
1. να γυρισω στη 3.1.3, γιατι ολοι λενε οτι ειναι η καλυτερη για το 3g ( το πετυχα με τον οδηγο που εχετε στο forum)

2. να κανω jb ( το πετυχα με jailbreakme.com)

3. να περασω το navigon 1.7.ipa (το εγκατεστησα σωστά, γιατι ανοίγει )

αλλα... το gps δεν δουλευει....

και ρωταω... μπορει να φταιει το jailbreakme.com??? αν κανω jb με το Redsnow 0.9.6b6 στην 3.1.3 θα αλλαξει κατι??

και κατι ακομα... το maps μου βρισκει την θεση (μου είπαν οτι αυτο το κανει μεσω internet), αλλα πανω δεξια, δεν μου εμφανίζει ποτέ ενα βελάκι που υποτίθεται οτι είναι το gps... :(

ρε παιδια, λετε να ειναι hardware προβλημα???!!!! :mad:

ελπιζω να βγαλουμε ακρη καποια στιγμη.... :mellow:

#2043   Antarths85

Antarths85

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2010 - 16:36

φιλε geORGIOSb κατ' αρχας σε ευχαριστω για τις συμβουλες...

εγραψα οτι εχω το 3g. το τηλ ειναι αγορασμενο απο ελλαδα, οποτε δεν τιθεται θεμα unlock.

αυτο που θελω να πετυχω ειναι
1. να γυρισω στη 3.1.3, γιατι ολοι λενε οτι ειναι η καλυτερη για το 3g ( το πετυχα με τον οδηγο που εχετε στο forum)

2. να κανω jb ( το πετυχα με jailbreakme.com)

3. να περασω το navigon 1.7.ipa (το εγκατεστησα σωστά, γιατι ανοίγει )

αλλα... το gps δεν δουλευει....

και ρωταω... μπορει να φταιει το jailbreakme.com??? αν κανω jb με το Redsnow 0.9.6b6 στην 3.1.3 θα αλλαξει κατι??

και κατι ακομα... το maps μου βρισκει την θεση (μου είπαν οτι αυτο το κανει μεσω internet), αλλα πανω δεξια, δεν μου εμφανίζει ποτέ ενα βελάκι που υποτίθεται οτι είναι το gps... :(

ρε παιδια, λετε να ειναι hardware προβλημα???!!!! :mad:

ελπιζω να βγαλουμε ακρη καποια στιγμη.... :mellow:


Φιλε μου πωσ καταφερες να το γυρησεισ στην 3.1.3?
εχω το ιδιο προωλημα με 3γ κ εχω την 4.1
Εχω προσπα8ησει και δεν τα καταφερα...

#2044   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 27/12/2010 - 16:40

γυρνας ανετε και χωρις shsh
οταν ανοιγεις το χαρτη που δινει η μαμα της google σε λοκαρει?
μηπως δεν εχεις ενεργοποιησει το location?
μηπως το navigon ειναι για μεγαλυτερη εκδοση?
για κατεβασε ενα παλαιοτερο και δες παιζει?

#2045   alex001

alex001

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2010 - 20:23

Φιλε μου πωσ καταφερες να το γυρησεισ στην 3.1.3?


ΕΤΣΙ απλα αντι για recboot βαλε ireb

οταν ανοιγεις το χαρτη που δινει η μαμα της google σε λοκαρει?

ΝΑΙ
μηπως δεν εχεις ενεργοποιησει το location?

ΕΙΝΑΙ ΟΝ

μηπως το navigon ειναι για μεγαλυτερη εκδοση?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ IGO ανοιγουν, βρισκουν που ειμαι, αλλ οταν ξεκιναω με το αμαξι, χανουν το σημα και παπαλα...


ξερεις αν το jb με jailbreakme ή Redsnow 0.9.6b6 εχει καμια διαφορά??

Τελευταία επεξεργασία από: alex001, 27/12/2010 - 20:24


#2046   alex001

alex001

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/12/2010 - 20:29

εαν το google maps δουλευει κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στις εφαρμογες και οχι στην συσκευη σου...


υπάρχει περιπτωση να φταιει και το ιδιο το jb???

δηλαδη μηπως το jailbreakme.com δεν ειναι το πιο καλο για 3g 3.1.3??

#2047   manaks

manaks

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/12/2010 - 22:17

καλησπέρα σας,
θα ήθελα λίγο τις οδηγίες σας.
έχω 3GS στο οποίο έχω κάνει ήδη jaibreak (ver. 3.1.2(7D11)) πριν ένα χρόνο αν θυμάμαι καλα.
πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό ή ακολουθώ απλά τις οδηγίες του πρώτου page;
ευχαριστώ!!

#2048   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/12/2010 - 22:21

καλησπέρα σας,
θα ήθελα λίγο τις οδηγίες σας.
έχω 3GS στο οποίο έχω κάνει ήδη jaibreak (ver. 3.1.2(7D11)) πριν ένα χρόνο αν θυμάμαι καλα.
πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό ή ακολουθώ απλά τις οδηγίες του πρώτου page;
ευχαριστώ!!

Αν έχεις ήδη κάνει j/b πριν ένα χρόνο για ποιο λόγο θες να ξανακάνεις πάλι με διαφορετικό εργαλείο? j/b επάνω σε j/b δεν πάει.
Θέλεις να κάνεις update στην 4.0.1 και να κάνεις j/b εκεί?
Γίνεται αν έχεις κρατήσει τα shsh για την 4.0.1

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 27/12/2010 - 22:23


#2049   kastrato

kastrato

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 17:04

Γεια σας και χρονια πολλά σε ολους.
Εχω το iphone 3gs. To αγόρασα το Φεβρουαριο του 2010. Πριν το αγορασω (οντας ανυπομονος) ειχα μπει στο φορουμ και διαβαζα τροπους jailbreak και σκεφτομουν να το κανω. Λιγο πριν το παρω ομως με τα λυπης μου διαβασα οτι η apple στα iphone θα περασει καινουργιες bootrom ετσι ωστε να μην γινονται jailbreak(ή εαν γινονται να μην μπορει να ανοιξει το τηλεφωνο παρα μονο με συνδεση με pc).
Ετσι λοιπον οταν παρελαβα το τηλεφωνο μου διαπιστωσα οτι φοραγε την καινουργια bootrom. Ειχα διαβασει στο φορουμ οτι αυτο το διαπιστωνεις απο τον αριθμο σειρας. Ο τριτος αριθμος δηλωνει το ετος παραγωγης. ο τεταρτος και ο πεμπτος την εβδομαδα παραγωγης. Ετσι λοιπον οσα τηλεφωνα ειχαν παραχθει μετα την 40η εβδομαδα του 2009 ειχαν την καινουργια bootrom. Δυστυχως και το δικο μου....... >:(
Υστερα απο αυτα εγκατελειψα καθε προσπαθεια jailbreak. Επειδη ομως η φυση της δουλειας που εκανα τοτε δεν μου επετρεπε την χρηση του iphone(θα το κατεστρεφα), το ειχα αχρησιμοποιητο εως τωρα.
Ουτε καινουργια firmware ειχα κατεβασει. ουτε τα itunes , τιποτα δεν ειχα κανει.
αφου λοιπον ηρθε τωρα ο καιρος να το χρησιμοποιησω αποφασισα να μπω στο φορουμ να δω τυχον εξελιξεις. ειδα με εκπληξη οτι οι προηγουμενοι μεθοδοι jailbreak θεωρουνται ξεπερασμενοι. Ειδα επισης με μεγαλυτερη εκπληξη οτι το πιο ευκολο jailbreak που υπηρξε ποτε υποστηριζει το firmware 3.1.2. Αυτο δηλαδη που "φοραει" το κινητο μου. καθισα και διαβασα τις 20 πρωτες σελιδες του θεματος (ομολογω οτι ηταν πολυ κουραστικο καθως τα μισα δεν τα καταλαβαινα) αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερετε το θεμα της bootrom. Μονο της εκδοσης του firmware.
Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν καποιος ξερει με σιγουρια αν μπορω να κανω jailbreak με την συγκεκριμενη μεθοδο, εχοντας την "καινουργια" bootrom, χωρις ομως να υπαρξουν προβληματα του στυλ "αν σου σβησει πρεπει να το συνδεσεις σε pc".
Παιζει ρολο τι bootrom φοραει ,ή μονο τι firmware εχει περασμενο?
Ευχαριστω

#2050   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/12/2010 - 17:28

Γεια σας και χρονια πολλά σε ολους.
Εχω το iphone 3gs. To αγόρασα το Φεβρουαριο του 2010. Πριν το αγορασω (οντας ανυπομονος) ειχα μπει στο φορουμ και διαβαζα τροπους jailbreak και σκεφτομουν να το κανω. Λιγο πριν το παρω ομως με τα λυπης μου διαβασα οτι η apple στα iphone θα περασει καινουργιες bootrom ετσι ωστε να μην γινονται jailbreak(ή εαν γινονται να μην μπορει να ανοιξει το τηλεφωνο παρα μονο με συνδεση με pc).
Ετσι λοιπον οταν παρελαβα το τηλεφωνο μου διαπιστωσα οτι φοραγε την καινουργια bootrom. Ειχα διαβασει στο φορουμ οτι αυτο το διαπιστωνεις απο τον αριθμο σειρας. Ο τριτος αριθμος δηλωνει το ετος παραγωγης. ο τεταρτος και ο πεμπτος την εβδομαδα παραγωγης. Ετσι λοιπον οσα τηλεφωνα ειχαν παραχθει μετα την 40η εβδομαδα του 2009 ειχαν την καινουργια bootrom. Δυστυχως και το δικο μου....... >:(
Υστερα απο αυτα εγκατελειψα καθε προσπαθεια jailbreak. Επειδη ομως η φυση της δουλειας που εκανα τοτε δεν μου επετρεπε την χρηση του iphone(θα το κατεστρεφα), το ειχα αχρησιμοποιητο εως τωρα.
Ουτε καινουργια firmware ειχα κατεβασει. ουτε τα itunes , τιποτα δεν ειχα κανει.
αφου λοιπον ηρθε τωρα ο καιρος να το χρησιμοποιησω αποφασισα να μπω στο φορουμ να δω τυχον εξελιξεις. ειδα με εκπληξη οτι οι προηγουμενοι μεθοδοι jailbreak θεωρουνται ξεπερασμενοι. Ειδα επισης με μεγαλυτερη εκπληξη οτι το πιο ευκολο jailbreak που υπηρξε ποτε υποστηριζει το firmware 3.1.2. Αυτο δηλαδη που "φοραει" το κινητο μου. καθισα και διαβασα τις 20 πρωτες σελιδες του θεματος (ομολογω οτι ηταν πολυ κουραστικο καθως τα μισα δεν τα καταλαβαινα) αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερετε το θεμα της bootrom. Μονο της εκδοσης του firmware.
Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον αν καποιος ξερει με σιγουρια αν μπορω να κανω jailbreak με την συγκεκριμενη μεθοδο, εχοντας την "καινουργια" bootrom, χωρις ομως να υπαρξουν προβληματα του στυλ "αν σου σβησει πρεπει να το συνδεσεις σε pc".
Παιζει ρολο τι bootrom φοραει ,ή μονο τι firmware εχει περασμενο?
Ευχαριστω

Εφ' όσον έχεις 3GS σε 3.1.2 και δεν έχεις κάνει ποτέ j/b, και δεν έχεις κρατήσει τα shsh για νεώτερες iOS, j/b untethered μπορείς να κάνεις μόνο εκεί που είσαι.
Δεν έχει σημασία που έχεις νέα bootrom, με το Jailbreakme.com δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα καθώς είναι untethered & πολύ σταθερό.
Μόνο θα προσέξεις τι θα βάλεις μετά από cydia, γιατί αν στραβώσει κάτι, πας για restore στην 4.2.1 όπου ακόμη το j/b είναι tethered για την δική σου συσκευή (όλοι ελπίζουν όχι για πολύ ακόμη)

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 30/12/2010 - 17:30


#2051   kastrato

kastrato

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 18:13

Εφ' όσον έχεις 3GS σε 3.1.2 και δεν έχεις κάνει ποτέ j/b, και δεν έχεις κρατήσει τα shsh για νεώτερες iOS, j/b untethered μπορείς να κάνεις μόνο εκεί που είσαι.
Δεν έχει σημασία που έχεις νέα bootrom, με το Jailbreakme.com δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα καθώς είναι untethered & πολύ σταθερό.
Μόνο θα προσέξεις τι θα βάλεις μετά από cydia, γιατί αν στραβώσει κάτι, πας για restore στην 4.2.1 όπου ακόμη το j/b είναι tethered για την δική σου συσκευή (όλοι ελπίζουν όχι για πολύ ακόμη)


Ευχαριστω φιλε
Δεν εχω κρατησει τιποτα.Γιατι οπως ειπα δεν εχω κανει τιποτα. ειναι του κουτιου το τηλεφωνο. απλα πιστευα οτι με την καινουργια bootrom δεν μπορω να κανω jailbreak.
UNTHETHERD αν εχω καταλαβει καλα απο οσα εχω διαβασει(επαναλαμβανω οτι ειμαι ασχετος , απλα διαβασω και προσπαθω να καταλαβω), σημαινει οτι μπορεις να το κανεις jailbreak χωρις μετα να εχεις προβληματα του τυπου "πρεπει να το συνδεσεις με υπολογιστη για να ξαναανοιξει" . Σωστα?
Οποτε μπορω ανετα να κανω jailbreak αν καταλαβα καλα. Αλλα πρωτα απο οτι διαβασα πρεπει να εγκαταστησω το itunes για να γινει jailbreak. Αρα θα πρεπει να μην "αποδεχτω'' το νεο firmware που θα μου προτεινει το itunes. Σωστα?
Οταν λες να προσεξω τι να βαλω απο cydia τι εννοεις? Πως μπορω να ξερω αν αυτα που βαζω ειναι ασφαλη ή οχι?
Πως μπορω να προφυλαχτω?
Αν στραβωσει κατι, με το ρεστορ σου εγκαθιστα το νεο firmware οποτε δεν μπορω να ξανακανω jailbreak προς το παρον . Σωστα?
Συγγνωμη για τις ερωτησεις. Σιγουρα φαινονται αφελης αλλα δεν ειμαι και ο πιο εμπειρος και δεν θα ηθελα να κανω κατι λαθος

#2052   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/12/2010 - 18:25

Δεν εχω κρατησει τιποτα.Γιατι οπως ειπα δεν εχω κανει τιποτα. ειναι του κουτιου το τηλεφωνο. απλα πιστευα οτι με την καινουργια bootrom δεν μπορω να κανω jailbreak.
UNTHETHERD αν εχω καταλαβει καλα απο οσα εχω διαβασει(επαναλαμβανω οτι ειμαι ασχετος , απλα διαβασω και προσπαθω να καταλαβω), σημαινει οτι μπορεις να το κανεις jailbreak χωρις μετα να εχεις προβληματα του τυπου "πρεπει να το συνδεσεις με υπολογιστη για να ξαναανοιξει" . Σωστα?
Οποτε μπορω ανετα να κανω jailbreak αν καταλαβα καλα.

Σωστά, κάνοντας j/b με τον τρόπο που σου είπα παραπάνω δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις reboot το iPhone σου.

Αλλα πρωτα απο οτι διαβασα πρεπει να εγκαταστησω το itunes για να γινει jailbreak. Αρα θα πρεπει να μην "αποδεχτω'' το νεο firmware που θα μου προτεινει το itunes. Σωστα?

Για το Jailbreakme.com δεν χρειάζεσαι το iTunes. Γίνεται μέσω wifi ή 3G μέσω του safari.app
To iTunes θα το χρειαστείς για να κάνεις backup και συγχρονισμό την συσκευή σου.
Κάποια στιγμή, το iTunes θα σου πει ότι υπάρχει νεώτερη iOS για την συσκευή σου και θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις update. Θα του πεις ΟΧΙ & θα κάνεις check να μην σε ρωτήσει ξανά.

Οταν λες να προσεξω τι να βαλω απο cydia τι εννοεις? Πως μπορω να ξερω αν αυτα που βαζω ειναι ασφαλη ή οχι?
Πως μπορω να προφυλαχτω?

Εννοώ να μην εγκαταστήσεις εφαρμογές που ΔΕΝ είναι συμβατές με την iOS έκδοση που έχεις. Επίσης, αν εγκαταστήσεις σπασμένες εφαρμογές από το cydia, πάντα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σου κολλήσει.

Αν στραβωσει κατι, με το ρεστορ σου εγκαθιστα το νεο firmware οποτε δεν μπορω να ξανακανω jailbreak προς το παρον . Σωστα?

Σωστά, θα σου περάσει υποχρεωτικά το τελευταίο. Μπορείς να κάνεις j/b στην 4.2.1, αλλά θα είναι tethered.

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 30/12/2010 - 18:27


#2053   kastrato

kastrato

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 18:35

Σωστά, κάνοντας j/b με τον τρόπο που σου είπα παραπάνω δεν θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις reboot το iPhone σου.


Για το Jailbreakme.com δεν χρειάζεσαι το iTunes. Γίνεται μέσω wifi ή 3G μέσω του safari.app
To iTunes θα το χρειαστείς για να κάνεις backup και συγχρονισμό την συσκευή σου.
Κάποια στιγμή, το iTunes θα σου πει ότι υπάρχει νεώτερη iOS για την συσκευή σου και θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις update. Θα του πεις ΟΧΙ & θα κάνεις check να μην σε ρωτήσει ξανά.


Εννοώ να μην εγκαταστήσεις εφαρμογές που ΔΕΝ είναι συμβατές με την iOS έκδοση που έχεις. Επίσης, αν εγκαταστήσεις σπασμένες εφαρμογές από το cydia, πάντα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να σου κολλήσει.


Σωστά, θα σου περάσει υποχρεωτικά το τελευταίο. Μπορείς να κάνεις j/b στην 4.2.1, αλλά θα είναι tethered.


Ωραια οποτε δεν χανω κατι να το δοκιμασω. ευχαριστω πολυ.
Μια τελευταια ερωτηση αν χρειαστει να κανω restore υπαρχει τροπος να μην περασω το τελευταιο firmaware?
Μηπως ειναι αυτο που εγραφαν ''let cydia make your life easier" ή καπως ετσι?

#2054   Lucifer

Lucifer

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/12/2010 - 19:21

Γειά σας παιδιά!

Έχω το iPod Touch 2G Jailbroken στην 3.1.2 όταν μπαίνω το jailbreak.me κάνω το Slide to Jailbreak και αφού τελειώσει η διαδικασία έχω ακόμα την 3.1.2. Πώς θα πάω στην 4.x.x ??

#2055   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/12/2010 - 19:25

Γειά σας παιδιά!

Έχω το iPod Touch 2G Jailbroken στην 3.1.2 όταν μπαίνω το jailbreak.me κάνω το Slide to Jailbreak και αφού τελειώσει η διαδικασία έχω ακόμα την 3.1.2. Πώς θα πάω στην 4.x.x ??

Αυτό είναι normal. Tο jailbreak.me κάνει j/b όχι update.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες