Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πόσο ασφαλή είναι τα λογισμικά της APPLE;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 08:56

απο mozilla εγω :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 06/10/2010 - 09:03

εγω απο τον Ιανουαριο που εχω το imac , εχω βαλει πολλα προγραματα ... και εχω σερφαρει παντου και εχω κατεβασει πολλα... χωρις antivirus. το μηχανημα δουλευει κανονικα, αλλα μηπως εχει αρωστια που δεν φαινεται :unsure: και αμα του βαλω antivirus να εκραγει? :lol:

#18   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 09:07

εγω απο τον Ιανουαριο που εχω το imac , εχω βαλει πολλα προγραματα ... και εχω σερφαρει παντου και εχω κατεβασει πολλα... χωρις antivirus. το μηχανημα δουλευει κανονικα, αλλα μηπως εχει αρωστια που δεν φαινεται :unsure: και αμα του βαλω antivirus να εκραγει? :lol:

Εγω εχω εδω και ενα χρονο κατεβασα πολλα και απο torrents που ειναι "επικυνδινα" και δεν επαθα τιποτα..δεν κολλας ιο,αλλα και 10 ιοι να βρεθουν μεσα στο ετος 2010 πατσαρονται με το update του μηχανηματος

#19   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2010 - 09:39

Το "και 10 ιοί να βρεθούν πατσαρονται" δεν είναι σωστό σαν συμβουλή. Στην τελική τη ζημία που θα πάθεις ή τα λεφτά που θα σου φάνε από την πιστωτική θα σου τα επιστρέψει το patch?

Σε γενικές γραμμές τα MAC είναι ασφαλή γιατί κανείς δεν ασχολείται. Αν ασχοληθεί, η ασφάλεια τους είναι για τον π....... Αυτό που σε σώζει είναι το μικρό ποσοστό χρήσης MAC που τους καθιστά ανυπόληπτο στόχο για κάποιον που θέλει να βγάλει λεφτά από mallware. Μην ψάχνεις για AntiVirus δεν σου χρειάζεται αλλά μην κλίκαρεις και πρώτιστος μην τρέχεις στον MAC σου οτι βρεις στο internet. Δεν είναι τυχαίο πως υπάρχει προειδοποίηση από το λειτουργικό πριν τρέξεις κάποια εφαρμογή που απλά κατεβασες από το internet.

Αν υπάρχει κάποιο σοβαρό vulnerability στο λειτουργικό πολύ πιθανό να το μάθεις ανοίγοντας κάποιο attachment από άγνωστο αποστολέα πριν το μάθει και το πατσάρει η Apple, γι'αυτό πάνω απ'όλα θέλει προσοχή και όχι AntiVirus.

Edit το για τον π...... το λέω χάρη υπερβολής καθώς από τη μια δεν έχει ακόμα νόημα να επιτίθεται στα MAC άρα είμαστε λίγο πιο χαλαροί ελα μωρέ τι το θες το AntiVirus και τέτοια άρα για εμένα πολύ πιο vulnerable ή soft targets.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 06/10/2010 - 09:42


#20   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2010 - 09:49

Δεν ειναι μικρο το ποσοστο χρησης του Mac OS, ειναι πιο μικρο απο των windows για να ακριβολογουμε. Επισης προειδοποιηση πριν την εγκατασταση εχουν και τα windows (permission απο τον admin). anyway απλα συμπληρωνω :)

#21   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2010 - 09:57

Ακριβως, αλλά στα Windows έχεις και το AntiVirus και αν δεν το έχεις τρως την προειδοποίηση από το λειτουργικό.

Όσο για το ποσοστό έχεις δίκαιο, είναι απλά μικρότερο από τα windows. Σε πρόσφατο ποστ στο forum στατιστική της netapllications 91% χρησιμοποιούν Windows για access στο internet έναντι 5% MAC OS. Αν το μεταφράσεις σε αριθμούς το "μικρότερο" έχει τη σημασία του και έρχεσαι στα λόγια μου. Οι συνολικοί χρήστες MAC ίσως να ει.αι λιγότεροι από το average botnet από Windows pc.

#22   Plato

Plato

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2010 - 22:37

Το "και 10 ιοί να βρεθούν πατσαρονται" δεν είναι σωστό σαν συμβουλή. Στην τελική τη ζημία που θα πάθεις ή τα λεφτά που θα σου φάνε από την πιστωτική θα σου τα επιστρέψει το patch?

Σε γενικές γραμμές τα MAC είναι ασφαλή γιατί κανείς δεν ασχολείται. Αν ασχοληθεί, η ασφάλεια τους είναι για τον π....... Αυτό που σε σώζει είναι το μικρό ποσοστό χρήσης MAC που τους καθιστά ανυπόληπτο στόχο για κάποιον που θέλει να βγάλει λεφτά από mallware. Μην ψάχνεις για AntiVirus δεν σου χρειάζεται αλλά μην κλίκαρεις και πρώτιστος μην τρέχεις στον MAC σου οτι βρεις στο internet. Δεν είναι τυχαίο πως υπάρχει προειδοποίηση από το λειτουργικό πριν τρέξεις κάποια εφαρμογή που απλά κατεβασες από το internet.

Αν υπάρχει κάποιο σοβαρό vulnerability στο λειτουργικό πολύ πιθανό να το μάθεις ανοίγοντας κάποιο attachment από άγνωστο αποστολέα πριν το μάθει και το πατσάρει η Apple, γι'αυτό πάνω απ'όλα θέλει προσοχή και όχι AntiVirus.

Edit το για τον π...... το λέω χάρη υπερβολής καθώς από τη μια δεν έχει ακόμα νόημα να επιτίθεται στα MAC άρα είμαστε λίγο πιο χαλαροί ελα μωρέ τι το θες το AntiVirus και τέτοια άρα για εμένα πολύ πιο vulnerable ή soft targets.

+1+1+1

#23   ethnikos147

ethnikos147

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2010 - 22:58

μην παραμυθιαζεστε...δεν υπαρουν ιοι για μακ ΤΕΛΟΣ!!!

οσο για επιχειρηματα του τυπου...ειναι μικρο το ποσοστο των μακουζερ...ειναι το λιγοτερο για γελια!!

εχετε ιδεα ΠΟΣΟΙ χακερ θα ηθελαν να βαλουν το ονομα τους διπλα στον πρωτο μακ-ιο?????????????

εχετε ιδεα ΠΟΣΟ αρνητικη διαφημιση για την ΑΠΛ θα ηταν (θα ετριβαν τα χερια τους τα παραθυρα!!!)

#24   taxiarhisv

taxiarhisv

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 298 μηνύματα

Δημοσίευση 10/10/2010 - 23:03

Τελικα μηπως πρεπει να κοιταξουμε καλυτερα το θεμα του internet security, γιατι πλεον στα MAC κανεις οτι και στα windows. Δεν νομιζω να ειναι μικρο, πλεον το ποσοστο των MAC users, αν σκεφτεις οτι ολα τα καταστηματα πλεον διαθετουν Mac υλικο.

#25   aria7

aria7

    iPH User

  • 106 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2010 - 23:03

μην παραμυθιαζεστε...δεν υπαρουν ιοι για μακ ΤΕΛΟΣ!!!

οσο για επιχειρηματα του τυπου...ειναι μικρο το ποσοστο των μακουζερ...ειναι το λιγοτερο για γελια!!

εχετε ιδεα ΠΟΣΟΙ χακερ θα ηθελαν να βαλουν το ονομα τους διπλα στον πρωτο μακ-ιο?????????????

εχετε ιδεα ΠΟΣΟ αρνητικη διαφημιση για την ΑΠΛ θα ηταν (θα ετριβαν τα χερια τους τα παραθυρα!!!)

φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα σε διαγωνισμο χακεραδων σε τρια λειτουργικα MAC,XP KAI UBUNTU το MAC εσπασε πιο γρηγορα απο τα αλλα δυο.Το LINUX ειναι για μενα το κορυφαιο σε επιπεδο ασφαλειας

#26   ethnikos147

ethnikos147

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2010 - 23:06

φιλε μου δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα σε διαγωνισμο χακεραδων σε τρια λειτουργικα MAC,XP KAI UBUNTU το MAC εσπασε πιο γρηγορα απο τα αλλα δυο.Το LINUX ειναι για μενα το κορυφαιο σε επιπεδο ασφαλειας



μπραβο τους...και?

#27   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/10/2010 - 12:56

Από τη ίδια την Apple

Defense against viruses and other malware.
With virtually no effort on your part, Mac OS X offers a multilayered system of defenses against viruses and other malicious applications, or malware. For example, it prevents hackers from harming your programs through a technique called “sandboxing” — restricting what actions programs can perform on your Mac, what files they can access, and what other programs they can launch. Other automatic security features include Library Randomization, which prevents malicious commands from finding their targets, and Execute Disable, which protects the memory in your Mac from attacks.

Innocent-looking files downloaded over the Internet may contain dangerous malware in disguise. That’s why files you download using Safari, Mail, and iChat are screened to determine if they contain applications. If they do, Mac OS X alerts you, then warns you the first time you open one. You decide whether to open the application or cancel the attempt. And Mac OS X can use digital signatures to verify that an application hasn’t been changed since it was created.
Stay up to date. Automatically.
When a potential security threat arises, Apple responds quickly by providing software updates and security enhancements that can be downloaded automatically and installed with a click. Apple works with the incident response community, including the Forum of Incident Response and Security Teams (FIRST) and the FreeBSD Security Team, to proactively identify and quickly correct operating system vulnerabilities. In addition, Apple cooperates closely with organizations such as the Computer Emergency Response Team Coordination Center (CERT/CC).

Τα παραπάνω σημαίνουν πως και mallware υπάρχουν και viruses.

Google "mac osx viruses" και δείτε τα αποτελέσματα, έχουν αρκετό ενδιαφέρον για όσους παραμυθιάζονται και παραμυθιάζουν με την γνωστή καραμέλα "δεν υπάρχουν ιοί και mallware".

Και θα το ξανά πω, αν κάποιος ακολουθήσει τις υπεροπτικές απόψεις σας και επαναπαυθεί στο "δεν υπάρχουν ιοί " αλλά δει την πιστωτική του φορτωμένη στο όριο γιατί κάποιος του υπεκλεψε τα στοιχεία από τον mac του θα σπεύσετε να τον αποζημιώσετε? Put your money where your mouth is.

#28   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2010 - 14:00

Δηλαδη , με imac σε sites με flash , τα βλεπεις κανονικα ? γιατι στο ipad κι στο iphone 4 οχι .

φυσικα. Ειτε σε html5 μορφη, ειτε κατεβαζοντας το flash player σε dmg μορφη

#29   ethnikos147

ethnikos147

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2010 - 20:12

http://milaraki.com/...or-mac-because/

Ξεκινάμε από τα βασικά:
Windows: Παρόλες τις προσπάθειες της Microsoft, με τα Vista και με τα 7 αλλά και τους Servers, Δυστυχώς γι' αυτήν ακόμη και τώρα ΔΕΝ έχει καταφέρει να σταματήσει την εγκατάσταση προγραμμάτων (virus, trojan etc) χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη. Επίσης ΔΕΝ έχει καταφέρει να φτιάξει ασφαλή πρωτόκολλα λειτουργίας (βλέπε SMB, το exploit βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα, φρέσκο πράγμα πάρτε κόσμε) κυρίως λόγο μαλακίας και υπεροπτισμού καθώς προτιμάει να ξαναγράφει τα πρωτόκολλα (smb, tcp/ip) αποφεύγοντας το RFC compliance.
Mac OS X: Από την έκδοση 10.5 Leopard το λειτουργικό είναι UNIX με certificate. Όπως ίσως θα γνωρίζεις τα Unix συστήματα και κατ΄επέκταση το Linux είναι ασφαλέστερα από τα windows, κυρίως λόγο του τρόπου που διαχειρίζονται τα αρχεία αλλά και την κατανομή των δικαιωμάτων. Έτσι δεν έχουμε τις άπειρες τρύπες που έχουν τα windows πχ o IE είναι άμεσα συνδεδεμένος με τον windows explorer, οπότε μια τρύπα στον πρώτο δίνει πρόσβαση στον δεύτερο και κατά συνέπεια στα αρχεία του μηχανήματος, άρα και στα dll που είναι και τα ποιο ευπαθή αρχεία...

Για να μην γίνομαι κουραστικός, ρίξε μια ματιά στα exploits που υπάρχουν για windows και σε αυτά που υπάρχουν για OS X πχ πάνε στο milw0rm.com ή κατέβασε το Metasploit Framework και δες

Και κάτι τελευταίο, για να μην νομίζεις ότι είμαι κανένας κολημένος με τα Mac, η δουλειά μου είναι System Administrator σε Windows & Unix Servers, άρα έχω το δικαίωμα να γράφω από πρώτο χέρι αυτό που βλέπω καθημερινά.
Και για να τελειώνουμε με την καραμέλα "Οι hackers ΔΕΝ ασχολούνται με τα Mac γιατί δεν έχουν πολύ κόσμο" Τα Καρύδια του Καραμπέλα και το νινί της Χάιδος. Πίστεψε με ότι δεν υπάρχει Hacker που να μην θέλει να είναι ο πρώτος που θα βγάλει τον 1ο ιό για το OS X και κατ' επέκταση για τα BSD ή θα είναι ο πρώτος που θα βγάλει exploit για το λειτουργικό σύστημα, πρόσεξε για το λειτουργικό σύστημα και όχι για το emental τον Safari ή το Quick Time (χαρακτηριστικές τρύπες της Apple), γι' αυτό και ο παραπάνω κύριος έχει πάρει την δημοσιότητα έχοντας κερδίσει τον διαγωνισμό 2 φορές σερί. Ας χακέψει το OS X κάνοντας χρήση του ASLR και τότε θα μπορεί να λέει την γνώμη του.
Αποψή μου είναι ότι η Apple λαλακίζετε στο θέμα του safari και προτίμησε το eye candy από το security.
Αυτά ελπίζω να απάντησα κάπως με παραδείγματα ότι το OS X ΔΕΝ είναι τόσο ΤΡΩΤΟ όσο νομίζεις...

απο macephemera.gr




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες