Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G από Vodafone μόνο με πρόγραμμα συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/01/2009 - 18:30

Quote

Επειδή δλδ έχει την αποκλειστικότητα πρέπει να πάρουμε και συμβόλαιο?


Nαί. Αν δεν την είχε θα σε παρακαλούσαν κιόλας να την πάρεις σκέτη. Εφόσον την έχει δημιουργεί τους δικούς της κανόνες προς οφελός της.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 18:42

Είστε σίγουροι πως έχετε πάρει όλες τις vodafone που υπαρχουν στην Αθήνα για να δείτε αν το έχουν ως σκέτη συσκευή?

#93   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 18:44

Τι να πω?Αυτήν την εντύπωση είχα....Εγώ το πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένο και ησύχασα,πραγματικά είχα αγανακτήσει με την Vodafone!
Δλδ κατά κάποιο τρόπο συμφωνείτε με την "σκεπτικό"  της Vodafone?

#94   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2009 - 19:23

Δεν είπαμε οτι συμφωνούμε σαν καταναλωτές με την πολιτική της.

Λέμε απλώς οτι είναι δικαίωμα κάθε πολυεθνικής και μη εταιρίας (η vodafone είναι μια πολυεθνική εταιρία) να ακολουθεί τις δικές τις πολιτικές σε διάφορα θέματα. Είναι όλα ζητήματα οργάνωσης της επιχείρησης.

Σαν καταναλωτής διαφωνώ με αυτήν την πολιτική μιας και δεν με συμφέρει αλλά σε περίπτωση που ήμουν στην θέση των managers της εταιρίας και έβλεπα οτι αυτή η πολιτική θα με οδηγούσε στο μέγιστο κέρδος τότε και εγώ αυτήν θα ακολουθούσα.

#95   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/01/2009 - 19:46

Η πολιτική δεν έχει σχέση. Νομίζω ότι απαγορεύεται να το κάνει αυτό. Άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που το iPhone 3G πουλιέται ξεκλείδωτο στην Ελλάδα. Αλλιώς θα το είχαν κλειδωμένο.
Το θέμα είναι ότι επειδή είμαστε Ελλαδιστάν και κυβερνά ο Κόκκαλης, δεν μπορεί να του πει κανείς τίποτα. Αλλά όχι, δεν κάνει καλά. Απαγορεύεται. Αυτό είναι ξεκάθαρο

#96   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2009 - 20:52

Ρε παιδιά αυτή είναι η έννοια του οικονικού συστήματος που έχουμε. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλήσει τα προϊόντα του με οποιονδήποτε τρόπο αυτός θέλει.

Γιατί να είναι παράνομο αυτό που κάνει η vodafone;

Οι τιμολογήσεις των προϊόντων και πολλά άλλα ζητήματα είναι θέμα πολιτικής μιας εταιρίας φίλε sepsis.

Επίσης να σου αναφέρω το οτι είμαστε στην Ελλάδα δεν έχει καμία σχέση  με το ζήτημα μας. Η vodafone είναι μια πολυεθνική ετιαρία και η δράση της δεν περιορίζεται μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του εξωτερικού.

Είναι σαν να λες οτι απαγορεύεται να πουλήσει η NISSAN πχ αμάξια χωρίς άτοκες δόσεις.... Μην λέμε ότι θέλουμε ρε παιδιά...

#97   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/01/2009 - 20:55

Aπαγορεύεται λόγω νομοθεσίας

τώρα μην ρωτησεις ποιός νόμος το λέει ακριβώς γιατί βαριέμαι να ψάχνω  :P

Σκέψου όμως ότι στις χώρες που το iPhone πουλιέται με σύνδεση μόνο είναι και κλειδωμένο ενώ στις χώρες που είναι unlocked πουλιέται και σκέτο.
Είναι νομίζω Ευρωπαική νομοθεσία, γι'αυτό η Apple αναγκάστηκε να το πουλήσει ξεκλείδωτο στην Ευρώπη. (εκτός Αγγλίας νομίζω). Στην Γαλλία πχ, το iPhone πουλιέται και κλειδωμένο και ξεκλείδωτο (τσούζει βέβαια η τιμή)

edit: Αν κάνω λάθος, που δεν νομίζω, τότε όντως μπορεί να κάνει ότι θέλει η Vodafone. No problem there, τυπικα

#98   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 30/01/2009 - 21:03

Quote

Τι να πω?Αυτήν την εντύπωση είχα....Εγώ το πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένο και ησύχασα,πραγματικά είχα αγανακτήσει με την Vodafone!

Δλδ κατά κάποιο τρόπο συμφωνείτε με την "σκεπτικό"  της Vodafone?


Όχι ρε συ τι να συμφωνούμε. Είπαμε εμείς σαν πελάτες και καταναλωτές όλους αυτούς τους έχουμε απέναντι όλους.
Παρόλαυτα τί μπορείς να κάνεις. Κοιτάμε ένα θέμα εαν πωλείται σκέτο ή όχι και δεν κοιτάμε την καταπάτηση του 1 χρόνου εγγύηση που πάνε να περάσουν. Τέσπα η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις να βρείς σκέτη συσκευή θα βρείς. Απλά ίσως χρειαστεί παραπάνω ψάξιμο.

#99   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2009 - 21:19

Θα σε βάλω στον κόπο όμως. Θέλω να τον δω αυτόν τον νόμο για να πιστώ :P

#100   geo90

geo90

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:geo90

Δημοσίευση 03/02/2009 - 17:03

Εγώ το πήρα με σύνδεση από την κάννιγγος... Με ρώτησαν αν το θέλω σαν συσκευή και τους ρώτησα αν γίνεται και μου είπαν βεβαίως... Το ίδιο μου είπαν και στο κατάστημα στο κολωνάκι και στο mall....Χωρίς κανένα πρόβλημα...

#101   yanni

yanni

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/05/2009 - 19:56

Quote

Στο online shop της Vodafone πλεον δεν υπαρχει η επιλογή να αποκτήσεις το iPhone 3G ως συσκευή (χωρίς πρόγραμμα συμβολαίου). Προφανως η Vodafone αποφάσισε να κανει πράξη αυτό που κατα τη γνώμη μου φαινοταν εξ αρχης.



Αν και προλαβα να το αποκτησω ως σκετη συσκευη από το online shop της Vodafone, το είχα υποψιαστεί οτι κατι τετοιο θα συμβει γιατι ενω ειχα παραγγελει το τηλεφωνο 2,5-3 μηνες πριν την 22α Αυγουστου σε καποιο καταστημα της Vodafone, ακομα περιμενω να με ενημερωσουν να παω να το παρω!! (τους ειχα πει οτι ηθελα σκετη συσκευη). Και οταν λιγες μερες μετα τις 22 Αυγουστου επισκεφθηκα κεντρικο και μεγαλο καταστημα της Vodafone και τους ειπα οτι δεν ενδιαφερομαι για επιδοτηση (ανανεωση) ή καποιο καινουριο προγραμμα συμβολαιου μου ειπαν ότι εχουν συσκευες αλλα ειναι.. "κρατημενες"(?) για οσους ενδιαφερονται για επιδοτηση (ανανεωση) ή καποιο καινουριο προγραμμα συμβολαιου.



Τα συμπερασματα δικα σας..
:o

#102   Psariakas

Psariakas

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/05/2009 - 09:44

Καλησπέρα παίδες, καλώς σας βρήκα!

Αγόρασα κι εγώ ένα 8άρι πάνω στις διακοπές των Χριστουγέννων και δεν ξέρω αν μερικοί παιδεύεστε για να αποκτήσετε μια συσκευή απο την Vodafone πάντως υπάρχει ένας πολυ εύκολος τρόπος που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε...

Λόγω προβλήματος του iphone (του πρώτου) και αναγκαστικής αλλαγής μετά απο 1.5 χρόνο χρήσης δεν γινόταν να γυρίσω σε κανένα άλλο κινητό παρά του iphone. Αντικειμενικά η διαφορά ακόμα και μέχρι σήμερα μεταξύ των άλλων κινητών είναι αστεία. Ελπίδες αυτή την στιγμή για μια ανταγωνιστική συσκευή μόνο απο HTC Magic, Palm Pre ή/και Samsung i7500. Τέλοσπάντων ξεφεύγω απο το ζητούμενο. Πήγα και στα 2 καταστήματα του Χαλανδρίου για να το αγοράσω χωρίς σύνδεση και μου άρχισαν τις αερολογίες περί κλειδωμένων IMEI και κάτι τέτοια.

Τελικά η λύση ήταν πάρα πολύ απλή... Ζητάς ένα νεο iphone με νέα σύνδεση. Μόλις πεις την μαγική λέξη θα σου πουν οτι υπάρχει ή θα στο φέρουν σε λίγες μέρες και όταν στο φέρουν μπροστά σου και αρχίσεις την νέα σύνδεση τους ξενερώνεις λέγοντας τους θέλεις να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμά τους 'ΧΩΡΙΣ ΜΗΝΙΑΙΟ ΠΑΓΙΟ'

Έτσι στη ουσία παίρνεις το iphone ανενόχλητα και ωραία και αφού μέσα στους πρώτους 3 μήνες κάψεις ισα-ισα 10 euro (τα λεφτά της αρχικής έκπτωσης, που για να είμαι ειλικρινής είναι λιγότερο απο10 euro απλά δεν θυμάμαι πόσο είναι ακριβώς)σε τηλεφωνήματα ή μηνύματα πας και κόβεις την σύνδεση και είσαι άρχοντας. Προσοχή παιδιά πρέπει να γίνει τουλάχιστον μια κλήση ή να σταλθεί ένα μήνυμα μέσα στο πρώτο 6μηνο διότι μετά σε χρεώνουν 50 ευρώ και καλά επειδή η γραμμή είναι παρατημένη. Αν κάνεις μία κλήση ή ένα τηλεφώνημα και χρεωθείς έστω και 0.01 εύρω απλά με το που κόβεις την σύνδεση πληρώνεις το υπολειπόμενο ποσό απο την αρχική έκπτωση που έλαβες για να το αγοράσεις (σίγουρα δεν είναι πάνω απο 10 euro)

Ευχαριστούμε πολυ Vodafone για την σύνδεση χωρίς πάγιο :P

#103   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 12/05/2009 - 12:08

Αρκετά καλό ως σκεπτικό... και νομίζω πως όντως δεν έχει αναφερθεί ξανά, η αλήθεια είναι οτι υπήρχε πρόβλημα με την διαθεσιμότητα του iphone οταν υπήρχε το μονοπώλιο απο την voda αλλά τώρα πιά δεν νομίζω οτι  συντρέχει κάποιος λόγος ...καθώς υπάρχει στην "αγορά"  πάντως καλό είναι που αναφέρθηκε...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες