Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αλλαγη εικονοδιου μπαταριας πανω δεξια..!της γνωσης σας..!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 13/08/2010 - 12:33

Αναρτημένη εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

θελω να αλλαξω το εικονοδιο της μπαταριας..!!

σε 3GS IPHONE JB ME IOS 4.!!!

ξερει κανεις πως θα τα αλλαξω..!!!

εχω αλλαξει απο τον φακελο bundels kai mesa apo to com.apple.springboard...ta arxeia Default_BatteryCharged-Default_BatteryCharging...kai FSO_BatteryCharged- FSO_BatteryCharging αλλα και παλι δεν μου εμφανιζεται το νεο εικονιδιο που αλλαξα οπως βλεπετε..

ξερετε που βρισκονται τα κανονικα αρχεια του iphone της μπαταριας για την οθονη πανω δεξια για να τα αντικαταστησω..??

σε ποιο φακελο εννοω..!!γραψτε μου την διαδρομη για να το κανω χειροκινητα.!!!


ευχαριστω..!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sosimple

sosimple

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:40

Κατέβασε απο cydia το 6 status bar battery colors for ios4 ή κάπως έτσι. Σου έχει έτοιμα κάποια χρώματα , και απο τον αντίστοιχο φάκελο στα θέματα θα δεις ακριβώς ποια εικονιδια είναι ώστε να τα τροποποιήσεις αν θέλεις. Είναι ο ποιο απλός τρόπος.

#3   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 13/08/2010 - 13:54

System/Library/CoreServices/SpringBoard.app

Αυτή είναι η διαδρομή που βρίσκονται όλα τα icons, ψάξε εκεί μέσα βρες αυτό που θες να αλλάξεις και πήγαινε με το Wiscr και βάλε εκεί το εικονίδιο που θες.

Αν προλάβω το απόγευμα θα ανεβάσω την μπαταρία μου να δεις..μουρλια ::)

Τελευταία επεξεργασία από: Snowflake, 13/08/2010 - 14:03


#4   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:12

Μπήκα μέσα στον φάκελο που μου λες..!!
Άλλαξα τα 2 αρχεία με όνομα

FSO_BatteryBG.png
Deafult_BatteryBG.png

Αλλά δεν μου άλλαξε..
Μόνο αυτά τα δυο χρειαζετε να αλλάξω η και αλλά..;; Και ναι πια από όλα..!!

Αντε βοηθηστε ρε αλανια..!!

#5   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:31

Check this out, διαφορετικά υπομονή μέχρι το βράδυ που θα έχω πρόσβαση στο pc μου :P

#6   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 13/08/2010 - 14:51

Θα κάνω υπομονή ..δες ΕΣΥ κ ποσταρε εδώ για να μου δώσεις οδηγίες..!!
Θα περιμένω

Ευχαριστω

#7   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 13/08/2010 - 19:32

αλλαξα απο System/Library/Coreservices/Springboard.app

αυτες τη εικονες

Default_BatteryBG.png
Default_BatteryCharged.png
Default_BatteryCharging.png
Default_BatteryInsides.png
Default_BatteryLowBG.png
Default_BG.png

ολα τα παραπανω μαζι και τα ιδια αρχεια FSO και παλι δεν μου αλλαξε η βρωμομπαταρια πανω δεξια ..!!

τι αλλο να δοκιμασω δεν ξερω..!!!!

θελω να βαλω αυτην ...

Αναρτημένη εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

πειτε καμια λυση-ιδεα γιατι θα το σπασω στο τελος..!!

μια με το ενα..μια με το αλλο..!!!

#8   Snowflake

Snowflake

    iPH Enthousiast

  • 409 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 13/08/2010 - 20:48

Μεγαλη σημασία εχει το μεγεθος και ο τύπος του αρχείου και το ονομα φυσικα.

Θεωρώ δεδομένο οτι το ονομα είναι ακριβώς το ίδιο είναι case sensitive το μέγεθος και οι διαστάσεις ίδιες και φυσικά είναι .png

#9   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 13/08/2010 - 21:08

Ο πιο ευκολος και ασφαλής τρόπος είναι να φτιάξεις ένα θέμα που θα αλλάζει την μπαταρία και να το ενεργοποιείς και να το απενεργοποιείς μέσω του winterboard . Φτιαχνεις λοιπον στον κατάλογο με τα themes ενα φακελο με το ονομα π.χ battery.theme .Μεσα σε αυτον τον φάκελο φτιάξε έναν άλλο με το ονομα Folders και μέσα εκεί αλλον εναν με το ονομα SpringBoard.app .Μεσα στον τελευταιο φάκελο πρεπει να υπάρχουν τα εικονίδια .Εγω δεν είχα το τελευταίο εικονίδιο που γράφεις Default_BG.png .Πάρε ιδέες και απο κάνα αίτημο theme . Μετά το ενεργοπποιείς μέσω winterboard και το βάζεις πάνω απο όλα τα άλλα

Τελευταία επεξεργασία από: viperlesgr, 13/08/2010 - 21:09


#10   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 14/08/2010 - 00:20

Έκανα όσα λέτε κ πάλι δεν μου εμφανίζονται..!!τι σκατα να φταιει

#11   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 14/08/2010 - 07:41

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει έτοιμο τον φάκελο με τις φωτό .png που χρειάζονται ώστε να τις βάλω κατευθείαν μέσα στο κινητό..;;
Plsss

#12   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 14/08/2010 - 09:54

ενας φιλος σε αλλο φορουμ μου εγραψε τα εξης..!!!

Στην iOS 4.0+ η Apple έχει μεταφέρει πολλά από τα γραφικά που χρησιμοποιούσε σε διάφορα σημεία του λειτουργικού (όπως π.χ. το artwork των πληκτρολογίων, αλλά και του status bar) σε ένα μονολιθικό αρχείο ονόματι shared.artwork, το οποίο θα βρεις στην τοποθεσία /System/Library/Frameworks/UIKit.framework. Δε μπορείς να αλλάξεις τα πρωτότυπα αρχεία αυτά καθ' εαυτά επομένως, η μέθοδος που πας να εφαρμόσεις είναι αδύνατον να δουλέψει. Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα, προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις αρχεία που είναι φτιαγμένα για την παλιά ανάλυση οθόνης (την λεγόμενη @x1), οπότε στις μεν συσκευές μέχρι 3G[S] και iPad το θέμα σου θα εμφανιστεί σωστά, στο iPhone 4 όμως όχι.

πιστευετε οτι ισχυουν..??εχουν βαση..??

εγω νομιζω πως ναι

#13   sosimple

sosimple

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2010 - 16:29

Καλά φιλε δε μπορώ να σε καταλάβω... Σου έχω δώσει την μακραν ποιο εύκολη λύση και ακόμα παιδευεσαι με πειράματα. Κατεβαζεις το 6 status bar battery colors for ios4 , πας με το file στον αντίστοιχο φάκελο , βλέπεις μόνο όλα τα εικονιδια που σε ενδιαφέρουν (για την μπαταρία) , επομένως αμέσως αμέσως βλέπεις ποια αρχεία είναι. Τα τροποποιεις ή τα αντικαθιστας με οποία εσι θέλεις αφού τα μετονομασεις με τα ονόματα που έχουν τα εικονιδια αυτού του φακέλου. Με λίγα λόγια κανείς ότι γουσταρεις. Και εσι δεν έχεις διαβάσει καν το πόστ μου και ασχολησει με...
Κακώς στο ξαναγραφω αλλά πραγματικά απορώ. Σου έχω δώσει την μακραν ποιο εύκολη λύση και δεν έχεις ασχοληθεί καν...

#14   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 14/08/2010 - 16:43

Καλά φιλε δε μπορώ να σε καταλάβω... Σου έχω δώσει την μακραν ποιο εύκολη λύση και ακόμα παιδευεσαι με πειράματα. Κατεβαζεις το 6 status bar battery colors for ios4 , πας με το file στον αντίστοιχο φάκελο , βλέπεις μόνο όλα τα εικονιδια που σε ενδιαφέρουν (για την μπαταρία) , επομένως αμέσως αμέσως βλέπεις ποια αρχεία είναι. Τα τροποποιεις ή τα αντικαθιστας με οποία εσι θέλεις αφού τα μετονομασεις με τα ονόματα που έχουν τα εικονιδια αυτού του φακέλου. Με λίγα λόγια κανείς ότι γουσταρεις. Και εσι δεν έχεις διαβάσει καν το πόστ μου και ασχολησει με...
Κακώς στο ξαναγραφω αλλά πραγματικά απορώ. Σου έχω δώσει την μακραν ποιο εύκολη λύση και δεν έχεις ασχοληθεί καν...

Κανείς ΕΝΑ μεγάλο λάθος φιλε μου..
Ασχολήθηκα κ πολύ μάλιστα.και τώρα εάν σου δείξω την συσκευή φοραω επάνω το purle theme..
Προσπάθησα να αντικαστησω τα αρχεία όπως πολύ σωστά λες αλλά δεν τα καταφερνω..!!
Όταν βάζω της καινούργιες εικόνες κανωrespring και μου εμφανίζει την εικόνα μισή στην μπαταρία κ την άλλη μισή με χρώματα π.χ κίτρινο από πάνω..!!όλο το πρωί έτσι παιδευομουν κ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..
Εσυ έχεις τίποτα έτοιμα icons να μου στείλεις κ να κάνω αντικατάσταση κατευθείαν..;;
Εάν έχεις με σωνεις κανε ΕΝΑ κόπο ανεβασετα με rapidshare h mediafire να τα πάρω
Να είσαι καλα

#15   sosimple

sosimple

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2010 - 17:12

Κανείς ΕΝΑ μεγάλο λάθος φιλε μου..
Ασχολήθηκα κ πολύ μάλιστα.και τώρα εάν σου δείξω την συσκευή φοραω επάνω το purle theme..
Προσπάθησα να αντικαστησω τα αρχεία όπως πολύ σωστά λες αλλά δεν τα καταφερνω..!!
Όταν βάζω της καινούργιες εικόνες κανωrespring και μου εμφανίζει την εικόνα μισή στην μπαταρία κ την άλλη μισή με χρώματα π.χ κίτρινο από πάνω..!!όλο το πρωί έτσι παιδευομουν κ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη..
Εσυ έχεις τίποτα έτοιμα icons να μου στείλεις κ να κάνω αντικατάσταση κατευθείαν..;;
Εάν έχεις με σωνεις κανε ΕΝΑ κόπο ανεβασετα με rapidshare h mediafire να τα πάρω
Να είσαι καλα

Εμ αφού σε βλέπω να ρωτάς και να ξαναρωτας ποιες είναι οι ονομασίες των εικονιδιων της μπαταρίας όταν στα έχω δώσει, τι να υποθεσω;
Αυτά που βλέπεις στο φάκελο είναι τ εικονιδια της μπαταρίας, δεν υπάρχουν αλλα.
Πιστεύω ότι έχεις 2 προβλήματα. Το πρώτο είναι ότι πιθανώς τα εικονιδια που βάζεις δεν έχουν σωστές διαστάσεις. Θα βάλεις τα εικονιδια του θέματος που ανέφερα στο Photoshop, θα δεις τι διαστάσεις έχουν. Μετά θα πάρεις τα δικά σου εικονιδια πάλι στο Photoshop, θα κανείς resize και θα τα μετετρεψεις σε ακριβώς ίδιο μέγεθος με τα original.
Παει αυτο. Τώρα πάμε στο άλλο πρόβλημα που έχεις, που γράφεις ότι βλέπεις χρώμα κλπ.
Λοιπόν αυτο δεν είναι τόσο εύκολο. Έχω καιρό να ασχοληθώ με την μπαταρία. Αν θυμάμαι καλά όμως, βλέπει κάποια συγκεκριμένα pixel μέσα στην μπαταρία , και δίνει το αντίστοιχο χρώμα. Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι μπορείς να κανείς αυτο που θες. Πιθανότατα η μπαταρία εσωτερικά πρέπει νε έχει ενα χρώμα και όχι φωτό σαν αυτή που θέλεις να βάλεις η οποία θα μειώνεται ή αυξάνεται για να δείχνει πόση μπαταρία έχεις.
Επειδή όμως δεν έχω το χρόνο να το τεσταρω τώρα, ας το επιβεβαιώσει ή όχι, κάποιος να το έχει κάνει πρόσφατα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες