Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Location Services


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   v007

v007

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/05/2009 - 13:40

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος χρήστης iPhone και έχω 2 απορίες σχετικά με την χρήση του GPS.

Επειδή θέλω να χρησιμοποιώ το GPS με την ελάχιστη χρέωση, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πόσα περίπου Kb χρειάζεται το maps για να βρεί την θέση μου στον χάρτη και φυσικά να φορτώσει το χάρτη αυτό.

1. Αν μετά απενεργοποιήσω το Internet (αλλάζοντας σε κάτι άσχετο το APN) και έχοντας αφήσει το Location Services, έχω δεί ότι το maps εξακολουθεί να δείχνει την θέση μου στον χάρτη (χωρίς βέβαια να φορτώνει).

2. Η χρήση του Location Services έχει χρέωση με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας και γενικά είναι πρόβλημα (εκτός μπαταρίας) να το αφήσω ενεργοποιημένο;

Σας ευχαριστώ,

Βασίλης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/05/2009 - 14:14

1. Αυτό γίνεται γιατί πλέον το GPS λειτουργεί αποκλειστικά δορυφορικά και όχι με την υποβοήθηση του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.
2. Δεν πρέπει να υπάρχει άμεσος και αποκλειστικός συσχετισμός του Location Services με το ΑΡΝ.

Νομίζω η απενεργοποίηση του ΑΡΝ είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

#3   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2009 - 14:21

3)Θα μπορουσες να κανεις και search,εχει απαντηθει χιλιαδες φορες σε χιλιαδες ποστ.

#4   v007

v007

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/05/2009 - 16:32

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πρίν ανοίξω το post έψαξα αλλά δεν βρήκα απαντήσεις σχετικά με αυτά που ρωτάω :

1. ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος πόσα περίπου Kb χρειάζεται το maps για να βρεί την θέση μου στον χάρτη και φυσικά να φορτώσει το χάρτη αυτό.

2. Αν πράγματι με ανοιχτό το location services, αλλά χωρίς πρόσβαση στο internet (λάθος APN) δεν έχω χρέσωση.
Γιατί κάποιος σε σχετικό post αναφέρει ότι έχεις κάποια Kb και εγώ στο Settings,Usage  Sent/Recevied έχω μεταβολή των τιμών όταν καμία εφαρμογή δεν μπορεί να βγεί στο internet.

Ευχαριστώ.

#5   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/05/2009 - 17:44

Στο δευτερο αντε εχεις δικιο αλλα στο πρωτο...εχει ειπωθει τισες φορες.Καλυτερη αναζητηση την επομενη φορα,ΟΚ?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες