Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Google Maps και Sync με το GPS του iPhone


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dimhap

dimhap

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2009 - 01:15

Χαίρετε κι από μένα
είμαι νέο μέλος και χαίρομαι που εδώ έχω βρεί ήδη πολλές απαντήσεις για το όμορφο αυτό μηχάνημα που επιτέλους πήρα και γω στα χέρια μου
έχω μια απορρία σχετικά με τo maps/gps του iphone


ακούστε πως έχει το πράγμα
μπάινω στον υπολογιστή μου στο google maps και χαράζω μια πορεία
το google maps λοιπον μου βγάζει το destination.
ωραία ως εδώ

αυτό που θέλω εγώ είναι να δω αν υπάρχει τρόπος
αυτό το destination, δηλαδή αυτή η αποθηκευμένη διαδρομή από το google maps
με κάποιον τρόπο να περάσει στο gps του iPhone έτσι ώστε να ακολουθήσω βήμα προς βήμα
(Interractive) αυτή την ίδια διαδρομή


εφόσον αυτό δεν είναι εφτικτό
θα μπορούσε κάμποιος να μου προτείει κάτι άλλο?
καμία ιδέα?
καμία λύση ώστε να προγραμματίζονται μέσω υπολογιστή οι διαδρομές που θέλω να κάνω
και κατόπιν να περνάνε/συγχρονίζονται στο iPhone προς χρήση

p.s: πριν ποστάρω έκανα ένα ψάξιμο στο φόρουμ σε περίπτωση που έχει απαντηθεί κάτι τέτοιο αλλά δεν εντόπισα κάποιο αντίστοιχο thread, ζητώ συγγνώμη εξ αρχής αν κάτι τέτοιο έχει ήδη συζητηθεί και δεν το εντόπισα

καλό σαββατοκύριακο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dimhap

dimhap

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2009 - 01:56

Quote

καμία ιδέα?


δοκίμασα για παράδειγμα να στείλω με e-mail το link με τα google maps directions ώστε να μπω από το iphone να τα δω
αλλά δε με καλύπτει πλήρως αυτό

άλλο να κάνεις browsing στο δρόμο και να βλέπεις το mail κι άλλο να έχεις περάσει το χάρη στα maps και το gps να αντιλαμβάνεται κάθε στιγμή που είσαι και να συνεχίζει τη ροή των instructions

φαίνεται τόσο τρελό αυτό που ζητώ?[pre][/pre]

#3   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/05/2009 - 02:28

Υποθέτω δεν έχεις πακέτο ίντερνετ στο iPhone αλλιώς δν θα είχες τέτοιο πρόβλμα

Συγχρονισμός με το google maps του υπολογιστή δεν γίνεται

Υπάρχει αυτό:

http://www.iphonehel...opic,278.0.html

#4   dimhap

dimhap

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2009 - 09:12

Quote

Υποθέτω δεν έχεις πακέτο ίντερνετ στο iPhone αλλιώς δν θα είχες τέτοιο πρόβλμα


γιατί το λες αυτό? έχω πακέτο ιντερνετ
απλά δε θέλω να μπαίνω στο internet να βλέπω τη διαδρομή βήμα προς βήμα
θέλω το gps να αντιλαμβάνεται σε ποιο σημείο βρίσκομαι και να αναλαμβάνει αυτό τη ροή με τις οδηγίες

τώρα να μπαίνω στο safari και να ψάχνω τη διαδρομή δε πολυλέει

#5   galanones

galanones

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/05/2009 - 13:21

Μόλις χτες το δοκίμασα αυτό που λες.
Στο σπίτι με σύνδεση Wi-Fi (δεν έχω internet στο κινητό) και με το Maps του iphone (3G), επέλεξα το σημείο εκκίνησης και το σημείο που ήθελα να πάω και μου εμφάνισε την διαδρομή (όπως αυτό που λες με το google maps αλλά στο κινητό).

Στη συνέχεια έκανα zoom στην διαδρομή αυτή και την ακολούθησα ως το τέλος της , ώστε να "αποθηκευτεί" στο iphone (δεν ξέρω για πόσο μπορεί να το κρατήσει στην μνήμα πάντως για την ίδια ημέρα δεν έχει πρόβλημα).

Μέσα στο σπίτι το κινητό σε εντοπίζει από την σύνδεση του Wi-Fi ή από την κεραία της κινητής τηλεφωνίας και βγάζει ένα μικρό ή μεγαλύτερο κύκλο στην περιοχή που βρίσκεσαι. Στο δρόμο με εντόπισε το GPS πάνω στο χάρτη με μια μπλε κουκίδα ακριβώς στο σημείο που βρισκόμουνα (από εδώ και πέρα δεν είχα internet).

Μετά άρχισα να κινούμε με το αμάξι και το GPS με ακολουθούσε, πολύ πιστά μάλιστα (για να σε ακολουθεί νομίζω πρέπει να έχεις πατήσει το κουμπάκι κάτω αριστερά του εντοπισμού της θέσης σου).
Τελικά πήγα με ακρίβεια στον προορισμό μου... και χωρίς να χρειαστώ internet κατά την διάρκεια της διαδρομής!!

Στην επιστροφή άλλαξα τις διευθύνσεις αλλά για να ξανασχεδιάσει την διαδρομή χρειαζόταν internet. Πάντως ο χάρτης ήταν διαθέσιμος (φορτωμένος) καθ όλη την διάρκεια της επιστροφής.


#6   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/05/2009 - 14:03

Βασικα ο χαρτης ηταν αποθηκευμενος στο cache οποτε αν εκανες restart το iPhone θα σβηνοταν ο χαρτης.Και το ξαναλεμε η μπλε κουκιδα ειναι η θεση μας στο χαρτη που μας βρισκει ο δορυφορος.Οι χαρτες κατεβαινουν μεσω WiFi/3G/Edge καθε φορα που βρισκομαστε στο internet.Αλλιως δοκιμαζουμε xGPS για μια καλυτερη λυση.

#7   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/05/2009 - 14:05

Quote

Quote

Υποθέτω δεν έχεις πακέτο ίντερνετ στο iPhone αλλιώς δν θα είχες τέτοιο πρόβλμα




γιατί το λες αυτό? έχω πακέτο ιντερνετ

απλά δε θέλω να μπαίνω στο internet να βλέπω τη διαδρομή βήμα προς βήμα

θέλω το gps να αντιλαμβάνεται σε ποιο σημείο βρίσκομαι και να αναλαμβάνει αυτό τη ροή με τις οδηγίες



τώρα να μπαίνω στο safari και να ψάχνω τη διαδρομή δε πολυλέει


To google maps θέλει ίντερνετ όμως. Ο safari δεν κολλάει πουθένα. ΑΠό την εφαρμογή Maps θα το κάνεις όλο αυτό. Προς το παρόν δεν υπάρχει πραγματικό GPS πρόγραμμα στο iPhone. Θα βγουν αρκετά όμως




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες