Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Jailbreakme.com: Jailbreak για ΟΛΑ τα μοντέλα iPhone, iPad και iPod Touch απευθείας από την συσκευή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2956 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2821   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 24/03/2012 - 10:49

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο restore from backup, και δεν υπάρχει λόγος να μπει κανείς στη βαβούρα του setup as new.

Το πρόβλημα δημιουργείται αν κάνεις software update, όπου εκεί χάνονται 500ΜΒ ως unclaimed space. Περισσότερα στο link του BigBoss.


Αν έχει κάνει backup όσο ήταν jailbroken, ναι πολύ πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα γι'αυτό θα ήταν καλύτερα να κάνει setup as new.

Aν έχει καθαρό backup ΠΡΙΝ απο το jailbreak 5.0.1 τότε ναι, φυσικά δεν υπάρχει θέμα.

Εχουμε συναντήσει πολλά άτομα στα οποία παρουσιάστηκε αργά ή γρήγορα θέμα με εφαρμογές, κρασαρίσματα κλπ και τα οποία είχαν κάνει restore from backup ή απλά update σε Jailbroken συσκευές και με setup as new οι περισσότεροι (που δεν είχαν άλλα προβλήματα unrelated) ήταν μια χαρά.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 24/03/2012 - 10:50

Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2822   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 24/03/2012 - 10:51

Οχι δεν ειναι... Οποτε την ξεχναμε την 5.0.1!
Καλως ευχαριστω..!!

** και σορυ για τα συνεχομενα ποστ αλλα απο το κινητο που ειμαι δεν εχει επιλογη edit..!!
:)

#2823   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 10:53

Αν έχει κάνει backup όσο ήταν jailbroken, ναι πολύ πιθανόν να υπάρξει πρόβλημα γι'αυτό θα ήταν καλύτερα να κάνει setup as new.

Aν έχει καθαρό backup ΠΡΙΝ απο το jailbreak 5.0.1 τότε ναι, φυσικά δεν υπάρχει θέμα.


Εξαρτάται. Αν θες να πάψεις να είσαι jailbroken, τότε όντως πρέπει να κάνεις setup as new, διότι μένουν διάφορα "σκουπίδια" από το JB στο backup, που δεν έχουν λόγο να συνεχίζουν να υπάρχουν σε μια καθαρή συσκευή.

Αν όμως θες να συνεχίσεις να είσαι jailbroken, τότε επαναφέρεις το backup σου χωρίς πρόβλημα. Εγώ π.χ. που πήρα το νέο iPad pου φοράει την 5.1, τράβηξα το backup που είχα, διότι αργά ή γρήγορα θα ξανακάνω JB. Συνεπώς, τα διάφορα plist files κλπ που τώρα υπάρχουν στη συσκευή και είναι άχρηστα, μόλις ξαναβάλω τα Cydia apps μου αυτομάτως θα ξαναποκτήσουν λόγο ύπαρξης.

Τελευταία επεξεργασία από: jackc, 24/03/2012 - 10:55


#2824   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 24/03/2012 - 10:56

Εξαρτάται. Αν θες να πάψεις να είσαι jailbroken, τότε όντως πρέπει να κάνεις setup as new, διότι μένουν διάφορα "σκουπίδια" από το JB στο backup, που δεν έχουν λόγο να συνεχίζουν να υπάρχουν σε μια καθαρή συσκευή.

Αν όμως θες να συνεχίσεις να είσαι jailbroken, τότε επαναφέρεις το backup σου χωρίς πρόβλημα. Εγώ π.χ. που πήρα το νέο iPad Που φοράει την 5.1, τράβηξα το backup που είχα, διότι αργά ή γρήγορα θα ξανακάνω JB. Συνεπώς, τα διάφορα plist files κλπ που τώρα υπάρχουν στη συεκευή και είναι άχρηστα, μόλις ξαναβάλω τα Cydia apps που θα ξαναποκτήσουν λόγο ύπαρξης.


Τα cydia apps εννοείται οτι μπορείς να τα κρατήσεις με AptBackup ή PKGBackup ή XBackup που λέει στον οδηγό. Το καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλά οπως είπα, οι περισσότεροι συναντάνε προβλήματα με το θέμα του restore from backup και δεν είναι και τόσο πια τραγικά δύσκολο να κάνεις ένα setup as new έχοντας κρατήσει τις εφαρμογές , επαφές κλπ κλπ και να τις ξανασυγχρονίσεις. Ναι, θέλει σετάρισμα passwords και δεδομένα αλλά καλύτερα να έχει κανεις το κεφάλι του ήσυχο.

Τώρα ο καθένας πράττει ανάλογα.
Whatsapp doc?

#2825   jackc

jackc

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2012 - 11:02

Εχεις απόλυτο δίκιο Μαριλίνα στο ότι με το Setup As New έχεις το κεφάλι σου 100% ήσυχο, κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει στο Restore from Backup.

Απλά προσωπικά βαριέμαι απίστευτα να μπαίνω στη διαδικασία να σετάρω από την αρχή settings, passwords, κλπ κάθε φορά που κάνω update... Μέχρι στιγμής δεν έχω συνατησει ευτυχως κανενα πρόβλημα, και όσο η κατασταση παραμενει trouble-free συνεχίζω έτσι.

Αν τωρα αρχισει να μου κανει τίποτα προβλήματα το iPhone ή το iPad, τότε όντως θα αναγκαστώ να το κάνω setup as new.

Πάντως, το σίγουρο είναι ότι ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε software update χωρίς restore, διοτι εκεί υπάρχει σίγουρη ζημιά 500ΜΒ (κάθε φορά) όπως είπα και πιο πάνω.

Τελευταία επεξεργασία από: jackc, 24/03/2012 - 11:03


#2826   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 24/03/2012 - 14:11

Εχεις απόλυτο δίκιο Μαριλίνα στο ότι με το Setup As New έχεις το κεφάλι σου 100% ήσυχο, κάτι που δυστυχώς δεν ισχύει στο Restore from Backup.

Απλά προσωπικά βαριέμαι απίστευτα να μπαίνω στη διαδικασία να σετάρω από την αρχή settings, passwords, κλπ κάθε φορά που κάνω update... Μέχρι στιγμής δεν έχω συνατησει ευτυχως κανενα πρόβλημα, και όσο η κατασταση παραμενει trouble-free συνεχίζω έτσι.

Αν τωρα αρχισει να μου κανει τίποτα προβλήματα το iPhone ή το iPad, τότε όντως θα αναγκαστώ να το κάνω setup as new.

Πάντως, το σίγουρο είναι ότι ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε software update χωρίς restore, διοτι εκεί υπάρχει σίγουρη ζημιά 500ΜΒ (κάθε φορά) όπως είπα και πιο πάνω.

ναι ειναι λιγο μπελαλιδικη διαδικασια αλλα τι να κανεις...
Whatsapp doc?

#2827   ziki

ziki

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2012 - 09:56

Χαιρετε. Ρε παιδακια λιγες ερωτησεις. Καταρχας αυτη η μεθοδο υστερει σε λειτουργικοτητα απο ολες τις υπολοιπες μεθοδους jailbreak?

Θελω να jailbreakiaso iPhone 4 με 4.3.1. Με το που το κανεις σε επιστρεφει στο κυριο μενου και ολα παραμενουν οπως εχουν? Δεν πιστευω να σου κανει καποιο restore σωστα?

Επισης θελω και μια αποψη. Αξιζει να μεινει το κινητο σε αυτην την εκδοση ή να το παμε στην 5 και να το αποφυλακισουμε εκει?

#2828   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 02/04/2012 - 10:02

Χαιρετε. Ρε παιδακια λιγες ερωτησεις. Καταρχας αυτη η μεθοδο υστερει σε λειτουργικοτητα απο ολες τις υπολοιπες μεθοδους jailbreak?

Θελω να jailbreakiaso iPhone 4 με 4.3.1. Με το που το κανεις σε επιστρεφει στο κυριο μενου και ολα παραμενουν οπως εχουν? Δεν πιστευω να σου κανει καποιο restore σωστα?

Επισης θελω και μια αποψη. Αξιζει να μεινει το κινητο σε αυτην την εκδοση ή να το παμε στην 5 και να το αποφυλακισουμε εκει?



Θα δεις κάτι σαν το AppStore!

Δηλαδή, θα εμφανιστεί το εικονίδιο του Cydia και μια μπάρα που θα φορτώνει!

Για iOS 4.x, θα σου έλεγα να μείνεις στο 4.3.3 και όχι στο 4.3.1 που είσαι!

Προσωπική άποψη είναι να κάνεις υην μετάβαση σε iOS 5

#2829   ziki

ziki

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2012 - 10:53

Ευχαριστω φιλε μου. Εχω κανει παλιοτερα jailbreak αλλα επειδη ειχα κανει ταυτοχρονα και upgrade δεν ηξερα κατα ποσο το jailbreak σβηνει εφαρμογες κτλ.

Για ενα φιλο μου το θελω αυτη τη φορα, και αν ειναι να αναβαθμισουμε στην 5, θα πρεπει να ξαναπερναμε εφαρμογες κτλ, και ειναι μπουσουλας. Οποτε σκεφτομαι να το αφησω στην ιδια εκδοση για να μεινουν ολα ως εχουν...

#2830   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113589 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/04/2012 - 10:56

Καταρχάς το τηλ του φίλου σου είναι ελληνικό?

Τωρα είναι με JB? Αν όχι απλά θα πατήσει Update και θα πάει στη 5.1.

Για προηγούμενα iOS, χρειάζεσαι SHSH και Custom ipsw.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2831   mitsakos14

mitsakos14

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2012 - 11:24

exw to iphone 4 se 5.1 mporeite na moy dwsetai me link odigous gia jailbreak & ti prepi na katevasw. tha exw kapio provlima meta to jailbreak. eimai kenourgios me iphone & den ta katalaveno poli kala. sas eyxaristo para poli paidia.

#2832   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113589 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/04/2012 - 11:27

Καταρχάς μη γράφεις Greeklish γιατι απαγορεύονται..

Επειδή είσαι καινούργιος όπως λες, καλό είναι να ασχοληθείς λίγο με τη συσκευή που κρατάς στα χέρια σου..

Να διαβάσεις τους οδηγούς.. Τι κάνει το JB..

Αν σε καλύπτουν αυτα που προσφέρει, το κάνεις.. Δεν είναι υποχρεωτικό..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 02/04/2012 - 11:27

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2833   mitsakos14

mitsakos14

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/04/2012 - 11:42

μπορεις να μου πεις που θα βρω τους οδηγους. ευχαριστω.

#2834   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113589 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/04/2012 - 11:47

JB 5.0.1

Τελικά τι είναι αυτό το Jailbreak;
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2835   ziki

ziki

    iPH Enthousiast

  • 476 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/04/2012 - 20:53

Καταρχάς το τηλ του φίλου σου είναι ελληνικό?

Τωρα είναι με JB? Αν όχι απλά θα πατήσει Update και θα πάει στη 5.1.

Για προηγούμενα iOS, χρειάζεσαι SHSH και Custom ipsw.


Ναι ελληνικο και καθαρο, χωρις jailbreak. Αν ανεβει στην 5 δεν υπαρχει περιπτωση καποιες εφαρμγοες που εχει να μην δουλευουν? Με update απο itunes στο PC θα το κανει? Εγω θυμαμαι οταν ειχα αναβαθμιση απο την 3 στην4 στο 3GS μου τα σβησε ολα και το τηλ ηταν σαν καινουριο.

Εστω, στην 5 δουλευει jailbreak.me και με untethered?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 22

0 μέλη, 22 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες